Predmet
Hrvatski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Putovanje je pogubno za predrasude

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • objektivan opis
  • subjektivan opis
  • dojam
  • činjenica
  • putopis
  • putopisna reportaža

Malena mjesta srca moga

Na početku aktivnosti uputite učenike na to da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 3, Jedinica 3.9, Putopis kako biste ih uveli u temu i motivirali ih za rad.

Zamolite učenike da odaberu tri mjesta (dijelova mjesta, lokacije) i da potom pročitaju subjektivan i objektivan opis tih mjesta. S učenicima možete komentirati koja su mjesta odabrali i zašto, što ih je privuklo baš njima i sl.

Nakon što prouče opise, zadatak je svakog učenika na mreži potražiti fotografiju mjesta u koje je putovao i koje mu se svidjelo ili najdraži dio mjesta (lokaciju) gdje živi.
Nakon odabira fotografije (koju učenici spremaju u memoriju vlastitoga mobilnog telefona ili računala), zadatak im je sastaviti opis odabrane lokacije koji mora sadržavati najmanje tri objektivne činjenice o odabranoj lokaciji kao i subjektivan dojam. Po završetku teksta (opisa), tekstu treba pridružiti i pronađenu fotografiju.

Uputite učenike kako da oblikuju dijelove teksta koji će sadržavati objektivne činjenice. Tekstovi trebaju sadržavati:

  • barem jedan geografski podatak (grad, selo, blizu mora, rijeke, planine itd.)
  • barem jedan povijesni podatak (neki podatak o povijesti mjesta, povijesni događaj vezan uz to mjesto ili okolicu)
  • jedan podatak o značaju mjesta (po čemu je danas prepoznatljivo, što privlači posjetitelje i sl.).

Daljnja je uputa učenicima da nigdje ne smiju navesti ime mjesta odnosno lokacije. Svoje izjave i fotografije mogu oblikovati u alatu Word.

Svaki učenik vlastiti Word dokument treba podijeliti s ostalim učenicima koristeći digitalni alat Google Disk ili WhatsApp razrednu grupu. Zadatak im je da zajedno s vama pregledaju svoje radove i potom, prema podatcima iz objektivnih izjava, pogađaju o kojoj je lokaciji, odnosno mjestu riječ. Učenike također možete podijeliti u tri grupe pa organizirati razredno natjecanje, pri čemu dvije grupe pogađaju koje su lokacije odabrali učenici treće grupe i obrnuto.

Aktivnost možete završiti razgovorom s učenicima o tome koja im se lokacija najviše svidjela i bi li je voljeli posjetiti u sklopu terenske nastave ili razrednog izleta.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 3, Jedinica 3.9, Putopis uputite učenike s teškoćama na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta).

U razgovoru o odabranoj lokaciji potaknite na raspravu učenike s teškoćama, neka slobodno iznose svoje mišljenje i stavove, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje mišljenje drugim učenicima ako im je neugodno usmeno izlagati (primjerice, učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću), osim ako sami ne izraze želju za tim.

Učenicima s teškoćama, posebno učenicima s intelektualnim teškoćama i učenicima s poremećajem iz autističnoga spektra, unaprijed pripremite više primjera za subjektivni i objektivni opis koji će im pomoći u kreiranju vlastitih rečenica. Poželjno je učenika s intelektualnim teškoćama smjestiti u par s vršnjakom koji će im pružiti podršku u oblikovanju rečenica o njihovu omiljenome mjestu ili lokaciji.

Upute o objektivnom opisu unaprijed ispišite i dajte učenicima s teškoćama kako bi ih kao podsjetnik imali kraj sebe tijekom cijele aktivnosti.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirani učenici mogu istražiti koje su pjesme posvećene ili napisane o mjestu ili lokaciji o kojoj pišu te ih priložiti svojem izlaganju, čime se potiče interes učenika za poeziju te im se pruža i druga, odnosno tuđa perspektiva na ono o čemu imaju vlastito iskustvo.

Nastavna aktivnost za predmet X

Malena mjesta srca moga

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje i pripovijeda u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše tekstove opisnoga i pripovjednog diskursa u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Povijest
  • Geografija

Kamo bismo sve putovali...

Uputite učenike na to da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 3, Jedinica 3.9, Putopis te prouče i riješe Zadatak 1, Primjer 1. i Kolekciju zadataka 1.

S učenicima povedite razgovor o mogućim odredištima razrednog izleta. Neka učenici predlože odredišta koja bi voljeli posjetiti. Odaberite pet mjesta koja su privukla najviše pozornosti. Zatim podijelite učenike u pet grupa te svakoj dodijelite jedno od odabranih mjesta.

Svaka grupa potom piše tekst kojem je svrha uvjeriti učenike u razredu da je upravo to mjesto pravi izbor za razredni izlet. Uputite ih da uvrste i podatke o trajanju putovanja do tog odredišta, o turističkim atrakcijama i mogućim sportskim aktivnostima i sl. Članovi grupe potom odabiru jednog učenika iz grupe koji će naučiti tekst i izgovoriti ga u razredu.

Nakon predstavljanja svih grupa oblikujte anketu u digitalnom alatu Mentimeter koji omogućuje postavljanje pitanja i prikupljanje povratnih informacija. Učenici neka odaberu dva najbolja teksta, pri čemu unaprijed s učenicima dogovorite kriterije procjenjivanja (primjerice, ocjenjujete li sam tekst ili i izvedbu, odnosno govorničke vještine govornika). Učenicima naglasite da su kriteriji za procjenu teksta

  • pravopisna točnost
  • sadržaj – na sadržajnoj razini tekst treba sadržavati informacije o trajanju putovanja do tog odredišta, o turističkim atrakcijama i mogućim sportskim aktivnostima (odnosno, sve ono što ste tražili kad ste zadavali zadatak).

Nakon toga završite aktivnost tako što ćete učenike podijeliti u dvije grupe koje će razraditi dva najbolja teksta.

Dva teksta koja su dobila najviše glasova neka učenici, sada podijeljeni u dvije grupe, dalje razrađuju oblikujući plakat o odredištu na koje žele putovati, primjerice, na višednevni razredni izlet. Plakate trebaju izraditi u digitalnom alatu Piktochart koji nudi gotove predloške i grafičke prikaze.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate na umu imati to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 3, Jedinica 3.9, Putopis učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Provjeravajte kako učeniku s teškoćama ide rješavanje zadatka, a ako učenik ima disleksiju, poželjno je da ovu aktivnost radi u paru.

U uvodnome razgovoru o odredištima izleta potaknite na raspravu učenike s teškoćama, neka iznose slobodno svoje mišljenje i stavove, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje mišljenje učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice, učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću), osim ako ne izraze želju za tim.

Prilikom glasanja s pomoću digitalnog alata Mentimeter pobrinite se za to da se učenik s teškoćama zna služiti navedenim alatom na način da mu prije najavite upotrebu tog alata kako bi ga mogao proučiti i vidjeti je li mu sve jasno te vas pitati da mu objasnite eventualne nejasnoće.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako je to potrebno (poželjno je da upravo taj učenik unosi podatke u digitalni plakat i uređuje ih kako bi tijekom cijele aktivnosti bio potaknut na rad). Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena vida, neka mu jedan učenik iz grupe opisuje važne vizualne informacije te neka učenik oštećena vida koristi dostupnu asistivnu tehnologiju kako bi što ravnopravnije mogao sudjelovati u izradi digitalnoga plakata. Učenik oštećena sluha treba imati središnje mjesto tijekom rada u grupi kako bi dobivao sve vizualne informacije.

Prije same aktivnosti, provjerite s učenicima s teškoćama kako se snalaze u digitalnom alatu Piktochart te po potrebi s učenicima prođite upute za korištenje u navedenom digitalnom alatu kako bi mogli aktivno sudjelovati u grupnom radu.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju

Za učenike koji žele znati više

Svoje prezentacije učenici mogu proširiti ulomcima iz književnih tekstova (romana, kratkih priča ili putopisa) u kojima se spominju mjesta o kojima izrađuju prezentacije. Također mogu istražiti jesu li u tim mjestima snimani neki filmovi ili serije. Ulomke iz njih također mogu uvrstiti u svoje izlaganje odnosno prezentaciju.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kamo bismo sve putovali...

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje i pripovijeda u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše tekstove opisnoga i pripovjednog diskursa u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Geografija

Putujem i snimam

Na početku ove aktivnosti uputite učenike na to da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 3, Jedinica 3.9, Putopis na kojoj će proučiti dio pod nazivom Hrvatski putopisci te riješiti Zadatak 2.

Učenici zatim samostalno sastavljaju tekst po uputama iz dijela pod naslovom Pišemo putopis.

Nakon toga ih podijelite u grupe ovisno o broju učenika u razredu. Svaka grupa treba najprije odabrati jedan tekst unutar grupe koji smatra dobrim temeljem za pisanje scenarija. Po tom će scenariju zatim snimati svoj putopis.

Nakon što ste pregledali tekstove koje su grupe odabrale, uputite ih na to da pogledaju neku putopisnu reportažu po izboru. Mogu se poslužiti i reportažama novinara Hrvatske radiotelevizije Gorana Milića koje su dostupne na platformi YouTube pod naslovom Idemo na put.

Učenici potom u grupama pretvaraju odabrani tekst u scenarij po kojemu će uz pomoć vlastitih mobilnih telefona snimiti svoj putopis. Scenarije pregledajte prije početka snimanja kako biste se uvjerili sadrže li sve informacije koje se navode pod naslovom Pišemo putopis.

Snimljeni materijal učenici zatim trebaju montirati uz pomoć digitalnog alata Animoto. Taj alat omogućuje izradu videomaterijala u koji se može uvrstiti glazba, slike, tekstovi i drugi videomaterijali.

Snimljene i montirane videozapise zajednički pogledajte na satu pa odaberite najuspješnije. Njih možete ocijeniti, pri čemu se možete poslužiti i unaprijed osmišljenim nastavnim listićima na kojima svaki učenik može procijeniti koliko se osobno zalagao tijekom grupnoga rada, kakvo je ozračje prevladavalo u njegovoj grupi, je li u grupi rad bio dobro organiziran i podijeljen i sl.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 3, Jedinica 3.9, Putopis učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Učenicima sa specifičnim teškoćama učenja provjerite napisani putopis te ih uputite na to da isprave moguće pravopisne pogreške prije nego što svoj rad pokažu drugim učenicima.

Omogućite transkript na reportaži Idemo na put koju će učenici gledati kao primjer, što je osobito važno za učenike oštećena sluha. Učenicima s poremećajem aktivnosti i pažnje te učenicima s intelektualnim teškoćama pripremite kratki sažetak reportaže kako bi lakše pratili videozapis.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako je to potrebno.

Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena sluha, pobrinite se da učenici na svoje reportaže postave transkripte.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirani učenici mogu nastaviti s radom pa snimiti putopis o lokacijama vezanima uz književnika ili neku drugu značajnu osobu svoga mjesta.

Nastavna aktivnost za predmet X

Putujem i snimam

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje i pripovijeda u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
  • Učenik sluša u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše tekstove opisnoga i pripovjednog diskursa u kojima ostvaruje obilježja funkcionalnih stilova u skladu sa svrhom i željenim učinkom na primatelja.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Geografija
  • Povijest, Likovna umjetnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Silić, J. i Pranjković, I. (2005). Gramatika hrvatskoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Visinko, K. (2010). Jezično izražavanje u nastavi Hrvatskoga jezika – Pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Pandžić, V. (2007). Sitni prilozi za povijest učenja i poučavanja govorništva. Split: Redak.

Pandžić, V. (2001). Govorno i pismeno izražavanje u srednjoj školi. Zagreb: Profil.

Solar, M. (2005). Teorija književnosti. Zagreb: Školska knjiga.

Biti, V. (2000). Pojmovnik suvremene književne i kulturne teorije. Zagreb: Matica hrvatska.

Solar, M. (2003). Povijest svjetske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

Prosperov Novak, S. (2003). Povijest hrvatske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.