Predmet
Engleski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Kakav bi bio svijet bez…?

Naziv predmeta
Engleski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Razina učenja jezika
Nastavak učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • tehnologija
  • izumi
  • aplikacije
  • važnost tehnologije
  • zanimanja

Tehnoljudi

Razgovarajte s učenicima o tehnologiji i izumima. Pitajte ih: Koji izumi su promijenili svijet i na koji način? Razmislite koje poslove obavljaju vaši roditelji i koje izume koriste na poslu? Koliko im ti izumi olakšavaju posao? Bi li žena mogla raditi očev posao i obrnuto, s obzirom na izume koje koriste na poslu? Nakon toga, uputite učenike na e-Škole DOS Engleski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.1, Zadatak 1 i 2. U prvom zadatku trebaju pogoditi godinu kada su pojedini predmeti izumljeni, a u drugome trebaju napisati bez čega ne bi mogli živjeti i zašto. Pitanje kreirajte u digitalnom alatu Padlet gdje će učenici moći dijeliti mišljenja i raspraviti o temi komentirajući objave te istovremeno provodeći vršnjačko vrednovanje.

Nakon toga, uputite ih na e-Škole DOS Engleski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.1, Zadatak 3 i 4. U trećem zadatku učenici trebaju odabrati godinu kada su navedeni predmeti izumljeni te napisati nazive izuma. Uputite ih da pogledaju video i provjere svoje odgovore, a ako nisu riješili sve, neka sada nadopune. Također, neka ponovno pogledaju video i riješe četvrti zadatak u kojem trebaju odrediti točnost ponuđenih tvrdnji.

Nadalje, uputite učenike da pogledaju video Top 10 emerging jobs for the future. Razgovarajte s njima o tome čine li im se zanimljivi i vide li se u nekom od zanimanja. Nakon toga, izdvojite zanimanja i recite im da pokušaju objasniti izraze za zanimanja koja su prikazana. Izradite kviz sa slikama koje će ih asocirati na pojedina zanimanja kako bi uvježbali novi vokabular. Nakon toga, pitajte ih postoji li neki izum koji im je posebno drag i bez kojeg ne bi mogli živjeti. U parovima neka izrade plakat u digitalnom alatu Canva s naslovom Jobs and inventions. Svakom paru dodijelite jedno zanimanje. Zadatak je opisati zanimanje, tj. djelatnost koja se obavlja te navesti izume kojima se koriste kao i njihovu svrhu. Ponudite im primjer, a to može biti nešto malo poput kemijske olovke. Nakon toga, parovi prezentiraju plakat ostatku razreda. Provedite sumativno vrednovanje, ali prije toga, neka ostali parovi usmeno komentiraju rad i prezentaciju te daju mišljenje. Svakako dajte učenicima vremena kako bi doradili prezentaciju i poboljšali izlaganje prije sumativnog vrednovanja.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima,…), kao i obilježjima same teškoće. Preporučuje se učenika s teškoćama premjestiti u prednje klupe u razredu kako biste ga mogli pratiti i pružiti mu dodatnu uputu ili pomoć pri izvršavanju zadatka.

Učeniku s oštećenjem sluha osigurajte mirno i tiho okruženje (koliko je to moguće) kako bi mogao čuti vršnjake tijekom rasprave. Osigurajte dobru vidljivost lica i usana govornika. Unaprijed osigurajte ključne pojmove iz same aktivnosti kako bi se učenik s oštećenjem sluha s njima upoznao. Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako biste i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori (stanka osigurava vrijeme za obradu informacija).

Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje spojite s učenikom koji djeluje usmjeravajuće (oblik vršnjačke podrške).

Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu opciju načina čitanja za disleksiju, a učenike oštećena vida na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij.

Provjeravajte snalaze li se učenici s teškoćama u spomenutim digitalnim alatima. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakšeg korištenja alata. Za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlinu na zaslonu te kontrast na ekranu.

Učenicima sa specifičnim teškoćama učenja problem stvaraju zadatci u kojima je potrebna brzina, stoga, prilikom rješavanja kviza, najprije pokažite sliku i pričekajte da svi upišu odgovor, a tek onda omogućite svim učenicima da u isto vrijeme potvrde odgovor na pitanje.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Smjernice za rad s učenicima s teškoćama . Također, potražite Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Nastavna aktivnost za predmet X

Tehnoljudi

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik, slušajući, pokazuje razumijevanje.
  • Učenik piše i govori o poslovima i tehnologiji koja se koristi za određena zanimanja.
  • Učenik govori o izumima i tehnologiji.
  • Učenik piše o izumima i tehnologiji.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Uporaba IKT-a
  • Poduzetništvo
  • Osobni i socijalni razvoj

App za sve

Razgovarajte s učenicima o društvenim mrežama i aplikacijama te tehnologiji općenito. Neka razmisle o pozitivnim i negativnim stranama tehnološkog napretka. Pitajte ih: Koje aplikacije koristite? Koliko vremena provodite na internetu? Smatrate li da trebate mijenjati navike korištenja tehnologije? Uputite učenike da vam opišu što rade kad su za računalom – od samog pokretanja računala (turn on), odabira aplikacije (click on) i slično. Prikažite video Everyday English: Phrasal verbs (Technology) u kojem će upoznati nekoliko frazalnih glagola vezanih za tehnologiju. Nakon toga, razgovarajte s učenicima o frazalnim glagolima. Podsjetite ih na definiciju i sastavnice te ih pitajte o učestalosti korištenja frazalnih glagola sada kada su se podsjetili na neke od njih. Uputite ih da u parovima u digitalnom alatu Conceptboard zapišu one frazalne glagole iz videa koji su im poznati ili ih koriste te smisle rečenicu za svaki. Uputite učenike na e-Škole DOS Engleski jezik 1, Modul 2, Jedinica 2.1, Zadatak 7. i 8. U sedmom zadatku trebaju odabrati prijedlog kako bi dobili točan frazalni glagol vezan za tehnologiju, a u osmome trebaju odabrati frazalni glagol koji odgovara kontekstu rečenice. U digitalnom alatu Wizer izradite radni listić s frazalnim glagolima kako bi učenici dodatno uvježbali i proširili vokabular.

Nakon toga, u manjim grupama u pregledniku pretražuju digitalne izume, a to uključuje aplikacije i društvene mreže. Uputite ih da obrate pažnju na osobe koje su osmislile ili izumile pojedine aplikacije i društvene mreže. Pitajte ih: Kojeg spola su pretežno osobe koje su izumile aplikacije? Što mislite zašto je to tako? Postoje li neki povijesni i društveni razlozi? Mogu li osobe oba spola izumiti jednako dobre aplikacije?

Neka im pretraživanje informacija o aplikacijama i društvenim mrežama bude podloga za osmišljavanje vlastite aplikacije. U prethodno korištenom digitalnom alatu Conceptboard kreirajte tablicu pomoću ponuđenih predložaka u koju će učenici zapisati ideje prema sljedećim stavkama: naziv aplikacije, logo, korisnici, svrha, mogućnosti, dostupnost – plaća li se ili je besplatna. Neka predstavnik grupe kratko predstavi ideju za aplikaciju ili društvenu mrežu. Ostale grupe dodjeljuju bodove grupi koja drži prezentaciju, a procjenjuju kreativnost, korištenje jezika te važnost aplikacije.

Postupci potpore

Prilikom razredne rasprave nemojte isticati učenika s teškoćama ako je pogriješio. Nakon nje, omogućite učeniku s teškoćama odgovore na pitanja koja su se postavljala tijekom rasprave.

Provjeravajte snalaze li se učenici s teškoćama u spomenutim digitalnim alatima. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakšeg korištenja alata. Za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlost u prostoru te svjetlinu i kontrast na zaslonu.

Prilikom podjele u parove uvijek je važno voditi računa o obilježjima pojedinog para. Učenike s motoričkim teškoćama spojite s učenikom koji se dobro snalazi u digitalnim alatima. Vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice, da učenik s disleksijom ne piše (osim ako ne izrazi želju).

Učenike s poremećajem aktivnosti i pažnje valja poticati na sudjelovanje te usmjeravati njihovu pažnju na zadatak.

Nastavna aktivnost za predmet X

App za sve

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje i koristi frazalne glagole.
  • Učenik govori o pozitivnim i negativnim stranama tehnološkog napretka.
  • Učenik osmišljava i prezentira ideju za vlastitu aplikaciju.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Poduzetništvo
  • Uporaba IKT-a

Čovjek ili stroj

U digitalnom alatu Office 365 odaberite alat Word online te uputite učenike da u njemu pojedinačno napišu izvještaj duljine do 100 riječi. Čine to na temelju tablice koju su izradili u prethodnoj aktivnosti, a radi se o aplikaciji koju su osmislili. Kreirajte jedan dokument sa stranicom za pojedinog učenika. Neka Vam izvještaj posluži za formativno vrednovanje pisanja.

Nakon što su raspravili važnost izuma i aplikacija, razgovarajte s učenicima o važnosti tehnologije za razvoj civilizacije. Pitajte ih: Što mislite, kako će se dalje razvijati tehnologija? Imaju li izumi moć zamijeniti čovjeka i trebaju li to učiniti u nekim slučajevima? Razgovarajte s učenicima o tome imaju li svi ljudi jednak pristup novim tehnologijama i o čemu to ovisi. Uputite ih da razmisle o izumu koji bi njima trenutno bio od pomoći. Podijelite učenike u grupe te, u već postojećem Word dokumentu, kreirajte tablicu za pojedinu grupu u koju će zapisati ideje na temelju kojih će predstaviti svoj izum. Uputite ih da, u alatu Word, umetanjem i spajanjem izrade skicu koristeći se isključivo geometrijskim likovima kako bi dobili završni izgled izuma koji su osmislili. Podsjetite učenike na izraze za geometrijske likove (triangle, square, rectangle...) te proširite mnogokutima, primjerice, hexagon, heptagon i slično. Prikažite likove u dokumentu pomoću opcije umetanja oblika. Predstavnici pojedine grupe predstavljaju svoj izum, svrhu i likove koje su upotrebljavali točno navodeći koji su, kako biste provjerili jesu li novi izrazi usvojeni. Ostale grupe vrednuju izlaganje na temelju točnosti korištenja jezika, inovativnosti te poznavanju vokabulara za geometrijske likove.

Postupci potpore

S učenicima s teškoćama učenja provjerite jesu li razumjeli upute. U samostalnom radu predvidite više vremena za pisanje izvještaja za učenike s teškoćama, što se posebno odnosi na učenike sa specifičnim teškoćama učenja kojima je potrebno više vremena za čitanje ili pisanje.

Tijekom rada u skupini vodite računa o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio skupine kao pasivni promatrač. Važno je da, unutar skupine, učenik s teškoćama dobije jasne upute i zadatke.

U prezentacijskom dijelu aktivnosti važno je voditi računa da predstavnik skupine ne bude učenik koji osjeća nelagodu tijekom čitanja ili javnog nastupa zbog svoje teškoće (primjerice, učenik s poremećajem jezično-govorne glasovne komunikacije ili učenik koji ima izraženu tjeskobu).

Ako u razredu postoje učenici s poremećajem iz autističnog spektra, valja im najaviti strukturu sata na početku, kao i svaku daljnju promjenu aktivnosti.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike da odaberu omiljeni grad i zamisle kako bi on izgledao u budućnosti. Neka se osvrnu na sve aspekte života, stambene zgrade, prijevozna sredstva, poslove. Neka osmisle video u digitalnom alatu ThingLink kojim će predstaviti taj grad iz budućnosti.

Nastavna aktivnost za predmet X

Čovjek ili stroj

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše kratak izvještaj o osmišljenoj aplikaciji.
  • Učenik piše kratak opis izuma koji bi mu, trenutno, mogao u nečemu pomoći.
  • Učenik izrađuje skicu izuma te ga usmeno opisuje.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Poduzetništvo
  • Uporaba IKT-a

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.