Učitavanje
Međupredmetna tema
Zdravlje
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Trenutci nepažnje u prometu

6. razred osnovne škole, 7. razred osnovne škole, 8. razred osnovne škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

Prometni znakovi

Dok pješačite, vozite bicikl, vozite se u automobilu s roditeljima ili u javnom prijevozu, imate priliku vidjeti razne prometne znakove. Znate li ih razvrstati?

Tri osnovne vrste prometnih znakova su znakovi opasnosti, znakovi izričitih naredbi i znakovi obavijesti, a postoje i znakovi obavijesti za vođenje prometa, promjenjivi prometni znakovi, prometna svjetla i svjetlosne oznake te oznake na kolniku i drugim površinama. Značenje prometnog znaka određeno je oblikom, bojom i simbolom.

Poznavanje prometnih znakova i postupanje u skladu s njima omogućuje sigurnije i brže odvijanje prometa. Prometni znakovi postavljaju se tako da ih sudionici u prometu mogu na vrijeme vidjeti te pravovremeno na njih reagirati.

Trenutci nepažnje u prometu

O kulturi ponašanja u prometu učimo od najranije dobi. Što je sve potrebno za sigurno sudjelovanje u prometu? Je li dovoljno poznavati prometne znakove?

Pogledaj videozapis!

TRENUCI NEPAŽNJE U PROMETU Sigurnost u prometu je izrazito važna za sve sudionike u prometu, bilo da se radi o pješacima, biciklistima, motociklistima ili vozačima i osobama u vozilu. O sigurnosti u prometu učimo od malih nogu šetajući s roditeljima i već tada usvajamo osnovna prometna pravila, a prvi koraci u osamostaljenju djece svakako je put od škole do kuće. Mislite li da je dovoljno poštivati prometne znakove i signalizaciju ili je za siguran put potrebno još nešto? Koncentracija je ključ. Promatranjem i osluškivanjem svijeta oko sebe možemo saznati puno više nego kada smo samo koncentrirani na nadolazeći promet i signalizaciju. Možda se neko vozilo kreće nepropisnom brzinom u krivom smjeru, možda nam se iza leđa vozi bešumni električni auto, ili nam se šulja biciklist koji ne očekuje da ćemo neočekivano skrenuti u stranu… Takve su situacije još dodatno opasne, ako se i mi krećemo većom brzinom: ako smo na romobilu, biciklu, rolama… Što je naša brzina veća, manje je vrijeme koje imamo za reakciju. Zato u tim situacijama moramo biti dodatno odgovorni i oprezni. Prometna pravila ponekad nalažu i nošenje zaštitnih kaciga i posebnih oznaka. Njihovim nošenjem povećavamo svoju vidljivost i smanjujemo mogućnost ozljede. Uključi sva osjetila! Kada smo sudionik u prometu potrebno je uključiti sva osjetila! Iako svi volimo slušati glazbu i surfati, to nije najbolje ponašanje u prometu. Osim što glazba prekriva zvukove prometa, koncentracija na aktivnost na mobitelu oduzima koncentraciju u prostoru koja je presudna za prometnu sigurnost. Ponekad i vrijeme ima utjecaj na promet! Poledica, ali i kiša produžuju zaustavno vrijeme vozila, a padaline i magla smanjuju vozačima preglednost. U takvim uvjetima potrebno je biti na dodatnom oprezu. Kao putnici u prijevoznom sredstvu također smo sudionici prometa. Iako ne utječemo direktno, mi svojim ponašanjem ponekad utječemo na vozača. Budite odgovoran suputnik: vežite pojas i ne ometajte vozača – interakciju držite na razumnoj razini. Biti siguran u prometu dakle uključuje različite aspekte na koje moramo misliti. Uključi mozak kako bi isključio mogućnost nesreće.. Transkript: .

Na koje sve opasnosti trebate paziti na putu od kuće do škole? Poštujete li prometna pravila? Razmislite trebate li mijenjati svoje navike i biti pažljiviji dok sudjelujete u prometu.