Učitavanje
Međupredmetna tema
Zdravlje
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Medicina u kući

1. razred srednje škole

2. razred srednje škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

Znate li što sadrži uputa o lijeku? Pogledajte videozapis i saznajte na što treba posebno obratiti pozornost pri uzimanju lijekova, što su to kontraindikacije i interakcije te koje sve dijelove sadrži dobra uputa o korištenju lijeka.

MEDICINA U KUĆI Uz svaki lijek izdan na recept ili kupljen bez recepta dobivamo i uputu o lijeku. Ona sadržava važne informacije koje treba pažljivo pročitati prije početka primjene lijeka. To je izrazito važno jer, iako su nam izrazito korisni, nepravilnom konzumacijom mogu nam i štetiti. Koje informacije donosi uputa o lijeku? KVALITATIVNI I KVANTITATIVNI SASTAV – daje informaciju koju djelatnu tvar i pomoćne tvari, te u kojoj koncentraciji sadržava lijek. Budite oprezni ukoliko ste preosjetljivi na neku od navedenih tvari. INDIKACIJE – zašto se taj lijek koristi, koja je njegova namjena. DOZIRANJE I NAČIN PRIMJENE – ako zaboravite kako i kada primijeniti lijek, a nije označeno na kutijici lijeka, informaciju možete dobiti iz upute o lijeku. U praksi su vrlo često zabilježene primjene lijeka u previsokoj odnosno preniskoj dozi, tj. primjene lijeka na pogrešan način. KONTRAINDIKACIJE – informacije kada se lijek ne smije uzimati. POSEBNA UPOZORENJA – što morate znati prije nego što počnete primjenjivati lijek te će vam dati informaciju kada je potreban povećan oprez. INTERAKCIJE – lijek može izmijeniti svoj učinak ukoliko se istodobno uzima neki drugi lijek, dodatak prehrani, hrana ili piće. Obavijestite svog liječnika odnosno ljekarnika ako uzimate neke druge lijekove uključujući i one koje ste kupili bez recepta. Lijekovi mogu međusobno reagirati na mnogo načina. Jedan zna povećati ili smanjiti učinak drugoga, promijeniti brzinu apsorpcije, metabolizma ili izlučivanja. Najvišem su riziku izložene osobe koje tretira više liječnika jer svaki od njih obično ne zna što sve bolesnik već primjenjuje. Taj se rizik smanjuje ako se svi recepti podižu u jednoj ljekarni. TRUDNOĆA I DOJENJE – lijekovi koji se koriste tijekom trudnoće mogu kroz posteljicu doći i do djeteta. Neki od lijekova mogu štetno utjecati na djetetov razvoj. Pojedini lijekovi se izlučuju u majčino mlijeko i imaju ozbiljne nuspojave. Primjenu tih lijekova tijekom dojenja valja izbjegavati. UPRAVLJANJE VOZILIMA I STROJEVIMA – određeni lijekovi, čak biljni lijekovi i bezreceptni lijekovi mogu ozbiljno utjecati na sposobnost upravljanja vozilima i strojevima ovisno o individualnoj osjetljivosti te tijekom primjene tih lijekova upravljanje vozilima i strojevima valja izbjegavati. NUSPOJAVE – Nuspojava je svaka štetna i neželjena reakcija na lijek. Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika. Ovo uključuje i svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. NAČIN ČUVANJA – informacija kako čuvati lijek. ROK VALJANOSTI – do kada je sigurno primjenjivati lijek ako je valjano čuvan. Važno je da lijekove nikada ne bacamo u otpadne vode ili kućni otpad. Pitajte svog ljekarnika kako zbrinuti lijekove koje više ne koristite. Ove će mjere pomoći očuvanju okoliša.. Transkript: .

Razmislite jeste li nekad uzimali lijek, a da niste pročitali upute o lijeku. Sada znate da to nije bezazleno i da može imati posljedice.

Kako naše tijelo obrađuje lijekove?

Znate li što se događa s lijekom nakon što ga progutate? Lijek nam može pomoći i olakšati bolove, ali kako dođe baš do pravoga mjesta i pomogne baš za taj bol? Pogledajte videozapis i saznajte kako lijek putuje po tijelu i pomaže nam.

ZDR - ŠTO SE DOGAĐA S LIJEKOM Jeste li se ikada zapitali što se događa s lijekom kao što je na primjer ibuprofen nakon što ga progutate? Progutani lijek može vam olakšati bol koju osjećate u glavu, leđima ili recimo zglobovima. Ali kako on dođe do pravoga mjesta i pomogne baš za tu bol? Lijek ulazi u naš krvotok žureći se obaviti posao prije nego što bude apsorbiran od strane organa koji čija je uloga neutralizirati sve strane supstance. Ovaj proces počinje u probavnom sustavu. Nakon što progutamo tabletu, kroz nekoliko minuta želučana kiselina počinje ju razgrađivati. Razgrađen lijek putuje do tankog crijeva i preko njegovih stjenki ulazi u krv tj. krvne žile. One prenose krv i sve njene sadržaje u jetru. Prolazak kroz jetru. Enzimi jetre pokušavaju neutralizirati tj. pročistiti krv, pa tako utječu na molekule lijeka zbog čega dio gubi svoju svrhu. Ipak većina uspije proći kroz jetru i ulazi u krvožilni sustav. To se događa već pola sata nakon uzimanja lijeka. Krvi i lijek kruže kroz krvožilni sustav i na taj način prolaze sve udove i organe uključujući srce, mozak, bubrege i ponovno jetru. Kada lijek naiđe na lokaciju u tijelu gdje se nalazi upala, vežu se za određene molekule koje su vezane uz tu tjelesnu reakciju. Lijekovi poput ibuprofena blokiraju proizvodnju spojeva koji služe za slanju signala za bol. Kako se nakupljaju molekule lijeka smanjuje se i osjećaj boli. Vrhunac se događa oko 1 – 2h nakon konzumacije. Kada se molekule lijeka odlijepe od upalnog mjesta i ponovno krenu putovanje krvožilnim sustavom, jedan njegov dio ponovno otpadne u jetri i postane neupotrebljiv. Taj neupotrebljiv dio filtrira se u bubrezima i odlazi u urin. Ciklus jetra – tijelo – bubreg putem krvi dešava se svake minute, te se količina lijeka neutralizira iz minute u minutu. Isto se događa sa svim lijekovima iako se ne razlikuje količina lijeka koja uspije doći do krvožilnog sustava. To ovisi o samom lijeku, pojedincu, te načinu na koji uđe u naše tijelo. Zbog toga je potrebno dobro dozirati lijekove. Ako popijemo pre malo lijeka, premala količina će uspjeti proći kroz jetru i lijek neće imati željeni učinak. S druge strane, previše lijeka može biti otrovno. Također, razni faktori utječu na apsorpciju lijeka tj. njegovo doziranje. Neki od njih su: genetika, godine, prehrana, bolesti i trudnoća. Upravo zato je potrebno prilikom uzimanja lijeka razgovarati s liječnikom ili ljekarnikom kako bi odredili potrebnu dozu i vremenski razmak između konzumacija.. Transkript: .

Razmislite o tome kako je složen put lijeka u organizmu i kako pri uzimanju lijekova treba paziti na puno različitih čimbenika. Nadamo se da ćete ubuduće uzimati lijekove prema uputama za pravilno doziranje lijeka.

Kviz

Provjerite koliko ste naučili o lijekovima iz videozapisa.

Budite pažljivi i odgovorni pri uporabi lijekova.