C.5.2. i C.5.3. Objašnjava osnovne namjene i koristi se financijskim uslugama.
A.5.3. Upoznaje i kritički sagledava mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.
Što je SWOT analiza?
Uz dobre planove i projekte potrebno je ponekad, u djelatnosti kojom se bavite, provesti i analizu poslovanja.
Međutim, postupak koji se koristi za analizu poslovanja (poznat kao SWOT analiza) može se provesti i u svakodnevnom životu, i tako vam pomoći u postizanju osobnih ciljeva. Gledajući sljedeći videozapis, saznajte što je SWOT analiza i kako je provesti na osobnom ili poslovnom planu.
SWOT SWOT analiza je učinkovit alat koji obično koriste poduzeća ili druge organizacije kako bi proučile sebe i svoje konkurente te oblikovale strategije i akcijske planove. SWOT nije ništa drugo doli akronim koji dolazi od engleskih riječi za snage (strengths), slabosti (weaknesses), prilike (opportunities) i prijetnje (threats). Osim poduzećima, ova poznata vježba može biti od velike pomoći i tebi osobno. Osobna SWOT analiza može ti pomoći u postizanju ciljeva koje si si odredio. Radi se o kreativnoj metodi samoprocjene koja ti može poslužiti kao pokazatelj trenutnog stanja, ali i gdje bi uz poduzimanje određenih aktivnosti mogao biti. Za provedbu osobne SWOT analize postavi si pitanja iz svakog od četiri spomenuta područja. Odgovaraj iskreno kao da govoriš o sebi iz vizure svog prijatelja ili neovisnog promatrača. Kod isticanja svojih SNAGA upitaj se: Po čemu sam drugačiji, jedinstven, poseban? Što ja imam, a moji vršnjaci nemaju? Koji su moji talenti? Na kojim sam vještinama radio kako bi ih razvio? NA PRIMJER: • vrijedan sam i discipliniran • u rješavanju problema, uvijek mislim pozitivno • znam uređivati video uratke Kod sagledavanja SLABOSTI razmisli koja područja moraš unaprijediti. Upitaj se: Koje su moje negativne navike i osobine? Trebam li poraditi na nekom segmentu svog obrazovanja? Što bi moji prijatelji istaknuli kao moju slabost? Što me plaši i što najradije izbjegavam raditi? NA PRIMJER: • sramežljiv sam prilikom javnog iznošenja ideja • umjesto pisanja zadaće, radije trošim vrijeme na igranje igrica • trebao bih poraditi na svom znanju engleskog jezika Kada razmišljaš o PRILIKAMA, sagledaj vanjske čimbenike koje možeš iskoristiti za postizanje svojih ciljeva i snova. Postavi si pitanje: postoje li prozvodi ili usluge koje mogu korisititi kako bi napredovao? Postoje li tečajevi koje mogu pratiti? NA PRIMJER: • pridružit ću se debatnom klubu • preuzet ću besplatnu aplikaciju za učenje stranih jezika Konačno, razmotri PRIJETNJE odnosno vanjske čimbenike koji mogu ugroziti ostvarenje tvojih životnih ciljeva. NA PRIMJER: • natrpani raspored zbog puno školskih obveza Kada izradiš ovu analizu, pronađi kreativan način pretvaranja slabosti u snage. Iskoristi prilike koje si uočio i istakni se među vršnjacima.. Transkript: .
Pokušaj sada SWOT analizu primijeniti na vlastiti život (za analizu sebe, svojega okruženja, svoje škole...). Zamisli sebe u budućnosti i kako vodiš neku svoju vlastitu djelatnost. Uz SWOT analizu zabilježi - koje njezine snage, slabosti, prijetnje i prilike možeš očekivati u razvoju svoje djelatnosti.
Što je društvo s ograničenom odgovornošću?
Prvi korak pri pokretanju vlastitog posla je osmišljavanje ideje, zatim slijedi razrada plana, a na kraju dolazi onaj najvažniji korak - otvaranje pravnoga subjekta. Jedan od mogućih organizacijskih oblika jest osnivanje društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.). Koje su prednosti i koji su nedostaci ovakvog organizacijskog oblika osnivanja tvrtke - saznajte gledajući sljedeći videozapis.
Što je d.o.o. društvo s ograničenom odgovornošću uz dioničko društvo oblik je društva kapitala. Njegov temeljni kapital mora iznositi najmanje 20.000,00 kn kojeg moraju sačinjavati barem 10.000,00 kuna u novcu te ostatak može biti uplaćen u obliku stvari i prava te upravo zbog toga spada u društvo kapitala. Stvari i prava koji se koriste za uplatu temeljnog kapitala moraju biti u vlasništvu osnivača. Troškovi osnivanja kreću se od 4-5 tisuća kuna a registracija društva obavlja se kod odvjetnika ili javnog bilježnika. D.o.o. može se otvoriti u roku od 2 dana putem „START“ sustava te su puno niži troškovi od tradicionalnog otvaranja. Broj djelatnosti koje možete obavljati u d.o.o.-u nije ograničen te se prilikom osnivanja plaća fiksni iznos bez obzira na broj djelatnosti, dok ukoliko se kasnije želi nadodati poduzeću još koja djelatnost biti će potrebno to dodatno platiti. Za obavljanje djelatnosti u d.o.o.-u nije potreban majstorski ispit kao kod obrta već se mogu obavljati sve prijavljene djelatnosti. Vlasnici i članovi d.o.o.-a ne odgovaraju za obveze društva sa svom svojom imovinom već isključivo onom imovinom koju posjeduje društvo. D.o.o. se tretira kao pravna osoba te može biti nositelj prava i obveza. To bi značilo da prilikom zaduživanja i u slučaju ne plaćanja kredita d.o.o.-ov vlasnik neće biti terećen za iznos veći nego što je imovine društva (bez obzira da li iznos kredita prelazi taj iznos), tj bit će terećeno samo društvo u onoj mjeru koliko ima imovine i novaca dok vlasnik neće biti uopće terećen. Prednosti d.o.o.-a • ograničena odgovornost za obveze (osnivači ne odgovaraju za obveze društva) • jednostavni prijenos vlasništva (kontinuitet poslovanja) • lakši pristup izvorima financiranja (kapitala) • nema progresivnog oporezivanja • može imati više direktora i vlasnika Nedostaci d.o.o.-a • relativno visoki početni troškovi osnivanja (Rješenje j.d.o.o.) • svota minimalnog temeljnog kapitala (najmanje 20.000,00 kuna); • kompliciran, dugotrajan i skup proces zatvaranja d.o.o-a • dvojno knjigovodstvo (viša cijena u odnosu na obrt) • stroga zakonska regulativa. Transkript: .
Istraži na internetskim stranicama neke druge organizacijske oblike osnivanja tvrtke, kao što su j.d.o.o. (jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću), obrt... Usporedi ih s društvom s ograničenom odgovornošću.
Provjeri svoje znanje
Što si naučio o organizacijskom obliku društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.-a)?
#1 Zadatak
Što znači kratica d.o.o?
#2 Zadatak
Jedna od prednosti organizacijskog oblika d.o.o.-a jest ta što vlasnik ne odgovara svojom imovinom za dugovanje koje poduzeće napravi.
#3 Zadatak
U d.o.o.-u može se registrirati neograničen broj djelatnosti, bez obzira na to što ne postoji odgovarajuća stručna sprema.
#4 Zadatak
Iznos temljenog kapitala za osnivanje d.o.o.-a iznosi:
kn.
#5 Zadatak
Temeljni kapital d.o.o-a može biti isključivo novac?
Svaki organizacijski oblik vođenja tvrtke ima svoje prednosti i nedostatke, ali uz dobru analizu možemo svoje prednosti povećati, a nedostatke smanjiti.