Učitavanje
Međupredmetna tema
Zdravlje
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Medicinska dijagnostika

3. razred srednje škole

4. razred srednje škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

Na temelju čega liječnik postavlja dijagnozu neke sportske ozljede? Kako zna koji dio tijela treba liječiti? Kojim se uređajima liječnici služe za dijagnostiku ozljeda lokomotornog sustava?

Medicinska dijagnostika

Medicinska fizika dio je fizike u kojem se primjenjuje fizička teorija u svrhu zdravstvene zaštite. Medicinski fizičari često se nalaze na odjelima radiologije, nuklearne medicine i onkologije gdje sudjeluju u dijagnostici i određivanju terapije.

Pogledajte video o fizičkoj osnovi funkcioniranja rendgenskog pregleda.

Od rendgenskih zraka do CT- a Wilhelm Röntgen, njemački fizičar je 1895. izveo niz pokusa koji su mu omogućili otkrivanja nove vrste zraka. Nepoznate zrake nazvao je X- zrakama, a danas se nazivaju po njemu- rendgenske zrake. Röntgen je u svom istraživanju koristio katodnu cijev, staklenu aparaturu koja pod visokim naponom, u blizini metalne komponente, uzrokuje svjetlucanja podloge koja je u blizini. Što je viši napon, veće je i svjetlucanje. Što se dogodilo? Elektroni u katodnoj cijevi uzrokuju otpuštanje velike količine energije kada udare u metalnu komponentu. Elektroni tada ili usporavaju i otpuštaju dodatnu energiju ili izbacuju elektrone iz atoma s kojima se sudaraju, što je okidač za nastanak veće količine energije. U oba slučaja, energija se emitira u obliku X- zraka koje su oblik elektromagnetskoga zračenja. Kada takvo zračenje prolazi kroz određene tvari stvara se slika. Jedna od prvih rendgenskih snimaka koju je napravio Röntgen je snimka dlana: Röntgen je prvi znanstvenik koji je dobio Nobelovu nagradu iz fizike 1901. godine. Zahvaljujući njegovom otkriću, danas se rendgen često koristi u medicini za rano otkrivanje različitih prijeloma, oštećenja ili bolesti. To daje uvid u daljnju uspješnost liječenja. Primjerice, rendgenom su vidljivi prijelomi ruku ili nogu, oštećenja kralježnice, oštećenje cakline zuba zbog propadanja zubnoga tkiva. Rendgensko zračenje ovisi o tvarima koje grade pojedine organe. Ukoliko tvar koja se promatra rendgenom sadrži kemijski element većeg atomskog broja poput kalcija u kostima onda će rendgenska snimka biti uspješnija. Takvo tkivo bolje od drugih apsorbira rendgenske zrake. Danas se zna da je rendgensko zračenje sigurno, ali zbog male mogućnosti da izazove mutacije primjerice u reproduktivnom sustavu, na osobu se stavlja prsluk za zaštitu. Znanost u svojim otkrićima sve više napreduje. Dok rendgen daje 2D sliku, CT omogućuje stvaranje niza slika koji se ujedinjuju u jedinstveni 3D prikaz. Takav prikaz omogućuje bolje otkrivanje i rješavanje zdravstvenog problema s kojim je čovjek suočen. Koliko su važna otkrića od rendgena pa do modernih CT pretraga možemo posebice vidjeti u današnje doba kada smo suočeni s korona virusom SARS-CoV-2. CT može pokazati primjerice koliki dio pluća čovjeka je zahvaćen atipičnom pneumonijom COVID-19. Područja oštećenja pluća prikazana su narančastom bojom. Stupanj oštećenja pluća može ukazati koliko je bolest uznapredovala i kolika je mogućnost opravka pacijenta.. Transkript: .

U kakvoj su vezi CT i rendgen? Što se sve može otkriti ovim dijagnostičkim postupcima?

Istraži

U kakvoj je vezi MRI i Tesla? U kakvoj su vezi ultrazvuk i Doppler?

Koja se fizika krije iza magnetske rezonancije, a koja iza ultrazvuka?

Koji od ovih dijagnostičkih postupaka mogu biti štetni po naše zdravlje? Kako se možemo zaštititi?