Predmet
Geografija 2
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Prostorno kretanje stanovništva

Naziv predmeta
Geografija 2

Razred
2. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • migracija
  • imigracija
  • emigracija
  • migracijska bilanca
  • izbjeglice
  • prognanici

Iseljenici i doseljenici u mojoj županiji

U uvodnom dijelu aktivnosti učenicima prikažite nekoliko fotografija (npr. obitelji koja se seli iz doma, sezonskog radnika, prometne gužve u velikom gradu, izbjeglica i sl.). Neka učenici prepoznaju o kakvim je oblicima prostornog kretanja riječ i pokušaju ih imenovati. U razgovoru s učenicima istaknite oblike prostorne pokretljivosti te ih potaknite da odrede razlike između migracije i kretanja. Neka razmisle o tomu jesu li se tijekom života selili i izdvojite učenike koji svaki dan putuju u školu iz drugih naselja. Na ploči raščlanite oblike migracija i kretanja prema trajanju, učestalosti i prostornom dometu. Razgovorom potaknite učenike da navedu primjer za svaki oblik te otkriju uzroke prostorne pokretljivosti.

Zatim učenike podijelite u parove i uputite ih na čitanje teksta u udžbeniku o sastavnicama migracija. Svaki par treba imati računalo ili tablet. Neka u bilježnice zapišu sastavnice migracija i objasne što je migracijsko stanje te kako se određuje. Također, neka objasne razliku između imigracije i emigracije. Prozovite nekoliko učenika koji će ostalima pročitati sastavnice i objašnjenja. Nakon toga učenicima zadajte da na mrežnim stranicama pronađu posljednje dostupno statističko izvješće Državnog zavoda za statistiku o prostornom kretanju stanovništva Hrvatske, npr. „Migracije stanovništva Republike Hrvatske 2021.” Zadajte im da u izvješću pronađu podatke o migracijama u županiji u kojoj žive ili u kojoj se nalazi škola. Neka izdvoje podatke za posljednju godinu o tome koliko se ljudi odselilo iz županije, a koliko ih se doselilo u promatranu županiju. Također, zadajte im da u bilježnici objasne pojmove: prebivalište, boravište, državljanstvo, stranac i migrant. Definicije mogu pronaći u zadanom dokumentu.

Parovi će na osnovi spoznaja izraditi korjeniti grafički organizator u alatu Coggle kojim će objasniti pojmove migracija i kretanja te navesti sastavnice prostornog kretanja, definirati tko su migranti, objasniti razliku između imigracije i emigracija, imigranata i emigranata, unutarnje i vanjske migracije te navesti i objasniti ostale pojmove koje su izdvojili u bilježnici. Nakon što parovi obave zadatak, uputite ih da sadržaj pohrane u vlastitu mapu na društvenu mrežu Teams, kako bi se njime mogli koristiti za učenje i ponavljanje.

U završnom dijelu aktivnosti nasumičnim odabirom izaberite jedan par koji će sadržaj predstaviti ostalim učenicima u razredu.

Postupci potpore

Učenici s teškoćama u razvoju su heterogena skupina, a odabir prilagodbi treba odgovarati potrebama i mogućnostima svakog učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole (psihologom, logopedom ili edukacijskim rehabilitatorom) i samim učenikom s teškoćama.

Tijekom prikazivanja fotografija nastojite ih opisati verbalno kako bi učenici s oštećenjem vida mogli sudjelovati u aktivnosti. Sadržaj ploče i nove pojmove učenicima sa specifičnim teškoćama učenja i oštećenjem vida možete poslati u digitalnom obliku ili priložiti na papiru A4 u prilagođenom obliku (kontrast, uvećan font, prored i razmak između slova).

Provjerite mogu li se učenici s teškoćama služiti računalom ili tabletom. Ako s time imaju teškoća, neka preuzmu ulogu u paru koja će odgovarati njihovim mogućnostima. Važno je da učenik s teškoćama u razvoju aktivno sudjeluje, odnosno da ne bude pasivan promatrač. Učenika s poremećajem aktivnosti i pozornosti smjestite s učenikom koji će mu pomoći da usmjeri pozornost na zadatak. Zadatak postavite jasno. Učenicima sa specifičnim teškoćama učenja upute možete dati i na papiru A4 kako bi se u svakom trenutku mogli prisjetiti idućeg koraka. Ako učenik zbog motoričkih teškoća ne može samostalno zapisivati u bilježnicu, neka to čini na prilagođenom tabletu ili računalu. Pri prozivanju uzmite u obzir da javan nastup nekim učenicima zbog jezično-govorno-glasovnih teškoća ili izražene anksioznosti stvara nelagodu, zato na tome ne morate inzistirati. Učenicima s oštećenjem vida možete pomoći postaviti postavke prilagodbe mrežne stranice prema njihovim potrebama.

Provjerite znaju li se učenici s teškoćama služiti digitalnim alatom Coggle. Dopustite učenicima s teškoćama da sadržaj za ponavljanje oblikuju na način koji će osigurati uspješno učenje.

Za učenike koji žele znati više

Učenicima zadajte da izrade plakat u digitalnom alatu Canva kojim će prikazati najvažnije privlačne čimbenike u svojoj županiji ili općini u kojoj žive kojima bi oni potaknuli imigraciju ili spriječili emigraciju. Plakat im može služiti kao predložak za usmeno izlaganje ostalim učenicima u razredu ili ga mogu objaviti na mrežnim stranicama škole kako bi bio svima dostupan.

Nastavna aktivnost za predmet X

Iseljenici i doseljenici u mojoj županiji

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira prostorno kretanje stanovništva na lokalnoj razini.
  • Učenik objašnjava sastavnice prostornog kretanja stanovništva.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Hrvati izvan domovine

Na početku aktivnosti provjerite znanje učenika o prostornoj pokretljivosti stanovništva. Neka navedu primjere unutarnje i vanjske migracije te privlačne i potisne čimbenike prostorne pokretljivosti. Nakon uvodnog ponavljanja učenike podijelite u pet skupina u kojima je jednak broj članova. Svaka skupina treba imati najmanje dva računala ili tableta. Svaka će skupina izraditi prezentaciju u alatu MS PowerPoint unutar paketa Office 365 o obilježjima vanjskih migracija stanovništva u pojedinome povijesnom razdoblju.

Prva skupina analizirat će emigracijska obilježja prouzročena osmanlijskim osvajanjima, druga iseljavanja tijekom 19. stoljeća, treća u prvoj polovici 20. stoljeća, četvrta tijekom druge polovice 20. stoljeća, a peta u suvremenom razdoblju. Svaka će skupina nakon izrade usmeno izložiti uradak koristeći se prezentacijom. Skupinama možete unaprijed pripremiti tekst koji će im služiti kao predložak za izradu prezentacije. Druga je mogućnost da sami pronađu informacije na dostupnim mrežnim izvorima te tematske karte sa smjerovima iseljavanja koje mogu iskoristiti u prezentaciji. Također, možemo očekivati da učenici imaju znanje iz nastave povijesti u osnovnoj školi.

Važno je da svaki učenik unutar skupine sudjeluje u izradi prezentacije, a zadatke će učenici sami podijeliti. Primjerice, ako je u skupini pet članova, dva će učenika pretraživati mrežne poveznice na jednom računalu, druga dva izrađivat će prezentaciju, a jedan će učenik izraditi kviz s nekoliko pitanja za ostale učenike u razredu koji će podijeliti nakon izlaganja. Kviz može izraditi u alatu MS Forms unutar paketa Office 365, a ako nema dovoljno računala, može se koristiti mobilnim uređajem.

Prije početka rada skupinama podijelite sastavnice koje prezentacija treba sadržavati (vremenski tijek migracija, uzroci i posljedice, procjena broja iseljenog stanovništva, tematska karta, kviz, navođenje izvora…). Ako učenici ne mogu pronaći tematsku kartu koju će uvrstiti u prezentaciju, tijekom izlaganja mogu se koristiti geografskom kartom svijeta ili Europe u razredu. Tijekom izlaganja jedne skupine, druga će skupina vrednovati prezentaciju prema kriterijima koje ćete u obliku tablice podijeliti učenicima. Kriteriji se mogu odnositi na prije navedene sastavnice.

Nakon izlaganja pojedine skupine, ostali učenici rješavaju pripremljeni kviz služeći se mobilnim uređajima. Učenici zaduženi za izradu kviza će ga prije usmenog izlaganja postaviti u razrednu mapu na društvenoj mreži Teams.

Postupci potpore

Učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja su heterogena skupina, a odabir prilagodbi treba odgovarati potrebama i mogućnostima svakog učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole (psihologom, logopedom ili edukacijskim rehabilitatorom) i samim učenikom s teškoćama.

Provjerite mogu li se učenici s teškoćama služiti tabletom ili računalom. Pri raspodjeli učenika u skupine pripazite da učenik s teškoćama bude u skupini s učenicima koji će ga usmjeravati te mu pružati vršnjačku potporu. Važno je da učenici razumiju zadatak. Ako učenik sa specifičnim teškoćama učenja ima teškoće u praćenju i pamćenju uputa, možete ih predstaviti verbalno i u pisanom obliku. Upute moraju biti jasne i napisane u prilagođenom obliku (uvećana fonta, dvostrukog proreda, povećanog razmaka među slovima, ljevostranog poravnanja). Učeniku s motoričkim teškoćama može se osigurati prilagođeni miš i tipkovnica za lakše služenje tabletom ili računalom. Važno je da učenik preuzme ulogu u timu koja odgovara njegovim mogućnostima. Potrebno je osigurati da učenik s teškoćama u razvoju aktivno sudjeluje u aktivnosti, odnosno da ne bude pasivan promatrač.

Potaknite učenike da kviz koji sastave bude prilagođen svim učenicima. Ako se učenici s teškoćama ne mogu samostalno služiti mobilnim uređajem, neka aktivnost rade u paru. Tijekom rješavanja kviza učenicima s oštećenjem vida i specifičnim teškoćama učenja možete omogućiti čitanje pitanja i odgovora naglas kako bi uspješno razumjeli i riješili zadatak.

Za učenike koji žele znati više

Učenike uputite da na mrežnim stranicama analiziraju dostupne izvore o hrvatskim zajednicama u svijetu te da na osnovi stečenih spoznaja izrade prezentaciju u alatu MS PowerPoint u paketa Office 365 o najbrojnijim zajednicama i njihovu djelovanju. Prezntaciju će usmeno izložiti ostalim učenicima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Hrvati izvan domovine

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira vanjske migracije stanovništva Hrvatske u povijesti i u suvremenom razdoblju.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • povijest

Oni nisu dobrovoljno otišli

Učenike podijelite u parove. Svaki par treba imati računalo ili tablet. Zadajte im da s pomoću teksta u udžbeniku u bilježnicu objasne oblike prisilnih migracija. Neka objasne razliku između prognanika i izbjeglica. Nakon što završe, prozovite učenike koji će pročitati odgovore. Zatim potaknite učenike da razmisle o uzrocima i čimbenicima takvog oblika migracija te da se prisjete primjera iz suvremene hrvatske povijesti (Domovinski rat, migracijska kriza 2015. i sl.).

U nastavku učenike uputite na mrežne stranice UNHCR-a te im zadajte da prouče poveznicu i izdvoje jedan primjer izbjegličke krize u svijetu. Na osnovi odabranog primjera izradit će plakat u digitalnom alatu Canva. Pripremite upute za parove o tome što bi plakat trebao sadržavati (tekstualni i grafički prilozi, fotografije i sl.). Fotografije mogu pronaći na mrežnim poveznicama Pixabay ili Flickr.

Kada parovi završe s radom, uratke dijele nastavniku putem društvene mreže Teams. Nastavnik će odabrati najbolji uradak koji će biti objavljen na mrežnim stranicama škole. Nakon toga, kao zadatak za provjeru ishoda, nastavnik dijeli sadržaj izrađen u sklopu mrežne poveznice LearningApps.org u kojem će učenici obilježja izbjeglica i prognanika razvrstati u odgovarajući stupac. Zadatak bi trebao pripremiti nastavnik prije poučavanja.

Postupci potpore

Učenici s teškoćama u razvoju su heterogena skupina, a odabir prilagodbi treba odgovarati potrebama i mogućnostima svakog učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole (psihologom, logopedom ili edukacijskim rehabilitatorom) i samim učenikom s teškoćama.

Provjerite mogu li se učenici s teškoćama služiti tabletom ili računalom. Pri raspodjeli učenika pripazite na to da učenik s teškoćama bude u paru s učenikom koji će ga usmjeravati te mu pružati vršnjačku potporu. Važno je da učenici razumiju zadatak. Ako učenik sa specifičnim teškoćama učenja ima teškoće u praćenju i pamćenju uputa, možete ih predstaviti verbalno i u pisanom obliku. Upute moraju biti jasne i napisane u prilagođenom obliku (uvećana fonta, dvostrukog proreda, povećanog razmaka među slovima, ljevostranog poravnanja). Učenicima s oštećenjem vida možete pomoći postaviti postavke prilagodbe mrežne stranice prema njihovim potrebama. Učeniku s motoričkim teškoćama može se osigurati prilagođeni miš i tipkovnica za lakše služenje tabletom ili računalom. Potrebno je osigurati da učenik s teškoćama u razvoju aktivno sudjeluje u aktivnosti, odnosno da ne bude pasivan promatrač. Provjerite znaju li se učenici s teškoćama služiti digitalnim alatom Canva. Učeniku oštećena vida omogućite učenika mentora koji će mu opisivati ključne vizualne informacije tijekom rada u paru.

Provjerite odgovarala li digitalni alat LearningApps.org potrebama i mogućnostima svih učenika. Ako učenik s teškoćama ne može obaviti aktivnost u navedenome digitalnom alatu, zadatak možete ponuditi u alternativnom obliku (npr. prilagođeni tekst) ili neka radi u paru.

Za učenike koji žele znati više

Učenike uputite da na mrežnim stranicama pronađu povijesno-geografske uzroke pojedinih sukoba koji su potaknuli izbjegličke krize u svijetu. Na osnovi spoznaja o odabranom primjeru snimit će audio-vizualnu prezentaciju u alatima MS PowerPoint u sklopu Microsoft 365 i alatu Screencast - O - Matic. Prezentaciju će podijeliti ostalim učenicima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Oni nisu dobrovoljno otišli

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik objašnjava razliku između prognanika i izbjeglica.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.