Predmet
Hrvatski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Stara dobra klasika

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • klasičan
  • klasična književnost
  • klasičan junak
  • antika
  • antički svjetonazor
  • ep
  • hedonizam
  • tragedija
  • tragično
  • tragični junak

Kada zazivaš junaka, misliš na klasičnoga junaka

Uputite učenike na to da otvore poveznicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.5, Klasično razdoblje književnosti i promotre uvodne fotografije nastojeći ih povezati s pridjevom klasičan. U razgovoru nastojte ustanoviti na što se sve može odnositi navedena odlika – primjere slobodno možete proširiti i dodatno komentirati u suradnji s učenicima i njihovim susretanjem s „klasičnim“ primjerima iz njihove svakodnevice. Možete ih upitati i može li se navedeni pridjev odnositi i na nešto moderno, primjerice na upotrebu suvremene tehnologije ili na neke aktualne probleme suvremenoga čovjeka, npr. S gledišta korisnika društvenih mreža, koje biste korisničko iskustvo opisali kao „klasično“? ili Koji je „klasičan“ problem u korijenu situacije s globalnim zatopljenjem? Nakon toga pokušajte povezati pridjev klasičan s književnošću, razmišljajući o junacima književnih djela i njihovim postupcima te stilskim obilježjima književnih vrsta. U određivanju pojma može vam pomoći i određenje klasične književnosti iz navedene jedinice.

Potom zadajte učenicima neka pomno prouče priloge i riješe interaktivne zadatke u jedinici (do podnaslova Epika). Uputite učenike na to da na mreži istraže dodatne zanimljivosti o prvome pjesničkom glasu antičke književnosti. Istražujući, učenici mogu posjetiti i stranice e-Lektire ili svoje spoznaje proširiti vodeći bilješke tijekom gledanja videozapisa na platformi YouTube, npr. videozapis na engleskome jeziku Everything you need to know to read Homer's Odyssey. Nakon istraživanja i predstavljanja svojih saznanja zamolite ih da navedu što sve točno očekuju od klasičnoga antičkoga junaka – njegove osobine, motivaciju i postupke u fabuli.

Nakon navedene pripreme uputite ih na to da poslušaju i pročitaju ulomak Homerove Ilijade (Zadatak 1) u jedinici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.5, Klasično razdoblje književnosti i riješe interaktivne zadatke (Kolekcija zadataka #1) namijenjene razumijevanju uvodnih stihova prvoga autorskoga epa zapadnoeuropske književnosti, sadržajnih odrednica Ilijade te svjetonazora antičkih Grka.

Neka učenici potom prouče dva primjera, Primjer 1 i Primjer 2, na e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.5, Klasično razdoblje književnosti. Podijelite razred u tri grupe – jedna neka se bavi Ilijadom, druga Odisejom, a treća Vergilijevom Eneidom. Zadajte im da, koristeći se mrežom, naprave profil glavnih junaka navedenih epova – njihove ključne osobine, motivaciju i postupke u epu. Svaka grupa nastoji zauzeti i stav o (ne)ispravnosti postupaka junaka. Pritom neka izdvoje barem tri situacije zbog čega bi postupci junaka u današnjemu vremenu zaslužili osudu ili čak cenzuru sa stajališta političke korektnosti. Njihove postupke možete povezati s odgojnim komponentama ishoda međupredmetnih tema Građanski odgoj i obrazovanje (ljudska prava, ravnopravnost spolova) i Osobni i socijalni razvoj (razvoj slike o sebi – prava i obveze, strategije rješavanja sukoba). Primjerice – je li u redu zavesti i ostaviti časnu kraljicu Kartage (Eneja) i kako bi bilo najispravnije postupiti, problematizirati odnos prema (zarobljenim) trojanskim ženama i njihova prava (Ahilej, Menelaj), osvetu i iživljavanje nad neprijateljem zbog ubojstva bliske osobe (Ahilej), likvidaciju prosaca u pravičnome“ bijesu Odisejevu, kao i odnos prema pripadnicima drugih i drugačiji u jednom od završnih pjevanja Odiseje itd.

Nakon toga svaka grupa može sa svih tih stajališta predstaviti svoga junaka ostatku razreda koristeći se plakatom izrađenim u digitalnom alatu Canva na kojemu će, uz detaljan psihofizički profil, izdvojiti i barem tri situacije koje problematiziraju postupke junaka iz prethodno navedenih (moralnih) pozicija. Ostatak razreda ima zadatak komentirati uočeno i potom što detaljnije usporediti junake pronalazeći im zajedničke osobine i ključne razlike. Nakon toga razred može objediniti spoznaje o klasičnim junacima na zajedničkome plakatu koristeći se istim alatom. Za kraj aktivnosti učenici će riješiti interaktivni zadatak o dvama ocima antičke epske literature unutar jedinice e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.5, Klasično razdoblje književnosti.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate na umu imati to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.5, Klasično razdoblje književnosti učenike s teškoćama uputite na to da na Edutoriju odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Ako je potrebno, učeniku oštećena vida dodatno opišite fotografiju koja se u uvodnome dijelu promatra.

U uvodnome razgovoru potaknite na sudjelovanje učenike s teškoćama, neka iznose svoje primjere za pridjev klasičan, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje primjere učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice, učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije), osim ako ne izraze želju za tim. Ako je potrebno, učenicima s poremećajem iz autističnog spektra dajte još nekoliko bliskih primjera pojma klasičan, ako je moguće povežite s predmetom njihova interesa.

Tijekom istraživanja klasičnoga antičkoga junaka, ako je moguće, predvidite da učenici s teškoćama rade u paru što je posebno važno za učenike s poremećajem aktivnosti i pažnje koji bi, ako nemaju dovoljno jasne smjernice za pretraživanje, mogli ne izvršiti zadatak. Prilikom podjele učenika u parove raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojemu će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u par s učenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako je to potrebno. Ako aktivnost ne možete osmisliti kao aktivnost u paru, onda učenicima s teškoćama dajte jasne smjernice gdje mogu pretražiti informacije i koje informacije traže.

Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra pružite podršku u razumijevanju antičkoga jezika i prenesenoga značenja u Ilijadi, Odiseji i Eneidi. Možete mu pripremiti tekst navedenih djela u kojemu ćete nepoznate riječi zamijeniti suvremenim, učeniku bliskim riječima kako bi lakše razumio pročitano te pratio rječnik epskoga djela.

Prije izvođenja aktivnosti, pružite podršku učenicima s teškoćama u snalaženju u digitalnom alatu Canva ako se prije nisu služili njime, a kako bi mogli aktivno sudjelovati u grupnom radu.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti ako je potrebno. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako bude potrebe. Ako u razredu imate učenika oštećena vida, neka mu vršnjak opisuje važne vizualne informacije rada u grupi te neka učenici pripaze tijekom izrade digitalnoga plakata na primjeren kontrast pozadine i slova.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima da kao izbornu lektiru pogledaju neku od popularnih televizijskih serija i pronađu što više zajedničkih osobina glavnoga junaka serijala i junaka antičkih epova – neka izdvoje one ključne osobine koje su preživjele od homerskih vremena do danas.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kada zazivaš junaka, misliš na klasičnoga junaka

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje i opisuje književni tekst u književnopovijesnom, društvenom i kulturnom kontekstu.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Građanski odgoj i obrazovanje
  • Osobni i socijalni razvoj

Uživam kao stari Grk ili kao stari Skit?

Učenike zamolite neka navedu neku pjesmu koju najradije slušaju i koja im uvijek popravi raspoloženje. Izdvojite neke primjere i zajednički ih poslušajte na platformi YouTube. Neka izdvoje glavne razloge zbog kojih im se navedena pjesma sviđa te neka pokušaju opisati raspoloženje koje ona donosi. Pitajte ih s čime sve povezuju dobro raspoloženje. Odgovori će vjerojatno ići u smjeru opuštenosti, osjećaja slobode, zajedništva, izostanaka stresnih i uznemirujućih situacija – uživanja u trenutku i životu te navođenju nekih pripadajućih motiva životnih radosti koji su prisutni u pjesmama. Možete razgovarati o tome zašto se inače tako ne osjećaju – što ih sprječava da se češće osjećaju opuštenima i da uživaju u životu. Odgovore možete povezati s nekom od međupredmetnih tema, poput teme Osobnoga i socijalnoga razvoja i Građanskog odgoja i obrazovanja (primjerice ishodi Osobnoga i socijalnoga razvoja C.4.1. – prepoznaje društvene situacije koje mogu ugroziti sigurnost pojedinca i njegov integritet, odnosno C.4.2. – prepoznaje i analizira važnost različitih skupina te njihovu ulogu i odgovornost u društvu ili Građanskog odgoja i obrazovanja A.4.4. – prepoznaje spolnu diskriminaciju i primjereno reagira na nju, odnosno aktivno se i odgovorno odnosi prema osobama različitoga spola i sl.), komentirajući uzroke koji im kvare raspoloženje, nastojeći artikulirati neke negativne pojave u svojoj okolini, kao i neke strategije kako se s njima nastoje nositi da bi se negativnim pojavama suprotstavili ili othrvali lošemu raspoloženju usmjeravajući ga u drugome smjeru.

Nakon toga uputite učenike na to da u jedinici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.5, Klasično razdoblje književnosti u poglavlju Lirika poslušaju i pročitaju Anakreontovu pjesmu Pijuckajmo te ih uputite da riješe interaktivne zadatke (Kolekcija zadataka#2) namijenjene razumijevanju teksta. Nakon što su, služeći se tekstom pjesme, izdvojili i upotpunili ključne odrednice antičkoga svjetonazora, uočivši i oblikujući osobitosti hedonizma i optimizma koje su njegov temeljni dio, zadajte im da usporede raspoloženje Anakreontove pjesme s pjesmama po njihovu izboru s početka aktivnosti i pronađu što više dodirnih točaka između svoje i Anakreontove pjesme.

Uočivši potom dvije strane u pjesmi – lirsko mi (stari Grci) te oni (Skiti), zadajte im da tijekom dogovorenoga razdoblja naprave, koristeći se kamerama na svojim pametnim telefonima, niz fotografija uživanja iz svoje svakodnevice (poput onih s društvenih mreža kada korisnici žele podijeliti svoje trenutke zabave, odmora ili društvenih aktivnosti koje najčešće prakticiraju). Potom neka oblikuju priču (stilski oblikovanu poput popularnih storyja na društvenim mrežama) koju će objaviti na zidu digitalnog alata Padlet, gdje će biti dostupne komentarima unutar zatvorenoga razrednoga kruga.

Ostatak razreda ima zadatak uočiti, koncentrirajući se na ideju hedonizma i optimizma kao jednih od temeljnih sastavnica antičkoga identiteta, koje od situacija u suvremenoj kulturi i svakodnevici pripadaju skitskomu načinu zabavljanja i uživanja, a koja su svjetonazorski bliža starim Grcima, na način kako ih predstavlja Anakreontov lirski subjekt. Možete zadati učenicima i da odaberu odgovarajuću glazbenu podlogu koju bi pridružili određenoj priči odnosno nizu fotografija. Različite prikaze prakticiranja hedonizma u suvremenosti možete povezati i s ishodima međupredmetnih tema, npr. o korištenju slobodnoga vremena, također na taj način učenici mogu svojim primjerima definirati pojam kulturnog i kultiviranog zabavljanja u kontekstu kulture starih Grka, odnosno na koji način starogrčki odnosno skitski pristup svakodnevlju utječe na njihov osobni i socijalni razvoj.

Zadajte potom učenicima da, koristeći se alatom MindMeister, naprave umnu mapu kojom bi objedinili sve dosadašnje spoznaje o antici – svjetonazorske, tematske, ključne autore, junake i postupke te ih mogu ilustrirati nekim od aktualnih fotografija iz svakodnevice uočavajući poveznice između antičkoga duha i duha suvremenoga doba.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

U uvodnome razgovoru o omiljenoj glazbi potaknite na sudjelovanje učenike s teškoćama, neka iznose slobodno svoje pjesme i osjećaje, ali nemojte inzistirati da usmeno izražavaju svoje mišljenje učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice, učenici koji imaju poremećaj jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću), osim ako ne izraze želju za tim. Učenike oštećena sluha uputite na korištenje asistivne tehnologije prilikom slušanja pjesama, a kad god je moguće uključite titlove pjesama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.5, Klasično razdoblje književnosti učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta).

Ako je potrebno, zadužite jednog učenika da podsjeti učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje te učenika s poremećajem iz autističnog spektra na dan kada treba donijeti fotografije iz svoje svakodnevice na temu uživanja.

Pripremite jasne, pisane smjernice za izradu umne mape učenicima s teškoćama, a u umnu mapu im unaprijed možete unijeti ključne pojmove koje umna mapa treba sadržavati, pružite im podršku u korištenju digitalnog alata MindMeister ako bude potrebno. Ukoliko im je digitalni alat težak za korištenje, umnu mapu mogu izraditi i u nekom drugom digitalnom alatu kojim su se ranije služili ili umnu mapu izraditi na papiru.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima neka po izboru pročitaju lirske tekstove Horacija, Katula, Juvenala, Ovidija i u njima pronađu elemente hedonizma i anakreontskog ugođaja. Najljepše slike i stihove možete postaviti na zidu razredne grupe u alatu Padlet.

Nastavna aktivnost za predmet X

Uživam kao stari Grk ili kao stari Skit?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik prepoznaje i opisuje književni tekst u književnopovijesnom, društvenom i kulturnom kontekstu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Građanski odgoj i obrazovanje
  • Osobni i socijalni razvoj

Zar to nije tragično?

Zadajte učenicima da s mrežnih portala, čitajući aktualne vijesti, izdvoje tri situacije koje smatraju tragičnima. Problematizirajte stupnjeve tragičnosti navedenih primjera te prema tome pokušajte pobliže odrediti pojam tragičnoga. Pitajte ih kako se osjećaju kada pročitaju takvu vijest, npr. Osjećate li bijes, tugu, suosjećanje, žalost? Što je u opisanim situacijama najtragičnije?

Uputite učenike na to da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.5, Klasično razdoblje književnosti te pročitaju uvodni dio poglavlja Tragedija. Nakon toga uputite ih na to da riješe Zadatak 5 – iščitavajući iz ulomka Sofoklove Antigone, uz pomoć pripadajućih interaktivnih zadataka, ključna obilježja tragedije i tragičnoga junaka. Komentirajte s učenicima ispravnost Antigoninih postupaka – neka se odrede podržavaju li njezinu odluku ili stav njezine sestre Ismene. Svoj odabir trebaju što bolje obrazložiti i potom nastojati predvidjeti gdje će u djelu biti glavni uzrok tragičnoga. Učenicima postavljajte potpitanja, npr. Ne bi li stoga bilo bolje da su svi kao Ismena? Bi li Ismena zaslužila postati naslovna junakinja tragedije? Nije li i to tragično i zbog čega? Uzroke i posljedice moralno ispravnoga postupanja možete povezati s nekim od glavnih ishoda međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje te Osobni i socijalni razvoj (primjerice – Uočava aktualne probleme u zajednici i objašnjava vezu s ljudskim pravima te načine zaštite ljudskih prava; Reagira na društvenu isključenost i nasilno ponašanje ili Prepoznaje društvene situacije koje mogu ugroziti sigurnost pojedinca i njegov integritet).

Nakon uvodnoga propitivanja postupaka i osobina tragične junakinje neka učenici pogledaju videozapis unutar jedinice (Zadatak 7) i u jednostavnom digitalnom alatu Coggle u obliku umne mape izdvoje i međusobno podijele (zalijepivši poveznicu na zid razredne društvene mreže ili portfolija) i sva preostala ključna obilježja grčke tragedije.

Potom učenike podijelite u grupe, neka svaka grupa od uvodnih tragičnih predložaka izabere jedan. Zatim neka razmisle, u skladu s novostečenim spoznajama, kako bi aktualnu situaciju koju su odabrali mogli pretvoriti u starogrčku tragediju prema izvornim „tvorničkim postavkama“. Nakon početnoga nacrta dramske kompozicije ideju će nastaviti razrađivati u digitalnom okružju – potrebno je timski se organizirati i raspodijeliti posao čiji će rezultat biti digitalizirana suvremena tragedija ispričana u formi stripa ili animacije, prema afinitetima učenika, sinkronizirana učeničkim izvedbenim aktivnostima. Netko će, prema svojim sklonostima, biti zadužen za rad na tekstu, netko za ilustracije ili fotografije kojima će se koristiti u dramatizaciji, netko za samu upotrebu informacijske i komunikacijske tehnologije i objedinjavanje priloga u konačni proizvod, netko za izvođenje i snimanje glasova... Strip mogu izraditi u alatu Pixton, a animaciju alatom Kizoa. U istom alatu nakon dovršetka posla svaka grupa treba snimiti kratku videonajavu (mamac) nastojeći nagovoriti ostatak razreda da pogleda upravo njihovu tragediju koju će potom komentirati i analizirati u cijelosti prema spoznajama o starogrčkoj vrsti, kao da je riječ o bilo kojoj izbornoj lektiri.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati to na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Približite pojam tragičan učenicima s teškoćama prije pretraživanja za njih tragičnih situacija s portala, posebno učenicima s poremećajem iz autističnog spektra.

U razgovoru o ispravnosti Antigoninih postupaka učenike s teškoćama potaknite na raspravu, neka iznose slobodno svoje mišljenje i stavove, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje mišljenje učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice, učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću), osim ako ne izraze želju za tim.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.5, Klasično razdoblje književnosti učenike s teškoćama uputite na to da na Edutoriju odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opcija povećanja fonta, promjene kontrasta). Tijekom gledanja videozapisa omogućite da učenici oštećena vida sjede što bliže zaslonu.

Pripremite jasne, pisane smjernice za izradu umne mape učenicima s teškoćama, a u umnu mapu im unaprijed možete unijeti ključne pojmove koje umna mapa treba sadržavati, pružite im podršku u korištenju digitalnog alata Coggle ako bude potrebno. Ukoliko im je digitalni alat težak za korištenje, umnu mapu mogu izraditi i u nekom drugom digitalnom alatu kojim su se ranije služili ili umnu mapu izraditi na papiru.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako bude potrebe. Pobrinite se da učenik s teškoćama tijekom grupnoga rada izrade stripa ima ulogu koja će naglasiti njegove jake strane (primjerice, ako učenik ima teškoća s usmenim izlaganjem, onda će biti zadužen za snimanje, fotografiranje ili crtanje, učenik s poremećajem aktivnosti i pažnje može unositi informacije kako bi ostao stalno zaokupljen zadatkom).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima neka po izboru pročitaju jednu Euripidovu tragediju te neka koristeći se alatom Canva naprave plakat na kojemu će usporediti jednu Sofoklovu i jednu Euripidovu mitsku junakinju, mjesto i vrijeme radnje, stilske postupke i osobitosti njihovih tragedija.

Nastavna aktivnost za predmet X

Zar to nije tragično?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje i opisuje književni tekst u književnopovijesnom, društvenom i kulturnom kontekstu.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Silić, J. i Pranjković, I. (2005). Gramatika hrvatskoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Visinko, K. (2010). Jezično izražavanje u nastavi Hrvatskoga jezika – Pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Pandžić, V. (2007). Sitni prilozi za povijest učenja i poučavanja govorništva. Split: Redak.

Pandžić, V. (2001). Govorno i pismeno izražavanje u srednjoj školi. Zagreb: Profil.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.