Predmet
Hrvatski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Pričaj, sanjaj, veseli se životu!

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 5

Razred
5. razred osnovne škole

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • glagoli
  • infinitiv
  • glagoli i njihova značenja

Pogodi mi značenje!

Na početku aktivnosti pitajte učenike kako izgleda jedan od njihovih dana za vrijeme trajanja školske godine. Pitajte učenike koliko vremena u danu nakon škole izdvajaju za učenje, koliko za hobije i izvannastavne aktivnosti te koliko se vremena dnevno druže s prijateljima. Naglasite važnost pravilne organizacije slobodnoga vremena te navedite učenike da objasne organiziraju li im starije osobe provedbu aktivnosti u slobodno vrijeme ili to rade samostalno. U razgovoru napomenite kako je uz dobre planove moguće postići uspjeh u učenju, osigurati vrijeme za druženje s prijateljima te se baviti željenim hobijima. Učenicima zadajte kreativan zadatak, neka u digitalnom alatu Adobe Spark izrade vlastiti raspored aktivnosti tijekom petodnevnoga radnog tjedna. U raspored neka upišu aktivnosti koje provode tijekom dana te podcrtaju glagole u svojim rečenicama. Prednost je alata Adobe Spark izrada jednostavnih prezentacija, videozapisa, plakata, kolaža fotografija, letaka i plakata, a može mu se pristupiti putem Google korisničkoga računa ili uz pomoć e-adrese (ime.prezime@skole.hr). Alat je zbog preglednosti i jednostavnih grafičkih elemenata prikladan za korištenje učiteljima i učenicima bez potrebnoga predznanja, a dijeli se s drugim korisnicima putem poveznice. Najuspješnije učeničke radove prikažite na sljedećim satima hrvatskoga jezika, neka učenici predstave svoj tjedni raspored, a potom zajedno raspravite jesu li svi rasporedi funkcionalni. Zajedno zaključite koje je doba dana najpogodnije za određene aktivnosti. Neka učenici odaberu učenika koji je najvještije rasporedio prije spomenute aktivnosti, također neka ponude svoja rješenja za poboljšanje rasporeda svojih vršnjaka.

Ponovite s učenicima što su glagoli kao vrsta riječi i koja značenja imaju. U aktivnost uključite suradničko učenje. Zadajte im zadatak u paru ili ih potaknite da samostalno oblikuju zadatke u grupi koje će poslije predstaviti u razredu.

Kako bi učenici utvrdili znanje nakon provedene aktivnosti, zadajte im da riješe tri zadatka na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.5, Zadatci 1, 2, 3.

Nakon što riješe zadatke, učenicima zadajte nekoliko rečenica s različitim glagolima prema značenju. Učenici zadatke prepisuju u bilježnice, podcrtavaju glagole u zadanim rečenicama i potom ih razvrstavaju prema tome izriču li radnju, stanje ili zbivanje. Zadatke provjeravaju razmjenjujući bilježnice s prijateljem iz klupe, međusobno ispravljaju što je bilo netočno napisano.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnog rada osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...).

Tijekom uvodnoga dijela u kojem koristite različite fotografije važno je pobrinuti se za učenika s oštećenjem vida kojem je važno unaprijed pripremiti fotografije u veličini koja mu odgovara ili mu poslati fotografije elektroničkim putem prije kako bi ih pratio na svom uređaju. Ako učenik s oštećenjem vida ne može ni uz povećanje vidjeti fotografije, važno je da mu kratko opišete što se nalazi na svakoj fotografiji kako bi mogao ravnopravno sudjelovati u razgovoru o fotografijama.

Nakon što ponovite što znače glagoli, učenicima s teškoćama podijelite pripremljeni grafički organizator u kojem uz primjere i objašnjenje značenja glagola oprimjerujete radnju, stanje i zbivanje, učenicima s intelektualnim teškoćama stavite bliske primjere glagola za koje ste sigurni da ih poznaju, a učenicima s poremećajem iz autističnoga spektra stavite vizualne primjere koji su bliski njihovu interesu, npr. ako učenik voli superjunake, uključite motiv superjunaka uz neki glagol.

Tijekom usmene rasprave o različitim značenjima glagola, nemojte prozivati učenike koji imaju oštećenja jezično-govorne-glasovne komunikacije i specifične teškoće u učenju, osim ako sami ne žele sudjelovati. Osigurajte da učenik oštećena sluha sjedi na preglednom mjestu u učionici kako bi vidio sve učenike i dobio potrebne vizualne informacije.

Kada učenici rješavaju zadatke na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.5, Zadatci 1, 2, 3., osigurajte da zadatke rješavaju u paru te učenike s teškoćama rasporedite u par s vršnjakom koji će imati strpljenja i vremena pružiti podršku učeniku ako mu je potrebna, npr. vršnjak može čitati zadatke učeniku s oštećenjem vida. Učenicima s intelektualnim teškoćama smanjite broj zadataka i izdvojite samo ključne zadatke koje trebaju riješiti. Učeniku s teškoćama omogućite kratke stanke u radu te mu smanjite broj istovjetnih zadataka.

U aktivnosti u kojoj govorite učenicima nekoliko rečenica u kojima trebaju izdvojiti glagole i odrediti ih po značenju važno je da učenicima s teškoćama unaprijed date napisane rečenice. Učenicima s intelektualnim teškoćama podcrtajte glagole u rečenicama, a neka ih oni samo razvrstaju prema radnji, stanju ili zbivanju.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Kako biste potaknuli učenike na ponavljanje obrađenih nastavnih sadržaja, podijelite im poveznicu za digitalni alat Match the Memory u kojem ćete pripremiti igru memorije s tekstom i slikama. Alatu možete pristupiti bez registracije i prethodne prijave, a učenici ne trebaju imati korisnički račun za pristup igri. Potreban im je samo pristup mreži te poveznica koju ćete im poslati nakon što izradite igru. Neka ilustracije na vašim karticama prikazuju različita značenja glagola (radnje, stanja i zbivanja). Odaberite pozitivne, motivirajuće ilustracije i povežite ih s temama iz svakodnevnoga života te nekim od glagola iz naslova ovoga scenarija, npr. pričati, grliti se, ležati, smijati se, živjeti. Značenja glagola napišite u podnožju ilustracija koju će učenici pridružiti tekstualnim karticama na kojima će pisati značenja − radnja, stanje ili zbivanje. Nakon što riješe zadanu igru, zadajte učenicima da u istome digitalnom alatu, radeći u paru, izrade igru memorije. Teme igre neka budu iz svakodnevnoga života učenika (npr. škola, učenje, hobiji, sportovi). Učenici izrađuju igru u paru kako bi mogli razmjenjivati ideje.

Nastavna aktivnost za predmet X

Pogodi mi značenje!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik uočava radnju, stanje i zbivanje u rečenicama.
  • Učenik razlikuje glagole po značenju.
  • Učenik razlikuje glagole od ostalih riječi u rečenicama.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Neodređen sam i jedinstven

Na početku aktivnosti uputite učenike na to da otvore jedinicu na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.6 (Infinitiv i glagolski pridjev radni) i samostalno ponove temeljne informacije o tvorbi infinitiva, ulozi infinitiva u rečenici i pisanju glagola u infinitivu. Zatim im zadajte da riješe zadatke iz te jedinice vezane uz infinitiv.

Nakon toga s njima napravite malo natjecanje kako biste, na učenicima zanimljiv način, provjerili jesu li usvojili temeljne informacije vezane uz infinitiv. Podijelite ih u manje grupe (tri-četiri učenika) i zadajte im da bez pomoći nastavnih materijala riješe kviz koji ste pripremili u digitalnom alatu Quizlet kojem možete pristupiti uz pomoć vlastitoga Google korisničkoga računa. Sadržaj u spomenutome digitalnom alatu možete kreirati na nekoliko ponuđenih načina ovisno o tome kako ćete ga prema potrebama nastavnoga procesa definirati. Kako biste s učenicima napravili malo natjecanje, odaberite način pisanjem u kategoriji "igra". Učenicima možete zadati da unesu, koristeći se tipkovnicom, odgovore vezane uz infinitiv kao neodređeni glagolski oblik, ulogu infinitiva u rečenici, infinitiv kao dio složenih glagolskih vremena, vodeći računa o pravilnom pisanju infinitiva i dr. Alat će označiti točno i netočno unesene pojmove. Rezultate kviza možete prikazati putem dijaprojekcije kako bi svi učenici vidjeli koje su mjesto u kvizu zauzeli. Grupu koja je najuspješnije riješila kviz nagradite na primjeren način, npr. motivirajućom bilješkom i sl.

Nakon prvoga dijela aktivnosti povedite s učenicima razgovor o njihovu procesu učenja. Neka učenici objasne što je za njih uspješno, a što neuspješno učenje, kada i kako najčešće uče, vole li učiti s prijateljem/prijateljima, što im smeta prilikom učenja, što im je lakše, a što teže učiti, pomažu li suučenicima da nešto nauče, da napišu zadaću, objašnjavaju li im nastavne sadržaje koji im nisu jasni, pomaže li njima netko u učenju. Učeničke odgovore zapisujte u obliku kraćih bilješki u glagolskome obliku u kojem su ih učenici izrekli s pomoću digitalnog alata Conceptboard koji je namijenjen suradnji unutar tima, objedinjavanju ideja, informacija, slika i dokumenata, a može se jednostavno i učinkovito koristiti za strukturne i grafičke prikaze (umne mape, vremenske crte, dijagrame i sl.). Kada ste zapisali sve njihove odgovore, zajedno s njima u zapisanim odgovorima podcrtajte sve glagolske oblike i odredite njihove gramatičke kategorije koje su učenicima poznate (glagolsko vrijeme, glagolsko lice i broj). Usmjerite ih pitanjima da zaključe koje sve razlike postoje među glagolskim oblicima. Ponovite s njima da svaki glagol ima svoj polazni, neodređeni oblik koji nema vrijeme, lice i broj, odnosno da svaki glagol ima infinitiv. Navedite da infinitiv možemo prepoznati po nastavcima -ti ili -ći. Alat pruža mogućnost da glagolske oblike označite različitim bojama. Nakon toga zajedno preoblikujte sve glagolske oblike u infinitiv kao neutralan glagolski oblik. Možete napraviti izvoz dokumenta u slikovnom ili .pdf formatu i zatim ga podijeliti učenicima putem jedne od platformi na kojima najčešće radite.

Na kraju, kako biste uvježbali izgovor infinitiva u složenim glagolskim oblicima, s učenicima provedite kratku usmenu vježbu. Izgovorite glagol u nekom glagolskom vremenu i licu te zamolite učenike da izgovore infinitiv zadanoga glagola. U vježbu uključite i izgovaranje infinitiva u futuru I. u svim pozicijama u kojima se može naći u rečenici. U vježbu uključite sve učenike. Ako je potrebno, pomozite im potpitanjima.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Na početku aktivnosti uputite učenike na to da otvore jedinicu na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.6 (Infinitiv i glagolski pridjev radni) i samostalno ponove temeljne informacije o tvorbi infinitiva, ulozi infinitiva u rečenici i pisanju glagola u infinitivu. Zatim im zadajte da riješe zadatke iz te jedinice vezane uz infinitiv.
Nakon toga s njima napravite malo natjecanje kako biste, na učenicima zanimljiv način, provjerili jesu li usvojili temeljne informacije vezane uz infinitiv. Učenici neka pojedinačno rješavaju kviz koji ste pripremili u digitalnom alatu Quizlet kojem možete pristupiti uz pomoć vlastitoga Google korisničkoga računa. Sadržaj u spomenutome digitalnom alatu možete kreirati na nekoliko ponuđenih načina ovisno o tome kako ćete ga prema potrebama nastavnoga procesa definirati. Kako biste s učenicima napravili malo natjecanje, odaberite način pisanjem u kategoriji "igra". Učenicima možete zadati da unesu, koristeći se tipkovnicom, odgovore vezane uz infinitiv kao neodređeni glagolski oblik, ulogu infinitiva u rečenici, infinitiv kao dio složenih glagolskih vremena, vodeći računa o pravilnom pisanju infinitiva i dr. Alat će označiti točno i netočno unesene pojmove. Rezultate kviza možete prikazati dijeleći zaslon u platformi MS Teams kako bi svi učenici vidjeli koje su mjesto u kvizu zauzeli. Učenike koji su najuspješnije riješili kviz nagradite na primjeren način, npr. motivirajućom bilješkom i sl.
Nakon prvoga dijela aktivnosti povedite s učenicima razgovor putem videosastanka u platformi MS Teams o njihovu procesu učenja. Neka učenici objasne što je za njih uspješno, a što neuspješno učenje, kada i kako najčešće uče, vole li učiti s prijateljem/prijateljima, što im smeta prilikom učenja, što im je lakše, a što teže učiti, pomažu li suučenicima da nešto nauče, da napišu zadaću, objašnjavaju li im nastavne sadržaje koji im nisu jasni, pomaže li njima netko u učenju. Učeničke odgovore zapisujte u obliku kraćih bilješki u glagolskome obliku u kojem su ih učenici izrekli s pomoću digitalnog alata Conceptboard koji je namijenjen suradnji unutar tima, objedinjavanju ideja, informacija, slika i dokumenata, a može se jednostavno i učinkovito koristiti za strukturne i grafičke prikaze (umne mape, vremenske crte, dijagrame i sl.). Kada ste zapisali sve njihove odgovore, neka navode glagolske oblike te im odrede gramatičke kategorije koje poznaju (glagolsko vrijeme, glagolsko lice i broj). Usmjerite ih pitanjima da zaključe koje sve razlike postoje među glagolskim oblicima. Ponovite s njima da svaki glagol ima svoj polazni, neodređeni oblik koji nema vrijeme, lice i broj, odnosno da svaki glagol ima infinitiv. Navedite da infinitiv možemo prepoznati po nastavcima -ti ili -ći. Alat pruža mogućnost da glagolske oblike označite različitim bojama. Nakon toga učenici neka usmeno preoblikuju sve glagolske oblike u infinitiv te ih zapišite. Možete napraviti izvoz dokumenta u slikovnom ili .pdf formatu i zatim ga podijeliti učenicima putem platforme MS Teams.
Na kraju, kako biste uvježbali izgovor infinitiva u složenim glagolskim oblicima, s učenicima provedite kratku usmenu vježbu. Izgovorite glagol u nekom glagolskom vremenu i licu te zamolite učenike da izgovore infinitiv zadanoga glagola. U vježbu uključite i izgovaranje infinitiva u futuru I. u svim pozicijama u kojima se može naći u rečenici. U vježbu uključite sve učenike. Ako je potrebno, pomozite im potpitanjima.

Postupci potpore

Kako biste sadržaj ove aktivnosti prilagodili učenicima s teškoćama uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe možete dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...).
U uvodnom dijelu ponavljanja, poželjno je učenike s teškoćama smjestiti u par s drugim učenikom koji će im biti spreman pružiti podršku prilikom ponavljanja (primjerice, pročitati učeniku oštećena vida ili učeniku s disleksijom ključne informacije). Učenicima s teškoćama pripremite unaprijed pisani podsjetnik s definicijom i primjerom tvorbe infinitiva.
Tijekom ponavljanja uz kviz znanja vodite računa da većini učenika s teškoćama pitanja koja su postavljena trebaju biti kratka i specifična, umjesto opširnih i složenih pitanja te trebate voditi računa o grafičkom oblikovanju (povećani font pitanja, dovoljno prostora za upisivanje odgovora, povećani razmak između redova i riječi, lijevo poravnanje). U ovom kvizu bilo bi dobro da ocjenjujete najtočnije napisan rad, a ne brzinu. Prilikom raspoređivanja u grupe vodite računa da učenici s teškoćama budu u grupi s vršnjakom koji ima strpljenja i voljan je pomoći učeniku s teškoćama ako je potrebno. Učenike s teškoćama smjestite u poticajnu grupu učenika s dobrim modelom ponašanja koja mu može pomoći u radu.
Učenike s intelektualnim teškoćama uključite u usmenu vježbu, neka izgovore infinitiv traženih glagola vođeni vašim uputama. Učenike koji imaju oštećenja jezično-govorne-glasovne komunikacije i specifične teškoće u učenju prilikom javnoga nastupa nemojte prozivati ni inzistirati da sudjeluju u usmenoj vježbi (svoje odgovore mogu zapisati pisanim putem).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Upoznajte učenike s mogućnostima digitalnog alata Puzzlemaker. Zatim im zadajte da pokušaju izraditi osmosmjerku ili križaljku kojom će ponoviti neke pojmove iz hrvatskoga jezika. Naglasite da im za pristup alatu nije potrebna prijava ni registracija te da napravljeni materijal mogu podijeliti uz pomoć poveznice ili ga ispisati na papir.

Nastavna aktivnost za predmet X

Neodređen sam i jedinstven

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje glagole u infinitivu u rečenici.
  • Učenik prepoznaje infinitivne nastavke -ti/-ći.
  • Učenik objašnjava infinitiv kao neodređeni, polazni oblik svakog glagola.
  • Učenik razlikuje glagole od ostalih vrsta riječi.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Pronađi me u rečenicama!

Kako biste učenike uveli u temu i ponovili infinitiv, pripremite im nekoliko zadataka u alatu MS Forms. Zadajte im različite tipove zadataka (višestruki izbor, ispravak pogrešnih odgovora, biranje točnih odgovora) s pomoću kojih ćete provjeriti jesu li usvojili infinitiv kao neodređeni glagolski oblik, pisanje infinitiva u futuru prvom, ulogu infinitiva u rečenici, infinitiv kao dio složenih glagolskih vremena, gramatičke kategorije glagolskih oblika i sl. Nakon ispravljanja zadataka svakom učeniku pošaljite ispravak odgovora. Najčešće pogreške zabilježite u tablicu i podijelite s učenicima te ih pojasnite.

Kao uvodnu aktivnost možete pripremiti i kviz izrađen u digitalnom alatu Kahoot s ciljem ispitivanja pravilne upotrebe infinitiva, bogaćenja rječnika, proširivanja značenja pojedinih riječi. Za pristup kvizu učenici se trebaju registrirati unoseći tražene podatke. Kviz izradite tako da u njemu učenici ponove infinitiv kao neodređeni glagolski oblik, pisanje infinitiva u futuru prvom, ulogu infinitiva u rečenici, infinitiv kao dio složenih glagolskih vremena, gramatičke kategorije glagolskih oblika i sl. Uz to u kviz možete uvrstiti sinonime pridjeva s pomoću kojih ujedno možete ponoviti i riječi stranoga podrijetla, žargonizme, dijalektizme, poput sinonimskih parova: kompjuter − računalo, jastuk − vanjkuš, kušin, tužan − žalostan i sl. Možete izabrati i riječi kojima se često opisuju nečije osobine, a čiji nazivi nemaju korijen u hrvatskome jeziku pa su zbog toga učenicima ponekad nejasni, npr. empatičan, tolerantan, human...

Nakon toga neka učenici usvojena jezična znanja primijene u pisanju teksta. Učenike podijelite u četiri do pet grupa. Zadajte im da zajednički napišu sastavak na temu Kako uspješno učiti?. Budući da zadatak rješavaju učenici petih razreda, kako biste im pomogli, svakoj grupi podijelite nastavne listiće s potpitanjima na koja će odgovarati. Primjerice, prva grupa piše o motivirajućem okruženju potrebnom za učenje, druga grupa navodi koja nam sve moderna pomagala mogu pomoći u učenju, treća grupa navodi nekoliko primjera uspješnog učenja, četvrta grupa može pisati o pomoći u učenju suučenicima kojima je takva pomoć potrebna, četvrta grupa može istražiti uz pomoć tražilice Google što je pomodoro metoda učenja i sl. Svaka grupa rješavajući svoj zadatak oblikuje jedan dio teksta. Neka u rečenicama, što je više moguće, upotrijebe infinitive. Predstavnici grupa mogu pročitati tekst koji je grupa sastavila. Na jednom od idućih sati učenici mogu raspraviti što su sve naučili o tome kako uspješno učiti.

Ponavljanje usvojenih sadržaja provedite uz igru Čudnovati kotač u digitalnom alatu Wordwall. Wordwall služi za izradu interaktivnih igara kojima je cilj doći do rješenja, a nude se igre kao što su Udari krticu, Labirint, Anagram, Pronađi par, Čudnovati kotač itd. Alatu pristupite s pomoću svoje e-adrese unoseći lozinku kojom ćete postati registrirani korisnik. Učenici igri pristupaju uz pomoć poveznice, anonimno ili javno uz zapisivanje imena. U Čudnovati kotač napišite pitanja kojima ćete provjeriti usvojenost infinitiva (npr. Navedi infinitivne nastavke., Objasni ulogu infinitiva u rečenicama.) i glagole u različitim glagolskim vremenima koje učenici trebaju izgovoriti u infinitivu. Nemojte zaboraviti na pravopisna pravila vezana uz pisanje infinitiva bez završnoga -i, pripremite zadatke u kojima će učenici trebati prepoznati kada je pravilno pisati infinitiv bez završnoga -i. Uključite li brojač vremena kojim možete ograničiti vrijeme odgovaranja na određena pitanja, igru ćete učiniti napetijom, a učenike dodatno motivirati na sudjelovanje.

Na kraju učenicima možete predložiti da zajedno izradite križaljku ili osmosmjerku u digitalnom alatu Puzzlemaker koju poslije možete podijeliti učenicima u pisanom obliku. Rješavajući križaljku, učenici će zapisivati tražene pojmove, odnosno glagole u infinitivu. Ako se odlučite za izradu osmosmjerke, u nju upišite desetak glagola u infinitivu koje učenici trebaju pronaći. Nakon rješavanja osmosmjerke izdvojite nekoliko minuta i uputite učenike kako samostalno mogu izraditi križaljku ili osmosmjerku u istom alatu. Svrha je i prednost alata Puzzlemaker u tome što za njegovo korištenje nije potrebna registracija ni prijava te što se obrazovne slagalice mogu riješiti uz upotrebu računala, ali i bez njega. Neke slagalice izrađene u tom alatu možete kopirati u tekstualnu datoteku, ispisati je i umnožiti kako bi je učenici mogli upotrebljavati i bez računala.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama, uvijek treba imati na umu da je ta grupa heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...).
Tijekom aktivnosti rješavanja kviza, predvidite rad u paru za učenike s teškoćama kako bi imali osiguranog vršnjaka mentora koji će ih ravnopravno uključiti u aktivnost, ali i pružiti podršku ako je potrebno.
Učenicima s intelektualnim teškoćama pripremite jednostavnije zadatke s primjerima koji su bliski svakodnevnom životu i rječničkom znanju učenika. Napišite detaljne upute za zadatke i smanjite im broj zadataka tijekom uvodnog ponavljanja u Ms Forms alatu. Pitanja koja ćete postaviti trebaju biti jasna i precizna za sve učenike s teškoćama. Kod učenika s teškoćama vodite računa da kod pitanja višestrukog odabira, ne budu odabiri s jezično sličnim kombinacijama.
Ako u razrednom odjelu imate učenika s oštećenjem vida, omogućite mu uvodno ponavljanje putem MS Formsa u obliku koji mu najviše odgovara (uz uvećani tisak, korištenje asistivne tehnologije koju posjeduje ili mu osigurajte podršku drugog učenika koji će mu čitati zadatke). Kod učenika s teškoćama izbjegavajte veliki broj istovjetnih zadataka u uvodnom dijelu.
Kviz koji ćete izraditi u Kahootu predvidite kao aktivnost u paru kako bi učenik s teškoćama imao vršnjaka koji mu može pružiti podršku prilikom rješavanja kviza.
U aktivnosti izrade sastavka u grupama, vodite računa da učenike s teškoćama smjestite u grupu učenika koja je poticajna i koja će ga uključivati u sve etape rada. Pripremite im pisane upute koje će ih voditi kroz njihovu ulogu u grupi tijekom pisanja sastavka.
Tijekom završnog ponavljanja učenicima s teškoćama omogućite podsjetnik s definicijom infinitiva i nekoliko primjera kako bi lakše riješili igru u obliku Čudnovatog kotača. Učenicima s teškoćama nemojte ograničiti vrijeme rješavanja ove aktivnosti, već pohvalite trud i točnost rješavanja.
Tijekom rješavanja osmosmjerke učenicima s oštećenjem vida povećajte i podebljajte font slova te im pristupite i pomozite prilikom rješavanja križaljke.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenicima koji žele više zadajte istraživački zadatak koji će trajati nekoliko dana. Neka odaberu u novinama ili na mrežnim portalima po izboru nekoliko stranica u kojima će pratiti jesu li autori teksta dobro napisali infinitive glagola. Pogrešne oblike glagola neka zapišu u bilježnicu iz hrvatskoga jezika. Isti zadatak mogu provesti gledajući neku od zabavnih televizijskih emisija u kojima sudionici međusobno razgovaraju. Pritom neka zabilježe pogrešno izgovorene infinitive glagola. Najčešće pogreške pročitat će na satu ponavljanja.

Nastavna aktivnost za predmet X

Pronađi me u rečenicama!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje glagole od ostalih vrsta riječi.
  • Učenik uočava ulogu infinitiva u rečenicama.
  • Učenik prepoznaje glagole u infinitivu u rečenicama.
  • Učenik pravilno izgovara i piše infinitiv u rečenicama.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. pravopis.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Težak, S. i Babić, S. (1992). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.