Razgovarajte s učenicima o modnim markama koje potječu iz Italije. Pitajte ih o tome koje talijanske marke poznaju, koje pripadaju visokoj modi, a koje su pristupačne većini ljudi. Također, potaknite učenike na raspravu o tezi da odjeća (ne) čini čovjeka. Neka razmisle o tome zašto markirana odjeća nije ključ po kojem treba vrednovati i procjenjivati ljude. Također, predstavite im i tezu iz naslova, odnosno citat Quello che indossi è il tuo modo di presentarti al mondo. Potaknite ih na razmišljanje o dubljem značenju navedenog.
Nakon toga učenicima podijelite unaprijed pripremljen tekst o talijanskim modnim markama i modi u Italiji, a dio teksta posvetite i odgojnom aspektu vezanom za modu. Slijedi rad u grupama. Svaka će grupa proučiti jedan aspekt mode te, čitajući o njemu insert metodom, napraviti Kahoot kviz u kojem će biti između 6 i 8 pitanja za ostale grupe. Neka posebno pripaze na ravnopravnost u radu te na primjenu pravopisnih i gramatičkih pravila. Poveznice za kvizove neka podijele putem virtualne učionice, a zatim ih, nakon što prokomentirate pojedini dio teksta, možete i odigrati.
Na kraju provedite refleksiju, odnosno neka svaki učenik u Menitimetru iznese svoje razmišljanje o modi, a zatim izdvojite najzanimljivije misli i stavove.
Tijekom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim karakteristikama pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i na obilježjima same teškoće. Izazov u radu predstavljaju učenici sa združenim teškoćama koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaji raspoloženja). Preporučuje se da učenika s teškoćom premjestite u prednji dio učionice kako biste mu što brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.
Tijekom rasprave o modnim markama omogućite vizualnu podršku koja će učenicima s poremećajem iz autističnog spektra olakšati razumijevanje ključnih riječi i pomoći im u lakšem praćenju rasprave. U slučaju izraženijih komunikacijskih i jezičnih teškoća učenicima najavite temu rasprave i prije početka sata kako bi se mogli pripremiti za raspravu o izjavi koja uključuje razumijevanje prenesenog značenja. Neka tekstovi o modi u Italiji koje ste im unaprijed pripremili, budu grafički i jezično prilagođeni. Drugim riječima, potrebno je prilagoditi veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), rabiti sanserifni font (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama), podebljati ključne riječi, povećati razmak te rabiti jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika). Pri podjeli učenika u grupe za izradu Kahoot kviza vodite računa o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Ako je potrebno, za učenike s teškoćama osigurajte dodatno objašnjenje, slikovne upute i vršnjačku podršku pri uporabi Kahoota. Učenicima s jezičnim teškoćama omogućite uporabu podsjetnika s rječnikom pri ispunjavanju zadatka u Menitimetru.
Učenici izdvajaju 5 najpoznatijih talijanskih modnih brendova te navode posebnosti i zanimljivosti u kraćoj PowerPoint prezentaciji.
Pitajte učenike o tome koji je grad centar mode u Italiji, ali i šire te razgovarajte o tome zašto je baš Milano taj grad. Potaknite ih na to da izdvoje što više činjenica o tom gradu, odnosno koje asocijacije vežu za Milano. Ako je netko posjetio taj grad, može iznijeti i vlastite dojmove koje je stekao tijekom njegova obilaska.
Budući da je Milano poznat kao centar mode, neka se učenici bolje upoznaju s modnim brendovima koji su tamo prisutni. Odaberite 5 ili 6 najpoznatijih talijanskih brendova, od onih koji su cjenovno prihvatljiviji pa sve do onih koji se svrstavaju u visoku modu.
Slijedi rad u grupama. Svakoj grupi dodijelite jedan brend. Njihov je zadatak istražiti sve o tom brendu i odabrati 5 činjenica koje ga najbolje opisuju (najvažnije i najzanimljivije o brendu). Zatim neka naprave plakat u Canvi s pomoću kojeg će sve činjenice zorno prikazati primjenjujući pritom pravopisna i gramatička pravila te vokabular vezan za modu. Dovršene plakate prezentirat će ostatku razreda.
Tijekom rasprave o modi u Italiji učenike s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije nikad ne ispravljajte te spriječite oponašanje i ruganje. Ne inzistirajte na tome da ti učenici govore u razredu ako to ne žele. Pri podjeli učenika u grupe za izradu plakata vodite računa o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Ako je potrebno, za učenike s teškoćama osigurajte dodatno objašnjenje, slikovne upute i vršnjačku podršku pri uporabi digitalnog alata Canva. U prezentacijskom dijelu aktivnosti važno je da predstavnik grupe ne bude učenik koji osjeća nelagodu tijekom čitanja ili javnog nastupa zbog svoje teškoće (primjerice, učenik s poremećajem u ponašanju i osjećanju ili učenik s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije).
Učenici će odabrati dvije ili tri odjevne kombinacije brenda kojim su se bavili u aktivnosti te će ih opisati s obzirom na boje, materijale, prigodu u kojoj bi se mogle nositi i slično s pomoću kratke PowerPoint prezentacije.
Pitajte učenike o tome koje su njihove asocijacije na Milano općenito, a koje kad je riječ o Milanu kao centru mode. Zajedno izradite umnu mapu u digitalnom alatu Coggle s početnim pojmom Milano koji se zatim grana u potkategorije (npr. moda, umjetnost, arhitektura i slično).
Nakon što ste izradili umnu mapu, podijelite učenike u toliko grupa koliko ima potkategorija na temelju čega će kreirati cjeloviti vodič kroz Milano u prezentaciji izrađenoj s pomoću alata Genially. Prezentacija treba imati između 8 i 10 slajdova te sadržavati sve podgrupe, a ono što svaka od podgrupa sadržava trebaju detaljnije obraditi. Primjerice, oni koji će se baviti znamenitostima, u prezentaciju će uvrstiti Duomo, Galleria Vittorio Emanuele II, Scala i slično. Svaku će znamenitost ukratko objasniti.
Na kraju neka svaka grupa izradi Kahoot kviz u kojem će postaviti pet pitanja o svojoj kategoriji. Na taj će način kvizovi svih grupa zaokružiti temu Milana. Kad grupe prezentiraju svoje radove, svi će odigrati sve kvizove te usustaviti svoje znanje o Milanu.
Potaknite učenike na to da u svojem radu obrate pozornost na primjenu pravopisnih i gramatičkih pravila, na jasnoću i preglednost rada te na jasnoću izlaganja.
Tijekom rasprave o asocijacijama na Milano učenike s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije nikad ne ispravljajte te spriječite oponašanje i ruganje. Ne inzistirajte na tome da ti učenici govore u razredu ako to ne žele. Učenike s poremećajem iz autističnog spektra motivirajte na sudjelovanje u zadatku izrade umne mape, i to tako da Milano pokušate povezati s njihovim interesima. Primjerice, ako je područje interesa učenika s poremećajem iz autističnog spektra nogomet, svakako spomenite nogometni klub iz navedenoga grada. Tijekom zadatka izrade vodiča o Milanu i kviza u grupi vodite računa o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Provjeravajte s grupom kako napreduje u izvršavanju zadataka. Provjerite znaju li i mogu li svi učenici rabiti Genially i Kahoot te im, prema potrebi, dajte pisane ili slikovne upute za uporabu. U prezentacijskom dijelu aktivnosti ne treba inzistirati na tome da učenik s poremećajem glasovno-jezično-govorne komunikacije izlaže u razredu ako to ne želi. Uvažite utjecaj komunikacijskih i jezično-govornih teškoća na učenje stranog jezika i izgovor.
Učenici će svoju prezentaciju snimiti i zvučno u Audacityju.
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.