Kemija 3

Kemija 3, digitalni obrazovni sadržaj za treći razred opće gimnazije

  • Antonela Dragobratović
  • Nikola Biliškov
  • Aleksandra Habuš
  • Snježana Liber
  • Danijela Bajić
  • Anita Terzić Šunjić
  1. Ravnoteža kemijskih reakcija

    Reverzibilnost kemijske reakcije i kemijska ravnoteža kao dinamični proces, temelje se na razmatranju nekoliko primjera ravnotežnih reakcija u svakodnevnom životu. Primjena izraza za empirijsku konstantu ravnoteže kemijskog sustava omogućuje razvijanje kompleksnog razmišljanja u rješavanju problema i povezivanju vrijednosti konstante ravnoteže s ravnotežnim koncentracijama ili ravnotežnim tlakovima reaktanata i produkata u reakcijskoj smjesi. Suvremeni pristup koji uključuje IKT alate i predložene multimedijalne digitalne obrazovne sadržaje zorno omogućuje praćenje utjecaja temperature, koncentracije, tlaka na ravnotežu kemijske reakcije.

  2. Kiseline, bazi i soli

    Na temelju predznanja o prirodi kemijske veze i kritičkim razmatranjem na temelju pokusa ispitajte zašto se neki spoj ponaša kao kiselina ili kao baza. S ciljem razvijanja sposobnosti razumijevanja i primjene shematskog i grafičkog prikaza, usvojite temeljne pojmove iz kiselina i baza (Arrheniusova, Brønsted-Lowryjeva i Lewisova teorija kiselina i baza, konjugirani parovi kiselina i baza te jakost kiselina i baza). Razumijevanje ravnotežnog stanja u otopinama kiselina i baza, temelj su za shvaćanje ionskog produkta vode, Kw. Povezujući znanja iz matematike o logaritamskoj funkciji, uvježbajte izračun pH-vrijednosti vodenih otopina te spoznajte važnost poznavanja koncentracije vodikovih iona u otopini na primjerima iz svakodnevnoga života. Predznanje o metodama dobivanja soli i važnosti pojedinih soli za svakodnevni život, nadogradite na temelju novih pokusa uz primjenu IKT-a. Na temelju multimedijalnih sadržaja upoznajte princip djelovanja pufera kao i važnost puferskih sustava za organizam čovjeka.

  3. Redoks-reakcije i elektrokemija

    Uz primjenu IKT alata i predloženih multimedijalnih digitalnih obrazovnih sadržaja, usvojite temeljne pojmove vezane uz redoks-procese. Povezujući znanja iz biologije, upoznajte i neke redoks-procese koji se zbivaju u ljudskom organizmu.

    Na temelju eksperimentalnog istraživačkog rada usvojite osnove elektrokemije. Primjenom multimedije saznat ćete što su to galvanski članci i koja je njihova primjena kao izvora istosmjerne u svakodnevnom životu.

    Na temelju pokusa upoznajte osnovne pojmovne vezane za elektrolizu talina i vodenih otopina različitih soli, a poznavanjem reakcija na elektrodama uz primjenu Faradayjevih zakona, izračunajte masu ili volumen tvari nastalih na elektrodama.

    Razvijanjem sposobnosti za rad s različitim izvorima koji uključuje IKT alate, proučite važnosti elektrokemijskih izvora energije (ispitivanje djelovanja i mogućnost korištenja baterija, akumulatora, gorivnih članaka) kao i proces korozije metala te steknite praktično znanje potrebno za sprječavanje korozije različitih metalnih predmeta od kućanskih aparata do mostova.

  4. Organski spojevi s kisikom

    Na primjerima 3D modela molekula načinjenih od kuglica i štapića upoznajte građu, karakteristične funkcijske skupine i svojstva sljedećih organskih spojeva; alkohola, aldehida, ketona, karboksilnih kiselina i estera. Pravila nomenklature navedenih spojeva usvojite na temelju niza različitih primjera, a usvojena pravila primijenite u brojnim digitalnim zadatcima.

    Primjenom mapa elektrostatskoga potencijala zorno objašnjena fizikalna svojstva alkohola, aldehida, ketona, karboksilnih kiselina i estera proširite izvedbom jednostavnih pokusa kojima se dokazuju neka fizikalna i kemijska svojstva organskih spojeva s kisikom.

    Na temelju multimedijskih elemenata razlikujte i uvidite važnost funkcijskih skupina alkohola, aldehida, ketona, karboksilnih kiselina i estera, koje se mogu podvrgnuti različitim kemijskim pretvorbama. Slijedno upoznavanje osnova laboratorijskih i industrijskih metoda dobivanja navedenih spojeva uvod je u zornu sliku primjene navedenih spojeva u svakodnevnom životu.

    Primjena matematičkih izraza u kemijskom računu vezanom za reakcije organskih spojeva s kisikom doprinosi stalnom poticanju integriranja sadržaja kemije sa sadržajima matematike.