Predmet
Geografija 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Kako se koristimo vodom?

Naziv predmeta
Geografija 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • vodoopsrkba
  • gospodarenje vodom
  • vodni resursi
  • pitka voda

Zemlja pitke vode

U uvodnom dijelu aktivnosti porazgovarajte s učenicima o potrošnji vode u svakodnevnom životu. Ako je moguće, zadajte im da uz pomoć podataka iz udžbenika usporede vodne resurse u Hrvatskoj i ostalim zemljama Europe ili svijeta, s obzirom na dostupne podatke u udžbeniku. Nasumično prozovite nekoliko učenika koji će usmeno analizirati podatke i napraviti usporedbu. Usmenim izlaganjem učenicima objasnite procese vodoopskrbe i odvodnje u Hrvatskoj.

Nakon toga učenike podijelite u parove. Svaki par treba imati računalo ili tablet. Parovima putem skraćene poveznice podijelite dokument HZJZ-a, s obzirom na to da aktivnost ne uključuje DOS. Uputite učenike na sadržaj dokumenta. Zadajte im da pročitaju uvodni dio odlomka 2. Vodoopskrba u Republici Hrvatskoj na str. 2 te u bilježnicu navedu načine vodoopskrbe u Hrvatskoj. Nakon što provjerite odgovore učenika, zadajte im da uz pomoć tematske karte Podjela Republike Hrvatske na zone opskrbe u 2020. godini na str. 4 odrede kojoj zoni vodoopskrbe pripada naselje u kojem žive ili u kojem se nalazi njihova škola. Zadajte im da uz pomoć mrežnih stranica pronađu naziv komunalnog poduzeća koje je zaduženo za vodoopskrbu i odvodnju u njihovu gradu ili općini. Pronađene informacije parovi će zapisati u bilježnicu. Ako se radi o prostoru s individualnom vodoopskrbom, razgovorom s učenicima opišite kako se ona odvija upotrebom cisterni, zdenaca i slično.

Zatim zadajte učenicima da s pomoću alata za izradu digitalnog sadržaja Coggle izrade umnu mapu u obliku korjenitog grafičkog organizatora koja će učenicima služiti za ponavljanje. Uputite učenike da u uratku prikažu vrste vodoopskrbe u Hrvatskoj, navedu prostornu raspodjelu pojedinih vrsta vodovoda te udio javne, lokalne i individualne vodoopskrbe služeći se podatcima iz bilježnice koje su zapisali tijekom proučavanja podijeljenog sadržaja u prethodnom dijelu aktivnosti. Nakon završetka rada uputite ih na to da uratke podijele nastavniku služeći se društvenom mrežom Yammer ili Teams, kako bi se mogli iskoristiti za formativno vrednovanje za učenje.

Postupci potpore

Pri prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da ovisno o pojedinačnim potrebama i značajkama učenika treba temeljiti odabir metoda i postupaka prilagodbe. Izazov u radu predstavljaju učenici sa združenim teškoćama (npr. poremećaj aktivnosti i pažnje i specifične teškoće učenja). Preporučuje se učenika s teškoćama smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć pri zadavanju i izvršavanju aktivnosti. Tijekom uvodnog razgovora koristite se jednostavnim i razumljivim pitanjima. Pri planiranju aktivnosti iz scenarija učenja važno je predvidjeti dulje vrijeme izvođenja aktivnosti za učenike s teškoćama (ako oštećenja ili poremećaji interferiraju sa sposobnostima važnima za proces učenja). Kod učenika s oštećenjem sluha izbjegavajte istovremeno govorenje i pokazivanje na slici jer učenik treba prebacivati pogled između govornikova lica ili stručnog komunikacijskog posrednika i slike. Osigurajte dobru vidljivost govornikova lica i usana. Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako bi i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori. Tijekom rada u paru preporučuje se učenike s teškoćama svrstati u par u kojem se nalazi učenik koji je spreman prezentirati rad (što je posebno važno ako je kod učenika s teškoćama prisutna anksioznost). Ako u razredu postoje učenici s poremećajem iz autističnog spektra, valja im najaviti strukturu sata na početku kao i svaku promjenu aktivnosti. Uvijek je važno pohvaliti svako aktivno sudjelovanje i rad učenika s teškoćama. Češće obilazite par u kojem je učenik s teškoćama u razvoju. Provjerite je li učenik s teškoćama aktivan sudionik u radu. Za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju pripremite jezično i grafički prilagođen dokument HZJZ-a. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim njezinim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostruki prored, uvećan razmak među slovima, poravnanje teksta ulijevo. Provjerite znaju li učenici s teškoćama raditi u digitalnom alatu Coggle. Pripremite pisane i slikovne upute radi lakšeg snalaženja. Provjerite kako se snalaze učenici s teškoćama pri podjeli materijala na društvenim mrežama Yammer ili Teams. Po potrebi osigurajte pisane, slikovne i auditivne upute te osigurajte vršnjačku podršku.

Ako u razredu imate učenika s teškoćama koji se koristi asistivnom tehnologijom (primjerice, čitačem teksta, slušalicama, diktafonom za učenike oštećena sluha, tipkovnicom za učenike s motoričkim poremećajima i sličnim), uputite i potaknite učenika na korištenje tehnologijom u zadatcima aktivnosti u kojima je to potrebno.

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima da na dostupnim mrežnim izvorima istraže kako se vrši dezinfekcija pitke vode u Hrvatskoj. Na temelju nađenih spoznaja izradit će audio-vizualni sadržaj u obliku prezentacije PowerPoint sustava Office 365 te s pomoću alata Screencast-O-Matic, kojim će snimiti glas kako bi objasnili proces dezinfekcije.

Nastavna aktivnost za predmet X

Zemlja pitke vode

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira sustav vodoopskrbe u Hrvatskoj.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Napunimo čaše diljem Lijepe Naše

Razgovarajući s učenicima na početku aktivnosti, ponovite načine vodoopskrbe u Hrvatskoj. Neka usporede načine vodoopskrbe u suvremenom razdoblju s prijašnjim povijesnim razdobljima. U nastavku učenike podijelite u parove. Svaki par treba imati računalo ili tablet. Uputite ih na to da na mrežnim poveznicama pronađu recentni izvještaj HZJZ-a o stanju javne vodoopskrbe u Hrvatskoj ili im podijelite dokument služeći se skraćenom poveznicom. Zatim im zadajte da u dokumentu pronađu tablicu 1. Opći podatci o vodoopskrbi u Republici Hrvatskoj te uz pomoć nje izrade kružni dijagram kojim će prikazati udio hrvatskog stanovništva priključenog na javnu i lokalnu vodoopskrbu te udio stanovništva koji vodu dobiva individualnom vodoopskrbom. Podatke o individualnoj opskrbi učenici će izračunati sami na temelju ostalih podataka. Neka podatke u dijagramu izraze u apsolutnim vrijednostima. Dijagram mogu izraditi u alatu Microsoft Excel sustava Office 365. Nakon izrade prozovite jedan par koji će ostalim učenicima u razredu navesti podatke.

Zatim parovima zadajte da u istom alatu izrade trakasti dijagram kojim će prikazati usporedbu udjela stanovništva u javnoj, lokalnoj i individualnoj vodoopskrbi za županiju u kojoj žive te jednu županiju primorske Hrvatske i jednu županiju panonsko-peripanonske Hrvatske prema vlastitom odabiru. Neka uvrste podatke ukupnog broja stanovništva županija te podatke o broju stanovnika za svaku vrstu vodoopskrbe. Nakon što izrade dijagram, u alatu će napisati izvješće o prirodnim uvjetima vodoopskrbe u županijama koje su analizirali. Dijagram će uvrstiti u prezentaciju PowerPoint unutar sustava Office 365.

U završnom dijelu aktivnosti nasumično prozovite nekoliko parova koji će usmeno izložiti radove ostatku razreda. Nakon izlaganja parovi će podijeliti dokument nastavniku služeći se društvenom mrežom Yammer ili Teams za formativno vrednovanje.

Postupci potpore

Tijekom uvodnog ponavljanja koristite se jednostavnim i razumljivim pitanjima. Pri planiranju aktivnosti iz scenarija učenja važno je predvidjeti dulje vrijeme izvođenja aktivnosti za učenike s teškoćama (ako oštećenja ili poremećaji interferiraju sa sposobnostima važnima za proces učenja). Kod učenika s oštećenjem sluha izbjegavajte istovremeno govorenje i pokazivanje na slici jer učenik treba prebacivati pogled između govornikova lica ili stručnog komunikacijskog posrednika i slike. Osigurajte dobru vidljivost govornikova lica i usana. Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako bi i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori. Pri radu u paru preporučuje se učenike s teškoćama svrstati u par u kojem postoji učenik koji je spreman prezentirati rad (što je posebno važno ako je kod učenika s teškoćama prisutna anksioznost). Ako u razredu postoje učenici s poremećajem iz autističnog spektra, valja im najaviti strukturu sata na početku kao i svaku promjenu aktivnosti. Uvijek je važno pohvaliti svako aktivno sudjelovanje i rad učenika s teškoćama. Češće obilazite par u kojem je učenik s teškoćama u razvoju. Provjerite je li učenik s teškoćama aktivan sudionik u radu. Paru u kojem se nalazi učenik s teškoćama možete pripremiti recentni izvještaj HZJZ-a. Izvještaj možete jezično i grafički prilagoditi radi lakšeg snalaženja. Provjerite znaju li učenici s teškoćama raditi u alatu Microsoft Excel unutar sustava Office 365. Provjerite razumiju li učenici s teškoćama pojam apsolutna vrijednost, a po potrebi im ga detaljno objasnite. Paru u kojem se nalazi učenik s teškoćama možete pripremiti već gotov dijagram u koji će upisivati podatke. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra najavite svaku promjenu aktivnosti uz pomoć vizualne podrške. Prilikom izrade prezentacije u Power pointu unutar sutava Office 365. provjerite znaju li se učenici s teškoćama služiti s alatom Power point. Pokažite im model po kojem će izraditi prezentaciju te kratke slikovne i pisane uputu za rad u alatu.

Provjerite znaju li učenici s teškoćama dijeliti materijale na društvenim mrežama Yammer ili Teams. Pripremite pisane i slikovne upute radi lakšeg snalaženja. Ako u razredu imate učenika s teškoćama koji se koristi asistivnom tehnologijom (primjerice, čitačem teksta, slušalicama, diktafonom za učenike oštećena sluha, tipkovnicom za učenike s motoričkim teškoćama i slično), uputite i potaknite učenika na korištenje tehnologijom u zadatcima aktivnosti u kojima je to potrebno.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike da na dostupnim mrežnim izvorima pronađu podatke o načinima vodoopskrbe na jadranskim otocima te izrade prezentaciju PowerPoint sustava Office 365. Neka pronađu izvore koji opisuju održivu vodoopskrbu otoka te navedu primjere drugih država koji rješavaju pitanje dostupnosti vodnih resursa na otocima. Pronađene informacije sintetizirat će u prezentaciji koju će izložiti ostatku razreda.

Nastavna aktivnost za predmet X

Napunimo čaše diljem Lijepe Naše

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje načine vodoopsrkbe u Hrvatskoj.
  • Učenik analizira hrvatske vodne zalihe.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Gospodarenje vodom nas ne čini gospodarima

Učenike u razredu podijelite u 6 skupina s podjednakim brojem članova. Svaka skupina mora imati računalo ili tablet. Učenicima podijelite unaprijed pripremljene upute za grupni rad. Zadajte im da izrade anketu o potrošnji vode u kućanstvu. Anketu mogu izraditi u obliku obrasca u alatu Forms sustava Office 365. Svaki učenik unutar skupine osmislit će jedno pitanje u anketi koje se odnosi na potrošnju vode u kućanstvu (npr. Održavaš li tjelesnu higijenu tuširanjem ili kupanjem? Zatvaraš li slavinu tijekom pranja zubiju? Zatvaraš li slavinu tijekom šamponiranja kose? Koristiš li se vodom iz slavine za zalijevanje cvijeća? Zatvaraš li slavinu tijekom ispiranja većih količina voća ili povrća?).

Nakon izrade anketa skupine dijele sadržaj ostalim skupinama služeći se društvenom mrežom Yammer ili Teams. Članovi svake skupine ispunit će jednu anketu druge skupine (npr. skupina 1 ispunjava anketu skupine 2, skupina 2 anketu skupine 3 itd.). Na temelju podataka i već izrađenih kružnih dijagrama u sklopu alata, svaka će skupina komentirati dobivene rezultate i raspraviti o mogućnostima reduciranja potrošnje vode. Nakon rasprave zadajte im da u alatu za izradu digitalnog sadržaja Canva izrade poster s porukama i sloganima o smanjenju potrošnje vode u kućanstvima. Skupine će izrađene postere podijeliti ostalim učenicima u razredu služeći se društvenom mrežom Yammer ili Teams, a nastavnik će odabrati jedan ili dva postera koji će se objaviti na školskoj mrežnoj stranici.

Postupci potpore

Pri radu u skupini preporučuje se učenike s teškoćama svrstati u skupinu u kojoj se nalazi učenik koji je spreman prezentirati rad (što je posebno važno ako je kod učenika s teškoćama prisutna anksioznost). Ako u razredu postoje učenici s poremećajem iz autističnog spektra, valja im najaviti strukturu sata na početku kao i svaku promjenu aktivnosti. Uvijek je važno pohvaliti svako aktivno sudjelovanje i rad učenika s teškoćama. Češće obilazite par u kojem je učenik s teškoćama u razvoju. Provjerite je li učenik s teškoćama aktivan sudionik u radu. Učeniku s teškoćama možete unaprijed dodijeliti zadatak unutar skupine kako bi mogao ravnopravno sudjelovati. Vodite računa o tome da su pripremljene upute jezično i grafički prilagođene. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim njezinim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostruki prored, uvećan razmak među slovima, poravnanje teksta ulijevo. Učenicima s teškoćama možete pripremiti primjer pitanja koje trebaju samostalno smisliti. Vodite računa o tome da će im možda trebati više vremena da smisle samostalno pitanje. Po potrebi osigurajte vršnjačku podršku. Provjerite znaju li učenici s teškoćama dijeliti materijale na društvenim mrežama Yammer ili Teams. Pripremite pisane i slikovne upute radi lakšeg snalaženja. Pokažite im kako izraditi poster u digitalnom alatu (Canva). Sastavite kratke upute koje su popraćene slikovnim sadržajem. Učenike s motoričkim teškoćama uparite s učenikom koji se dobro snalazi s digitalnim alatima (oblik vršnjačke podrške). Za svakog učenika potrebno je predvidjeti ulogu koju će imati u izradi plakata u skladu s njegovim sposobnostima i ograničenjima (npr. priprema materijala, pronalaženje aplikacija, crtanje, dopunjavanje itd.). Na kraju aktivnosti pripremite plan ploče sa svim najvažnijim zaključcima. Vodite računa o tome da je plan ploče jezično i grafički prilagođen. Ako u razredu imate učenika s teškoćama koji se koristi asistivnom tehnologijom (primjerice, čitačem teksta, slušalicama, diktafonom za učenike oštećena sluha, tipkovnicom za učenike s motoričkim poremećajima i sličnim), uputite i potaknite učenika na korištenje tehnologijom u zadatcima aktivnosti u kojima je to potrebno.

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnog tima škole i učenikovim teškoćama.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama:

Hrvatska udruga za disleksiju - savjeti učiteljima

Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju

Smjernice za rad s učenicima s teškoćama MZO-a.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike da na temelju dostupnih izvora na mrežnim poveznicama izrade poster u alatu za izradu digitalnog sadržaja Canva. Posterom će prikazati savjete kako reducirati potrošnju vode u kućanstvima te navesti brojčane podatke o potrošnji vode kako bi ojačali svijest među ostalim učenicima kojima će podijeliti uratke služeći se društvenom mrežom Teams.

Nastavna aktivnost za predmet X

Gospodarenje vodom nas ne čini gospodarima

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razvija svijest o redukciji potrošnje vode.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.