U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.2., podnaslov Pour commencer učenici rješavaju aktivnost 1 i u e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.6., podnaslov Amuse-toi bien! aktivnost 2. Čitajući tekst učenici moraju pogoditi o kojoj je državi riječ.
Razgovarajte s učenicima o zemljama koje su posjetili. Za svaku zemlju koju su posjetili neka nabroje nekoliko simbola koji predstavljaju tu zemlju. Podijelite učenike u parove. Na temelju predloška teksta iz aktivnosti 2 unutar jedinice Activités d'auto-apprentissage, svaki par mora osmisliti tekst koji će prikazati najpoznatija obilježja jedne države. Informacije o odabranoj državi parovi traže na internetu. Pojasnite učenicima strategije pretraživanja na internetu koje se nalaze u DOS-u za Francuski jezik 5:
Objasnite učenicima da tekst mora sadržavati najmanje pet rečenica te da trebaju napisati glavna obilježja jedne države, a da ne spominju naziv države. Uputite učenike u način pisanja teksta. Najprije je potrebno zabilježiti sve asocijacije vezane za određenu državu. Asocijacije trebaju biti povezane s osobnim iskustvom, s posjetom pojedine države. Zatim je potrebno rasporediti ideje u smislene cjeline unutar skice. Nakon što učenici sastave tekst, važno je da ponovno pročitaju sadržaj te provjere gramatiku i pravopis. U digitalnom alatu Mentimeter parovi prepisuju osmišljeni tekst. Ostali parovi moraju pročitati tekst i pogoditi o kojoj je državi riječ. Nakon što svi parovi napišu rješenja, ona će biti predočena na glavnom ekranu koji je vidljiv cijelom razredu. Nastavnik zajedno s učenicima komentira ponuđena rješenja. Na kraju parovi koji su osmislili tekst usmeno izlažu koje je točno rješenje zadatka. Komentirajte s učenicima jesu li posjetili iste države, vidjeli iste spomenike, kušali iste specijalitete i slično.
Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i obilježjima same teškoće. Izazov u radu čine učenici sa združenim teškoćama, koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaji u ponašanju i osjećanju). Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednji dio učionice kako bi mu se brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.
Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. Po potrebi, učenicima s izraženim teškoćama omogućite rad u paru tijekom rješavanja aktivnosti 1 e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.2., podnaslov Pour commencer i aktivnosti 2 u e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.6., podnaslov Amuse-toi bien! Tijekom rasprave o različitim zemljama omogućite vizualnu podršku (npr. karte svijeta) koja će učenicima olakšati razumijevanje ključnih riječi i pomoći u lakšem praćenju rasprave. Učenike koji mucaju, imaju poremećaje jezično-govorno-glasovne komunikacije nikada ne ispravljajte u govoru i spriječite oponašanje i ruganje. Tijekom zadatka oblikovanja teksta osigurajte da je učenik s teškoćom u paru s onim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Provjerite također znaju li se svi učenici s teškoćama koristiti digitalnim alatom Mentimeter i po potrebi osigurajte slikovne upute. Važno je da učenik s teškoćama, u skladu sa svojim jakim stranama, dobije jasne upute i zadatke. Primjerice, učenik s oštećenjem sluha može pretraživati informacije na internetu, a učenik urednoga razvoja može sastaviti strukturu teksta i biti zadužen za pravopisnu i gramatičku provjeru.
Učenici koji žele znati više mogu u prezentaciji programa PowerPoint napraviti igru asocijacije na temelju predloška iz aktivnosti 1 unutar jedinice 2.2. Mes amis de partout. Učenici odabiru države čija će obilježja upisati u tablicu. Učenici mogu potražiti dodatne informacije o državama koristeći se tražilicom Google, tako da upišu ključnu riječ koja označava jednu od najpoznatijih obilježja te države. Nakon što izrade igru, učenici je mogu podijeliti cijelom razredu pomoću Google diska. Svi zajedno rješavaju igru asocijacije te provjeravaju točnost rješenja.
U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 5, Jedinica 2.2., podnaslov Les pays francophones učenici rješavaju aktivnosti 2 i 3. Prije rješavanja aktivnosti pitajte učenike znaju li nabrojiti nekoliko frankofonskih država. Nakon što učenici nabroje više država, zadajte im da za svaku državu navedu glavni grad. Zatim započnite aktivnost 2, u kojoj se nalazi interaktivni prikaz država u kojima se govori francuski jezik. Zajedno s učenicima komentirajte interaktivni prikaz.
Zamolite učenike da nabroje frankofonske države koje poznaju ili koje su posjetili. Zatim pitajte učenike znaju li glavne gradove nabrojenih država. Učenici trebaju odabrati jednu od spomenutih frankofonskih država te potražiti na stranicama veleposlanstva informacije o odabranoj državi. Nakon što pronađu sve informacije o odabranoj frankofonskoj državi, u programu PowerPoint učenici trebaju izraditi prezentaciju s pronađenim podatcima. Objasnite učenicima da prezentacija treba sadržavati sljedeće podatke:
a) naziv države
b) naziv glavnoga grada
c) izgled zastave (boje i oblici)
d) broj stanovnika
e) službeni jezik
f) poznate spomenike.
Pojasnite učenicima način na koji će pretraživati informacije na internetu. Neka najprije zabilježe ključne riječi koje će pretraživati. Zatim je potrebno sve dobivene informacije zaokružiti u smislenu cjelinu. Nakon toga važno je rasporediti informacije u logičan slijed koji će biti izložen u prezentaciji. Učenici će podijeliti svoje prezentacije nastavniku u alatu Google disk. Provjerit ćete prezentacije pazeći na logičan slijed misli te na gramatiku i pravopis. Povratnu informaciju poslat ćete učenicima u alatu Google disk.
Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. Po potrebi, učenicima s izraženim teškoćama omogućite rad u paru. Nalazi li se u razredu učenik s poremećajem iz autističnog spektra, važno mu je najaviti sadržaj interaktivnog prikaza i pojasniti mu ga. Učenike s motoričkim teškoćama uparite s učenikom koji se dobro snalazi u digitalnim alatima, kako bi zajednički kreirali prezentaciju. Potrebno je imati na umu da prilikom rada u paru pretjerano pružanje pomoći može otežati osamostaljivanje učenika u nastavi te se predlaže da se navedena aktivnost modificira u skladu s jakim stranama učenika. Primjerice, ako je učenik s teškoćama u razvoju umjetnički nadaren i motiviran za crtanje, može svoje rezultate istraživanja predstaviti u obliku oslikanog plakata/crteža umjesto u obliku prezentacije. Prilikom davanja povratne informacije uvažite utjecaj poremećaja jezično-govorno-glasovne komunikacije na učenje stranog jezika i usvajanje gramatičkih i pravopisnih pravila.
Učenici koji žele znati više mogu na sljedećoj poveznici istražiti informacije o frankofoniji. Mogu pronaći odgovor na sljedeća pitanja: Što znači pojam frankofonije? Što sve obuhvaća taj pojam? U kojim se dijelovima svijeta govori francuski jezik? Učenici mogu sastaviti kratak sažetak o pročitanom članku. Sažetak mogu podijeliti u alatu Microsoft Teams učenicima koji uče francuski u školi.
U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 5, Jedinica 2.2., podnaslov Les langues et les nationalités učenici rješavaju aktivnost 4. Učenici trebaju pročitati tekst te rasporediti pojmove u tri kategorije, one koji označavaju države, nacionalnosti i jezike.
Pitajte učenike znaju li koji su službeni jezici u državama Europe. Zajedno s učenicima nabrojite sve države koje poznaju u Europi. Napišite tekst koji učenicima prikazujete u dokumentu programa Word. Tekst sadržava pojmove vezane za države, nacionalnosti i jezike. Podijelite učenike u tri skupine. Objasnite im da će pročitati tekst te izdvojiti iz njega određene pojmove. Prva će skupina tražiti u tekstu pojmove koji označavaju države. Druga će skupina tražiti pojmove koji označavaju nacionalnosti, a treća skupina pojmove vezane za jezike. Upozorite učenike da tekst čitaju polako i pozorno kako bi ga bolje razumjeli. Također, neka tijekom čitanja podcrtaju ili zaokruže informacije u tekstu koje im se čine važnima. Učenici podijeljeni po skupinama upisuju rješenja u digitalnom alatu Padlet. Provjerite i komentirajte rješenja sa svim skupinama.
I dalje podijeljeni u skupine, učenici trebaju na temelju izloženoga nastavnikovog predloška napisati tekst u obliku bloga. Pritom se trebaju poslužiti pojmovima koji su raspoređeni po skupinama u alatu Padlet. Učenici trebaju uključiti najmanje tri pojma iz svake skupine (država, nacionalnost, jezik). Tekst bloga mora sadržavati prethodno navedene elemente. Objasnite učenicima na koji način valja sastavljati tekst. Najprije je potrebno napisati sve ideje koje im padnu na pamet. Zatim slijedi raspoređivanje ideja u smislene cjeline, izrada skice. Tijekom pisanja važno je povezati temu s osobnim iskustvom (ako su učenici posjetili državu ili imaju obitelj ili prijatelja u istoj državi). Također, potrebno je paziti na gramatiku i pravopis. U svrhu obogaćivanja sadržaja učenici na blog mogu dodati i slike pronađene u alatu Pixabay. Napisane blogove možete objaviti i na stranicama škole kako bi bili vidljivi i široj publici.
Po potrebi učenicima s izraženim teškoćama omogućite rad u paru na zadatku e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 5, Jedinica 2.2., podnaslov Les langues et les nationalités. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. Učenicima s teškoćama jezično-govorno-glasovne komunikacije i specifičnim teškoćama u učenju prije rješavanja aktivnosti osigurajte bilješke s prijevodom ključnih i novih riječi kako bi im to olakšalo rješavanje. Neka tekst koji ste napisali u dokumentu programa Word bude grafički prilagođen. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana), koji je uvećan, upotrebu dvostrukog proreda, povećanog razmaka među slovima i lijevog poravnanja. Grafička je prilagodba važna i za učenike s oštećenjem vida. Učenicima koji imaju teškoće u snalaženju u tekstu modificirajte zadatak tako da dobiju uručak s unaprijed označenim važnim dijelovima teksta koje će trebati razvrstati u unaprijed izrađen grafički organizator ili tablicu. Tijekom rada u skupini važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Ovisno o učenikovim teškoćama, pokušajte predvidjeti dijelove zadatka, odnosno situacije u kojima će učenik imati najviše izazova i najveću potrebu za dodatnom podrškom. Provjerite znaju li se svi učenici s teškoćama koristiti digitalnim alatima Padlet i Pixabay te im po potrebi osigurajte dodatne upute sa slikovnim prikazima.
Učenici koji žele znati više mogu istraživati Švicarsku kao frankofonsku državu. Švicarska je vrlo zanimljiva učenicima zbog teritorijalne raspodjele u kantone koji imaju različite službene jezike. Učenici mogu provoditi istraživanje o službenim jezicima u državi, o teritorijalnoj raspodjeli jezika te o broju stanovnika koji se služi određenim jezikom. Informacije o Švicarskoj mogu potražiti na stranici Veleposlanstva Švicarske.
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.