Učitavanje
Međupredmetna tema
Održivi razvoj
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Kamo putuje novac?

1. razred srednje škole

2. razred srednje škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

Lokalne komplementarne valute i banke vremena

Jeste li se ikada zapitali kamo odlazi novac koji potrošite na kupnju u supermarketu? Hoće li se taj novac vratiti u vašu lokalnu zajednicu i pridonijeti njezinom prosperitetu? Razmišljate li o putovima kojima novac cirkulira u zajednici..?

U sljedećem videozapisu upoznajte alternativna rješenja, poput komplementarne valute i banke vremena, kojima je cilj razvoj i gospodarski rast lokalne zajednice.

Komplementarne valute i banke vremena Novac nije neutralan. Tip valute i pravila monetarnog sustava utječu na to kako, gdje i na što trošimo. Ako kupujemo u velikim supermarketima, većina novca koji trošimo odlazi iz naše lokalne zajednice u privatne džepove iz kojih se rijetko vraća u našu lokalnu zajednicu, a često i odlazi u inozemstvo. Ako kupujemo u dućanu ili radnji koju posjeduje netko iz lokalne zajednice, većina tog novca ponovno će se trošiti u zajednici. U svijetu postoje komplementarne valute lokalnih zajednica, dakle novac koji se može trošiti jedino unutar lokalne zajednice i tako potiče lokalnu ekonomiju i blagostanje lokalnog stanovništva. Te valute ne zamjenjuju državnu valutu i ne znače da se može izbjeći plaćanje poreza. Te su valute ponekad papirnate, a ponekad elektronske (npr. plaćanje pomoću sms poruke). Postoje još jednostavnije opcije kao što su banke vremena, u kojima članovi lokalne zajednice, ili na primjer nekog razreda, mogu jedni s drugima razmjenjivati usluge čak i bez valute, tako da se u središnjoj bazi podataka bilježi tko je koliko vremena u plusu ili u minusu, s obzirom na to koliko je vremena dao nekome ili dobio od nekoga, no i tada se ne smije izbjegavati plaćanje poreza za obavljanje poslovne djelatnosti! Postoje različite platforme, kao što je simbi.com, koje mogu poslužiti za razmjenu bez novca, a među manjim brojem prijatelja ili kolega možemo i sami voditi takvu evidenciju. Poanta takvih platformi je da nam omogućuju krugove razmjene unutar većeg broja ljudi, dakle nismo osuđeni na izravnu “trampu” između dvoje ljudi.. Transkript: .

RAZMISLITE...

  • Kako komplementarna valuta lokalne zajednice može potaknuti lokalnu ekonomiju i blagostanje lokalnog stanovništva?
  • Razmjenjuju li se usluge u banci vremena po principu ja tebi - ti meni? Zašto je važno ulagati u svoje znanje želimo li aktivno sudjelovati u ovakvoj razmjeni?
  • Na koji način banke vremena mogu mobilizirati marginalizirane skupine u lokalnoj zajednici i pridonijeti izgradnji solidarnosti među generacijama?

Kviz

Riješite kviz i provjerite svoje razumijevanje ideje komplementarne valute i banke vremena.

#1 Zadatak

Kamo odlazi novac koji potrošimo na kupnju u supermarketima?

#2 Zadatak

U kojem slučaju će se većina potrošenog novca ponovno trošiti u lokalnoj zajednici?

#3 Zadatak

Kako se zove novac koji može potaknuti lokalnu ekonomiju i blagostanje lokalnog stanovništva?

.
#4 Zadatak

Komplementarna valuta zamjenjuje državnu valutu i njezinim korištenjem može se izbjeći plaćanje poreza.

#5 Zadatak

Komplementarne valute mogu biti...

#6 Zadatak

Čime se izražava vrijednost roba i usluga u bankama vremena?

#7 Zadatak

U bankama vremena ne smije se izbjegavati plaćanje poreza za obavljanje poslovne djelatnosti.

Predlažemo da istražite praksu banki vremena u svijetu, ali i na području Republike Hrvatske, i da istražite mehanizme kojima ovaj tip razmjene usluga pridonosi povećanju iskoristivosti ljudskoga kapitala u lokalnoj zajednici. Za početak, možete pokrenuti banku vremena u svojoj razrednoj zajednici, a potom i na razini škole.