Predmet
Francuski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Moj prevrtljivi raspored

Naziv predmeta
Francuski jezik 5

Razred
5. razred OŠ

Razina učenja jezika
2. godina učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • Tjedni raspored
  • Školske obaveze
  • Slobodne aktivnosti
  • Upitni prilozi

Danas škola, sutra odmor

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 5, Jedinica 3.5., podnaslov L'agenda de Danielle učenici rješavaju aktivnosti 4 i 5. Prije same aktivnosti pitajte učenike da ukratko opišu svoje obveze tijekom tjedna (školske i slobodne aktivnosti, događaje i drugo). Nakon što učenici usmeno opišu svoje rasporede obveza tijekom tjedna, slijedi rješavanje aktivnosti 4 i 5 u DOS-u. Učenici trebaju gledati raspored i ponuđene slobodne aktivnosti, odgovoriti na pitanja te dopuniti rečenice s ponuđenim rješenjima.

Podijelite učenike u parove. Objasnite im da će u paru izrađivati raspored obveza koje imaju prije ili nakon škole. U alatu Canva učenici stvaraju svoj raspored obveza na temelju predloška iz aktivnosti 4. Za svaki dan u tjednu učenici trebaju postaviti najmanje jednu obvezu kao što je napravljeno u aktivnosti 4 u DOS-u. Učenici mogu pisati aktivnosti prema svojim osobnim interesima ili obvezama koje svakodnevno obavljaju. Objasnite učenicima da obveze mogu uključivati sportske aktivnosti (nogomet, ples, karate...), sviranje instrumenata, odlazak s prijateljem/prijateljima u obilazak grada, u kino, gledanje filmova navečer, obavljanje kućanskih poslova i drugo. Nakon što učenici rasporede obveze u alatu Canva, pripremite ih na usmeno izlaganje rasporeda. Za usmeno izlaganje potrebno je logičnim redoslijedom navoditi koje obveze obavljaju koje dane u tjednu i u koje doba dana (od jutra do večeri). Usmeno izlažu oni parovi koji se dobrovoljno jave. Prije samoga izlaganja učenici izrađuju i upitnik vezan za svoj osmišljeni raspored. Učenici mogu ostatku razreda sastaviti pitanja o vremenskom razdoblju u kojemu se izvršava pojedina obveza, o mjestu, o društvu s kojim su bili i slično. Upitnik je izrađen u alatu Google Forms.

Nakon izlaganja ostali učenici u razredu ispunjavaju upitnik u kojem se nalaze pitanja o samoj prezentaciji sadržaja. Upitnik je složen u svrhu provjere razumijevanja sadržaja. Na kraju slijedi provjera rješenja te zajedno s učenicima komentirajte dobivene rezultate.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i obilježjima same teškoće. Izazov u radu čine učenici sa združenim teškoćama, koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaj u ponašanju i osjećanju). Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednji dio učionice kako bi mu se brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Ako u razredu postoji učenik s oštećenjem sluha, odredite polukružni raspored sjedenja kako bi taj učenik lakše pratio grupnu raspravu o rasporedu na početku aktivnosti. Omogućite vizualnu podršku u obliku tablice rasporeda s popisom dana u tjednu i uručak prijevoda ključnih pojmova kako bi učenici s teškoćama lakše pratili raspravu. Tijekom aktivnosti rješavanja zadataka u Edutoriju po potrebi osigurajte rad u paru za one učenike koji imaju izražene teškoće, pri čemu učenik urednoga razvoja može učeniku s teškoćama pročitati tekst. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. Vodite brigu o tome da je tijekom izrade rasporeda i upitnika učenik s teškoćama u paru s onim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Provjerite znaju li i mogu li se svi učenici koristiti digitalnim alatom Canva te im dajte pisane ili slikovne upute za korištenje odnosno osmislite im neki drugi način rada. Učenike s izraženom anksioznošću uvijek valja pohvaliti za rad, ne moraju nužno izlagati. Prije izrade upitnika u digitalnom alatu Google Forms omogućite slikovne upute za učenike s teškoćama u razvoju. Prilikom ispunjavanja upitnika omogućite vršnjačku podršku za učenike s većim teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu pronaći svoju informativku u kojoj bilježe sve važne informacije vezane za školu. U dokumentu programa Word mogu izraditi tablicu s obvezama koje se tiču škole. Obveze je potrebno rasporediti logičnim redoslijedom, od prvoga dana u tjednu (ponedjeljka) do posljednjega radnog dana u tjednu (petka). Također, potrebno je pisati aktivnosti smislenim redoslijedom tijekom dana, od jutra do večeri. Napisane aktivnosti učenici mogu podijeliti ostatku razreda koristeći se programom Microsoft Teams, kako bi to ujedno služilo i kao podsjetnik ostalim učenicima o obvezama koje trebaju izvršiti.

Nastavna aktivnost za predmet X

Danas škola, sutra odmor

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razumije tekst o tjednim obvezama.
  • Učenik govori o tjednim obvezama.
  • Učenik sastavlja upitnik o tjednim obvezama.
  • Učenik se koristi strategijama pisanja tjednih obveza u raspored.
  • Učenik piše o školskim tjednim obvezama.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Vidimo se danas?

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 5, Jedinica 3.5., podnaslov Le rendez-vous avec les copines učenici rješavaju aktivnosti 8 i 9. Učenici trebaju sastaviti dijalog pravilnim redoslijedom te u sljedećoj aktivnosti trebaju pravilno razvrstati pitanja u dvije kategorije (zakazati dogovor i druga vrsta pitanja).

Razgovarajte s učenicima o načinu na koji se sa svojim prijateljima dogovaraju za izlet ili izlazak. Tko od učenika poštuje dogovore, a tko ih od njih ne poštuje. Podijelite učenike u parove. Objasnite učenicima da će sročiti dijalog sličan predlošku u aktivnostima 8 i 9. Dijalog mora biti osmišljen iz njihove perspektive, to jest iz njihova osobnog iskustva. Trebaju se služiti pitanjima koja traže sklapanje dogovora i pitanjima koja obuhvaćaju širi kontekst, a ne sklapanje dogovora. Vrste pitanja učenici mogu proučiti u aktivnosti 9 u DOS-u. Nakon što napišu dijaloge, učenici izrađuju zadatak u alatu LearningAppsSimple order. U zadatku je potrebno pomiješati rečenice napisanog dijaloga. Naglasite učenicima da dijalog mora imati logičan redoslijed zbivanja te da pripaze na gramatiku i pravopis. Nakon izrađenog zadatka parovi će međusobno razmijeniti poveznice zadatka i pokušati pravilno riješiti aktivnost postavljajući rečenice dijaloga u smislen i logičan redoslijed. Razgovarajte s učenicima o tome jesu li imali poteškoća u rješavanju zadatka. Ako jesu, pomognite im da svladaju poteškoće.

Objasnite učenicima da je u dokumentu programa Word za izrađene dijaloge potrebno složiti dva stupca. Stupci se odnose na vrste pitanja kojima su se koristili u pisanju dijaloga. U prvom stupcu učenici će bilježiti pitanja koja zahtijevaju sklapanje dogovora, na primjer: Tu es libre demain?, dok će u drugom stupcu bilježiti pitanja koja se ne odnose na sklapanje dogovora, na primjer: Tu va bien? Zadatak je sličan primjeru u aktivnosti 9 u DOS-u. Na kraju parovi čitaju raspoređena pitanja. Zajedno s učenicima komentirajte jesu li pitanja pravilno raspoređena i koju ulogu pojedina pitanja imaju u dijalogu.

Postupci potpore

Tijekom rješavanja zadataka na Edutoriju po potrebi omogućite učenicima s izraženim teškoćama rad u paru. Provjeravajte s parom kako napreduju u izvršavanju zadatka. Ako u razredu postoji učenik s oštećenjem sluha, odredite polukružni raspored sjedenja kako bi taj učenik lakše pratio grupnu raspravu o izletima na početku aktivnosti. Omogućite vizualnu podršku u obliku tablice rasporeda s popisom dana u tjednu i uručak prijevoda ključnih pojmova kako bi učenici s teškoćama lakše pratili raspravu. Vodite brigu o tome da je tijekom izrade dijaloga učenik s teškoćom u paru s onim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Važno je da učenik s teškoćama dobije jasne upute i zadatke. Primjerice, učenik s oštećenjem sluha ili poremećajem jezično-govorne glasovne komunikacije može usmeno osmisliti dio dijaloga, a učenik urednoga razvoja može unijeti informacije u digitalni alat LearningApps te gramatički i pravopisno provjeriti sadržaj. Prilikom rada u digitalnom alatu Word provjerite znaju li se njime koristiti svi učenici s teškoćama i po potrebi dodatno pomozite i omogućite slikovne upute učenicima s izraženijim teškoćama. Učenicima s teškoćama jezično-govorno-glasovne komunikacije omogućite uporabu grafički i jezično prilagođenih podsjetnika koji se odnose na zadatak.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu na internetu potražiti podatke koja su najpoznatija mjesta za sklapanje dogovora (trg, park, kafić i drugo). Pronađene podatke učenici mogu usporediti sa situacijom u Francuskoj i Hrvatskoj i saznati koja su najpoznatija mjesta za susretanje. O pronađenim podatcima učenici mogu izraditi infografiku. Podatke mogu iznijeti u alatu Piktochart. Pronađene rezultate možete komentirati zajedno s ostalim učenicima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Vidimo se danas?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik se koristi prikladnim obrascima ophođenja tipičnima za sklapanje dogovora.
  • Učenik razumije pisani dijalog o sklapanju dogovora.
  • Učenik pravilno razvrstava dijelove dijaloga u smislenu i logičnu cjelinu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Gdje? Zašto? Kako?

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 5, Jedinica 3.5., podnaslov Le rendez-vous avec les copines učenici rješavaju aktivnost 8 te u istoj jedinici u podnaslovu Le weekend rješavaju aktivnosti 10 i 11. Učenici trebaju u pravilan stupac staviti dijelove dijaloga. U sljedećoj aktivnosti trebaju poslušati snimku i odgovoriti na pitanja o sklapanju dogovora u određenima danima u tjednu te u posljednjoj aktivnosti trebaju nadopuniti rečenice ponuđenim upitnim zamjenicama.

Pitajte učenike što obično rade tijekom vikenda. Dogovoraju li se s prijateljima o izlasku u kino, u grad i slično. Pitajte ih gdje se nalaze, s kime, u koliko sati. Objasnite učenicima da će u sljedećem zadatku dobiti više upitnih rečenica kojima će nedostajati upitni prilozi. Koristeći se alatom Padlet ponudite učenicima više upitnih rečenica bez upitnih priloga. Učenici trebaju samostalno upotpuniti rečenicu s pravilnim upitnim prilogom. Objasnite učenicima da razmisle o strukturi upitne rečenice i koja je informacija tražena. Rezultati su svima vidljivi na ekranu. Zajedno s učenicima komentirajte rješenja.

Slijedom prethodnoga zadatka, u alatu Mentimeter napišite jedan upitni prilog, na primjer gdje (où). Učenici trebaju smisliti primjere upitnih rečenica koje će sadržavati navedeni upitni prilog. Neka svaki učenik napiše svoj primjer upitne rečenice koji će biti vidljiv svima na ekranu. Objasnite učenicima da razmisle o značenju ponuđenoga upitnog priloga te da sastave upitnu rečenicu u smislenu cjelinu pazeći na poredak riječi u rečenici, gramatiku i pravopis. Upitne rečenice mogu biti sastavljene na temelju njihova osobnog iskustva. Učenici potom ostalim učenicima čitaju svoje primjere. Zajedno s njima komentirajte napisane primjere upitnih rečenica.

Postupci potpore

Učenicima s teškoćama valja unaprijed najaviti sadržaj početnoga zvučnog zapisa u Edutoriju. Za zvučne zapise treba unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira. Također, bilo bi poželjno prije nastavne jedinice pripremiti na papiru s prijevodom sve ključne pojmove koji će se spominjati. S obzirom na to da ova cjelina sadržava primjenu gramatičkih pravila, omogućite učenicima s teškoćama korištenje unaprijed pripremljenim podsjetnicima o upitnim rečenicama tijekom rješavanja zadataka. Ako u razredu postoji učenik s oštećenjem sluha, odredite polukružni raspored sjedenja kako bi učenik s oštećenjem sluha lakše pratio grupnu raspravu o dogovorima tijekom vikenda. Prije aktivnosti smišljanja upitnih rečenica provjerite znaju li i mogu li se svi učenici koristiti digitalnim alatom Mentimeter te im dajte pisane ili slikovne upute za korištenje.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu osmisliti intervju u kojemu će se služiti upitnim prilozima. Učenici će sami sebe snimiti diktafonom ili pametnim telefonom te će pronaći aplikaciju u koju mogu ubaciti pročitani tekst, primjerice Voki. Objasnite učenicima da tekst mora sadržavati smisleni tijek razgovora. Neka najprije zabilježe sve ideje te poslije naprave skicu intervjua. Potrebno je paziti da tema bude svima razumljiva te da se veže za njihovu svakodnevicu. Učenici uratke prikazuju na nastavi ostalim učenicima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Gdje? Zašto? Kako?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razumijeva upitne rečenice.
  • Učenik sudjeluje u vrlo kratkome i vrlo jednostavnome vođenom razgovoru o sklapanju dogovora za vikend.
  • Učenik piše upitne rečenice koristeći se upitnim prilozima (kada, gdje, kako...).
  • Učenik piše intervju koristeći se upitnim prilozima kojima se služi u svojoj svakodnevici.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.