Predmet
Hrvatski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Od sunca, vjetra i vina

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • poetski tekst
  • ritam
  • zvuk
  • pjesnička slika
  • stih
  • vrsta stiha
  • stilska figura
  • ugođaj
  • osnovno značenje
  • preneseno značenje

Zvuči kao poetski tekst

Uputite učenike da na sljedećim poveznicama najprije pročitaju tekstove i potom poslušaju izvedbe sljedećih pjesama: Khevenhiller (M. Krleža / D. Rundek) − tekst, zvučni zapis, Tu-tu, auto, vrag ti piz odnija (Toma Bebić) − tekst, zvučni zapis, Barbara (I. Slamnig / Z. Spišić) − tekst, zvučni zapis.

Nakon toga podijelite ih u grupe prema odabiru jedne od ponuđenih pjesama. U digitalnome alatu OneNote u obliku natuknica neka bilježe zašto im pjesma dobro „zvuči“ i neka pokušaju pronaći što više razloga zašto je izvorni tekst pogodan za uglazbljivanje, obraćajući najviše pozornost na igru zvuka, ritma i značenja. Svoje spoznaje predstavljaju razredu uživo, na primjerima, ukazujući međusobno na neke od ključnih osobitosti poetskih tekstova.

Spoznaje utemeljene na istraživanjima pojedinačnih pjesama grupe objedinjuju u zajednički dokument u istoj digitalnoj bilježnici (OneNote) čiju će poveznicu podijeliti s razredom u alatu MS Teams kako bi bile dostupne za daljnje proučavanje. Grupe sada proučavaju prikupljene priloge i u obliku umne mape nastoje izdvojiti što više zajedničkih obilježja koja, bez obzira na idiom i sadržajni sloj pjesme, stvaraju specifičan ritam, zvuk i melodiju u poetskim tekstovima. Umnu mapu moguće je napraviti i podijeliti u digitalnome obliku, koristeći se alatom Popplet. Izradite umnu mapu uživo na satu projicirajući tijek izrade te prikažite zajedničke zaključke.

Objedinjene rezultate istraživanja učenici neka pokušaju primijeniti na neke od trenutačno omiljenih i najslušanijih pjesama u razredu. Izdvajaju tri trenutačno najveća hita i analiziraju ih na isti način, podijeljeni po grupama, usredotočujući se upravo na one elemente koji odabranim uspješnicama daju osobit zvuk, ritam i melodiju. Možete povesti raspravu u razredu o razlozima popularnosti odabranih pjesama, jesu li im privlačnije zbog zvuka, ritma i melodije ili zbog značenja stihova.

Svaka grupa odabire stih koji joj najbolje zvuči i potom s ostatkom razreda traže najbolje objašnjenje zašto je tomu tako. U čemu je tajna − odabiru riječi, rasporedu slogova, izmjenama i kombinaciji određenih glasova, naglascima, drugim zvukovnim i ritmičkim elementima...

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Zvučni zapis koji ćete koristiti u aktivnosti pošaljite prije učenicima s teškoćama. Učenicima oštećena vida omogućite mjesto u učionici najbliže izvoru zvuka, a učeniku oštećena sluha pripremite transkript na školskoj klupi. Tekst pjesama koji će učenici slušati prilagodite učenicima s teškoćama (učenicima oštećena vida ispišite tekst pjesme u veličini fonta i kontrastu pozadine i slova koji im najbolje odgovaraju, a ako koriste asistivnu tehnologiju, uputite ih na nju, učenicima s poremećajem iz spektra autizma i intelektualnim teškoćama objasnite značenje nepoznatih riječi i same pjesme, pojednostavite određene izraze ako je potrebno te im objasnite prenesena značenja ako su prisutna u pjesmama).

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak mentor koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći da usmjeri pozornost na zadatak. Tijekom izrade umne mape, vodite računa o tome da dizajn umne mape odgovara slabovidnim učenicima (da ne bude zasićena velikim brojem vizualnih informacija, da kontrast pozadine i slova bude odgovarajući). Učeniku s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje osigurajte dovoljno važnu ulogu u grupi kako bi mu bilo dovoljno stimulirajuće (primjerice, neka osmišljava dizajn umne mape, neka upisuje pojmove u nju i slično) i kako bi uspio zadržati pozornost na zadatku.

Tijekom rasprave o popularnosti pjesama, uključite aktivno i ohrabrite učenike s teškoćama da iznesu svoje mišljenje, osim učenika koji imaju teškoća s usmenim izlaganjem (primjerice, učenike s izraženom anksioznošću), njih pitajte za mišljenje ako sami izraze želju.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Zamolite učenike neka se prisjete omiljenih pjesama iz ranoga djetinjstva, primjerice iz svoje vrtićke dobi, one koje su im najduže ostajale u sjećanju, a često su bile povezane s nekim važnim zdravstvenim savjetima. Neka ih na sličan način analiziraju i pokušaju odgovoriti zašto su pjesme pogodne za dijeljenje ideja i važnih pozitivnih vrijednosti. Možete istraživanje proširiti i na uspješnice band-aidova, neke himne ili pjesme koje progovaraju o problemima rodne ravnopravnosti i slično. Kao primjer možete im pustiti pjesmu grupe Hladno pivo Šamar koja je osvojila nagradu za promicanje ljudskih prava u medijima, sudjelujući u kampanji protiv nasilja nad ženama.

Nastavna aktivnost za predmet X

Zvuči kao poetski tekst

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik izražava svoj literarni doživljaj književnoga teksta.
  • Učenik izdvaja pojedinosti koje su ga se dojmile i potaknule na razmišljanje.
  • Učenik opisuje i razlikuje književne žanrove i vrste te njihova osnovna obilježja na primjerima.
  • Učenik analizira književni tekst na sadržajnoj i izraznoj razini primjenjujući književnoteorijske pojmove vezane uz poetske vrste.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Izgleda kao poetski tekst

Na poveznici na portalu e-Lektire zadajte učenicima da pronađu sljedeće tri pjesme Vladimira Vidrića – Dva levita, Pejzaž I i Pompejanska sličica. Potom ih prema odabranoj pjesmi podijelite u tri približno jednake grupe i zadajte im da pročitaju odabrane pjesme.

Grupe razdijelite u parove i zadajte svakom paru neka pokuša ilustrirati zadane pjesme na način da se svaka strofa prevede u (barem jednu) zasebnu sličicu, posebno vodeći računa o bojama, usredotočujući se na središnje motive. Cilj je pjesmu prevesti na stripovski jezik i pretvoriti je u jednu stranicu stripa. Zadatak je moguće realizirati tijekom dogovorenoga razdoblja izvan nastave, analogno-klasičnim tehnikama na papiru koji će se potom skenirati ili uslikati i prebaciti u digitalni format ili pak izravno u alatu Bojanje koji se nalazi na svakom računalu. Dobivene je sličice moguće objediniti na jednome virtualnom listu koji može figurirati kao ploča stripa za što može poslužiti višefunkcionalan alat Canva s opcijom izrade plakata.

Radove će učenici objaviti na mrežnome zidu koristeći se alatom Padlet, gdje ih je moguće komentirati i međuvršnjački vrednovati.

Ostali će učenici komentirati ugođaj koji ostvaruju ovako vizualizirane pjesničke slike, kao i temeljna sredstva kojima se on ostvaruje, pazeći osobito na vizualnu sastavnicu poetskoga teksta, otkrivajući još jedan od temeljnih načina njihove komunikacije kao i stvarnu temu pjesama, odnosno raspoloženje koje ilustriraju.

Na sličan će način, koristeći se istim sredstvima, učenici nastojati izraziti i vlastito raspoloženje − tijekom tjedan dana neka, imajući digitalnu ili analognu olovku i papir pri ruci, pokušaju na sličan način izraziti svoja tri potpuno različita stanja (poraz omiljenoga kluba, euforiju zbog sjajnoga rezultata u školi, tugu zbog sudbine lektirnoga junaka, ravnodušje, ljubav, strast, zavist, ljubomoru...). Dakle, potrebno se samoanalizirati i na sličan način izraziti, jednom ilustracijom, koristeći se bojama. Na ovaj se način mogu ostvariti ishodi međupredmetne teme Osobni i socijalni razvoj (A.1.1. Razvija sliku o sebi, A.1.2. Upravlja emocijama i ponašanjem - prepoznaje i imenuje osnovne i neke složene emocije...) kao i Održivi razvoj (odr A.4.1. Razlikuje osobni od kolektivnih identiteta i ima osjećaj pripadnosti čovječanstvu). Neka razmisle hoće li se poslužiti tehnikom koju su upoznali u Vidrića ili na neki drugi način − neka razmisle o motivima i upotrebi boje. Pitajte ih, npr. Moraju li boje odgovarati stvarnosti?, Na koje još načine vizualno mogu izraziti svoje unutarnje stanje ili raspoloženje?. Radove će podijeliti na društvenoj mreži, na istome mjestu koristeći se alatom Padlet ili mrežnoj stranici razreda, a ostali će učenici pokušati pogoditi koja ilustrirana pjesnička slika odgovara kojem raspoloženju. Glasanjem razred bira radove koji su po njihovu sudu najbolje odrazili ono što sadrže.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Pjesme koje će učenici čitati unaprijed ispišite i pripremite učenicima s teškoćama. Učenicima sa specifičnim teškoćama učenja, povećajte veličinu fonta na 14, vrsta fonta neka bude Calibri ili Arial, povećajte razmak između redaka i izdvojite nepoznate riječi te ih kratko objasnite učeniku. Učenicima s intelektualnim teškoćama i učenicima s poremećajem iz spektra autizma objasnite prenesena značenja u pjesmi te im pojednostavite sam izričaj pjesama. Učenicima oštećena vida prikažite pjesmu u obliku koji im najbolje odgovara (čitanje uz korištenje asistivne tehnologije ili uz prijevod pjesme na Brailleovo pismo, uvećani font...).

Učenike s teškoćama podijelite u par s vršnjakom mentorom koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći da usmjeri pozornost na zadatak. Učenicima s teškoćama pripremite uputu za izradu stripa u pisanom obliku s kratkim i preciznim uputama. Za slijepe učenike osmislite alternativni zadatak (primjerice, oni mogu u paru prepjevati pjesmu, odsvirati raspoloženje pjesme s pomoću instrumenta ili udaraljki, mogu pripremiti recitaciju pjesme i slično).

Učenicima s teškoćama pripremite kratku i preciznu uputu s jasno naznačenim rokom za predaju zadatka u kojem trebaju izraziti vlastito raspoloženje (učenike s hiperaktivnim poremećajem ili deficitom pažnje podsjetite na rok i potaknite ga da si postavi podsjetnike na mobilnom uređaju). Ako je potrebno, učenicima s motoričkim poremećajem produljite rok za predaju zadatka.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Ponudite učenicima poveznice na radove likovnih umjetnika na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće te neka ih pokušaju interpretirati iščitavajući ih na način na koji su komentirali ilustracije pjesama koje su obrađivali.

Nastavna aktivnost za predmet X

Izgleda kao poetski tekst

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira književni tekst na sadržajnoj i izraznoj razini primjenjujući književnoteorijske pojmove vezane uz poetske vrste.
  • Učenik izražava svoj literarni doživljaj književnoga teksta.
  • Učenik izdvaja pojedinosti koje su ga se dojmile i potaknule na razmišljanje.
  • Učenik opisuje i razlikuje književne žanrove i vrste te njihova osnovna obilježja na primjerima.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj
  • Održivi razvoj

Miče se kao poetski tekst

Od ilustriranih sličica iz prethodnoga zadatka u aktivnosti Izgleda kao poetski tekst neka učenici naprave animaciju. Na taj će način objediniti neke od ključnih elemenata poetskih tekstova – pjesničke slike, ritam i zvuk.

Dobivene je sličice potrebno podijeliti u dijelove (zato je praktičnije odmah ih izraditi u digitalnom formatu) i tempirati njihovo nastajanje u skladu s ritmom pojavljivanja motiva u pjesmi. Dakle, umjesto jedne slike po strofi koja ilustrira sve motive koji se u njoj javljaju, kao što su radili u prethodnoj aktivnosti, potrebno je napraviti niz sličica po redoslijedu pojavljivanja motiva.

Koristeći se digitalnim alatom Kizoa, sličice je potrebno povezati u cjelinu i animirati određujući tempo njihova pojavljivanja. Uz svaku je sliku moguće odrediti trajanje na vrlo jednostavan način koristeći se osnovnom inačicom alata.

Na taj se način dobiva složenija cjelina koja neposrednije objedinjuje velik broj sastavnica kojima poetski tekst komunicira i tako zornije može prikazati način razvijanja teme pjesme ili, primjerice, u njoj oblikuje ugođaj. Tempo pojavljivanja motiva potrebno je samostalno procijeniti u skladu s ritmom pjesme, a ugođaj je dodatno moguće naglasiti izborom odgovarajuće glazbene podloge. Čitavu je animaciju moguće i naknadno sinkronizirati čitanjem pjesme u odgovarajućem ritmu, usporedno s pojavljivanjem ilustriranih motiva.

Cijeli zadatak preporučujemo organizirati kao projekt, tijekom dužega razdoblja.

Od gotovih radova napravite virtualnu izložbu na mrežnoj razrednoj stranici, dostupnu za komentare i međuvršnjačko vrednovanje.

Sada, nakon ovakve obrade, neka učenici interpretiraju navedene pjesme. Pri tumačenju motiva i njihovoga značenja zadajte im da izdvoje one iz prirode koji su temeljni u ostvarivanju ugođaja u pojedinim pjesmama, koncentirajući se na dominantni motiv. Neka osobno odrede kakve asocijacije u njima bude navedeni motivi, problematizirajući razloge zbog kojih je tomu tako te njihov osobni odnos prema izdvojenim motivima povezujući ih s učenikovom svakodnevicom. Na taj način možete ostvariti ishode međupredmetne teme Održivi razvoj (odr A.1.3. Uočava povezanost između prirode i zdravoga života, odr A.5.1. Kritički promišlja o povezanosti vlastitoga načina života s utjecajem na okoliš i ljude.).

Umjesto kompleksne animacije sa svim navedenim elementima, jednostavnija je varijanta, koristeći se alatom GifMaker, napraviti jednostavnu GIF-animaciju od prethodno ilustriranih pjesničkih slika. GIF-ovi, kao što im je inače namjena u komunikaciji na društvenim mrežama, ilustriraju različita raspoloženja u različitim prigodama, a ovdje, ilustrirajući raspoloženja lirskoga subjekta, moguće je napraviti autentičnu razrednu bazu GIF-ova, objediniti ih i podijeliti te se njima koristiti u razrednoj grupi na društvenoj mreži, umjesto već otrcanih i svima dostupnih emojija i GIF-animacija.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, uvijek trebate imati na umu to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualiziranim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom ovoga projektnoga zadatka osigurajte učenicima s teškoćama jasne upute svake etape projekta s jasno naznačenim rokovima i njihovim ulogama. Također, pokažite učenicima s teškoćama upotrebu digitalnog alata Kizoa kako biste bili sigurni da se dobro snalaze u njemu. Osigurajte da učenici s teškoćama rade u paru s učenikom koji će im biti spreman pružiti podršku prilikom izrade animacije, korištenje digitalnog alata za animaciju i slično. Ako ste učeniku oštećena vida dali neki od alternativnih zadataka navedenih u prethodnoj aktivnosti (primjerice prepjev pjesme, sviranje pjesme na instrumentu), neka u ovoj fazi zadatak bude snimiti prepjevanu pjesmu ili recitaciju.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Ambicioznije se grupe mogu umjesto ilustriranjem pozabaviti stop-animacijom koristeći se digitalnim alatom Stop Motion Studio gdje je na jednostavan način moguće animirati same objekte, izrezane crteže ili na neki drugi domišljat način oživjeti motive pjesama.

Također je ugođaj pjesama u animaciji moguće dodatno naglasiti odgovarajućim izborom glazbene podloge u alatu Kizoa.

Nastavna aktivnost za predmet X

Miče se kao poetski tekst

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik izražava svoj literarni doživljaj književnoga teksta.
  • Učenik analizira književni tekst na sadržajnoj i izraznoj razini primjenjujući književnoteorijske pojmove vezane uz poetske vrste.
  • Učenik oblikuje animaciju ili razrednu bazu GIF-ova analizirajući i interpretirajući poetski tekst.
  • Učenik opisuje i razlikuje osnovna obilježja poetskoga teksta na primjerima.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Održivi razvoj

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Solar, M. (1997). Teorija književnosti. Osamnaesto izdanje. Zagreb: Školska knjiga.

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Silić, J. i Pranjković, I. (2005). Gramatika hrvatskoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Samardžija, M. (2019). Hrvatska leksikografija: Matica hrvatska.

Raffaelli, I. (2015). O značenju - uvod u semantiku. Zagreb: Matica hrvatska.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.