Predmet
Hrvatski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Znanost je unijela svjetlost

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • glagoli
  • perfekt
  • glagolski pridjev radni

Oni su promijenili svijet

Aktivnost započnite usmjerenim razgovorom o izumu i izumiteljima. Pitajte učenike znaju li navesti neke izumitelje čiji su izumi promijenili svijet. Nakon uvodnoga razgovora podijelite učenike u nekoliko grupa od četiri osobe. Neka učenici uz pomoć pretraživača Google naprave popis deset najvažnijih izuma u povijesti čovječanstva bez kojih naša civilizacija ne bila toliko napredna. Svi učenici u grupi jednako sudjeluju objašnjavajući razloge navođenja pojedinih izuma. Pritom neka se služe rečenicama u perfektu, npr. Slavoljub Penkala izumio je kemijsku olovku. Nakon što istekne vrijeme za odrađivanje zadatka, predstavnici grupe izlažu svoj odabir ostatku razreda.

Kako biste naglasili i kod učenika osvijestili važnost hrvatskih izumitelja čiji su izumi olakšali moderni život, prikažite im kratak animirani film Hrvatski izumitelji redatelja Lane Hudine i Dražena Željkovića na mrežnim stranicama Hrvatskoga filmskog portala. Neka učenici pogledaju film više puta i pokušaju pogoditi koji su hrvatski znanstvenici u filmu prikazani. Usmjerite učenike na zaključak o tome da likovi u filmu, koji su prikazani karikaturama, na moderan način promiču hrvatsku znanost. Prokomentirajte s učenicima svakog od prikazanih izumitelja te objasnite kako su njihovi izumi utjecali na životne i društvene promjene. Možete se poslužiti tabličnim prikazom izrađenim u alatu Word u kojem ćete učenicima pripremiti u prvom stupcu ime znanstvenika ili izumitelja, a oni će u drugome stupcu napisati rečenicu u perfektu koja će opisati njegov doprinos, npr. Josip Belošić – Josip Belošić izumio je prvi brzinomjer. Tablicu podijelite s učenicima u zajedničkome kanalu alata MS Teams i omogućite im upisivanje odgovora. Imena u tablici mogu biti: Nikola Tesla, Faust Vrančić, Andrija Mohorovičić, Franjo Hanaman, Ruđer Bošković, Vladimir Prelog, Franjo Kajfež, Ivan Đikić. Učenici u rečenicama prepoznaju glagole, zaključuju da su u prošlome vremenu koje se sastoji od više riječi. Objasnite učenicima pojam perfekta, a njegovu tvorbu posebno zapišite.

Želite li razvijati interes učenika za znanost, potaknite ih neka pronađu podatke o životu i radu poznatih znanstvenika, istraživača i izumitelja, a izume koje su osmislili spomenu u rečenicama ili tekstu koje će napisati u perfektu. Rečenice mogu grafički oblikovati i ispisati u većem formatu te ih istaknuti kao važne ili zanimljive poruke odnosno kraće anegdote na zidovima učionice Tehničke kulture, npr. „Kad su upitali Alberta Einsteina, poznatog fizičara, kako je to biti najpametniji čovjek na svijetu, on je odgovorio: 'Ne znam, pitajte Nikolu Teslu.'“

Kako bi utvrdili tvorbu perfekta, učenicima zadajte da na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.9, Perfekt riješe Zadatke 1-3.

Na kraju aktivnosti učenike potaknite na razmišljanje. Neka zamisle putovanje u prošlost u ojoj će susresti neku povijesnu osobu. Primjerice, grčkoga matematičara Pitagoru, rimskoga govornika Cicerona ili prvu ženu kemičarku Marie Curie. Neka toj osobi postave nekoliko pitanja u perfektu kojima će tražiti odgovore na pitanja o svakodnevnom životu u prošlosti, npr. Kako je izgledala vaša škola? Gdje ste živjeli i radili? Kada ste odabrali svoje zanimanje? Ovdje se naglasak može staviti na međupredmetnu temu Učiti kako učiti i očekivanja vezana uz poticanje učenika na važnost učenja i kreativnoga rada, odnosno poticati razmišljanje o odabiru budućega zanimanja s obzirom na vlastite sklonosti.

Ako im je tako lakše, učenici mogu zamisliti i susret sa svojim pretkom te napraviti T-tablicu. S jedne strane neka koristeći se prezentom navedu izume koji olakšavaju život u 21. stoljeću, a s druge napišu u perfektu ono što bi im rekao predak o tome kako se radilo prije tog izuma, recimo u 19. stoljeću. Tablicu možete oblikovati u dva stupca te je oprimjeriti, npr. SADAŠNJOST: U 21. stoljeću rublje peremo u stroju za pranje rublja. PROŠLOST: U 19. stoljeću žene su ručno prale rublje. Na isti način neka ispišu rečenice u prezentu i perfektu o vodovodu, motoru, struji, automobilu, računalu i mobitelu.

Svoja razmišljanja neka zapišu i pošalju ih vam elektroničkom poštom, a potom ih objavite na mrežnim stranicama škole uz Svjetski dan izumitelja.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

U uvodnom razgovoru potaknite na raspravu učenike s teškoćama, neka slobodno iznose svoja mišljenje i stavove, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje mišljenje učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice, učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću), osim ako izraze želju. Učenike s intelektualnim teškoćama i učenike s poremećajem iz autističnog spektra uz vizualnu podršku podsjetite na pojmove izuma i izumitelja (pripremite im fotografije izuma, pokažite neke izume iz njihove neposredne okoline, navedite ih na to da oni navedu neke izume).

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzornog ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pažnju na zadatak ako je to potrebno. Pobrinite se za to da učenik s intelektualnim teškoćama argumentira svoj izbor na način da mu pomognete oblikovati argument za odabir najboljeg izumitelja.

Učenicima s intelektualnim teškoćama objasnite značenje kratkoga animiranog filma koji će gledati. Učenicima oštećena vida unaprijed elektroničkim putem pošaljite poveznicu za animirani film kako bi ga mogli pogledati uz pomoć asistivne tehnologije.

Uputite učenike s teškoćama na to da uključe već postojeće prilagodbe na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.9, Perfekt (opcija uvećanja fonta, način čitanja za disleksiju).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Želite li produbiti usporedbu prošlosti i sadašnjosti i naglasiti važnost demokracije za napredak i razvoj društva i znanosti, potaknite učenike na to da s gledišta povijesnih okolnosti istraže pojmove, npr. iz rimskoga društva: car, senator, rob, centurion, patricij, plebejac. O svakome mogu pripremiti prikaz sa slikom i tekstom u digitalnom alatu Canva, a svoje ispisane radove izložiti u učionici Povijesti.

Nastavna aktivnost za predmet X

Oni su promijenili svijet

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje glagole u prošlom vremenu.
  • Učenik uočava perfekt u rečenici.
  • Učenik upotrebljava glagole u perfektu.
  • Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.
  • Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim riječima na oglednim i čestim primjerima.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Svestrani genij Faust Vrančić

Na početku aktivnosti pitajte učenike jesu li čuli za Fausta Vrančića i njegove izume. Kako biste upoznali učenike s njegovim radom, zadajte im da samostalno istraže sadržaj o Faustu Vrančiću uz pomoć mrežnoga preglednika Google. Uputite ih na mrežnu stranicu Memorijalnog centra Fausta Vrančića na kojoj će pronaći potrebne informacije. Kako biste dodatno motivirali učenike za ostvarenje zadatka, podijelite s njima poveznicu emisije Školskog HRT-a Hrvatski velikani – Faust Vrančić, autora Roberta Knjaza koja na zanimljiv način predstavlja život istaknutih osoba iz hrvatske povijesti. Tijekom gledanja neka učenici bilježe oblike glagola u perfektu koje čuju u emisiji. Poslije toga neka ih pročitaju da se prisjete kako nastaje perfekt, a poslužit će im kao podsjetnik na sadržaje koje su saznali o Faustu Vrančiću.

Učenici će se zatim posvetiti istraživačkom radu u grupama. Neka tijekom istraživanja izdvoje najvažnije činjenice o školovanju i životu Fausta Vrančića, njegovim izumima i važnim književnim djelima. Kako biste potaknuli suradničko učenje, sastavite grupe od četiri učenika i zadajte im različite zadatke. Prva grupa istražuje podatke o Faustovu djetinjstvu i mladosti s posebnim naglaskom na njegovo školovanje. Druga grupa istražuje važnost Fausta Vrančića kao leksikografa istražujući njegov Rječnik pet najuglednijih europskih jezika. Treća grupa predstavlja Fausta kao izumitelja istražujući djelo Machinae novae. Četvrta izdvaja njegove najvažnije izume koji su imali velik utjecaj na razvoj društva (npr. mostovi, mlinovi).

Rezultate istraživanja učenici mogu predstaviti uživo na satu ili koristeći se alatom za izradu plakata Adobe Spark. Uputite ih na to da se za rad s tim alatom registriraju svojom e-adresom škole.hr ili putem Google računa. Osigurajte učenicima vrijeme za upoznavanje funkcionalnosti koje alat nudi uz pomoć kratkih uputa koje će im sam alat ponuditi. Napomenite im da mogu izabrati već gotov predložak za plakat kojemu će samo dodati svoj sadržaj ili mogu oblikovati svoj predložak od samoga početka. Plakat mogu oblikovati upotrebljavajući uz tekst i različite elemente kao što su slike, okviri, ikone i sl. Važno je da učenici u svojim rečenicama koje će bilježiti uoče pojavu perfekta te ih dodatno istaknu – veličinom slova, podebljanjem, podcrtavanjem ili uočljivom bojom. Naglasite im važnost pravopisno točno napisanih glagolskih pridjeva radnih u perfektu.

Služeći se digitalnim obrazovnim sadržajem na na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.9, Perfekt, učenici moraju samostalno istražiti Pravopisni kutak. Istražuju i potom u bilježnice zapisuju najčešća odstupanja u uporabi glagolskoga pridjeva radnog. Nakon učeničke aktivnosti ispravite ili dopunite njihove primjere.

Uz pomoć glagola koje su zapisali tijekom gledanja televizijske emisije, učenici mogu zapisati nekoliko cjelovitih rečenica s tim glagolima u perfektu. Pritom mogu opisivati povijesno doba renesanse u Hrvatskoj navodeći činjenice o državi, društvenim odnosima, jeziku i načinu života ljudi u 16. stoljeću, npr. Gdje se prostirala Hrvatska? Tko je bio na čelu države? Kojim su jezicima ljudi govorili? S kime su se vodili ratovi? Kako su živjeli stanovnici gradova? Učenici će uspoređivati to doba s današnjim.

Neka učenici izrade dokument u alatu Word u kojem će napisati nekoliko izjavnih, niječnih i upitnih rečenica s glagolima u perfektu vodeći računa o pravilnom pisanju glagolskoga pridjeva radnog. Neka podcrtaju glagole u perfektu i odrede im glagolsko lice i broj. Tablice mogu razmijeniti s ostalim učenicima kako bi dodatno uvježbali tvorbu perfekta. Ispravite i dopunite učeničke radove prema potrebi.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom uvodnog istraživanja o Faustu Vrančiću omogućite učenicima s teškoćama, posebno učenicima poremećajem iz autističnog spektra i učenicima s poremećajem aktivnosti i pažnje, pisani predložak s pitanjima o Faustu Vrančiću na koja trebaju pronaći odgovor na internetu. Neka tijekom gledanja videozapisa učenicima oštećena sluha bude omogućen transkript videozapisa. Učenicima s teškoćama omogućite predložak s definicijom i primjerima perfekta kako bi lakše pronašli oblike perfekta u videozapisu. Učenicima s teškoćama, posebno učenicima s intelektualnim teškoćama možete unaprijed izvaditi više primjera perfekta, a da njihov zadatak bude zaokružiti one koji se spominju u videozapisu. Druga mogućnost je da učenici s teškoćama rade u paru aktivnost izdvajanja perfekta iz videozapisa kako bi im vršnjak pružio potporu.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak mentor koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pažnju na zadatak.

Učenike s teškoćama unaprijed upoznajte s alatom Adobe Spark kako bi imali vremena istražiti način rukovanja i pristupačnost samog alata. Ako u razrednom odjelu imate slabovidnog učenika, vodite računa o tome da sve grupe paze na vizualni izgled plakata kako bi ih slabovidni učenik s lakoćom mogao čitati (bez previše vizualnog sadržaja, s izraženim kontrastom slova i podloge).

Učenike s teškoćama, posebno učenike sa specifičnim teškoćama u učenju uputite na to da na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 2, Jedinica 2.9, Perfekt odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opcija povećanja fonta).

Učenicima s intelektualnim teškoćama ponudite u posljednjem zadatku nekoliko već ispisanih rečenica iz kojih će izdvojiti one koje su u perfektu.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenicima koji su dodatno motivirani predložite izradu natpisa za majice ili torbe, odnosno izradu razglednica u digitalnom alatu Canva. Natpisi ili razglednice neka prezentiraju izumitelja Fausta Vrančića i njegove odabrane izume. Neka se učenici posluže rečenicama s glagolima u perfektu i to tako da ih upotrijebe u različitim glagolskim licima, npr. I Faust je želio letjeti. ili poticajnim izrekama: Ja sam ti dao padobran – ti poleti!
Prije nego što učenicima zadate zadatak, upoznajte ih s digitalnim alatom, napomenite im da se mogu koristiti već gotovim predlošcima za izradu razglednica kojima trebaju dodati svoj sadržaj ili ih mogu oblikovati od početka. Digitalnom alatu možete pristupiti uz pomoć korisničkog računa Google.

Nastavna aktivnost za predmet X

Svestrani genij Faust Vrančić

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje glagole u perfektu tijekom slušanja.
  • Učenik upotrebljava glagole u perfektu u izjavnoj, niječnoj i upitnoj rečenici.
  • Učenik pravilno izgovara i piše glagole u perfektu.
  • Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim riječima na oglednim i čestim primjerima.
  • Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Nove snage izumitelja

Pitajte učenike jesu li čuli za koje suvremene hrvatske znanstvenike i njihove izume. Napomenite im kako u Hrvatskoj žive i stvaraju mladi izumitelji koji su zbog svojih postignuća poznatiji u svijetu nego u svojoj domovini. Povedite s učenicima otvoren razgovor o toj temi.

Podijelite učenike u pet grupa od po četiri učenika i podijelite im unaprijed pripremljen popis s imenima hrvatskih znanstvenika, npr. Ivan Mrvoš, Ivan Golubić, Tomislav Car, Albert Gajšak, Michela Magaš. Svaka grupa istražuje o pojedinom izumitelju odgovarajući na pitanja koja ste napisali u alatu Word i podijelili ga putem digitalnog alata za suradnju MS Teams kojim se služite u svakodnevnoj nastavi. U vašim pitanjima neka se nađe što više glagola u perfektu kako bi učenici na primjerima upoznali gdje će se glagolski pridjevi nalaziti, npr. u pitanju bez upitne riječi, kako će se zapisivati negacija u perfektu i sl. Neka pripadnici svake grupe istraže kakvi su navedeni izumitelji bili kao djeca (koje su interese imali, koje su igre najviše voljeli); neka istraže njihov uspjeh i predmete koji su ih zanimali tijekom školovanja; neka istraže prve ideje koje su im pale na pamet; novčane iznose koji su im bili potrebni za prve izume; neka predstave najvažnije izume spomenutih inovatora.

Svaki od učenika u grupi istražuje i odgovara na pojedina pitanja (učenici zadatke dogovaraju međusobno), a potom sve podatke objedinjuju u interaktivnu prezentaciju izrađenu u digitalnom alatu Genially. U sustav se prijavljuju putem Google računa ili adresom skole.hr, a za izradu prezentacija mogu se koristiti mnoštvom animiranih i interaktivnih dodataka te dodavati sadržaje s interneta. Svoj rad potom predstavljaju drugim učenicima u razredu i aktivno raspravljaju o utjecaju izuma mladih inovatora na suvremen način života.

Nastavite predstavljati suvremene hrvatske izumitelje predstavljanjem Mate Rimca. Pitajte učenike znaju li što je Mate Rimac izumio. Objasnite im da je Mate Rimac osim električnog automobila izradio i iGlove rukavicu, izum zbog kojeg je prepoznat u svijetu inovatora. Predstavljanje iGlove rukavice mladog Mate Rimca pronaći ćete u videozapisu pod naslovom "Mate Rimac predstavlja izume 2006. godine u HTV-ovoj emisiji Globalno sijelo".

Prije gledanja videozapisa učenici neka promotre nastavni listić koji im pripremite u tri stupca: prvom neka bude glagol (iz videa) u infinitivu, u drugi će stupac učenici upisivati glagol u perfektu, a u treći rečenicu s tim glagolom (iz videa ili vlastitu). Za dodatnu vježbu, onima kojima je to potrebno, listić će poslužiti za određivanje glagolskog lica i broja glagolima u perfektu.

Nakon gledanja videozapisa o Rimčevu izumu usmjerite učenike na to da uz pomoć internetskoga preglednika pronađu detalje o njegovu životu i zapišu ih u bilježnice služeći se oblicima glagola u perfektu.

Neka učenici potom osmisle intervju s pitanjima za Matu Rimca u kojem će mu postaviti najmanje deset pitanja po vlastitom izboru. Naglasite im da u pitanjima upotrebljavaju glagole u perfektu. Razgovor s Rimcem može biti prigoda za povezivanje s očekivanjima međupredmetne teme Održivi razvoj. Učenici mogu osvijestiti važnost očuvanja prirode i hrvatske baštine te razumjeti nastojanja suvremenih izumitelja da tome doprinesu svojim djelovanjem. Kako je Mate Rimac poznat kao jedan od velikih suvremenih inovatora koji se u svom radu financira europskim projektima, s gledišta međupredmetne teme Poduzetništvo može se razgovor povesti i u tom smjeru, npr. neka Rimac objasni kako učenici u školi već mogu razvijati svoj poduzetnički duh. Neka učenici svoje intervjue snime u obliku videozapisa. Podijelite učenike u parove, odaberite koji će od njih predstavljati novinara, a koji Matu Rimca. Primijenite dramske metode kako biste većini učenika približili stvaralaštvo Mate Rimca.

Svoje videozapise učenici mogu snimiti uz pomoć digitalnog alata Flipgrid. U alat se kao učitelji prijavljujete putem Google ili Microsoft korisničkog računa te oblikujete grupe koje će imati pristup zadatcima. Sudionike grupe unose učitelji, stoga prijavite e-adresu iz domene škole.hr. Po završetku stvaranja grupe kreira se poveznica koju podijelite s učenicima. Učenici odgovaraju na zadatak snimajući videozapis. Važno je da svi učenici prokomentiraju radove svojih vršnjaka nakon odrađenoga zadatka. Zatražite od učenika da intervju predaju i u pisanom obliku u kojem ćete provjeriti pravilnu upotrebu glagola u perfektu.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

U uvodnom razgovoru potaknite na raspravu učenike s teškoćama, neka iznose slobodno svoje mišljenje i stavove, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje mišljenje oni učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice, učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću), osim ako izraze želju.

Učenike s teškoćama podijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak mentor koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pažnju na zadatak. Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena vida, omogućite mu u grupi vršnjaka koji će mu opisivati sve vizualne informacije i aktivno ga uključivati u rad grupe.

Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena sluha, omogućite mu ispisani transkript videozapisa o Mati Rimcu koji će se na satu gledati. Učeniku oštećena vida omogućite mjesto blizu ekrana videozapisa. Učenicima s intelektualnim teškoćama unaprijed pripremite sažetak videozapisa i po potrebi objasnite svrhu videozapisa.

Prilikom oblikovanja nastavnog listića vodite računa o grafičkom oblikovanju (koristite se povećanim fontom, Arial ili Calibri, veličine barem 14 pt, s povećanim razmakom između riječi i redova), što je posebno važno za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju. Vodite računa o tome da za učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smanjite broj jednakih zadataka te mu omogućite češće stanke tijekom rada. Učenicima s intelektualnim teškoćama smanjite broj primjera koji trebaju izdvojiti iz videozapisa.

Učenike s teškoćama unaprijed upoznajte s alatom Flipgrid i Genially kako bi imali vremena istražiti način rukovanja i pristupačnost samog alata.

Učenicima s teškoćama, posebno učenicima s intelektualnim teškoćama, pružite podršku prilikom sastavljanja pitanja za intervju (ponudite im izbor različitih pitanja od kojih će odabrati pet za intervju).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike na istraživanje u kojem će se pozabaviti otkrićem električne energije i njezinim prijenosom. Ključna imena učenici trebaju uvrstiti u kratke priče o njihovu životu i to tako da većinu rečenica oblikuju u glagolskom vremenu – perfektu.

Svoje istraživanje o hrvatskim i stranim znanstvenicima učenici mogu predstaviti služeći se alatom Book Creator u koji mogu uvrstiti tekstove, fotografije i videozapise te oblikovati knjižicu s važnim činjenicama i zanimljivim mislima, citatima i porukama. U radu neka zamole za podršku i učitelje Tehničke kulture. Svoje radove učenici mogu predstaviti u razredu te ih možete vrednovati po unaprijed dogovorenim kriterijima.

Nastavna aktivnost za predmet X

Nove snage izumitelja

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik uočava tvorbu perfekta.
  • Učenik upotrebljava glagole u perfektu u pisanju.
  • Učenik određuje glagolsko lice, vrijeme i broj.
  • Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim riječima na oglednim i čestim primjerima.
  • Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Tehnička kultura

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. pravopis.hr

Školski rječnik hrvatskog jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rječnik.hr

Visinko, K. (2010). Jezično izražavanje u nastavi hrvatskoga jezika : pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.