Predmet
Francuski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Gdje živiš?

Naziv predmeta
Francuski jezik 5

Razred
5. razred OŠ

Razina učenja jezika
2. godina učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • Prostorije u kući
  • Tlocrt kuće / stana
  • Glasovi [ʃ], [g] i [Ȝ]

Moja idealna kuća

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 5, Jedinica 5.1., podnaslov Où est-ce que tu habites? učenici rješavaju aktivnost 2 i 3. U aktivnosti se nalazi videoprilog te pitanja vezana za sadržaj videa. Učenici najprije trebaju pročitati pitanja, a zatim pogledati video i odgovoriti na postavljena pitanja.

Podijelite učenike u timove te odredite timove koji će imati ulogu prodavača nekretnina i timove koji će imati ulogu publike. Timovi koji će imati ulogu prodavača nekretnina dobivaju zadatak napraviti tlocrt idealne kuće koju moraju zajedno osmisliti. U tom timu učenici izrađuju tlocrt idealne kuće u alatu Autodesk Homestyler. Nakon što izrade tlocrt, pripremaju opis svoje idealne kuće. Opis treba biti izrađen kao promidžbeni sadržaj u svrhu prodaje nekretnine. Takav opis mora sadržavati opisne pridjeve (grand, petit, beau, joli...), kako bi se postiglo to da drugi tim bude što više potaknut da odabere tu kuću kao idealnu kuću. Drugi tim učenika, koji ima ulogu publike, mora osmisliti pitanja koja bi postavio timovima prodavačima nekretnina. Objasnite timu koji ima ulogu publike način na koji se pišu upitne rečenice, što trebaju sadržavati te koji je redoslijed riječi u rečenici.

Timovi koji imaju ulogu prodavača nekretnina usmeno u razredu izlažu opis tlocrta svoje idealne kuće u svrhu prodaje nekretnine drugoj skupini. Nakon što svi timovi u ulozi prodavača nekretnina izlože svoje radove i pokušaju uvjeriti publiku da odaberu njihovu kuću, slijede pitanja koja su osmislili učenici u timovima u ulozi publike. Prije razmjene pitanja i odgovora objasnite učenicima da pripaze na tijek razgovora koji će započeti pitanjem, nakon kojega će slijediti odgovor na to pitanje. Svatko će doći na red sa svojim pitanjem. Dogodi li se da učenici ne znaju u potpunosti odgovoriti na francuskom jeziku, odgovor mogu najprije sročiti na hrvatskom jeziku te ako ne znaju kako se trebaju izraziti, mogu se poslužiti gestama i izrazima lica. Potrebno je jasno i razgovjetno odgovoriti na pitanja i paziti na gramatiku i redoslijed riječi u rečenici tijekom razgovora. Nakon što ste učenicima naveli nekoliko savjeta za daljnju aktivnost, započnite s dijalogom. Razmjenom pitanja i odgovora s jedne i druge strane, prodavača nekretnina i publike, učenici sudjeluju u vrlo kratkome i vrlo jednostavnome vođenom razgovoru primjenjujući odgovarajuća društveno-jezična pravila i odgovarajuću jezičnu intonaciju. Nakon kratkoga vođenog dijaloga između svih timova, publika odlučuje čija je kuća idealna za život, služeći se pritom alatom Mentimeter - Multiple Choice.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i obilježjima same teškoće. Izazov u radu čine učenici sa združenim teškoćama koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaji u ponašanju i osjećanju). Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednji dio učionice kako bi mu se brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Tijekom rješavanja zadataka omogućite rad u paru za učenike s izraženijim teškoćama. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. U svrhu rješavanja zadatka sa zvučnim zapisom, učenicima s oštećenjem sluha i učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira u videozapisu. Što se tiče učenika s poremećajem aktivnosti i pozornosti, provjeravajte prati li događanja i sudjeluje li u rješavanju zadataka. Tijekom rješavanja zadatka u grupi vodite brigu o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Provjeravajte s grupom kako napreduju u izvršavanju zadataka. Provjerite znaju li i mogu li se svi učenici koristiti alatom Autodesk Homestyler te im dajte pisane ili slikovne upute za korištenje. Tijekom predstavljanja tlocrta ne inzistirajte na tome da učenici koji imaju poremećaje jezično-govorno-glasovne komunikacije javno govore pred razredom ako to sami ne žele. Prije završne aktivnosti i glasanja u digitalnom alatu Mentimeter - Multiple Choice, po potrebi osigurajte slikovne upute ili vršnjačku podršku za učenike s izraženijim teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu istražiti jesu li Francuzi vlasnici svojih nekretnina. Učenici mogu napraviti usporedbu broja osoba koje posjeduju nekretnine i onih koje ne posjeduju nijednu nekretninu u Francuskoj te usporediti te podatke sa situacijom u Hrvatskoj. Prikupljene podatke mogu prikazati u obliku grafa u programu Word.

Nastavna aktivnost za predmet X

Moja idealna kuća

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik sudjeluje u razgovoru između kupca kuće i agenta.
  • Učenik koristi prikladne obrasce ophođenja tipičnima za razgovor o prodaji nekretnina.
  • Učenik primjenjuje jednostavne strategije za pisanje u svrhu promocije idealne kuće.
  • Učenik opisuje idealnu kuću.
  • Učenik piše promidžbeni sadržaj o stanu.
  • Učenik razumije multimodalni tekst u kojem se opisuje mjesto stanovanja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Kuća = k u ć a

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 5, Jedinica 5.1., podnaslov Joue avec les sons učenici rješavaju aktivnosti 9 i 10. U tim aktivnostima učenici moraju razvrstati pojmove unutar triju stupaca koji prikazuju različite načine izgovora pojma (fonetičke znakove glasa). Učenici moraju prepoznati glasove [ʃ], [g] i [Ȝ].

Zadajte učenike da opišu svoju sobu. Učenici ukratko opisuju svoju sobu. Nakon usmenog opisa sobe slijedi pisani dio. Učenici opisuju svoje sobe u alatu Padlet, pri čemu će svi opisi biti prikazani na virtualnoj ploči. Prije početka rada objasnite učenicima da opis mora sadržavati pridjeve koji će upotpuniti tekst. Potrebno je također paziti na gramatiku i pravopis. Možete zajedno s učenicima riješiti aktivnost 7, Comment est ta chambre?, koja se nalazi u e-Škole DOS za Francuski jezik 5. U sklopu aktivnosti potrebno je poslušati audiozapis opisa sobe te odgovoriti na pitanje, kao i pregledati slike koje predstavljaju određeni pojam. Aktivnost može pomoći učenicima u pisanju opisa njihovih soba.

Nakon što završe s opisima sobe, učenici trebaju prepisati opis u dokument u programu Word. Pritom trebaju različitim bojama podcrtati riječi koje pripadaju različitom načinu izgovora, odnosno glasovima [ʃ], [g] i [Ȝ]. Učenici odabiru jednu boju za pojedini glas. Nakon što prepoznaju riječi i podcrtaju ih, potrebno je napraviti tablicu s trima stupcima u dokumentu programa Word. Svaki stupac sadržava riječi koje se tiču jednoga od tih triju glasova. Nakon izrađene tablice učenici koji se dobrovoljno jave pročitaju razvrstane riječi u tablici. Zajedno s učenicima komentirajte jesu li riječi postavljene u pravilan stupac te još jedanput zajedno ponovite izgovor riječi.

Postupci potpore

Učenicima s poremećajima jezično-govorne glasovne komunikacije prepoznavanje glasova glasovnoga sustava stranog jezika može biti posebice teško, stoga im omogućite vršnjačku podršku i pružite im nekoliko primjera prije rješavanja zadatka. Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. Što se tiče pisanoga dijela opisivanja sobe, za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju i učenike s oštećenjem sluha važno je predvidjeti manju količinu teksta za pisanje, kao i grafičke organizatore u koje se upisuju željeni podatci. Ostavite učenicama s teškoćama dovoljno prostora i vremena za rješavanje. U zadatku koji uključuje slušanje zvučnog zapisa treba unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira u videozapisu. Također, bilo bi poželjno prije nastavne jedinice pripremiti na papiru s prijevodom sve ključne pojmove koji će se spominjati. Učenicima s motoričkim teškoćama omogućite pomoć pri prepisivanju opisa u dokument programa Word. Što se tiče učenika sa specifičnim teškoćama u učenju, izbjegavajte da on čita naglas pred ostalim učenicima u razredu, osim ako sam ne izrazi želju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu pronaći riječi koje se slično izgovaraju ili pišu na francuskom jeziku i na drugom stranom jeziku koji im je blizak (engleskom, talijanskom, njemačkom...). Riječi mogu ispisivati u tablici u programu Word. Na primjer, riječ stol na francuskom je table, a na engleskom je table. Pronađene riječi neka podijele na Google disku cijelome razredu. Zajedno s učenicima komentirajte sličnosti između pronađenih riječi te ih pitajte jesu li znali za te riječi.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kuća = k u ć a

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik pravilno izgovara vrlo kratke pojmove.
  • Učenik primjenjuje jednostavne strategije za pisanje opisa vlastite sobe.
  • Učenik piše tekst o svojoj sobi.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Volim slušati glazbu u sobi, a ti?

U e-Škole DOS za Francuski jezik 5, Modul 5, Jedinica 5.1., podnaslov Comment est ta maison? učenici rješavaju aktivnost 5. U toj aktivnosti učenici moraju prepoznati i odabrati radnje koje se obavljaju u pojedinim prostorijama kuće/stana.

Zadajte učenicima da opišu svoj dom. Učenici trebaju ukratko opisati prostorije svoje kuće ili stana. U alatu Mentimeter - Open Ended ponudite učenicima jednu ili više prostorija kuće ili stana. Učenici se pomoću tableta trebaju spojiti na aktivnost i napisati što je više mogućih radnja koje se mogu povezati s ponuđenom prostorijom. Na primjer, možete ponuditi le salon, a učenici za tu prostoriju mogu napisati: Je regarde la télé. Je lis un livre. J'écoute de la musique. Zajedno s učenicima komentirajte odgovore. Objasnite učenicima da se pojedine prostorije u kući/stanu u Francuskoj koriste za različite namjene nego u Hrvatskoj, gdje je drukčiji raspored nekih poslova, primjerice, perilica rublja u Francuskoj drži se u posebnoj prostoriji ili u kuhinji.

Nakon što su svi napisali nazive prostorija i povezali ih s radnjama u kući ili stanu, potrebno je napisati nekoliko rečenica o vlastitoj kući/stanu, služeći se odgovorima u alatu Mentimeter. Učenici izrađuju prezentaciju u programu PowerPoint te u nju uvrštavaju slike svoga doma. Učenici trebaju fotografirati sve prostorije kuće/stana te na temelju napravljene slike napisati kratak opis o svakoj prostoriji. Objasnite učenicima da je potrebno napisati najmanje tri rečenice o svakoj prostoriji i radnjama koje obavljaju u njima, koristeći se pritom pridjevima i veznicima te pazeći na gramatiku i pravopis. Nakon što učenici završe svoje prezentacije, usmeno ih izlažu pred ostalim učenicima u razredu. Objasnite učenicima da je prilikom usmenog izlaganja potrebno imati logičan slijed predstavljanja, od ulaznih vrata do najdalje prostorije u kući/stanu. Prilikom izlaganja potrebno je paziti da se koriste riječi koje učenici već poznaju te da se govori jasno i glasno kako bi svi učenici u razredu motivirano pratili izlaganje. Poslušajte zajedno s učenicima izlaganja učenika koji se dobrovoljno javljaju.

Postupci potpore

Učenike s disleksijom uputite da na Edutoriju odaberu prikaz teksta za osobe s disleksijom, a učenike oštećena vida uputite na opciju povećanja fonta prilikom rada na stranici Edutorij. Ako se zadatak opisivanja svoga doma izvršava pismeno, za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju i učenike s oštećenjem sluha važno je predvidjeti manju količinu teksta za pisanje, kao i grafičke organizatore u koje se upisuju željeni podatci. Provjerite znaju li i mogu li se svi učenici s teškoćama koristiti alatom Mentimeter - Open Ended te po potrebi osigurajte vršnjačku podršku za učenike s izraženijim teškoćama. Tijekom rasprave o usporedbi rasporeda prostorija u kući osigurajte im vizualnu podršku (npr. u obliku slika prostorija) koja će učenicima, posebice onima s poremećajem iz autističnog spektra, olakšati razumijevanje ključnih riječi i pomoći u lakšem praćenju rasprave. Provjerite znaju li i mogu li se svi učenici s teškoćama koristiti programom PowerPoint te im po potrebi osigurajte slikovne upute.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu pomoću Google tražilice istražiti različite načine korištenja prostorijama u kući/stanu. Učenici mogu pronaći informacije o različitim državama koje imaju posebne prostorije za određene kućanske predmete ili rituale. Na primjer, Indijci imaju posebnu prostoriju za molitvu. Pronađene činjenice učenici mogu prikazati u dokumentu programa Word.

Nastavna aktivnost za predmet X

Volim slušati glazbu u sobi, a ti?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše tekst o aktivnostima koje se obavljaju u pojedinim prostorijama u kući/stanu.
  • Učenik opisuje prostorije u kući/stanu te aktivnosti koje se obavljaju u svakoj prostoriji.
  • Učenik upoznaje osnovne sličnosti i razlike između vlastite i frankofonskih kultura.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.