Prije početka aktivnosti ponovite s učenicima obilježja lirskih pjesama ovisno o tematici, stilu i jezičnim značajkama. Istaknite važnost motiva i pjesničkih slika u različitim vrstama lirskih pjesama. Otvorite zatim dokument u digitalnom alatu Word u kojem se nalaze četiri pjesme različite tematike. Pjesme podijelite i u papirnatom obliku učenicima koje ste podijelili u grupe (3 − 4 učenika po grupi). Pri odabiru pjesama obratite pažnju na različitost teme, izraza i strukture pjesme.
Učenici u grupama istražuju tekstove, rade interpretacije pjesama koristeći se digitalnim alatom Stoodle u kojem pišu zajedničku interpretaciju, značajke pjesama te razlike između tekstova. Odabiru pjesmu koju će i likovno interpretirati koristeći se tehnikom po vlastitu izboru. Zajednički crtaju i osmišljavaju likovni rad.
Predstavnik svake grupe zatim predstavlja svoje bilješke napravljene u digitalnom alatu Stoodle. Učenici raspravljaju o bilješkama i donose zaključke o napisanome. Uspoređuju zaključke sa zaključcima svoje grupe. Predstavnik svake grupe zatim prikazuje likovni ostvaraj te objašnjava razredu kako su s pomoću crteža i određene likovne tehnike prikazali samu pjesmu.
Svaka grupa zatim ima zadatak pripremiti interpretativno čitanje pjesama naglas koristeći se različitim tonalitetima, raspoloženjima, brzinama čitanja. U zadatku neka sudjeluju svi učenici iz grupe, mogu čitati strofu po strofu jer bi čitanja cijelih pjesama mogla značajno produljiti samu aktivnost.
Nakon čitanja naglas odabira grupe možete usmjeriti učenike na to da se kratko osvrnu na načine na koje su čitali. Potaknite ih na to da rasprave o važnosti pravogovora, o smjernicama za izražajno kazivanje poezije. Možete ih dodatno usmjeriti i na promišljanje o tome čitamo li svaku pjesmu na isti način, možemo li osjetiti svaku pjesmu i prikazati je na svoj način.
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Tijekom planiranja postupaka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje podrške uključite i učenika s teškoćama.
Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu sata, unaprijed mu najavite koje tipove lirskih pjesama će analizirati. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena. Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Pripremite mu grafički prilagođen podsjetnik o obilježjima lirskih pjesama i grafički prilagođenu pjesmu. Ako izrađujete grafički prilagođene materijale, rabite povećani font, Arial ili Comic sans, veličine 12 pt i veće ovisno o vrsti teškoće, s povećanim razmakom između riječi i redova.
Provjerite s učenikom s teškoćama je li razumio zadatak te mu ponovite upute ako je potrebno. Tijekom podjele u grupe vodite računa o tome da je učenik s teškoćama u grupi s učenicima s kojima se dobro slaže te da mu je ugodno. Učenike potaknite na to da mu pomognu. Učeniku s teškoćama prije odredite zadatak unutar grupe kako bi se pripremio i bio aktivan sudionik grupe.
Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom. Koristite se jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina.
Provjerite razumije li učenik korištenje zadanog alata Stoodle. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Zainteresirani učenici mogu pripremiti pravila izražajnoga čitanja poezije u alatu Word koja se zatim mogu u papirnatom obliku postaviti na razredni pano.
Ova je aktivnost povezana s prethodnom aktivnošću Iskaži se crtežom i govorom.
Učenici u grupama pripremaju križaljku koristeći se digitalnim alatom Puzzel.org, a uvrštavaju i koriste materijal dobiven istraživanjem obilježja tekstova lirskih pjesama. Potaknite ih na to da u križaljke postavljaju i malo zahtjevnije zadatke kako bi što bolje usustavili zaključke i znanja o književnim pojmovima i različitostima lirskih pjesama.
Nakon križaljke učenici u grupama osmišljavaju kviz koristeći se digitalnim alatom Quizlet. Svoje igre postavljaju u alat Padlet kako bi sve grupe mogle sudjelovati u izrađenim igrama i kvizovima.
Možete provjeriti znanje učenika koristeći se digitalnim alatom Spiral i njegovom mogućnošću Quickfire kako biste brzo dobili povratnu informaciju o usvojenosti određenih pojmova. Provjeru učenici pišu samostalno.
Učenici u grupama zatim imaju zadatak izraditi lirsku pjesmu koristeći se motivima iz polazišnih tekstova. Potaknite učenike na suradničko stvaranje i međusobno uvažavanje. Svaka grupa predstavlja razredu svoj uradak. Potaknite učenike na raspravu i vršnjačko vrednovanje zadatka.
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.
Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, radne listove, ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena. Provjerite s učenikom s teškoćama je li razumio zadatak te mu ponovite upute ako je potrebno. Tijekom podjele u grupe vodite računa o tome da je učenik s teškoćama u grupi s učenicima s kojima se dobro slaže te da mu je ugodno. Učenike potaknite na to da mu pomognu. Učeniku s teškoćama prije odredite zadatak unutar grupe kako bi se pripremio i bio aktivan sudionik grupe. Učeniku s oštećenjem vida omogućite podršku suučenika unutar grupe koji će mu opisivati vizualne informacije.
Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom. Koristite se jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika.
Provjerite razumije li učenik korištenje zadanih alata Puzzel.org, Spiral, Quizlet. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Učenike podijelite u grupe po tri − četiri učenika te neka iz šešira ili posude izvlače listiće. Na svakom listiću naveden je pjesnik te njegove najznačajnije pjesme ili zbirke. Možete odabrati primjerice J. Pupačića, D. Tadijanovića, G. Krkleca, A. G. Matoša, A. B. Šimića, R. Zvrka.
Zadatak svake grupe bit će interpretacija navedenih pjesama i istraživanje o pjesniku (njegovu životu i opusu). Učenike usmjerite na prikladne medijske sadržaje i mrežne stranice. Svoj zadatak neka naprave koristeći se prezentacijom u digitalnom alatu Genially.
Nakon interpretacije i istraživačkoga rada zadajte im stvaralački zadatak. Neka kao grupa odaberu jednu pjesmu koja im je najzanimljivija, najdraža. Pripremaju vizualizaciju te pjesme, ali koriste vlastite autorske fotografije koje je potrebno dobro osmisliti kako bi što vjernije mogli predstaviti pjesmu. Naglasite učenicima važnost poštivanja autorskoga prava. Fotografije zatim slažu u sljedove i snimaju glasovno kazivanje pjesme koristeći digitalni alat Kizoa. Svoje radove postavljaju u virtualnu učionicu, primjerice u alatu Teams. Učenici zatim vrednuju i komentiraju uratke ostalih učenika.
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Tijekom planiranja postupaka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje podrške uključite učenika s teškoćama.
Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata te mu unaprijed najavite kojeg će pjesnika obrađivati unutar grupe kako bi se mogao pripremiti. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena. Provjerite s učenikom s teškoćama je li razumio zadatak te mu ponovite upute ako je potrebno. Učeniku s teškoćama pripremite grafički prilagođene tekstove i radne listove. Tijekom prilagodbe teksta rabite font Ariel ili Comic sans, najmanje 12 pt ovisno o vrsti teškoće, povećajte razmak između riječi i proreda. Tijekom podjele u grupe vodite računa o tome da je učenik s teškoćama u grupi s učenicima s kojima se dobro slaže te da mu je ugodno. Učenike potaknite da mu pomognu. Učeniku s teškoćama prije odredite zadatak unutar grupe kako bi se pripremio i bio aktivan sudionik grupe. Učeniku s oštećenjem vida omogućite podršku suučenika unutar grupe koji će mu opisivati vizualne informacije.
Provjerite razumije li učenik korištenje zadanih alata Genially, Kizoa. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Učenici koji su zainteresirani saznati više o nekom pjesniku, mogu dodatno istražiti i proširiti zadatak, istražiti više o književnom opusu i snimiti videozapis koristeći digitalni alat Kizoa. Svoj uradak neka predstave ostatku razreda.
Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/pravila/
Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/
Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.
Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.
Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.