Predmet
Hrvatski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Oni koji znaju čitati vide dvostruko

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • lirska pjesma
  • pripovjedni tekst
  • portretiranje lika
  • dramski tekst
  • drama
  • dijalog

Poetski tekstovi

Aktivnost započnite stihovima lirske pjesme koje ćete zapisati na ploču, npr. Kao voda tišinom razl’jeva se. / Sunčani ditiramb.

Povedite razgovor o tome kojoj književnoj vrsti pripadaju te rečenice, po čemu učenici mogu pretpostaviti da je riječ o lirskoj pjesmi, zatim razumiju li sve riječi, jesu li rečenice gramatički i pravopisno pravilno napisane, prepoznaju li neko stilsko izražajno sredstvo te, na kraju, što učenici pretpostavljaju da se ovdje međusobno uspoređuje, po kojem kriteriju te koji ugođaj mogu iščitati iz napisanoga. (Navedena se pitanja odnose na stihove Nazorova Cvrčka te ih valja prilagoditi primjeru koji sami odaberete.)

Zatim uputite učenike da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.4, Književnoteorijski pojmovi u interpretacijama književnih djela. Zadajte učenicima da samostalno prouče dio jedinice koji se odnosi na poeziju (od podnaslova Poetski tekstovi do Kolekcije zadataka 2). Nakon što su učenici završili s radom, prokomentirajte s njima zadatke kako biste uklonili moguće nedoumice prije započinjanja središnjega dijela aktivnosti.

U nastavku podijelite učenike u tri grupe i svakoj grupi dodijelite lirsku pjesmu po vlastitu izboru, pri čemu je važno odabrati pjesme koje tematiziraju ono što je blisko učenicima, odnosno u korelaciji s njihovim iskustvom, poput Cesarićeva Slapa koji propitkuje odnos pojedinca i društva, Matoševa Notturna koji donosi doživljaj noći ili Šimićeve Opomene koja tematizira život pojedinca. Zadatak je grupa zajednički analizirati zadanu pjesmu po uputama koje su upravo proučili, odnosno:

1. izdvojiti motive

2. izdvojiti stilske figure, pjesničke slike i poetizme (ako postoje)

3. odrediti odnos lirskoga subjekta prema motivima

4. odrediti temu i vrstu pjesme prema temi

5. odrediti vrstu stiha, strofe i rimotvorne elemente.

Potom će svaka grupa predstaviti svoju pjesmu u oblik plakata. Plakat će izraditi u digitalnom alatu Canva online koji također nudi niz različitih slika, ikona i fontova. Svoje plakate grupe potom predstavljaju jedna drugoj. Po završetku prezentiranja svake pjesme, odnosno plakata s učenicima razgovarajte o njihovu osobnom doživljaju pjesme (koji će se vjerojatno razlikovati) te o njihovu stavu o onom što pjesme tematiziraju (npr. odnos pojedinca i društva) kako bi učenici uočili da je o istoj temi moguće imati različite, a jednako vrijedne stavove. Ovdje se možete dotaknuti očekivanja međupredmetne teme Osobni i socijalni razvoj.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate na umu imati to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

U uvodnome dijelu potaknite na aktivnost učenike s teškoćama, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno sudjeluju učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice, učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije), osim ako ne izraze želju za tim. Učenicima s poremećajem iz autističnoga spektra dodatno pojasnite značenje stiha lirske pjesme napisane na ploču s obzirom na njihovo otežano shvaćanje prenesenoga značenja.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.4, Književnoteorijski pojmovi u interpretacijama književnih djela učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta).

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako je potrebno − neka učenik ima aktivnu ulogu kako ne bi ometao rad grupe, već bio doprinosni član tako što će upisivati pojmove i obilježja lirske pjesme na plakat u digitalnom alatu Canva online. Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena vida, neka njegova grupa izradi zvučni zapis u kojem će izložiti obilježja lirske pjesme. Ako učenik oštećena vida ima dostupnu asistivnu tehnologiju (govorna jedinica, uvećan font aplikacija na prijenosnome računalu i sl.) koja mu može omogućiti izradu plakata, neka se koristi tom tehnologijom i u grupi aktivno sudjeluje prilikom izrade (na njegovome prijenosnom računalu može se izraditi umna mapa kako bi digitalni alat bio prilagođen njegovu vizualnom funkcioniranju).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirani učenici iz svake grupe mogu, po završetku zajedničkoga grupnoga predstavljanja pjesme, iznijeti vlastiti dojam o pjesmi ili pročitati pjesmu koja ih je, bilo sadržajno bilo ugođajem, oblikom ili motivima podsjetila na pjesmu koja im je bila dodijeljena.

Nastavna aktivnost za predmet X

Poetski tekstovi

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje i opisuje književni tekst prema temi i žanru na sadržajnoj i izraznoj razini i primjenjuje književnoteorijske pojmove.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše tekstove opisnoga i pripovjednog diskursa u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj

Čitamo da bismo postavljali pitanja

Aktivnost počnite razgovorom o tome koji su književni likovi najdraži vašim učenicima i zašto. Zamolite ih da ukratko napišu koji ih se lik dojmio te zbog čega im je bio zanimljiv pa pročitajte nekoliko učeničkih odgovora. Nakon svakoga pročitanog odgovora ukratko razgovarajte s učenikom o tome sjeća li se koje je osobine imao koji lik, a po završetku upitajte sve učenike sjećaju li se kako sve lik može biti okarakteriziran.

Zatim uputite učenike da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.4, Književnoteorijski pojmovi u interpretacijama književnih djela te prouče dio koji se odnosi na pripovjedne tekstove (od podnaslova Pripovjedni tekstovi do Kolekcije zadataka 4).

Nakon proučavanja i čitanja ulomka iz pripovijetke Pravda Vladana Desnice te rješavanja zadataka razgovarajte s učenicima o temi morala koja proizlazi iz pročitanoga teksta. Pitajte ih koji lik smatraju najmoralnijim i zašto. Povežite iskustvo likova iz pripovijetke s iskustvom učenika razgovorom o tome jesu li ikada prisustvovali ili sudjelovali u događaju koji je od njih tražio da prosude koja sukobljena strana je u pravu te kojim su se činjenicama vodili tijekom te prosudbe.

Nakon razgovora podijelite učenike u parove. Parovi potom odabiru jedan lik po želji iz pročitanog ulomka Pravde Vladana Desnice (ili kojega drugoga književnoga djela koje odaberete) te portretiraju odabrani lik. Uputite učenike u to što očekujete od portretiranja (možete im i pripremiti listić s primjerom u alatu Word i podijeliti ga putem MS Teamsa da bi se učenici prisjetili znanja o tome kako iščitavamo pojedine osobine likova iz njihovih postupaka).

Nakon što su učenici završili s portretiranjem odabranoga lika, osobine lika parovi trebaju pretvoriti u kviz u digitalnom alatu Kahoot! tako da se u pitanjima nalazi opis neke osobine ili djelovanja lika, npr. Ako pokazujem stav o tome što smatram ispravnim jer pokušavam zaštiti napadnutoga, ja sam:... , a u odgovorima se navodi vrsta karakterizacije lika, npr. A) etički okarakteriziran, B) fizički okarakteriziran i tako dalje.
Nakon završetka svakoga kviza preostali učenici pogađaju koji je lik odabrao par koji je postavljao pitanja. Nakon završetka kvizova nekih ili svih parova, aktivnost završite razgovorom o likovima, njihovu moralu i osjećaju za pravdu kako biste istaknuli da treba uvažavati različite poglede na svijet, ali i sličnosti, poput potrebe većine likova da pomažu slabijima.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate na umu imati to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Učenike s intelektualnim teškoćama podsjetite na neke književne likove i pružite im usmenu podršku prilikom pisanja dojma o odabranome književnom liku. Potaknite učenike s teškoćama na čitanje njihovih dojmova o književnom liku, ali nemojte inzistirati na tome da napisano čitaju učenici kojima je izazovno čitati naglas (primjerice učenici s disleksijom, učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije), osim ako izraze želju.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.4, Književnoteorijski pojmovi u interpretacijama književnih djela učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta).

Prilikom podjele učenika u parove raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojemu će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u par s učenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako je to potrebno. Učenicima s teškoćama, posebno učenicima s jezičnim teškoćama i učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju, pripremite pisani predložak s navedenim karakterizacijama likova i njihovim definicijama kako bi lakše portretirali lik i u paru osmislili kviz. Provjerite kako se učenik s teškoćama snalazi u digitalnom alatu Kahoot! i po potrebi mu pružite podršku.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirane učenike uputite na to da pročitaju cjelovit književni tekst Pravda Vladana Desnice. O njemu mogu pripremiti kratko predstavljanje uz prezentaciju u alatu PowerPoint.

Nastavna aktivnost za predmet X

Čitamo da bismo postavljali pitanja

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje i opisuje književni tekst prema temi i žanru na sadržajnoj i izraznoj razini i primjenjuje književnoteorijske pojmove.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše tekstove opisnoga i pripovjednog diskursa u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Dužnost je drame iskušavati ljudske osjećaje

Aktivnost počnite razgovorom o tome što učenici smatraju dramatičnim. Neka vam pokušaju objasniti svoje tumačenje i doživljaj te riječi. Zamolite ih potom da na mreži pronađu glazbu koju smatraju dramatičnom. Pustite neke od glazbenih primjera koje su pronašli učenici ili sami pripremite "dramatičnu glazbu", npr. filmsku glazbu koja najavljuje neki značajan događaj i služi podizanju napetosti. Nakon kraćega slušanja pokušajte s učenicima doći do povezivanja drame i dramatičnosti s napetošću. Ako želite, ovdje možete ostvariti korelaciju s predmetom Glazbena umjetnost.

Nakon razgovora kojim ste utvrdili da je napetost jedna od značajki tradicionalnih dramskih tekstova, uputite učenike na to da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.4, Književnoteorijski pojmovi u interpretacijama književnih djela i prouče dio o dramskim tekstovima (od podnaslova Dramski tekstovi do kraja) kako bi se prisjetili osnovnih pojmova vezanih uz dramske tekstove.

Učenike zatim podijelite u parove čiji je zadatak osmisliti dijalog između dva lika. Uputite učenike da svaki par likova mora ući u sukob, stoga učenici trebaju oblikovati svoje dijaloge tako da budu vidljive i poneke osobine njihovih likova i uzrok sukoba. Uputite učenike na to da sukobe utemelje na stvarnim životnim situacijama u kojima su se našli (poput dogovora s roditeljima u vezi s izlaskom, rasprave o školskim pravilima, problema s prijateljima itd.), s tim da dijalog koji osmišljavaju mora završiti pomirbom. Također istaknite da njihovi likovi ne moraju pritom usvojiti stavove suprotstavljenih likova, već moraju pronaći rješenje koje će uvažiti oba suprotstavljena stava. Na taj način potičete učenike na vježbu pisanja, ali i argumentiranja, kao i na izgradnju vlastitih stavova, ali uz nužno poštivanje tuđih stavova, kao temelj ljudskih prava i pozitivnih propisa RH.

Svoje dijaloge učenici potom pretvaraju u strip koristeći se digitalnim alatom Make Beliefs Comix koji je besplatan i omogućuje jednostavnu izradu stripova bez registracije korisnika. Stripove učenici dijele s ostalima u razredu sližeći se digitalnim alatom Google Disk, a stripove koji se učenicima najviše svide primjereno nagradite.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate na umu imati to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Pojam dramatičnosti približite učenicima s poremećajem iz autističnoga spektra i učenicima s intelektualnim teškoćama te ga povežite s njima bliskim primjerima kako bi mogli pronaći primjer dramatične glazbe. Učenicima oštećena sluha omogućite korištenje asistivne tehnologije.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.4, Književnoteorijski pojmovi u interpretacijama književnih djela učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta).

Pružite podršku učenicima s teškoćama, ako je potrebno, u služenju digitalnim alatom Make Beliefs Comix prije same aktivnosti kako bi mogli ravnopravno sudjelovati u izradi stripa. Prilikom podjele učenika u parove raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojemu će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u par s učenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako je potrebno. Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena vida, on i njegov par mogu odglumiti osmišljeni dijalog umjesto izrade stripa.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirani učenici mogu dijaloge napisane na satu proširiti, upotpuniti ih didaskalijama te potom izvesti svoju predstavu pred drugim učenicima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Dužnost je drame iskušavati ljudske osjećaje

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje i opisuje književni tekst prema temi i žanru na sadržajnoj i izraznoj razini i primjenjuje književnoteorijske pojmove.
  • Učenik sluša u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše tekstove opisnoga i pripovjednog diskursa u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Glazbena umjetnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Silić, J. i Pranjković, I. (2005). Gramatika hrvatskoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Visinko, K. (2010). Jezično izražavanje u nastavi Hrvatskoga jezika – Pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Pandžić, V. (2007). Sitni prilozi za povijest učenja i poučavanja govorništva. Split: Redak.

Pandžić, V. (2001). Govorno i pismeno izražavanje u srednjoj školi. Zagreb: Profil.

Solar, M. (2005). Teorija književnosti. Zagreb: Školska knjiga.

Biti, V. (2000). Pojmovnik suvremene književne i kulturne teorije. Zagreb: Matica hrvatska.

Solar, M. (2003). Povijest svjetske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

Prosperov Novak, S. (2003). Povijest hrvatske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.