Predmet
Geografija 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Obilježja i važnost mora

Naziv predmeta
Geografija 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • svjetsko more
  • oceani
  • salinitet
  • temperatura mora
  • boja i prozinorst mora
  • valovi
  • morske struje
  • morske mijene

Plavo prostranstvo

Prije početka aktivnosti, provjerite predznanje učenika o svjetskom moru, služeći se pitanjima za uvodno ponavljanje iz e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.1., ulomak Uvod. Nakon provjere iz istog ulomka prikažite video 1. te potaknite raspravu o važnosti poznavanja svjetskoga mora za stanovništvo, ekosustav i gospodarstvo svijeta.

U nastavku nasumično odaberite jednog učenika koji će navesti oceane na Zemlji te ih pokazati na geografskoj karti. Nakon imenovanja i prepoznavanja svih oceana, učenike podijelite u 5 grupa s podjednakim brojem članova. Svaka će grupa uz pomoć informacija koje su saznali na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.1., ulomak Uvod izraditi plakat u alatu za izradu digitalnog sadržaja Canva kojim će prikazati obilježja pojedinog oceana. Prva grupa izdvaja obilježja Tihog oceana, druga Atlantskog oceana, treća Indijskog oceana, četvrta Južnog oceana, a peta Arktičkog oceana. Pritom se očekuje da svaka grupa ima najmanje dva računala ili dva tableta. Uputite učenike na podjelu rada unutar grupa (npr. ako grupa ima 6 članova, troje učenika istražuje i prikuplja podatke o svjetskim oceanima na jednom računalu ili tabletu, dok troje učenika oblikuje dizajn plakata i uređuju ga na drugom računalu ili tabletu).

Na školsku ploču napišite koja se obilježja trebaju prikazati na plakatu (npr. naziv oceana, prostorni raspored, površina, udio u svjetskom moru, najveća dubina, prosječna dubina i sl.). Skrenite pozornost skupinama na to da informacije mogu saznati iz tablice 1. Osobna iskaznica oceana. Usmjerite učenike na to da se koriste slikovnim prikazima i fotografijama oceana s mrežnih stranica kako bi prikazali značenje pojedinog oceana za ljude i gospodarske djelatnosti te time dodatno obogatili plakate različitim sadržajima. Za besplatno preuzimanje grafičkih priloga mogu se koristiti mrežnim stranicama Pixabay ili Flickr.

Nakon izrade plakata članovi svake grupe usmeno će predstaviti najvažnija obilježja pojedinog oceana na Zemlji te uz pomoć geografske karte prikazati njihov geografski položaj. Svaka će grupa plakat podijeliti ostatku razreda putem društvene mreže Yammer ili platforme Teams, kako bi ih učenici mogli koristiti za učenje ili ponavljanje.

U završnom dijelu aktivnosti uputite učenike na rješavanje zadataka za ponavljanje iz e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3. Jedinica 3.1., ulomak Provjeri svoje znanje.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Pokrenite videokonferenciju u Teamsu u alatu Office 365 te pozovite učenike na sastanak. Sastanak, odnosno nastavu započnite postavljanjem motivacijskih pitanja iz uvoda na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.1. Otvorite breakout sobe u sastanku te nasumično podijelite učenike u 5 grupa. Svakoj grupi dodijelite jedan ocean. Svaka grupa neka izradi plakat u alatu Canva. Plakat neka sadrži osnovne informacije o svakom kontinentu – veličinu, kontinente koje oplahuje, najveću izmjerenu dubinu, značaj za promet i gospodarstvo. Podatke neka pronađu koristeći se mrežnim pretraživačem. Plakat neka obvezno sadrži i grafičke priloge.

Nakon što svaka grupa izradi plakat, zatvorite sobe te neka predstavnik svake grupe predstavi plakat koji je grupa izradila. Plakate neka prilože u razgovor videokonferencije kako bi svima bio dostupan.

Postupci potpore

Prilikom same prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama čine heterogenu skupinu te da ovisno o individualnim potrebama i karakteristikama učenika treba temeljiti odabir metoda i postupaka prilagodbe. Preporučuje se učenika s teškoćama u razvoju smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio primjerenu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Kod uvodnog ponavljanja prema pitanjima na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.1. pitanja pročitajte naglas i jezično ih pojednostavite. Vodite računa o tome da će učeniku s teškoćama u razvoju biti potrebno dulje vrijeme za izvršavanje zadatka. Provjeravajte je li učenik razumije zadatak i što se od njega očekuje.

Prilikom projekcije videozapisa treba unaprijed pripremiti tekst natuknice teksta koji se reproducira u videozapisu. Također bi bilo poželjno prije svake nastavne jedinice pripremiti na papiru sve ključne pojmove koji će se spominjati.

Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnoga spektra, važno mu je najaviti gledanje filma, trajanje aktivnosti i pojasniti sadržaj videozapisa.

Učenicima s oštećenjima sluha dobro je dati predložak s napisanim sadržajem teksta koji će ostali učenici slušati tijekom gledanja videozapisa.

Prilikom svrstavanja učenika u grupe pripazite u koju ćete grupu smjestiti učenika s teškoćama u razvoju. Učenika s poremećajem iz autističnog spektra smjestite u grupu koja će biti u skladu s njegovim specifičnim interesima te ustaljenim rutinama kako ne bi bio uznemiren. Obavezno mu prethodno najavite rad u grupi uz pomoć natuknica ili vizualne podrške.

Pri zadavanju zadataka koji će se ostvariti tijekom nastave učeniku sa specifičnim teškoćama u učenju zadajte točno koji će dio, primjerice prezentacije, napraviti, npr. uvod ili zaključak, te o tome obavijestite ostale učenike koji rade na istoj prezentaciji. Na taj način olakšat će se komunikacija i razumijevanje zadatka.

Napišite pisane upute za rad u digitalnom alatu (Canva). Pisane upute trebaju biti grafički i jezični prilagođene. Za učenike s oštećenjima vida i učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je prilagoditi veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), upotrebu sanserifnog fonta (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama), podebljan tisak, povećan razmak, jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika), jasna i kratka pitanja, kao i upute. Za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju isto se preporučuje upotrebljavati i dvostruki prored između riječi i rečenica, s poravnanjem teksta s lijeve strane.

Prilikom jezične prilagodbe treba paziti da se koriste kraće rečenice, rečenice s jasno izrečenim subjektom i predikatom, uobičajen poredak riječi u rečenicama.

U prezentacijskom dijelu aktivnosti važno je voditi računa o tome da predstavnik grupe ne bude učenik koji osjeća nelagodu tijekom čitanja ili javnog nastupa zbog svoje teškoće (primjerice, učenik s disleksijom ili učenik koji muca ili učenik koji ima izraženu anksioznost).

Ne treba inzistirati na tome da učenik s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije (npr. mucanje, apraksija, artikulacijsko-fonološki poremećaj) u zadatku govori, izlaže ili da učenik s disgrafijom piše zadatke na ploču, naravno osim ako ne izrazi želju za tim.

Prilikom ponavljanja završne aktivnosti na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3. Jedinica 3.1., učenicima s teškoćama u razvoju omogućite ispisani predložak pitanja koja su grafički i jezično prilagođena te im omogućite plan ploče koji će sadržavati kratak presjek onog što su učili.

Prilikom provedbe aktivnosti na mreži provjeravajte kako se snalaze učenici s teškoćama u razvoju u pojedinim fazama aktivnosti te im po potrebi pružite pomoć. Provjeravajte prati li događanja učenik s poremećajem pažnje i aktivnosti jer je u mrežnom obliku slabija kontrola nastavnika. Za učenike s poremećajem iz autističnog spektra važno je najaviti i svaku promjenu aktivnosti ili promjenu u prostoru provođenja aktivnosti. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra unaprijed pripremite plan aktivnosti. Možete mu izraditi vizualni digitalni raspored radi lakšeg praćenja i osjećaja sigurnosti.

Učenike je potrebno unaprijed upoznati sa sadržajem odabranih poveznica, a količinu i način davanja potrebnih informacija prilagoditi teškoći učenika. Svakako je uputno objasniti način upotrebe poveznice i provjeriti kako se učenici snalaze.

Vrlo je važno da učeniku s poremećajem iz autističnog spektra na vrijeme date informacije o promjeni unutar soba (ulazak/izlazak iz breakout sobe). Važno da je učenik s teškoćama u razvoju i u mrežnoj aktivnosti ima točno dodijeljen zadatak te po potrebi produljeno vrijeme rada.

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnoga tima škole i učenikovim teškoćama.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama:

Hrvatska udruga za disleksiju – savjeti učiteljima

Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju

Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama

Smjernice za rad s učenicima s teškoćama MZO

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu iskoristiti sadržaj izrađenoga plakata u sklopu glavne aktivnosti te u alatu za multimediju Screen-O-Matic izraditi videoprezentaciju. Pritom će snimiti svoj glas i predstaviti obilježja pojedinog oceana na Zemlji.

Nastavna aktivnost za predmet X

Plavo prostranstvo

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje pet oceana.
  • Učenik opisuje osnovna obilježja oceana.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Slano kao more

Na početku aktivnosti razgovarajte s učenicima o njihovu ljetovanju na Jadranu. Neka se prisjete koja su najvažnija svojstva mora te neka opišu svojstva Jadranskoga mora. Provjerite jesu li pojedini učenici bili na obalama drugih europskih mora. Neka usporede boju, prozirnost i temperaturu drugih mora sa svojstvima Jadranskoga mora. Raspravite s učenicima o čemu ovise svojstva mora.

U nastavku učenike podijelite u parove. Svaki par treba imati računalo ili tablet. Uputite parove na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.2., ulomci Slanoća, Temperatura, Boja, Prozirnost. Zadajte im da prouče sadržaje iz navedenoga digitalnog obrazovnog sadržaja te da na temelju njih izrade usporedni prikaz svojstava mora nižih i viših geografskih širina. Prikaz mogu izraditi u obliku tablice u MS Wordu unutar Office 365 koju ćete unaprijed pripremiti i podijeliti parovima na Padlet ploči. Nazivi stupaca tablica neka sadrže zadana svojstva koja će parovi usporediti unošenjem teksta u tablični prikaz (temperatura, salinitet, boja i prozirnost).

Nakon što parovi završe sa zadatkom, nasumično prozovite par ili nekoliko parova koji će pročitati usporedbu ostalim učenicima u razredu. Zajednički analizirajte odgovore kako bi ih učenici mogli unijeti u tablicu koju su preuzeli na računala. Nakon analize uputite parove da s pomoću izrađene tablice razmisle o tome kako svojstva mora utječu na gospodarske djelatnosti i gospodarski potencijal prostora. Svoja razmišljanja i stavove neka podijele s ostalim učenicima u razredu s pomoću Padlet ploče. Usmjerite ih da u odgovorima analiziraju mora koja imaju različita svojstva, npr. toplo/hladno, svjetlije/tamnije i sl. Uputite ih da u odgovorima navedu nazive mora te da usporede njihov gospodarski potencijal na temelju navedenih svojstava.

Ovisno o vremenu, možete unaprijed izraditi Padlet kartu, podijeliti je s učenicima na početku ili tijekom aktivnosti te im zadati da samostalno odaberu 4 svjetska mora koja će na podijeljenoj karti označiti "pribadačom" te u opisu priložiti tekst ili fotografiju kako bi opisali svojstva i obilježja koja su analizirali u prethodnom dijelu aktivnosti. Uređenu kartu mogu koristiti za učenje i ponavljanje, ako im omogućite stalan pristup s pomoću poveznice.

U zaključnom dijelu aktivnosti, nasumično pročitajte nekoliko odgovora te raspravite s učenicima o njima. Zatim ih uputite na rješavanje zadataka za ponavljanje iz e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.2., ulomak Provjeri svoje znanje.

Postupci potpore

Prilikom ponavljanja i razgovora koristite jednostavna i učenicima razumljiva pitanja. Učenike s teškoćama u razvoju uvijek možete potaknuti na razgovor postavljajući im potpitanja. Za vrijeme razgovora o Jadranskom moru koristite i slikovne prikaze.

Tijekom razredne rasprave ne inzistirajte da učenici s teškoćama u razvoju, kao što su mucanje ili izražena anksioznost, govore osim ako se za to ne jave sami.

Za vrijeme rada u paru ili grupi vodite računa o tome da učenik s teškoćama u razvoju aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio grupe kao pasivan promatrač. Prilikom rada u grupi vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice da učenik s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije u zadatku ne treba govoriti ili da učenik s disgrafijom ne piše zadatke na ploču (osim ako ne izrazi želju za tim). Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu da samostalno odabere u kojoj grupi želi sudjelovati, ovisno o području svoga interesa.

Prilikom rada u paru važno je osigurati jasne upute za učenike s teškoćama u razvoju u okviru grupe u kojoj se nalaze kako bi se izbjegla situacija da učenik ne sudjeluje ili iščekuje zadatak.

Učenike s poremećajem pažnje i aktivnosti valja uklopiti u grupu u kojoj se nalaze učenici koji djeluju usmjeravajuće (oblik vršnjačke podrške).

Učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju i oštećenjem vida omogućite plan ploče s prikazom predloška tablice. Napišite kratke upute vezane uz zadatak i pritom vodite računa o jezičnoj i grafičkoj prilagodbi. Pisane upute trebaju biti grafički i jezični prilagođene. Za učenike s oštećenjima vida i učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je prilagoditi veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), upotrebu sanserifnog fonta (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju), podebljan tisak, povećan razmak, jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika), jasna i kratka pitanja, kao i upute. Za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju preporučuje se upotrebljavati i dvostruki prored između riječi i rečenica, s poravnanjem teksta s lijeve strane.

Prilikom jezične prilagodbe treba paziti da se koriste kraće rečenice, rečenice s jasno izrečenim subjektom i predikatom, uobičajen poredak riječi u rečenicama.

U prezentacijskom dijelu aktivnosti važno je voditi računa o tome da predstavnik grupe ne bude učenik koji osjeća nelagodu tijekom čitanja ili javnog nastupa zbog svoje teškoće (primjerice, učenik s disleksijom ili učenik koji muca ili učenik koji ima izraženu anksioznost).

Ako učenik s teškoćama iskaže želju za prezentacijom, potaknite ga, dajte mu dovoljno vremena, ne ispravljate ga i ne govorite umjesto njega. U razredu stvorite pozitivno ozračje i spriječite bilo kakav pokušaj izrugivanja.

U zaključnom djelu učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju po potrebi ispišite zadatke za ponavljanje s e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.2., ulomak Provjeri svoje znanje te ih grafički i jezično prilagodite prema prethodno navedenim uputama.

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnoga tima škole i učenikovim teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike na to da istraže na mrežnim poveznicama podatke o izlovu ribe u Jadranskome moru. Pronađene podatke neka usporede s nekim drugim europskim državama. Neka izrade dijagram u MS Excelu unutar Office 365. Izrađeni dijagram neka predstave učenicima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Slano kao more

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje povezanost temperature mora i bogatstva života u njemu.
  • Učenik objašnjava geografsku raspodjelu prosječne površinske temperature i slanoće mora pomoću tematske karte.
  • Učenik opisuje o čemu ovise boja i prozirnost mora.
  • Učenik zaključuje o mogućnostima gospodarske valorizacije mora s obzirom na njegova svojstva.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dižu se valovi

Provjerite predznanje učenika o gibanjima mora. Neka navedu gibanja mora i postanak valova, morskih struja i morskih mijena. Raspravite o tome kako gibanja mora utječu na oblikovanje reljefa i klimu priobalnih prostora. Nasumično prozovite nekoliko učenika koji će na geografskoj karti pokazati i imenovati tople i hladne morske struje u svijetu koje su im poznate iz prijašnjih nastavnih sadržaja. U nastavku provjerite mogu li se prisjetiti primjera kako se gibanja i dinamika mora može koristiti u svrhu pojedinih gospodarskih djelatnosti te kako utječe na svakodnevni život stanovništva na obali.

Nakon provjere predznanja, učenike podijelite u parove. Svaki par mora imati računalo ili tablet. Uputite učenike na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.3., odlomak Gibanja mora. Uz pomoć teksta i interaktivnih sadržaja neka izrade umnu mapu u alatu Coogle. Uputite ih da izrade korjeniti grafički organizator koji će sadržavati nazive gibanja mora te obilježja svakog od njih (uzroci, postanak, vrste, utjecaj na ekosustav, stanovništvo, gospodarstvo i slično).

Kada završe s izradom umnih mapa, uputite ih na to da podijele izrađeni uradak putem društvene mreže Yammer ili platforme Teams. Priložene radove možete formativno vrednovati za učenje. U završnom dijelu aktivnosti, uputite učenike na rješavanje zadataka za ponavljanje na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.3., ulomak Provjeri svoje znanje.

Postupci potpore

Prilikom ponavljanja i razgovora koristite se jednostavnim i učenicima razumljivim pitanjima. Učenike s teškoćama u razvoju uvijek možete potaknuti na razgovor postavljajući im potpitanja.

Tijekom razredne rasprave ne inzistirajte da učenici s teškoćama kao što su mucanje ili izražena anksioznost govore osim ako se za to ne jave sami. Ako se jave, svakako pohvalite njihov trud i zalaganje. Prilikom razredne rasprave nemojte isticati učenika s teškoćom u razvoju ako je pogriješio. Nakon razredne rasprave omogućite učeniku s teškoćama u razvoju odgovore na pitanja koja su se postavljala tijekom rasprave. Izbjegavajte nasumično prozivanje učenika s teškoćama u razvoju jer to stvara dodatnu psihološku napetost.

Za vrijeme rada u paru ili grupi vodite računa o tome da učenik s teškoćama u razvoju aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio grupe kao pasivan promatrač. Prilikom rada u grupi vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice da učenik s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije u zadatku ne treba govoriti ili da učenik s disgrafijom ne piše zadatke na ploču (osim ako ne izrazi želju za tim). Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnoga spektra, omogućite mu da samostalno odabere u kojoj grupi želi sudjelovati, ovisno o području svoga interesa.

Prilikom rada u paru važno je osigurati jasne upute za učenike s teškoćama u razvoju u okviru grupe u kojoj se nalaze kako bi se izbjegla situacija da učenik ne sudjeluje ili iščekuje zadatak.

Učenike s poremećajem pažnje i aktivnosti valja uklopiti u grupu u kojoj se nalaze učenici koji djeluju usmjeravajuće (oblik vršnjačke podrške).

Po potrebi ispišite tekst s e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.3. kako bi učenicima s teškoćama u razvoju bilo jednostavnije pratiti. Svakako provjerite znaju li učenici raditi u digitalnom alatu Coogle. Pokažite upotrebnu digitalnog alata i po potrebi osigurajte pisane upute popraćene vizualnom podrškom.

Za učenike s teškoćama u razvoju možete osigurati i alternativan način izvedbe zadataka, a to je crtanje/izrada umne mape na papiru.

Upute u zadatku osim verbalno dajte i u pisanom obliku pritom pazeći da su jezično i grafički prilagođene. Za učenike s oštećenjima vida i učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je prilagoditi veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), uporabu sanserifnog fonta (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama), podebljan tisak, povećan razmak, jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika), jasna i kratka pitanja, kao i upute. Za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju isto se preporučuje upotrebljavati i dvostruki prored između riječi i rečenica, s poravnanjem teksta s lijeve strane.

Prilikom jezične prilagodbe treba paziti da se koriste kraće rečenice, rečenice s jasno izrečenim subjektom i predikatom, uobičajen poredak riječi u rečenicama.

Prilikom formativnog vrednovanja imajte na umu trud učenika s teškoćama u razvoju. Važno je naglasiti osobni napredak te istaknuti učenikove jake strane.

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnoga tima škole i učenikovim teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Učenike koji žele znati više uputite na e-Škole DOS Geografija 1, Modul 3, Jedinica 3.3., ulomak Morske mijene. Uz pomoć istraživačkog zadatka na zadanoj poveznici neka izrade PowerPoint prezentaciju na zadanu temu i neka je prezentiraju ostalim učenicima. Pripremite rubriku za vrednovanje i na temelju kriterija sumativno vrednujte prezentaciju. Rubrikom možete bodovati različite elemente prezentacije, npr. naslov, ime i prezime autora, sadržaj, analizu teme, zaključak, grafičke priloge i popis literature, a za svaki element razraditi kriterije bodovanja.

Nastavna aktivnost za predmet X

Dižu se valovi

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje postanak valova, morskih struja i morskih mijena te navesti njihova obilježja.
  • Učenik objašnjava razliku između toplih i hladnih morskih struja te njihov utjecaj na okoliš.
  • Učenik imenuje i na karti pokazuje tople i hladne morske struje.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.