Predmet
Francuski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Volim svoga psa, a ti?

Naziv predmeta
Francuski jezik 5

Razred
5. razred osnovna škola

Razina učenja jezika
2. godina učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • Kućni ljubimci
  • Životinje na selu
  • Životinje u divljini
  • Ugrožene životinje

Volim mrkvu, skačem... pogodi što sam!

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.3., podnaslov Les animaux de la ferme učenici rješavaju aktivnost 3 i 4. Slušajući audiozapis, učenici trebaju prepoznati životinje koje žive na farmi te u sljedećoj aktivnosti trebaju u dva stupca razvrstati životinje u divljini i životinje koje su kućni ljubimci.

Pitajte učenike imaju li kućne ljubimce, kako izgledaju te koliko ih dugo imaju. Učenici koji nemaju kućne ljubimce neka daju odgovore koji se odnose na kućnog ljubimca kojeg bi voljeli imati. Zatim slijedi igra asocijacije. Napravite igru asocijacije u prezentaciji programa PowerPoint koristeći se slikama sa stranice Pixabay. Igra asocijacije temeljit će se na slikama koje će biti prikazane učenicima. Za svaku odabranu životinju odaberite tri slike koje pobliže označuju odabranu životinju.

Primjer

Za rješenje le cheval (konj) kao prvu sliku možete odabrati onu koja prikazuje livadu, kao drugu onu koja prikazuje potkovu, a kao treću sliku onu na kojoj je konjski rep.

Primjer

Za rješenje le chat (mačka) prva slika neka prikazuje miša, druga klupko vune, a treća može prikazati mačju njušku.

Podijelite učenike u skupine. Svaka skupina treba pogoditi što više životinja i to sa što manje otvorenih slika. Igra je natjecateljskog tipa te je poželjno provoditi bodovanje prilikom svakog pogotka životinje. Pobijedila je skupina koja je pogodila najviše životinja.

Nakon igre slijedi aktivnost u kojoj će učenici iskušavati različite mnemotehnike kako bi pospješili pamćenje pojmova. U istim skupinama učenici trebaju zapamtiti što veći broj naziva životinja. Prije samoga zadatka objasnite učenicima na koji način mogu učinkovitije pamtiti nazive životinje. Objasnite im da stavljanje životinja u određene kategorije, poput životinja koje žive na farmi i u divljini, olakšava način pamćenja. Također, mogu se služiti tehnikom asocijacija iz prethodne aktivnosti. Učenici mogu povezati životinju s nečim što već znaju o njoj. Postavite vremensko ograničenje, primjerice, od trideset sekunda. U tom vremenskom roku skupine moraju ispisati što veći broj naziva životinja koje su zapamtili. Nakon što je vremenski okvir prošao, svi moraju odložiti olovke. Slijedi čitanje popisa životinja. Pobijedila je skupina koja je navela najveći broj naziva životinja.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i obilježjima same teškoće. Izazov u radu čine učenici sa združenim teškoćama koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaji u ponašanju i osjećanju). Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednji dio učionice kako bi mu se brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Prilikom rješavanja zadataka omogućite rad u paru za učenike s izraženijim teškoćama. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. Tijekom rasprave o kućnim ljubimcima omogućite vizualnu podršku koja će učenicima olakšati razumijevanje ključnih riječi i pomoći u lakšem praćenju rasprave. Učenike koji imaju poremećaje jezično-govorno-glasovne komunikacije nikada ne ispravljajte u govoru i spriječite oponašanje i ruganje. Ne inzistirajte na tome da ti učenici govore pred ostalim učenicima u razredu ako to sami ne žele. Za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlost u prostoru, svjetlinu na zaslonu, kontrast, učionički prostor, mjesto sjedenja, tako da odgovara učeniku i olakšava mu praćenje prezentacije tijekom igre asocijacija. Prilikom skupnog rješavanja zadatka vodite brigu o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Pri planiranju aktivnosti s vremenskim ograničenjem važno je predvidjeti da će učenicima s teškoćama u razvoju, posebice sa specifičnim teškoćama u učenju, trebati više vremena za dosjećanje riječi pa uzmite u obzir da su oni u skupinama s učenicima koji su uspješni u sličnim zadatcima i prihvaćaju različitosti kako ne bi došlo do neprihvaćanja učenika s teškoćama unutar skupine.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu izraditi igru asocijacije u prezentaciji programa PowerPoint. Igru asocijacije izrađuju služeći se prethodno navedenim nazivima životinja kao rješenjima. Način na koji učenici izrađuju igru asocijacije možete prikazati u obliku videa.

Nastavna aktivnost za predmet X

Volim mrkvu, skačem... pogodi što sam!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik primijenjuje jednostavne strategije pamćenja služeći se primjerima iz svakodnevnog života.
  • Učenik navodi različite životinje na temelju igre asocijacija.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Priroda

Tko ima više kućnih ljubimaca?

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.3., podnaslov Les Français et les animaux de compagnie učenici rješavaju aktivnost 6. Učenici trebaju poslušati zvučni zapis o kućnim ljubimcima u Francuskoj te odgovoriti na pitanja vezana za sadržaj zapisa.

Podijelite učenike u dvije grupe. Jedna grupa treba pronaći statističke podatke o broju kućnih ljubimaca u Francuskoj, a druga u Hrvatskoj. Rezultate je potrebno prikazati na francuskom jeziku u alatu Canva, pomoću infografike s podatcima. Podatke o broju kućnih ljubimaca učenici prikazuju u obliku jednostavnog teksta, pri čemu se brojke mogu odnositi na više kategorija kućnih ljubimaca, od najčešćih (pasa, mačaka, zečeva) do najrjeđih. Objasnite učenicima da se u alatu mogu koristiti različitim bojama za objavu podataka, da mogu odabrati više kategorija životinja koje će istražiti te da podatke slože logičnim redoslijedom, od najčešćih kućnih ljubimaca do najrjeđih. Nakon što su grupe prikupile sve podatke i na temelju njih izradile infografike, objasnite im da će svoje uratke usmeno izložiti pred razredom. Uputite učenike dajući im savjete na koji je način potrebno pripremiti izlaganje. Objasnite im da svatko u grupi treba sudjelovati u izlaganju. Potrebno je također paziti na gramatiku i redoslijed riječi u rečenici tijekom izlaganja te govoriti jasno i glasno.

Učenici usmeno izlažu prikupljene podatke uspoređujući statističke podatke dviju država. Nakon što su svi izložili svoje radove, grupe međusobno uspoređuju prikupljene podatke. Na kraju zajedno s učenicima komentirajte sve prikupljene podatke te zaključite koje su životinje najčešći, a koje su najrjeđi kućni ljubimci.

Postupci potpore

Prilikom rješavanja zadataka omogućite rad u paru za učenike s izraženijim teškoćama. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta tijekom rada na stranici Edutorij. Za rješavanje zadatka sa zvučnim zapisom učenicima s oštećenjem sluha i sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira. Prilikom grupnih zadataka, odnosno izrađivanja infografika, važno je da unutar grupe i učenik s teškoćama dobije jasne upute i zadatke kao i učenici urednoga razvoja koji se u njoj nalaze. Vodite brigu o tome da učenik s teškoćom bude u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Ovisno o učenikovim teškoćama, pokušajte predvidjeti ulogu u izradi zadatka u kojoj će učenik imati prilike biti uspješan. Primjerice, učenik s disleksijom ili oštećenjem sluha može uz vršnjačku podršku pretraživati mrežno dostupne informacije, a učenik urednoga razvoja može izraditi infografiku u digitalnom alatu i biti zadužen za pravopisnu i gramatičku provjeru sadržaja. U prezentacijskom dijelu aktivnosti važno je imati na umu da dio učenika s teškoćama u razvoju može osjećati nelagodu tijekom javnog nastupa zbog svoje teškoće (primjerice, učenik s emocionalnim teškoćama, poremećajem jezično-govorno glasovne komunikacije, disleksijom ili učenik koji muca). Prije zadavanja upute o obveznom usmenom izlaganju, na temelju prethodnog iskustva i otvorenog razgovora s učenikom s teškoćama pokušajte provjeriti je li mu usmeno izlaganje ugodno. Ako se učenik ne osjeća ugodno, učeniku s teškoćama dodijelite ulogu pokretanja prezentacije, što ne zahtijeva mnogo govora.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu istražiti koja frankofonska država ima najveći broj kućnih ljubimaca te u alatu Canva mogu izraditi infografiku s prikupljenim podatcima. Učenici usmeno izlažu dobivene rezultate.

Nastavna aktivnost za predmet X

Tko ima više kućnih ljubimaca?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik navodi osnovne sličnosti i razlike u brojčanom stanju kućnih ljubimaca u različitim državama.
  • Učenik koristi informacije iz različitih izvora na ciljnome jeziku.
  • Učenik usmeno izlaže prikupljene statističke podatke o brojčanom stanju kućnih ljubimaca u različitim državama.
  • Učenik razumijeva tekst vezan za brojčano stanje kućnih ljubimaca u Hrvatskoj i Francuskoj.
  • Učenik piše tekst vezan za pronađene statističke podatke o brojčanom stanju kućnih ljubimaca u različitim državama.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Svijest o spašavanju ugroženih životinja

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.3., podnaslov Protégez les animaux učenici rješavaju aktivnost 8. Učenici trebaju pogledati videosnimku o ugroženim životinjama te odgovoriti na pitanja koja se odnose na sadržaj videa.

Podijelite učenike u skupine. Prikažite nekoliko videopriloga na francuskom jeziku koji će govoriti o ugroženim životinjama. Svaki video ukratko predstavlja jednu ugroženu vrstu životinja. Svakoj skupini potrebno je dodijeliti jedan video. Skupine postaju novinari, journalistes, koji imaju zadatak pogledati i poslušati videosnimke te napisati kratak tekst o njima u obliku kratkoga novinskog članka. Prije samoga pisanja pokažite učenicima jedan novinski članak na francuskom jeziku. Objasnite osnovnu strukturu pisanja članka (naziv novina, datum, naslov, tekst...). Uputite učenike u način pisanja rada. Najprije je potrebno razumjeti dobiveni video. Pojave li se poteškoće u razumijevanju, razgovarajte s učenicima o tome i objasnite im o čemu je riječ. Nakon što pogledaju videosnimku, učenici trebaju na papir napisati sve ideje koje im padaju na pamet. Potom je potrebno napraviti skicu. U skici je potrebno odvojiti glavnu misao te rasporediti ideje u logičan redoslijed. Na kraju naglasite učenicima da pripaze na gramatiku i pravopis. Ponudite učenicima popis veznika kojima se mogu služiti u pisanju rada (ensuite, puis, d'abord...).

Svaka skupina predstavit će jedne francuske novine (Figaro, Le Monde, Le Parisien, La Tribune...). Skupine svoj članak pišu u alatu Fodey. Nakon što svi napišu svoje članke, čitaju ih naglas pred ostalim učenicima u razredu kako bi napisanu vijest prenijeli široj publici. Možete komentirati uporabu vokabulara, slaganje vremena i način na koji je rad napisan.

Postupci potpore

Za učenike s oštećenjem sluha, kao i za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira u zvučnom videozapisu. Neka natuknice budu jezično i grafički prilagođene. Jezična prilagodba u ovoj aktivnosti odnosi se na nedvosmisleno objašnjavanje i prijevod novih pojmova, a grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana), koji je uvećan, upotrebe dvostrukog proreda, povećanog razmaka među slovima te lijevog poravnanja. Učenicima s izraženim teškoćama omogućite rad u paru tijekom rješavanja zadataka. Što se tiče zadataka u skupini, odnosno pisanja novinskog članka, važno je da unutar skupine i učenik s teškoćama dobije jasne upute i zadatke kao i učenici urednoga razvoja koji se nalaze u toj skupini. Vodite brigu o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Ovisno o učenikovim teškoćama, pokušajte predvidjeti ulogu u izradi zadatka u kojoj će učenik imati prilike biti uspješan. Primjerice, učenik sa specifičnim teškoćama u učenju može na temelju usmeno prezentiranog teksta, uz vršnjačku podršku, izdvojiti važne informacije, a učenici urednog razvoja mogu pomoći u sastavljanju pisanoga teksta i biti zaduženi za pravopisnu i gramatičku provjeru sadržaja. U prezentacijskom dijelu aktivnosti važno je voditi brigu o tome da predstavnik grupe ne bude učenik koji osjeća nelagodu tijekom čitanja ili javnog nastupa zbog svoje teškoće (primjerice, učenik s poremećajem osjećanja, poremećajima jezično-govorno-glasovne komunikacije, disleksijom ili učenik koji muca). Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu da samostalno odabere u kojoj grupi želi sudjelovati, ovisno o području njegova interesa.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu samostalno pronaći videosadržaj o jednoj ugroženoj životinjskoj vrsti. Nakon što ga pronađu, mogu napraviti prijevod kako bi video sadržavao titlove na hrvatskome jeziku, pazeći pritom na autorska prava vezana za tu videosnimku.

Nastavna aktivnost za predmet X

Svijest o spašavanju ugroženih životinja

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik koristi informacije iz različitih izvora na ciljnome jeziku.
  • Učenik piše tekst na temelju predloška (novinskog članka o ugroženima životinjama).
  • Učenik govori rečenice u svrhu izlaganja napisanoga novinskog članka.
  • Učenik razumije novinski članak o ugroženim životinjama.
  • Učenik koristi prikladnim obrascima tipičnima za pisanje novinskog članka.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.