Predmet
Likovna kultura 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Pogodi tko sam

Naziv predmeta
Likovna kultura 5

Razred
5. razred osnovne škole

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • kontrast toplih i hladnih boja

Boja stvara priču

Pripremite nekoliko reprodukcija umjetničkih djela naslikanih čistim bojama. Slike neka budu apstraktne ili s motivima prirode, mrtve prirode, grada ili interijera. Pazite da se na njima ne pojavljuju ljudi. Predloženi su sljedeći autori: Vincent van Gogh, Henri Matisse, Maurice de Vlaminck, Sonia Delaunay.

Služeći se reprodukcijama, izradite zadatak za učenike u digitalnom alatu Padlet. Učenici u zadatku trebaju složiti reprodukcije po redu kojim žele, a zatim na temelju tog redoslijeda osmisliti priču. Objasnite im da mogu odabrati žele li napisati nekoliko tekstova od kojih će svaki biti vezan za jednu reprodukciju ili žele napisati jedan cjelovit tekst.

Učenike podijelite u nekoliko grupa te napravite onoliko jednakih Padlet ploča koliko ima grupa kako bi svaka grupa radila na istim primjerima. Tako ćete dobiti više različitih rješenja. Usporedite rješenja te raspravite o tome kako je svaka grupa na drukčiji način doživjela odnose boja na slikama. Nakon toga razgovarajte o uočenim sličnostima te objasnite kako, unatoč razlikama u doživljaju, svi na sličan način povezujemo određene boje s njihovim dinamičkim djelovanjem. Objasnite pojam toplih i hladnih boja te pokažite gdje se one nalaze na krugu boja. Također, razgovarajte o tome kako su učenici neke detalje na reprodukcijama uočili bolje ili prije nekih drugih detalja upravo zato što jedna boja ističe drugu. Na taj način precizno objasnite pojam kontrasta.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim karakteristikama pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće.

U obzir uzmite teškoće koje učenik ima i omogućite mu ravnopravno sudjelovanje ponavljanjem uputa, češćim povratnim informacijama te ga potaknite na uključivanje u aktivnosti.

Učenike s oštećenjm vida smjestite bliže izvoru sadržaja. Omogućite im isprintane uvećane prikaze promatranih umjetničkih djela. Pomoćnik u nastavi ili drugi učenik može im dati dodatne usmene opise promatranih sadržaja.

Za učenike s teškoćama pripremite upute ili video za korištenje digitalnim alatom Padlet. Upute možete pripremiti u Wordu pazeći na grafičku organizaciju teksta (nestiliziran font, veličina 14, dvostruki prored, poravnanje po lijevoj margini, upute razlomljene u više dijelova). Tijekom izrade sadržaja u navedenom alatu pripazite na grafičku prilagodbu (nestiliziran i uvećan font, bljedožuta pozadina, primjerena vizualna zasićenost).

Učenika s teškoćama smjestite u grupu koja će djelovati poticajno tako što će mu pružiti motivaciju i dodatnu podršku u aktivnosti. Učeniku s oštećenjem vida drugi učenici trebaju dati što više usmenih opisa vizualnih sadržaja. Pri podjeli zadataka u grupi neka bude jasno naglašena uloga učenika s teškoćama kako se ne bi dogodilo da on nije ravnopravno uključen u aktivnost. Uputite druge učenike u grupi na to da sve što rade poprate i usmenim opisima kako bi učenik s oštećenjem vida uspješno pratio proces rada. Neka isti učenik bude smješten bliže računalu te neka si prilagodi veličinu sadržaja na zaslonu.

Tijekom definiranja pojmova (tople i hladne boje, kontrast) upotrijebite jednostavan rječnik potkrijepljen što većim brojem primjera. Učeniku s teškoćama napravite podsjetnik u obliku kartice koja će sadržavati ključne pojmove i primjere. Podsjetnik će učeniku biti koristan tijekom cijelog nastavnog sata. Podsjetnik možete napraviti u Wordu pazeći pritom na grafičku organizaciju sadržaja.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Nastavna aktivnost za predmet X

Boja stvara priču

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik može nabrojiti tople i hladne boje.
  • Učenik može povezati dinamičko djelovanje boje sa svojim doživljajem boje.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Zagonetni posjetitelj

Recite učenicima da zatvore oči i neka u mašti nekamo otputuju. Također, potaknite ih na to da se prisjete svojeg najdražeg sna. Neka se pokušaju sjetiti boja koje su se ponavljale u tom snu, kako su se mijenjale, kojih je boja bilo više, a kojih manje, koje su boje bili ljudi/predmeti, jesu li u tom snu vidjeli neke ljude i životinje te kakvih su oni bili boja i sl. Usto, neka se pokušaju prisjetiti svojih osjećaja tijekom tog sna (jesu li bili sretni, opušteni, razigrani, puni energije, je li im se raspoloženje mijenjalo i što je na to utjecalo i dr.).

Zatim im zadajte da zapišu sve što su „vidjeli“ i „doživjeli“ (boje, predmete, osobe, obilježja krajolika kojim su se kretali, svoje doživljaje i osjećaje).

Zapisano neka oblikuju u umnu mapu koju mogu izraditi u digitalnom alatu Coggle ili Popplet. Recite im da razmisle o tome kakvog bi posjetitelja voljeli susresti u svojem snu. U zamišljanju će im pomoći zaključci o snu koje su zabilježili i strukturirali stvarajući umnu mapu. Potaknite ih na razmišljanje o tome kako bi se željeni posjetitelj uklopio u taj san, kako bi ga i u kojoj mjeri promijenio, koje bi osobine trebao imati, kojih bi boja trebao biti, bi li bio jako uočljiv ili bi se nastojao prikriti itd.

Zamišljenog posjetitelja učenici trebaju naslikati uporabom toplo-hladnog kontrasta. Učenici trebaju slikati temperama, a prije toga im ponovno objasnite tehniku slikanja temperama.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim karakteristikama pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće.

U obzir uzmite teškoće koje učenik ima i omogućite mu ravnopravno sudjelovanje ponavljanjem uputa, češćim povratnim informacijama te ga potaknite na uključivanje u različite aktivnosti.

Prije nego što učenike potaknete na razmišljanje o njihovu najdražem snu, omogućite učeniku s teškoćama podsjetnik koji će mu usmjeriti pažnju na povratne informacije koje očekujete od njega (boje, životinje, ljudi i osjećaji u snu i sl.). Podsjetnik možete izraditi u obliku kartice u Wordu. Ta će prilagodba olakšati proces prisjećanja i usmenog izražavanja u učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje.

Za učenike s teškoćama pripremite upute ili video za korištenje digitalnim alatima Coggle ili Popplet. Upute možete pripremiti u Wordu pazeći na grafičku organizaciju teksta (nestiliziran font, veličina 14, dvostruki prored, poravnanje po lijevoj margini, upute razlomljene u više dijelova).

Češće provjeravajte kako u radu napreduju učenici s poremećajem aktivnosti i pažnje. Ako primijetite znakove motoričkog nemira, omogućite im kratku pauzu te ih ponovno usmjerite na zadatak.

Budući da postoji mogućnost da navedena grupa učenika brže zaboravi svoje misli iz uvodnog dijela sata, za njih unaprijed izradite umnu mapu koju oni trebaju samo ispuniti.

Koristite se kraćim pitanjima kad su usmjerena učenicima s teškoćama te ih postavljajte jedno po jedno. Usmjerite im tijek misli dodatnim pitanjima.

Prije početka slikanja temperama ponovno objasnite tu tehniku slikanja. Provjerite učenikovo razumijevanje zadatka te ga usmjerite na uporabu izrađene mentalne mape tijekom stvaranja likovnog djela.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Neka učenici zamisle posjetitelje u tuđim snovima te ih naslikaju. Neka razmisle o odnosima boja na slici.

Nastavna aktivnost za predmet X

Zagonetni posjetitelj

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik može staviti u odnos osobine boja s osobinama ljudi.
  • Učenik može izraziti svoju ideju s pomoću toplo-hladnog kontrasta.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Pogodi kakav sam

Neka učenici ponove naučeno te vrednuju radove i svoj proces rada s pomoću digitalnog alata Genially. Koristite se opcijom interaktivne prezentacije te kombinirajte nekoliko tipova zadataka. Zadatcima za provjeru znanja provjerite znanje učenika o toplim i hladnim bojama. U prezentaciju dodajte i zadatke za samoprocjenu koje možete izraditi u digitalnom alatu Google Forms. U tim zadatcima neka učenici procijene koliko se realizacija rada razlikovala od početne ideje te koliko su zadovoljni načinom na koji su realizirali svoju ideju.

Na kraju aktivnosti učenici će sve svoje radove složiti na ploču, a zatim organizirajte igru: jedan učenik treba odabrati jedan rad te opisati osobine prikazanog lika, a ostali učenici trebaju pogoditi koji rad opisuje. Nakon toga autor rada treba reći je li onaj koji je opisivao, točno pogodio osobine prikazanog lika. Igru ponovite nekoliko puta. Razgovarajte o tome u kojoj se mjeri ideja autora razlikuje od onoga što uočavaju promatrači. Na taj način ponovite znanje o bojama i njihovom dinamičkom djelovanju.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim karakteristikama pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće.

U obzir uzmite teškoće koje učenik ima i omogućite mu ravnopravno sudjelovanje ponavljanjem uputa, češćim povratnim informacijama te ga potaknite na uključivanje u različite aktivnosti.

Za učenike s teškoćama pripremite upute ili video za korištenje digitalnim alatima Genially i Google Forms. Upute možete pripremiti u Wordu pazeći na grafičku organizaciju teksta (nestiliziran font, veličina 14, dvostruki prored, poravnanje po lijevoj margini, upute razlomljene u više dijelova).

Prilagodite aktivnost vrednovanja učenicima s poremećajem aktivnosti i pažnje. Tijekom aktivnosti vrednovanja uglavnom postavljajte pitanja zatvorenog tipa i omogućite brze povratne informacije. Zadatke samoprocjene kreirajte kao tvrdnje Likertove skale. Pri kreiranju sadržaja koristite se nestiliziranim i uvećanim fontom te vodite računa o tome da budu umjereno vizualno zasićeni.

Pohvalite učenikov rad i zalaganje jer će to pridonijeti njegovoj daljnjoj motivaciji tijekom nastave.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Nastavna aktivnost za predmet X

Pogodi kakav sam

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik može objasniti ulogu toplo-hladnog kontrasta u prikazivanju lika.
  • Učenik može opisati kako je s pomoću toplo-hladnog kontrasta prikazana ideja rada.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.