Učenici su prethodno dobili zadatak da na sat donesu barem jedan strip. Strip je mogao biti iz dnevnih novina, mjesečnoga časopisa, posuđen u knjižnici ili donesen iz privatne zbirke. Vi isto možete donijeti nekoliko stripova za učenike, ali trebate pripremiti i strip koji želite učenicima predstaviti kao svoj najdraži strip. Svaki se učenik trebao pripremiti za predstavljanje svojega stripa prema unaprijed određenim smjernicama (treba odrediti temu stripa, navesti i opisati likove te povezati temu stripa sa svakodnevnim životom i iskustvom). Učenici neka budu raspoređeni u grupe. Svaki učenik u svojoj grupi predstavlja strip. Učenici u grupi odabiru strip koji je najzanimljiviji ili najzanimljivije predstavljen te u kojem je jasno iznesena usporedba teme stripa sa situacijama iz svakodnevnoga života. Predstavnici grupe koji najbolje prezentiraju strip trebaju prezentirati strip pred cijelim razredom. Nakon toga prezentirate na isti način vi svoj strip, ali istovremeno prikazujete strip na ploči. Prikazujete stranicu ili jedan kadar stripa koji ste pripremili u digitalnom alatu Word. Koristeći se „crtanjem“ u digitalnom alatu Word i „umetanjem“ strelica, na primjeru pokažite i kratko ponovite s učenicima izražajna sredstva stripa: kadar (okvir), oblačići (lik misli, lik govori), onomatopejski zvukovi, pripovjedačev tekst itd. Pozovite učenike na istraživanje u paru. Podijelite poveznice na mrežne izvore (npr. Stilistika stripa) na kojima trebaju istražiti o povijesti stripa, odnosu slike i teksta u stripu i sl. Poveznice na mrežne stranice i upute za istraživanje prikažite u zajedničkom Word dokumentu. U digitalnom alatu Word pripremite grafički organizator koji učenici trebaju dopuniti traženim pojmovima koje će pronaći na predloženim mrežnim izvorima. Neka dva para rade na jednom zajedničkom radnom listiću u digitalnom alatu Word. Grafički organizatori trebaju biti različiti za svaki par. Istovremeno i vi i ostali učenici imate uvid u rezultate istraživanja, a možete korigirati bilješke ako je potrebno. Svaki listić neka ima jedno pitanje o značenju riječi „komercijalizacija“ ili “komercijalizirati“ čije značenje mogu istražiti koristeći se mrežnim izvorom (npr. https://hjp.znanje.hr/ ). Nakon toga povedite razgovor s učenicima o važnosti medijskih poruka, koja je uloga stripa u slanju medijske poruke, odnosno na koji način strip utječe na oblikovanje stavova čitatelja. Potaknite učenike da promisle na koji način strip može predstavljati određenu poruku radi komercijalizacije te utječe li taj način predstavljanja određenoga teksta na popularnost teksta (npr. navedite neku reklamu ili prikažite reklamu koja se koristila stilskim izražajnim sredstvima stripa da bi privukla čitatelje). Pronađite primjer na mreži i prikažite ga učenicima radi uočavanja uloge komercijalizacije stripa.
U prilagodbi scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima, jakim stranama), kao i obilježjima same teškoće. U planiranju postupaka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje podrške uključite učenika s teškoćama.
Učeniku s teškoćama unaprijed najavite aktivnost sata te mu pripremite prilagođeni strip kako bi se mogao pripremiti. Učeniku s teškoćama pripremite jasne i detaljne smjernice za predstavljanje stripa. Prije predstavljanja stripa provjerite s učenikom kako se pripremio te ako je potrebno, pružite podršku. Učenik može imati pisani podsjetnik tijekom predstavljanja stripa. Učenika s teškoćama stavite u par/grupu učenika s kojima voli provoditi vrijeme te koji mu pružaju podršku u radu. Važno je potaknuti učenike na to da uključe učenika s teškoćama u rad grupe. Jasno odredite ulogu i zadatak učenika s teškoćama koje može uspješno odraditi te mu pripremite pisane smjernice za pretraživanje mrežnih izvora. Provjerite s učenikom s teškoćama zna li se služiti zadanim digitalnim alatima. Možete mu pripremiti pisane/slikovne upute za korištenje zadanoga digitalnog alata Word. Ako se učenik s teškoćama teže snalazi, pokažite mu kako se radi s tim alatom ili mu osigurajte podršku učenika iz razreda koji se dobro njime služi.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama i priručniku Smjernice za rad s učenicima s teškoćama te na mrežnoj stranici Hrvatske udruge za disleksiju u rubrici Kako pomoći − savjeti učiteljima.
Učenici mogu istražiti povijest stripa, stripove koji su doživjeli ekranizaciju i rezultate svojeg istraživanja objaviti u zajedničkom kanalu u digitalnom alatu MS Teams.
Prikažite videoisječak koji je tematski vezan uz temu povezanosti medija i mentalnoga zdravlja mladih. Velik broj tekstova i videa na tu temu možete pronaći na mrežnom portalu Medijska pismenost i sl. Učenici, tijekom gledanja filma, bilježe svoje asocijacije, misli i ideje u obliku natuknica i ključnih riječi. Nakon toga učenike uputite u rad u paru. Učenici u paru trebaju usporediti bilješke i zaključiti što im je zajedničko u bilješkama te na temelju svojih bilježaka odrediti temu videoisječka. Nakon toga ih uputite na mrežne stranice koje govore o mentalnom zdravlju mladih (npr. utjecaj društvenih mreža na mentalno zdravlje ovisi o tome kako ih koristimo i sl.). Podijelite poveznice na mrežne stranice koje želite da učenici pročitaju. Neka zapišu bilješke o pročitanome te izdvoje ono što smatraju važnim. Nakon toga razgovarajte s njima o važnosti mentalnoga zdravlja, o utjecaju medijskih poruka na stvaranje pretpostavki, donošenje odluka u vlastitome životu i na oblikovanje vlastitih stavova. Učenici nakon razgovora nastavljaju rad u paru. Prvi je zadatak odrediti naslov i temu stripa koji će izraditi. Tema stripa treba se odnositi na temu mentalnoga zdravlja mladih, odnosno trebaju odlučiti kojim će se utjecajima na mentalno zdravlje baviti u svojem stripu (npr. utjecaj društvenih mreža ili utjecaj videoigara na mentalno zdravlje mladih i sl.). Nakon toga trebaju stripu dati naslov i skicirati cijeli strip (crtež i tekst). Nakon izrade skice, učenike uputite na izradu stripa u digitalnom alatu Pixton. To je digitalni alat namijenjen izradi stripova s već unaprijed pripremljenim repozitorijem sadržaja što učenicima može olakšati izradu. Budući da strip nije moguće pohraniti na vlastito računalo s osnovnim korisničkim računom, učenici strip mogu pohraniti korištenjem digitalnog alata Screencast i tako ga sačuvati i prikazati. Svoje radove učenici zatim postavljaju u digitalni alat Padlet gdje ih ostali učenici mogu vidjeti i vrednovati.
U prilagodbi scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima, jakim stranama), kao i obilježjima same teškoće. U planiranju postupaka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje podrške uključite učenika s teškoćama.
Učeniku s teškoćama unaprijed najavite aktivnost sata te mu omogućite da unaprijed pogleda videoisječak koji će biti prikazan na satu. Učenicima s teškoćama možete pripremiti pisani kratki sadržaj videoisječka. Učenicima s teškoćama tijekom gledanja pripremite papir s pitanjima kako bi lakše vodili bilješke o videoisječku. Prije nego u paru uspoređuju bilješke provjerite što je učenik s teškoćama zabilježio. Učenicima s teškoćama pripremite grafički prilagođene tekstove o mentalnom zdravlju koje će pročitati. Tijekom podjele u parove vodite računa o tome da je učenik s teškoćama u paru s učenikom s kojim se dobro slaže te koji mu može pomoći u radu te jasno odradite ulogu i zadatak učenika s teškoćama unutar para. Provjerite s učenikom s teškoćama zna li se služiti zadanim digitalnim alatima Pixton, Screencast, Padlet. Pripremite mu pisane/slikovne smjernice za rad u njima.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama i priručniku Smjernice za rad s učenicima s teškoćama te na mrežnoj stranici Hrvatske udruge za disleksiju u rubrici Kako pomoći − savjeti učiteljima.
Učenici se mogu dogovoriti i zajedno skupiti sve digitalne stripove učenika svoje škole ili razreda te ih objaviti u digitalnoj knjizi stripova koju ćete izraditi u digitalnom alatu Book Creator. Digitalnu knjigu mogu objaviti na mrežnim stranicama svoje škole
Ponudite učenicima ulomak iz književnoga ili popularnokulturnoga teksta u kojemu je tema rješavanje neke problemske vršnjačke situacije (npr. prijateljstvo, opasnosti na mreži, videoigre, postojanje supkultura, obitelj itd.). Pripremite onoliko vrsta tekstova koliko imate grupa učenika jer svaka grupa treba dobiti vlastiti tekst. Uz svaki tekst napišite pitanja za razumijevanje pročitanoga teksta s naglaskom na pitanja o problemskoj situaciji. Neka učenici objašnjavaju odgovore na pitanja unutar grupe. Neka situaciju iz teksta povežu s primjerima iz vlastita života. Nakon toga svaka grupa treba pripremiti zamrznuti kadar koji će prikazivati glavni događaj iz teksta. Dok učenici stoje postavljeni u zamrznutom kadru, možete pozvati nekoga drugoga učenika da stavi ruku na onoga lika (učenika) iz kadra za kojega ga zanima tko je i što govori ili radi. U trenutku kada netko dotakne lika (učenika) koji je u zamrznutome kadru, „zamrznuti učenik“ izgovara naglas svoju rečenicu iz teksta ili predstavlja svoj lik drugima u razredu. S obzirom na to koji su tekst učenici čitali, dogovorite s njima hoće li govoriti rečenice koje bi govorili da je dijalog „živ“ ili će opisivanjem predstaviti lika kojeg oponašaju. Svaka grupa postavlja zamrznuti kadar pred drugim učenicima u razredu. Nakon toga slijedi rad u paru. Parovi trebaju biti raspoređeni prema tome koji su tekst čitali i nacrtati skicu za jedan kadar stripa prema književnom ili popularnokulturnom tekstu koji su čitali. Nakon skiciranja, učenici izrađuju jedan kadar stripa u digitalnom alatu Make Beliefs Comics.
U prilagodbi scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima, jakim stranama), kao i obilježjima same teškoće. U planiranju postupaka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje podrške uključite učenika s teškoćama.
Učeniku s teškoćama unaprijed najavite aktivnost sata te mu dajte grafički prilagođen tekst s pitanjima koji će raditi unutar grupe. Provjerite s učenikom razumije li zadatak i pitanja vezana za tekst. Učenika s teškoćama stavite u grupu učenika s kojima voli provoditi vrijeme te koji mu pružaju podršku u radu. Važno je potaknuti učenike na to da uključe učenika s teškoćama u rad grupe. Jasno odredite ulogu i zadatak učenika s teškoćama koje može uspješno odraditi. Učenika s teškoćama stavite u par s učenikom s kojim je najbolje surađivao tijekom grupnoga rada. Omogućite dodatno vrijeme za rad ako je potrebno. Provjerite s učenikom s teškoćama zna li se služiti zadanim digitalnim alatima. Možete mu pripremiti pisane/slikovne upute za korištenje zadanoga digitalnoga alata Make Beliefs Comics. Ako se učenik s teškoćama teže snalazi, pokažite mu kako se radi s tim alatom ili mu osigurajte podršku učenika iz razreda koji se dobro njime služi.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama i priručniku Smjernice za rad s učenicima s teškoćama te na mrežnoj stranici Hrvatske udruge za disleksiju u rubrici Kako pomoći − savjeti učiteljima.
Učenici mogu izabrati ulomak bilo kojega književnoga djela i prema tome književnome predlošku izraditi cijeli strip u digitalnom alatu Make Beliefs Comics i poslati ostalim učenicima na čitanje putem poveznice na strip.
Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/pravila/
Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/
Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.
Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.
Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.