Predmet
Geografija 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Svi na more!

Naziv predmeta
Geografija 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • more
  • otok
  • poluotok
  • gibanja mora
  • svojstva mora
  • značenje mora
  • gospodarska važnost mora
  • obalni reljef
  • Jadransko more

Najljepše je – naše je!

Učenike motivirajte za nastavni sat pokazujući im nekoliko fotografija Jadranskog mora, obalnih gradova ili otoka. Upitajte ih jesu li ikad posjetili neke od prikazanih lokacija. Dodatno učenike možete motivirati za obradu sadržaja tako da ih putem kratke ankete u alatu Mentimeter zamolite da navedu jedno mjesto na Jadranskom moru koje ih se najviše dojmilo. Mentimeter će izbaciti oblak riječi iz kojeg možete vidjeti koje mjesto „preferiraju“ učenici.

Pozovite jednog od učenika da na karti Europe pokaže Jadransko more. Tražite od učenika da navede države koje imaju obalu na Jadranu. Ako je potrebno, neka drugi učenici priskoče u pomoć.

Zatim podijelite učenike u parove. Svaki bi par trebao imati na raspolaganju tablet ili računalo. Neka učenici na računalu/tabletu otvore e-Škole DOS Geografija 5, Modul 5, Jedinica 5.4, ulomak Uvod te prouče kartu na kojoj su istaknute dimenzije Jadranskog mora, te skica uzdužnog presjeka Jadranskog mora. Učenici će uz pomoć nastavnih materijala u ulomku Uvod i geografskog atlasa riješiti kratak kviz koji ćete za njih pripremiti u alatu Socrative. Navedenom aktivnošću učenici će upoznati neka od osnovnih obilježja Jadranskog mora. Poveznicu na kviz učenicima prikažite u obliku QR koda upotrebljavajući jedan od alata za generiranje QR kodova.

Prijedlog pitanja: Kroz koji morski prolaz moramo proći ako želimo iz Jadranskog mora uploviti u Jonsko more? Koja od navedenih država nema izlaz na Jadransko more? U kojem se geografskom smjeru pruža Jadransko more? Je li razvedenija hrvatska ili talijanska obala? Koja je najveća dubina Jadrana? Koji je dio Jadranskog mora dublji, sjeverni ili južni?

Nakon što su parovi učenika riješili kviz, provjerite točnost njihovih odgovora. Nekoliko učenika možete prozvati ispred zidne karte Hrvatske kako bi na njoj pokazali države s izlazom na Jadransko more, Otrantska vrata, najdublju točku Jadranskog mora i dr.

Učenike koji su bili najuspješniji na kvizu te najuspješnije demonstratore na zidnoj karti možete formativno vrednovati.

U završnom dijelu sata usmjerite pozornost učenika na vrijednost primorskog položaja Hrvatske. Potaknite oluju ideja. Učenike ponovno pozovite na aktivnost u alatu Mentimeter. Kreirajte anketu u kojoj će učenici zapisati tri pojma/riječi kojima mogu objasniti prednosti položaja države uz more. U mentimetru odaberite opciju oblak riječi. Prikažite oblak riječi na projekcijskom platnu / pametnoj ploči. Nadopunite učenike ako nedostaju ključni pojmovi te dodatno komentirajte svaku od prednosti primorskog položaja (mogućnost razvoja turizma, brodogradnja, izvor hrane (ribarstvo), solane, prometna povezanost, energenti i sl.).

Postupci potpore

Učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu te odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima…), kao i obilježjima same teškoće. Izazov u radu predstavljaju učenici sa združenim teškoćama koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaj aktivnosti i pažnje). Preporučljivo je da učenika s teškoćom premjestite u prednji dio učionice kako bi mu brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć. Pri pokazivanju fotografija koristite se detaljnim opisima za učenike s oštećenjem vida kako bi mogli biti ravnopravno uključeni. Za učenike s oštećenjem sluha izbjegavajte istovremeno govorenje i pokazivanje na slici jer učenik treba prebacivati pogled između govornikova lica ili stručnog komunikacijskog posrednika i slike. Osigurajte dobru vidljivost govornikova lica i usana.  Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako bi i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori. Pri radu na e-Škole DOS Geografija 5, Modul 5, Jedinica 5.4, ulomak Uvod, uputite učenike s teškoćama u opciju inkluzivnog prikaza gdje mogu odabrati odgovarajuću veličinu i vrstu fonta, odabrati prikaz za osobe s disleksijom te podesiti kontrast zaslona. Provjerite znaju li se učenici s teškoćama služiti digitalnim alatom Mentimeter i Socrative. Omogućite pisane, slikovne i auditivne upute. Tijekom podjele učenika u parove vodite računa o značajkama pojedinog para. Poželjno je da je učenik s teškoćama u razvoju u paru s učenikom koji je senzibilniji, koji će ga poticati i usmjeravati. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra najavite rad u paru uz pomoć vizualne podrške. Omogućite mu odabir teme prema njegovim specifičnim interesima. Učenicima s teškoćama problem stvaraju zadatci u kojima je potrebna brzina, stoga pri rješavanju kviza najprije pročitajte pitanja i ponuđene odgovore, a tek onda omogućite svim učenicima da odgovaraju na pitanja. Alternativa digitalnom kvizu je priprema listića s pitanjima za ponavljanje. Tijekom izrade listića vodite računa o jezičnoj i grafičkoj prilagodbi. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim njezinim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostruki prored, uvećan razmak među slovima, poravnanje teksta ulijevo.

Ako u razredu imate učenika s teškoćama koji se koristi asistivnom tehnologijom (primjerice, čitačem teksta, slušalicama, diktafonom za učenike oštećena sluha, tipkovnicom za učenike s motoričkim poremećajima i sličnim), uputite i potaknite učenika na korištenje tehnologijom u zadatcima aktivnosti u kojima je to potrebno.

Za učenike koji žele znati više

Učenike dodatno motivirane za geografske sadržaje potaknite da istraže kako je obala Jadranskog mora izgledala tijekom zadnjeg ledenog doba. U e-Škole DOS Geografija 5, Modul 5, Jedinica 5.4 nalazi se navedena karta koju jednostavnom pretragom mogu pronaći u još detaljnijoj verziji na mreži. Neka zaključe na koji su način (nakon otapanja leda) nastali današnji otoci. Proučavajući kartu neka odrede postoji li koji današnji hrvatski grad koji bi se u vrijeme ledenog doba smjestio na obali mora.

Nastavna aktivnost za predmet X

Najljepše je – naše je!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik određuje smještaj Jadranskog mora te uz pomoć tematske karte navodi nekoliko osnovnih obilježja (dimenzije, dubinu, razvedenost).
  • Učenik nabraja i pokazuje na karti sve države s izlazom na Jadransko more.
  • Učenik prepoznaje vrijednost primorskog položaja Hrvatske.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Ja sam more – upoznajmo se bolje!

Kao motivaciju prikažite na zaslonu / projekcijskom platnu fotografiju velikih valova. Upitajte učenike jesu li se ikada kupali po vrlo valovitom moru. Znaju li što stvara valove? Upitajte učenike jesu li ikada slučajno (ili namjerno) popili malo morske vode. Kakva je okusa more? Od kuda sol u moru?

Nakon nekoliko uvodnih pitanja najavite da ćete danas proučavati osnovna svojstva i gibanja mora.

Učenike podijelite u parove. Svaki par treba imati tablet ili računalo. Uz pomoć obrazovnih sadržaja u e-Škole DOS Geografija 5, Modul 5, Jedinica 5.4 polovica parova u razredu istražit će svojstva, a polovica gibanja mora te izraditi umnu mapu u alatu Popplet. Učenicima možete staviti upute na zaslon / projekcijsko platno u učionici kako bi im bili stalni podsjetnik tijekom sata. Svaki par učenika izrađivat će umnu mapu na tabletu ili računalu. Učenici trebaju umnom mapom prikazati osnovna svojstva (temperaturu, slanost, prozirnost i boju) služeći se ulomkom Svojstva mora. Svaki pojam trebaju i kratko objasniti te istaknuti vrijednosti koje se odnose na Jadransko more (prosječnu slanost, prozirnost, temperaturu, nabrojati tri hrvatske solane).

Parovi koji proučavaju gibanja mora (valove, morske mijene i morske struje) sve potrebne informacije mogu pronaći u ulomku Volim se gibat', gibat'... Izrađujući umnu mapu u alatu Popplet, svakako bi trebali objasniti glavne pojmove (valove, morske mijene i morske struje) te dodatno raščlaniti umnu mapu pojmovima: bura, jugo, plima, oseka, tople i hladne morske struje i sl.

Poveznicu na svoj rad učenici neka pošalju učeniku na dogovoreno mjesto (društvena mreža Yammer ili Teams). Najuspješnije umne mape možete prikazati u razredu te formativno vrednovati učenike.

Preporuka je ovu aktivnost, ako je moguće, organizirati tijekom dvosata. Motivacija za sat, osmišljavanje i kreiranje umne mape u digitalnom alatu za učenike petog razreda može iziskivati više vremena od jednog školskog sata.

Zaključno razgovarajte s učenicima o značenju Jadranskog mora. Potaknite oluju ideja. Na školsku ploču možete zapisati učeničke prijedloge ili učenicima možete podijeliti papiriće na kojima će zapisati svoje prijedloge te navedeno zalijepiti na odgovarajuće mjesto. Pitajte učenike sljedeća pitanja: Kako sve ljudi upotrebljavaju naše more? Koje su gospodarske djelatnosti razvijene zahvaljujući Jadranskom moru? Što turiste privlači Jadranskom moru? Je li turizam povezan s nekim drugim gospodarskim djelatnostima (navedi nekoliko zanimanja koja povezuješ s turizmom)?

Uz pomoć stranice Purpose Games unaprijedite kartografske vještine učenika. Na navedenoj stranici možete jednostavno kreirati geografsku igru na karti. Učenici neka na karti ispravno označe tri hrvatske solane (Nin, Ston, Pag), tri najveća brodogradilišta (Pula, Rijeka, Split) te najveće hrvatske morske luke (Rijeka, Split, Ploče, Zadar). Učenici mogu igru odigrati na tabletu/računalu ili na interaktivnoj ploči u razredu. Alternativno, učenici mogu navedeno pokazati na zidnoj karti Hrvatske u razredu ili na karti u atlasu.

Postupci potpore

Tijekom uvodnog razgovora vodite računa o tome da pojasnite sve nepoznate pojmove. Za učenike s oštećenjem sluha izbjegavajte istovremeno govorenje i pokazivanje na slici jer učenik treba prebacivati pogled između govornikova lica ili stručnog komunikacijskog posrednika i slike. Osigurajte dobru vidljivost govornikova lica i usana.  Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako bi i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori. Tijekom podjele učenika u parove vodite računa o značajkama svakog para. Poželjno je da je učenik s teškoćama u razvoju u paru s učenikom koji je senzibilniji, koji će ga poticati i usmjeravati. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra najavite rad u paru uz pomoć vizualne podrške. Omogućite mu odabir teme prema njegovim specifičnim interesima. Paru u kojem je učenik s teškoćama pripremite gotov model po kojem će raditi zadatak. Češće provjeravajte par u kojem je učenik s teškoćama te vodite računa o tome da je učenik s teškoćama aktivan sudionik, a ne pasivan promatrač. Pri radu na poveznici e-Škole DOS Geografija 5, Modul 5, Jedinica 5.4 uputite učenike na opcije rada (inkluzivni prikaz, prikaz za osobe s disleksijom, podešavanje vrste i veličine fonta, kontrast). Provjerite znaju li učenici s teškoćama raditi u digitalnom alatu Popplet. Također, provjerite znaju li učenici s teškoćama dijeliti materijale služeći se društvenom mrežom Yammer ili Teams. Pripremite pisane, slikovne i auditivne upute i pokažite način rada. Pri izradi umne mape učenicima s teškoćama uputa za izvršavanje zadatka može uvelike pomoći. Vodite računa o tome da je jezično i grafički prilagođena. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim njezinim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostruki prored, uvećan razmak među slovima, poravnanje teksta ulijevo. U razgovoru učenike s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije nikada ne ispravljajte i spriječite oponašanje i ruganje. Ne ustrajte u tome da ti učenici govore pred razredom ako to sami ne žele u nekoj njima motivirajućoj situaciji. Kod zadatka u kojem potičete učenike na oluju ideja vodite računa o učenicima s teškoćama. Omogućite im nekoliko prijedloga odgovora ili dodatna pitanja u kojima se učenike s teškoćama navodi na odgovor i potiče ih se na sudjelovanje u aktivnosti. Učenicima s oštećenjem vida omogućite da usmeno odgovaraju bez potrebe za zapisivanjem odgovora.

Provjerite znaju li se učenici s teškoćama u razvoju služiti stranicom Purpose Games. Pokažite im igranje igre i pripremite pisane, slikovne i auditivne upute.

Ako u razredu imate učenika s teškoćama koji se koristi asistivnom tehnologijom (primjerice, čitačem teksta, slušalicama, diktafonom za učenike oštećena sluha, tipkovnicom za učenike s motoričkim poremećajima i slično), uputite i potaknite učenika na korištenje tehnologijom u zadatcima aktivnosti u kojima je to potrebno.

Za učenike koji žele znati više

Učenicima zainteresiranima za proširivanje geografskih sadržaja možete zadati da istraže povezanost turizma na Jadranskom moru (jedna od najvažnijih gospodarskih grana u Hrvatskoj) s održivim razvojem. Učenike potaknite na istraživanje pozitivnih i negativnih učinaka turizma. Potaknite ih na promišljanje zbog čega velik broj turista može biti opterećenje za okoliš (onečišćenje, veća količina otpada, nekontrolirana gradnja, prometne gužve i slično). Svoje istraživanje učenici mogu prezentirati ostalim učenicima u razredu, a navedeno može biti i tema obveznog istraživačkog rada učenika u nastavi Geografije.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ja sam more – upoznajmo se bolje!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik navodi primjere iskorištavanja mora, obala i podmorja.
  • Učenik prepoznaje vrijednost primorskoga položaja Hrvatske.
  • Učenik opisuje glavna svojstva i gibanja mora na primjeru Jadranskog mora.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Od mora do mora

Kažite učenicima kako ćete danas analizirati značenje Jadranskog mora te mogućnosti iskorištavanja mora i podmorja. Kao motivaciju prikažite učenicima nekoliko fotografija. Fotografije možete smjestiti u prezentaciju PowerPoint. Fotografije neka prikazuju neka od najistaknutijih turističkih destinacija, primorske nacionalne parkove, brodogradilište, solanu, pomorski promet, hranu iz mora i sl.

Učenici neka opišu što vide na fotografijama i povežu navedeno s korištenjem mora i značajem za hrvatsko gospodarstvo.

Podijelite učenike u parove, uputite ih neka otvore e-Škole DOS Geografija 5, Modul 5, Jedinica 5.4, ulomak Značenje Jadranskog mora. Učenici neka u paru pročitaju navedeni ulomak.

Nakon toga ih uputite na radni listić koji ste kreirali u alatu Wizer. Poveznicu im možete sakriti unutar QR koda koji će učenici otvoriti s pomoću čitača QR koda na tabletu/mobitelu.

Zadatak neka se sastoji od geografske karte koja prikazuje Primorsku Hrvatsku i pojmova koje treba smjestiti na karti u za to predviđeno mjesto (pravokutnik).

Primjeri:

– Pridruži najveća hrvatska brodogradilišta njihovoj geografskoj lokaciji (Uljanik/Pula, Brodosplit/Split, 3. maj/Rijeka).

– Pridruži najveće hrvatske solane njihovoj geografskoj lokaciji (Pag, Ston, Nin).

– Pridruži najveće hrvatske morske luke njihovoj geografskoj lokaciji (Rijeka, Ploče, Split, Zadar).

Nakon što parovi učenika uspješno izvrše prvi zadatak, započnite razgovor o turističkom značenju Jadranskog mora. Upitajte učenike koja obilježja i svojstva Jadranskog mora mogu istaknuti kao mamac za turiste. Potaknite oluju ideja i razrednu raspravu.

Nadalje, uputite ih da u paru razmisle o pozitivnim i negativnim učincima turizma na prostor Primorske Hrvatske. Učenici neka u bilježnicu zapišu nekoliko pojmova oko kojih su se usuglasili, odnosno pozitivnih i negativnih aspekata razvoja turizma. Pozovite nekoliko učenika da pročitaju navedeno. Potaknite druge učenike da ih nadopune ili ih navodite do mogućih rješenja (onečišćenje okoliša, porast količine otpada, prekomjerna gradnja, neskladna/ilegalna gradnja, svjetlosno i zvučno onečišćenje, velike prometne gužve, porast cijena i sl.).

U završnom dijelu sata učenici mogu izraditi plakate / transparente kojima bi upozorili turiste na neprihvatljiva ponašanja te zaštitu Jadranskog mora i priobalja. Učenici u paru mogu izraditi plakat na običnom papiru služeći se bojicama ili flomasterima. Potaknite ih da pišu ekološki osvještene poruke poput: " Ne ostavljajte otpatke na plaži!", "Ne bacajte opuške!", "Ne palite vatru osim na za to određenim mjestima", "Strogo zabranjeno vađenje periski" i sl. Plakate možete zalijepiti na pano u učionici.

Postupci potpore

Tijekom podjele učenika u parove vodite računa o značajkama svakog para. Poželjno je da je učenik s teškoćama u razvoju u paru s učenikom koji je senzibilniji, koji će ga poticati i usmjeravati. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra najavite rad u paru uz pomoć vizualne podrške. Omogućite mu odabir teme prema njegovim specifičnim interesima. Paru u kojem je učenik s teškoćama pripremite gotov model po kojem će raditi zadatak. Češće provjeravajte par u kojem je učenik s teškoćama; vodite računa o tome da je učenik s teškoćama aktivan sudionik, a ne pasivan promatrač. Prilikom pokazivanja fotografija u PowerPoint prezentaciji za učenike s oštećenjem vida pripremite detaljan auditivni opis fotografija. Prilikom rada u e-Škole DOS Geografija 5, Modul 5, Jedinica 5.4, ulomak Značenje Jadranskog mora učenike s teškoćama uputite na opcije rada (inkluzivni prikaz, prikaz za osobe s disleksijom, podešavanje vrste i veličine fonta, kontrast). Za učenike koji se koriste brajicom možete pripremiti opis fotografije na brajici. Kod učenika s oštećenjem sluha izbjegavajte istovremeno govorenje i pokazivanje na slici jer učenik treba prebacivati pogled između govornikovog lica ili stručnog komunikacijskog posrednika i slike. Provjerite znaju li učenici s teškoćama raditi u digitalnom alatu Wizer. Pripremite pisane, slikovne i auditivne upute i demonstrirajte rad. Vodite računa o tome da je pripremljeni listić jezično i grafički prilagođen. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim njezinim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostruki prored, uvećan razmak među slovima, poravnanje teksta ulijevo. Provjerite znaju li učenici s teškoćama što je QR kod, objasnite im i pružite im podršku pri učitavanju QR koda s pomoću čitača. Prilikom rasprave i oluje ideja omogućite učenicima s teškoćama dovoljno vremena za odgovor. Kod učenika s oštećenjem sluha osigurajte dobru vidljivost lica i usana govornika. Prilikom rasprave i oluje ideja učenike s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije nikada ne ispravljajte i spriječite oponašanje i ruganje. Ne inzistirajte na tome da ti učenici govore pred razredom ako to sami ne žele u nekoj za njih motivirajućoj situaciji. Za učenike s teškoćama pripremite i plan ploče s pozitivnim i negativnim stranama turizma. Prilikom izrade postera paru gdje se nalazi učenik s teškoćama možete pripremiti već gotov model po kojem trebaju izraditi poster. Ukoliko je u paru učenik s oštećenjem vida omogućite alternativni zadatak (npr. odglumiti neprihvatljivo ponašanje). Za učenike s intelektualnim teškoćama rad prilagodite u skladu s odgojno-obrazovnim ciljevima.

Ako u razredu imate učenika s teškoćama koji se koristi asistivnom tehnologijom (primjerice, čitačem teksta, slušalicama, diktafonom za učenike oštećena sluha, tipkovnicom za učenike s motoričkim poremećajima i sličnim), uputite i potaknite učenika na korištenje tehnologijom u zadatcima aktivnosti u kojima je to potrebno.

Prilagodba aktivnosti treba biti u skladu s preporukama stručnog tima škole i učenikovim teškoćama.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama

Hrvatska udruga za disleksiju – savjeti učiteljima,

Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju,

Smjernice za rad s učenicima s teškoćama MZO-a.

Za učenike koji žele znati više

Učenike zainteresirane za ovu temu potaknite neka istraže i pripreme kratku prezentaciju PowerPoint s hrvatskim primjerima obalnih reljefnih oblika. Učenici neka na mreži pronađu fotografije obalnih strmaca, klifova, spruda, lagune, žala, zaljeva, morskog prolaza, kanala i dr., koji se nalaze na hrvatskoj jadranskoj obali. Svoju prezentaciju mogu izložiti ostalim prijateljima u razredu na nekom od sljedećih satova Geografije.

Nastavna aktivnost za predmet X

Od mora do mora

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik će navesti i označiti na karti najveća hrvatska brodogradilišta, morske luke i solane.
  • Učenik će navesti pozitivne i negativne učinke turizma.
  • Učenik će navesti primjere iskorištavanja mora, obala i podmorja.
  • Učenik će prepoznati vrijednost primorskoga položaja Hrvatske
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.