Predmet
Talijanski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Andiamo a teatro, al cinema o al museo?

Naziv predmeta
Talijanski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Razina učenja jezika
6. godina

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • kazalište
  • kino
  • muzej
  • film
  • predstava
  • izložba

A teatro, al cinema, al museo

Potaknite učenike na raspravu o tome vole li više ići u kino, u kazalište ili u muzej te neka objasne što im se sviđa kad je riječ o svakoj od navedenih ustanova. Razgovarajte i o pravilima lijepoga ponašanja u navedenim ustanovama, a zatim im prikažite unaprijed pripremljene isječke ili trailere slavnih talijanskih filmova, plakate za kazališne predstave (primjerice, napravljene prema slavnim talijanskim knjigama) i virtualno posjetite muzej u Italiji, odnosno neku virtualnu izložbu ili virtualni pregled muzeja. Potaknite učenike na to da iskažu svoje dojmove, što im se najviše svidjelo, što im je bilo poznato, a što im je posve novo. Nakon toga podijelite učenike u grupe, pripremite im tekstove vezane za najpoznatija ili suvremena djela te ih uputite na čitanje teksta, ovisno o grupi, o talijanskim filmovima, predstavama i izložbama. Neka u grupi komentiraju spoznaje i zaključke do kojih su došli čitajući tekstove, a zatim neka po uzoru na pročitane tekstove u Wakeletu, radeći u grupama, izrade kolekciju uz sljedeća tri parametra: fotografije, poveznice, kratke tekstove vezane za temu (filmove, predstave ili izložbe) koju ste im unaprijed dodijelili. Fotografije mogu preuzeti s Pixabayja poštujući autorska prava. Također, trebaju paziti i na vjerodostojnost poveznica koje će upotrebljavati, ali i na primjenu pravopisnih i gramatičkih pravila u pisanju te jasnoću izražavanja. Potrebno je, usto, pripremiti usmeno izlaganje svojeg rada. Neka svi ravnopravno sudjeluju u radu, a nakon izlaganja pojedinog rada provedite vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje prema unaprijed zadanim smjernicama (pravopisna i gramatička točnost, jasnoća napisanog i jasnoća izlaganja) naglašavajući pozitivne aspekte svakog rada.

Postupci potpore

Tijekom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim karakteristikama pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i na obilježjima same teškoće. Izazov u radu predstavljaju učenici sa združenim teškoćama koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaji raspoloženja). Preporučuje se da učenika s teškoćom premjestite u prednji dio učionice kako biste mu što brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Tijekom uvodne rasprave o kulturnim ustanovama omogućite vizualnu podršku (npr. u obliku fotografija kina, kazališta i muzeja) koja će učenicima s teškoćama, a osobito učenicima s poremećajem iz autističnog spektra olakšati razumijevanje ključnih riječi i pomoći u lakšem praćenju rasprave. Učenike s oštećenjima jezično-govorno-glasovne komunikacije ne ispravljajte u govoru ako su pogreške posljedica njihovih primarnih teškoća. Tijekom produkcije isječaka iz filmova za učenike s oštećenjem sluha omogućite podnaslove kako bi lakše pratili sadržaj. Kad je riječ o grupnom radu, vodite računa o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Neka tekstovi o talijanskim filmovima, predstavama i izložbama budu grafički prilagođeni. Drugim riječima, potrebno je prilagoditi veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), rabiti sanserifni font (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju), podebljati ključne riječi, povećati razmak te rabiti jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika). Provjeravajte s grupom kako napreduje u izvršavanju zadataka. Provjerite znaju li i mogu li svi učenici raditi u Wakeletu i Pixabayju te im dajte pisane ili slikovne upute za uporabu. U prezentacijskom dijelu aktivnosti važno je voditi računa o tome da predstavnik grupe ne bude učenik koji osjeća nelagodu tijekom čitanja ili javnog nastupa zbog svoje teškoće, ako to ne želi (primjerice, učenik s poremećajem u ponašanju i osjećanju). Pri vrednovanju uvažite utjecaj oštećenja jezično-govorno-glasovne komunikacije na učenje stranog jezika i izgovor.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više neka u Wakeletu izrade kolekciju vezanu za slavne knjige talijanskih autora.

Nastavna aktivnost za predmet X

A teatro, al cinema, al museo

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik govori srednje dug i jednostavan tekst na teme iz svakodnevnoga života, osobnoga ili općega interesa u sadašnjem i prošlom vremenu.
  • Učenik piše srednje dug i jednostavan tekst koristeći se prikladnim morfosintaktičkim strukturama uz smjernice na teme iz svakodnevnoga života, osobnoga ili općega interesa.
  • Učenik sudjeluje u formalnim i neformalnim oblicima govorne interakcije.
  • Učenik priprema i drži izlaganja iz područja osobnoga interesa i vlastite svakodnevice.
  • Učenik razumije i analizira prilagođeni i autentični srednje dug i jednostavan slušani, pisani i audiovizualni tekst na teme iz svakodnevnoga života, osobnoga ili općega interesa.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Lo sapevi?

Potaknite učenike na raspravu o tome što im je poznato o povijesti kazališta, kina i muzeja, mogu li izdvojiti zanimljivosti o navedenim ustanovama, koji filmski rodovi i vrste postoje, koje su dramske vrste, koji su muzeji tipični za pojedine gradove, a koji su posve inovativni. Također, neka navedu koje su od njih posjetili ili koje bi i zašto voljeli posjetiti. Sve asocijacije zabilježite na ploču rabeći pritom markere ili krede različitih boja uz svaki od ključnih pojmova – kazalište, kino, muzej. Učenicima podijelite unaprijed pripremljene tekstove o trima ključnim pojmovima kako bi svoje spoznaje dopunili čitajući tekst insert metodom. Zatim neka izrade PowerPoint prezentaciju s pomoću koje će predstaviti zadani ključni pojam. Radeći u grupama, neka naprave prezentaciju koja će imati između 8 i 10 slajdova, koja će sadržavati fotografije, tekst pisan u obliku natuknica u kojem su navedene najvažnije informacije o ključnom pojmu te zanimljivosti (Lo sapevate?). Kako bi provjerili razumijevanje predstavljenog, neka naprave i Kahoot kviz koji će sadržavati od 6 do 8 pitanja o zadanom pojmu. Tijekom rada učenici neka ravnopravno podijele zadatke. Svakako istaknite važnost suradnje i uvažavanja tuđih ideja i mišljenja. Također, podsjetite ih i na važnost pravilne uporabe pravopisnih i gramatičkih pravila, ali i na to da sadržaj prezentacije, kviza i izlaganja mora biti točan i jasan.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Zakažite učenicima videosastanak s pomoću digitalnog alata MS Teams ili kakva drugog videokonferencijskog alata. Prije videosastanka pripremite anketu za učenike u alatu Wooclap koji omogućuje izradu različitih vrsta pitanja (npr. višestruki odgovor, pitanja otvorenog tipa, oblak riječi, unos teksta i skala odgovora). U anketi postavite pitanja o tome što znaju o povijesti kazališta, kina i muzeja, mogu li izdvojiti zanimljivosti o navedenim ustanovama, koji filmski rodovi i vrste postoje, koje su dramske vrste, koji su muzeji tipični za pojedine gradove, a koji su posve inovativni. Također, neka navedu koje su od njih posjetili ili koje bi i zašto voljeli posjetiti. Podijelite ekran i komentirajte odgovore koje učenici upisuju. Prozovite neke učenike da uključe mikrofon i usmeno prokomentiraju odgovore. Učenicima podijelite poveznicu na unaprijed pripremljene tekstove u alatu Microsoft Office 365 Word o trima ključnim pojmovima kako bi svoje spoznaje dopunili čitajući tekst. Zadani ključni pojam neka zatim i prikažu u prezentaciji izrađenoj s pomoću alata Microsoft Office 365 PowerPoint. Svaki učenik neka napravi prezentaciju koja će imati između 8 i 10 slajdova, koja će sadržavati fotografije, tekst pisan u obliku natuknica u kojem su navedene najvažnije informacije o ključnom pojmu te zanimljivosti (Lo sapevate?). Podsjetite ih na važnost pravilne uporabe pravopisnih i gramatičkih pravila, ali i na to da sadržaj prezentacije, kviza i izlaganja mora biti točan i jasan. Poveznicu na svoje prezentacije neka postave u čavrljanje kako bi im svi učenici imali pristup. Nakon toga neka naprave i Kahoot kviz koji treba sadržavati od 6 do 8 pitanja o predstavljenom pojmu. Zatim podijelite ekran i zajedno odigrajte nekoliko kvizova kako biste provjerili njihovo razumijevanje.

Postupci potpore

Tijekom uvodne rasprave o kulturnim ustanovama omogućite vizualnu podršku (npr. u obliku fotografija kina, kazališta i muzeja) koja će učenicima s teškoćama, a osobito učenicima s poremećajem iz autističnog spektra olakšati razumijevanje ključnih riječi i pomoći u lakšem praćenju rasprave. Učenike s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije nikad ne ispravljajte u govoru te spriječite oponašanje i ruganje. Neka tekstovi o talijanskim filmovima, predstavama i izložbama budu grafički prilagođeni. Drugim riječima, potrebno je prilagoditi veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), rabiti sanserifni font (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju), podebljati ključne riječi, povećati razmak te rabiti jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika). Pri izrade prezentacije u grupi vodite računa o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Važno je da u grupi i učenik s teškoćama dobije jasne upute i zadatke, kao i učenici uredna razvoja. Primjerice, učenik uredna razvoja izdvaja ključne činjenice, a učenik s oštećenjem sluha može izraditi prezentaciju. Na taj se način osigurava vršnjačka podrška, ali i ponavljanje i utvrđivanje sadržaja. Ako je potrebno, za učenike s teškoćama osigurajte dodatno objašnjenje, slikovne upute i vršnjačku podršku pri uporabi digitalnog alata Kahoot.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više neka u Canvi napišu činkvine i njima predstave ključne pojmove.

Nastavna aktivnost za predmet X

Lo sapevi?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik priprema i drži izlaganja iz područja osobnoga interesa i vlastite svakodnevice.
  • Učenik razumije i analizira prilagođeni i autentični srednje dug i jednostavan slušani, pisani i audiovizualni tekst na teme iz svakodnevnoga života, osobnoga ili općega interesa.
  • Učenik govori srednje dug i jednostavan tekst na teme iz svakodnevnoga života, osobnoga ili općega interesa u sadašnjem i prošlom vremenu.
  • Učenik piše srednje dug i jednostavan tekst koristeći se prikladnim morfosintaktičkim strukturama uz smjernice na teme iz svakodnevnoga života, osobnoga ili općega interesa.
  • Učenik postavlja i odgovara na pitanja koristeći se prikladnim morfosintaktičkim strukturama.
  • Učenik sudjeluje u formalnim i neformalnim oblicima govorne interakcije.
  • Učenik spontano iznosi vlastite stavove uz argumentaciju.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Mi piace

Neka učenici na Lino ploču zabilježe omiljenu kazališnu predstavu i omiljeni film koji su gledali te omiljenu izložbu koji su posjetili ili bi željeli posjetiti. Nakon što zabilježe zadano, prokomentirajte dobivene rezultate. Razgovarajte i o tome zanimaju li ih slične teme i sličan tip filmova, predstava i izložbi. Zatim podijelite učenike u parove kako bi izradili plakat u Canvi, i to tako da jedan učenik intervjuira drugog učenika te da zatim zamijene uloge i na temelju zapisanih bilježaka naprave plakat kojim će predstaviti omiljeni film, predstavu ili izložbu svojeg partnera. Plakat neka sadržava najvažnija obilježja, informacije i zanimljivosti o filmu, predstavi ili izložbi, razloge zašto im je navedeno omiljeno. Usto, neka navedu 5 razloga zašto bi drugima preporučili da pogledaju film ili predstavu te posjete izložbu. Organizirajte virtualnu izložbu radova. Učenici neka podijele poveznice u virtualnoj učionici, a zatim i predstave plakate. Tijekom rada neka pripaze na preglednost i zanimljivost plakata, primjenu pravopisnih i gramatičkih pravila te jasnoću izlaganja.

Postupci potpore

Učenicima s poremećajem iz autističnog spektra najavite temu rasprave o omiljenoj predstavi ili filmu i prije početka sata kako bi se i oni pripremili za raspravu. Vodite računa o tome da je učenik s teškoćama u paru s onim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Ako je potrebno, za učenike s intelektualnim teškoćama osigurajte dodatno objašnjenje i slikovne upute pri uporabi digitalnog alata Canva. Tijekom predstavljanja radova u virtualnoj učionici ne treba inzistirati na tome da učenik s oštećenjima jezično-govorno-glasovne komunikacije govori u razredu ako to ne želi. Uvažite utjecaj poremećaja jezično-govorno-glasovne komunikacije na učenje stranog jezika i izgovor.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više neka detaljnije predstave svoj omiljeni film, predstavu ili izložbu PowerPoint prezentacijom.

Nastavna aktivnost za predmet X

Mi piace

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik priprema i drži izlaganja iz područja osobnoga interesa i vlastite svakodnevice.
  • Učenik ukratko objašnjava svoje mišljenje, slaganje ili neslaganje o različitim temama.
  • Učenik piše srednje dug i jednostavan tekst koristeći se prikladnim morfosintaktičkim strukturama uz smjernice na teme iz svakodnevnoga života, osobnoga ili općega interesa.
  • Učenik sudjeluje u srednje dugim vođenim i kratkim improviziranim dijalozima.
  • Učenik sudjeluje u formalnim i neformalnim oblicima govorne interakcije.
  • Učenik spontano iznosi vlastite stavove uz argumentaciju.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.