Predmet
Geografija 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Dio smo velike europske obitelji – upoznajmo je!

Naziv predmeta
Geografija 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • Europska unija
  • Simboli Europske unije
  • Članstvo Hrvatske u Europskoj uniji

Ujedinjeni u različitosti

Otvorite sat pitajući učenike znaju li što znači moto Europske unije: Ujedinjeni u različitosti. Nakon kratke oluje ideja tražite od učenika da navedu nekoliko europskih država, a zatim nekoliko država članica Europske unije. Učenicima možete postaviti pitanje: Jesu li nabrojane iste države ili postoji razlika?. Provjjerite znaju li učenici razliku između Europe i Europske unije, te znaju li neku europsku državu koja nije članica Europske unije. Tražite od učenika da navedu koje su od naših susjednih država članice Europske unije, a koje nisu.

Poslušajte zajedno s učenicima himnu Europske unije dostupnu unutar e-Škole DOS Geografija 5, Modul 1, Jedinica 1.3., Simboli Europske unije: zastava, himna i moto. Upitajte učenike znaju li tu poznatu melodiju te s kojim je skladateljem povezujemo. Potaknite raspravu o simbolici 12 zvjezdica na zastavi Europske unije. Odgovor na pitanje učenici mogu pronaći u spomenutom DOS-u.

Središnji dio aktivnosti jest rad u parovima. Podijelite učenike u parove. Svaki par treba imati na raspolaganju tablet ili računalo. U digitalnom alatu Popplet učenici će izrađivati umne mape u kojima će biti istaknuta obilježja i simboli Europske unije. Umna mapa mora sadržavati sljedeće sastavnice: fotografiju zastave EU, naziv himne EU i njezina skladatelja, valutu EU, moto, rođendan Europske unije - Dan Europe, te tematsku kartu na kojoj su vidljive države članice Europske unije. S pomoću geografske karte u atlasu, nastavnih materijala sadržanih u e-Škole DOS Geografija 5, Modul 1, Jedinica 1.3. učenici u paru identificiraju i navode nekoliko članica Europske unije (učenike možete potaknuti na to da na karti prepoznaju nekoliko njima poznatijih država članica poput Njemačke, Francuske, Italije, Španjolske, Mađarske, Austrije, Slovenije ili da navedu države EU koje su možda posjetili.

Uputite učenike za izvor Lako razumljiva EU u kojem učenici mogu pronaći sve potrebne informacije.

Nakon završetka rada na umnoj mapi zatražite od učenika da s vama podijele poveznicu na svoju umnu mapu. Poveznicu učenici mogu poslati na e-poštu ili je podijeliti putem razredne društvene mreže (Yammer ili Teams). Svakako vrijedi nekoliko reprezentativnih umnih mapa prezentirati pred razredom tako da autori predstave svoj uradak suučenicima iz razreda.

Nakon prezentacije učeničkih radova možete provjeriti usvojenost nastavnih sadržaja pitanjima koja ćete prikazati učenicima na ekranu ili platnu (npr. Kahoot): Koja je službena valuta EU?, Koje su boje zastupljene na zastavi EU?, Koliko članica danas ima EU? i sl. Učenicima svakako pružite povratnu informaciju o točnosti njihovih odgovora.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Pokrenite videokonferenciju u Teamsu u alatu Office 365 i pozovite učenike na videokonferenciju. Učenicima podijelite kviz izrađen u MS Formsu u alatu Office 365 koji će sadržavati zastave europskih država i karte država Europa. Neka prepoznaju koje su države prikazane na kartama i čija je zastava prikazana. Pitajte ih koje su od navedenih država članice Europske unije. Dodatno s učenicima razjasnite razlike između pojmova Europa i Europska unija. Iz e-Škole DOS Geografija 5, Modul 1, Jedinica 1.3., ulomak Simboli Europske unije: zastava, himna i moto pustite učenicima himnu Europske unije te ih upoznajte s osnovnim informacijama. Potom neka pročitaju tekst toga odlomka. Jedan učenik neka ostalima u konferenciji pojasni simboliku 12 zvjezdica na zastavi Europske unije.

Potom učenike podijelite u 4 grupe s pomoću opcije breakout soba u Teamsu. Neka u grupama nasumično izrade u Poppletu umne mape. Umna mapa mora sadržavati sljedeće sastavnice: fotografiju zastave EU, naziv himne EU te njezina skladatelja, valutu EU, moto, rođendan Europske unije – Dan Europe i tematsku kartu na kojoj su vidljive države članice Europske unije. Jednu skupinu odaberite i neka predstavnik skupine podijeli umnu mapu i prezentira saznanja. Potom neka svaki učenik za sebe, uz projiciranu kartu Europske unije, u svoje bilježnice zapiše imena svih članica Europske unije.

Ostale grupe neka na kraju aktivnosti podijele svoje umne mape u razgovoru videokonferencije.

Postupci potpore

Učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu, stoga odabir prilagodbi valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima, …), kao i karakteristikama same teškoće. Izazov u radu predstavljaju učenici sa združenim teškoćama koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i anksioznost). Učenika s teškoćom premjestite u prednji dio učionice kako bi mu brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Za vrijeme uvodnog razgovora koristite se jednostavnim i razumljivim pitanjima. Po potrebi učenicima s teškoćama postavljajte i potpitanja. Ako se jave, potičite ih i pohvalite ih za trud.

Pri planiranju aktivnosti iz scenarija učenja važno je predvidjeti dulje vrijeme izvođenja aktivnosti za učenike s teškoćama u razvoju (ako oštećenja ili poremećaji interferiraju sa sposobnostima važnima za proces učenja). U razgovoru s učenicima objasnite nepoznate ili manje poznate pojmove. Učenicima s intelektualnim teškoćama pripremite nekoliko slika europskih država, ispod svake slike napišite pripadaju li Europskoj uniji. Za učenike s intelektualnim teškoćama pripremite umnu mapu na kojoj je vizualno prikazana razlika između Europe i Europske unije.

Ako u razredu imate učenika s poremećajem iz autističnog spektra, obavezno najavite slušanje himne Europske unije uz pomoć vizualne podrške. Provjerite kako učenik reagira na glazbu. Ako pokazuje preosjetljivost na zvučne podražaje, osigurajte mu alternativnu aktivnost. Provjerite ima li učenik specifične interese pa ako ih ima, iskoristite ih za usvajanje novih sadržaja (npr. učenik može razvrstati zemlje koje su članice Europske unije i one koje nisu).

Učenicima s oštećenjima sluha dobro je dati predložak s napisanim sadržajem teksta koji će ostali učenici slušati. Napišite kratak sažetak o himni Europske unije (tko ju je napisao, kada se izvodi itd.).

Za vrijeme svrstavanja učenika u parove pripazite na to gdje ćete smjestiti učenika s teškoćama. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra obavezno prethodno najavite rad u paru uz pomoć natuknica ili vizualne podrške. Učenik može i prije nastavne jedinice dobiti zadatak da pripremi što više informacija i primjera vezanih uz nastavnu jedinicu.

Prilikom podjele u parove uvijek je važno voditi računa o obilježjima pojedinog para. Potrebno je češće provjeravati funkcioniranje para u kojem je učenik s teškoćama.

Provjeravajte snalaze li se učenici s teškoćama u digitalnom alatu (Popplet). Po potrebi osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakše upotrebe alata. Prilikom rada na računalu ili tabletu učeniku s oštećenjem vida omogućite prilagodbu svjetline i kontrasta na zaslonu te uvećan prikaz.

Zadatak razložite verbalno i u pisanom obliku radi lakšeg praćenja aktivnosti. Učenicima s intelektualnim teškoćama omogućite alternativan način izrade umne mape (crtanje na papiru/ upisivanje podataka na već izrađenu mapu/vršnjačka podrška).

Pitanja za ponavljanje izradite na listiću vodeći računa o potrebi jezične i grafičke prilagodbe. Učenicima s oštećenjima vida i učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je prilagoditi veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), osigurati upotrebu sanserifnog fonta (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama), podebljan tisak, povećan razmak, jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika), jasna i kratka pitanja i upute. Za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju usto se preporučuje upotreba i dvostrukog proreda između riječi i rečenica, s poravnanjem teksta s lijeve strane.

Prilikom jezične prilagodbe treba paziti na to da se koriste kraće rečenice, rečenice s jasno izrečenim subjektom i predikatom, uobičajen poredak riječi u rečenicama. Kod izrade listića za učenike s intelektualnim teškoćama koristite što više slikovnog prikaza, pitanja pojednostavnite i brojčano ih smanjite. Povezujte što više sadržaj sa stvarnim životom i konkretnim primjerima.

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnog tima škole i učenikovim teškoćama.

Prilikom online provedbe aktivnosti provjeravajte s učenicima s teškoćama kako se snalaze u pojedinim fazama aktivnosti te im po potrebi pružite pomoć. Kod učenika s poremećajem pažnje i aktivnosti provjeravajte prati li događanja jer je u online obliku kontrola nastavnika slabija. Za učenike s poremećajem iz autističnog spektra važno je najaviti i svaku promjenu aktivnosti ili promjenu u prostoru provođenja aktivnosti (u online obliku: prelazak iz breakout sobe u zajedničku sobu) jer imaju potrebu održavanja ustaljenosti i rutine.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama:

Hrvatska udruga za disleksiju – savjeti učiteljima

Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju

Za učenike koji žele znati više

Nastavnik može učenicima dodatno motiviranima za ovu temu zadati mali istraživački rad. Potaknite učenike da istraže koje visoko razvijene europske države nisu članice Europske unije. Zatim koje su države potencijalni kandidati za članstvo u Europskoj uniji? Svoje istraživanje učenici mogu prezentirati usmeno ili u obliku PowerPoint prezentacije koja će uključivati tematsku kartu s pomoću koje učenici mogu i demonstrirati smještaj navedenih država, na jednom od sljedećih sati Geografije.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ujedinjeni u različitosti

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik objašnjava što je Europska unija.
  • Učenik opisuje simbole Europske unije.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Kad čeljad nije bijesna, ni kuća nije tijesna

Podijelite učenike u parove. Svaki par treba imati jedan tablet ili računalo. Uputite učenike na nastavne sadržaje u e-Škole DOS Geografija 5, Modul 1, Jedinica 1.3., Pristupanje Hrvatske Europskoj uniji. Učitelj će prikazati video Hrvatska - članica EU koji se nalazi unutar spomenutog ulomka na projekcijskom platnu ili ekranu, te će nakon pogledanog videa učenici na tabletu ili računalu odgovoriti na pitanja koja se nalaze uz videomaterijal.

Skrenite pozornost učenicima na ti da su isti postupak ulaska u Europsku uniju morale proći sve države članice.

Uputite učenike na tematsku kartu Europske unije koja se nalazi u spomenutom DOS-u. Recite učenicima neka (radom u paru), služeći se i svojim atlasima, pokušaju nabrojati svih 27 država članica Europske unije. Također neka imenuju naše susjedne države koje su članice EU i one koje nisu članice EU.

Pozovite učenike koji su bili u nekoj od država članica EU da pokažu navedenu državu na zidnoj karti u učionici te pritom navedu i naselje koje su posjetili, kao i prirodnu ili društvenu znamenitost koju su vidjeli.

Nastavnik po završetku aktivnosti poziva učenike da putem tableta/računala/mobitela pristupe alatu u kojem se generira oblak riječi (npr. Mentimeter) te upišu jednu od država EU koju bi najviše voljeli posjetiti. Nastavnik će prikazati oblak riječi na projekcijskom platnu / ekranu te zatražiti od nekoliko učenika da argumentiraju zbog čega bi voljeli posjetiti baš tu državu.

Postupci potpore

Za vrijeme svrstavanja učenika u parove pripazite na to gdje ćete smjestiti učenika s teškoćama. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra obavezno prethodno najavite rad u paru uz pomoć natuknica ili vizualne podrške. Učenik može i prije nastavne jedinice dobiti zadatak da pripremi što više informacija i primjera vezanih uz nastavnu jedinicu. Prilikom podjele u parove uvijek je važno voditi računa o obilježjima pojedinog para. Potrebno je češće provjeravati funkcioniranje para u kojem je učenik s teškoćama. Pri zadavanju zadataka koji će se ostvariti tijekom nastave učeniku s teškoćama u razvoju zadajte točan dio zadatka koji treba izvršiti.

Prilikom rada na u e-Škole DOS Geografija 5, Modul 1, Jedinica 1.3., ulomak Pristupanje Hrvatske Europskoj Uniji učenicima uključite aplikaciju Omoguru i zajedno s njima prilagodite odgovarajući izgled i veličinu fonta te kontrast pozadine. Za učenike s oštećenjem vida prilagodite svjetlinu u prostoru, na zaslonu te kontrast na ekranu. Učenicima također objasnite da unutar samog rada u e-Škole DOS Geografija 5 mogu prilagoditi veličinu i vrstu fonta, uključiti opciju za disleksiju.

Za zvučne videozapise treba unaprijed pripremiti tekst koji se reproducira u videozapisu. Također bi bilo poželjno prije svake nastavne jedinice pripremiti na papiru sve ključne pojmove koji će se spominjati.

Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, važno mu je najaviti i pojasniti sadržaj videozapisa. Najavu aktivnosti potrebno je napraviti uz pomoć vizualne podrške.

Učenicima s teškoćama valja unaprijed najaviti sadržaj početnog videozapisa i pokušati ih motivirati na komentiranje osobnih iskustava u sličnim situacijama.

Učenicima s oštećenjima sluha dobro je dati predložak s napisanim sadržajem teksta koji će ostali učenici slušati tijekom gledanja videozapisa.

Provjerite znaju li se učenici služiti digitalnim alatom Mentimeter). Po potrebi osigurajte pisane upute. Učenicima s intelektualnim teškoćama omogućite već gotove fotografije zemalja Europske unije te ih potaknite na to da ispričaju što im se sviđa i što bi voljeli vidjeti.

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnog tima škole i učenikovim teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike na to da istraže što je to Brexit. Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo je Europsku uniju 31. siječnja 2020. kada je na snagu stupio sporazum o povlačenju.

Učenici zainteresirani za ovu temu mogu istražiti razloge zbog kojih je pokrenut referendum o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije, saznati rezultate referenduma u Engleskoj, Walesu, Škotskoj i Sjevernoj Irskoj. Jesu li građani iz svih dijelova Ujedinjenog Kraljevstva glasali za izlazak iz Europske unije?, Je li Ujedinjeno Kraljevstvo pogođeno nekim negativnim posljedicama zbog izlaska iz Europske unije?. Svoje istraživanje učenici mogu prikazati u obliku prezentacije te ga predstaviti u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kad čeljad nije bijesna, ni kuća nije tijesna

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik određuje Hrvatsku kao europsku državu i članicu Europske unije.
  • Učenik identificira Europsku uniju kao gospodarsku i političku zajednicu europskih država te navodi nekoliko njezinih članica.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Svaki kotačić je važan!

Potaknite učenike na promišljanje o prednostima članstva u Europskoj uniji. Poučite učenike o važnosti slobode kretanja, uvođenju jedinstvene valute Euro, korištenju europskih sredstava za razvoj hrvatskoga gospodarstva, o mogućnostima obrazovanja i zapošljavanja u Europskoj uniji i sl. Motivaciju učenika možete pobuditi i pitanjima je li netko od njihovih znanaca zaposlen u državi članici Europske unije, student na nekom od europskih sveučilišta ili je sudjelovao u programu Erasmus+.

Podijelite učenike u grupe (3 do 4 učenika u grupi). Neka učenici na tabletu ili računalu otvore ulomak u kojem će pročitati neke od glavnih ciljeva Europske unije (e-Škole DOS Geografija 5, Modul 1, Jedinica 1.3., Glavni ciljevi Europske unije). Skrenite im pozornost na to da članstvo u Uniji donosi građanima i određena prava. Zadatak je učenika da promisle o ciljevima Europske unije i da na temelju njih pokušaju navesti neka prava građana EU.

Nakon što su grupe raspravile i zabilježile nekoliko prava građana EU podijelite s učenicima poveznicu koju ćete objaviti na razrednoj društvenoj mreži (Yammer ili Teams) Padlet zid za suradnju. Padlet naslovite "Europska unija i mi". Neka svaka grupa u zasebnom okviru zapiše nekoliko prava europskih građana. Komentirajući ispunjen Padlet zid, pokušajte kod učenika osvijestiti pozitivne činjenice koje Europska unija može ponuditi svojim građanima.

Naposljetku uputite učenike na e-Škole DOS Geografija 5, Modul 1, Jedinica 1.3., Provjeri svoje znanje kako biste provjerili usvojenost znanja o osnovnim značajkama Europske unije, njezinoj važnosti i prednostima članstva.

Postupci potpore

Prilikom čitanja e-Škole DOS Geografija 5, Modul 1, Jedinica 1.3., ulomak Biti građanin Europske unije predvidite da će učenicima s teškoćama u razvoju biti potrebno dulje vrijeme. Također, učenike upoznajte s opcijom prilagodbe fonta, veličine slova i kontrasta unutar samog DOS-a. Po potrebi im ispišite navedeni tekst te ga jezično i grafički prilagodite. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim rečeničnim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostrukog proreda, povećanog razmaka među slovima, ljevostranog poravnanja. Učeniku s oštećenjem vida omogućite prilagodbu svjetlosti i kontrasta na zaslonu.

Tijekom rada u skupini vodite računa o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio skupine kao pasivan promatrač. Prilikom rada u skupini vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice da učenik s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije u zadatku ne treba govoriti ili da učenik s disgrafijom ne treba zapisivati u bilježnicu, osim ako za to iskaže interes. Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu da samostalno odabere u kojoj grupi želi sudjelovati, ovisno o području njegova interesa. Pri zadavanju zadataka koji će se ostvariti tijekom nastave učeniku s teškoćama u razvoju zadajte točno koji će dio rada u grupi napraviti. Objasnite učenicima s teškoćama razliku između ciljeva Europske unije i prava građana. Učenicima s intelektualnim teškoćama možete slikovno prikazati ciljeve i prava.

Prilikom rada u grupi preporučuje se učenike s teškoćama svrstati u grupu u kojoj je učenik koji je spreman prezentirati (što je posebno važno ako je kod učenika s teškoćama prisutna anksioznost). Ako u razredu postoje učenici s poremećajem iz autističnog spektra, valja im najaviti strukturu rada u grupi i sam tijek aktivnosti. Zadaci se mogu razlomiti u korake i popratiti vizualnom podrškom.

Uvijek je važno pohvaliti svako aktivno sudjelovanje i rad učenika s teškoćama.

Za učenike sa specifičnim teškoćama učenja izbjegavajte učenikovo čitanje naglas ili pisanje po ploči pred razredom osim ako učenik izrazi želju.

Provjerite znaju li se učenici s teškoćama u razvoju služiti digitalnim alatima (Yammer ili Teams). Po potrebi izradite pisane upute ili učenicima ponudite alternativni zadatak (npr. izrada plakata Europska unija i mi).

Po potrebi pitanja za ponavljanje e-Škole DOS Geografija 5, Modul 1, Jedinica 1.3., ulomak Provjeri svoje znanje izradite na listiću vodeći računa o jezičnoj i grafičkoj prilagodbi. Za učenike s oštećenjima vida i učenike sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je prilagoditi veličinu slova (minimalno 14 pt, a za slabovidne učenike i više), uporabu sanserifnog fonta (posebno za učenike sa specifičnim teškoćama), podebljan tisak, povećan razmak, jednostavan izgled teksta (bez pozadinskih slika), jasna i kratka pitanja, kao i upute. Za učenike sa specifičnim teškoćama u učenju usto se preporučuje upotrebljavati i dvostruki prored između riječi i rečenica, s poravnanjem teksta s lijeve strane.

Prilikom jezične prilagodbe treba paziti na to da se koriste kraće rečenice, rečenice s jasno izrečenim subjektom i predikatom, da u rečenicama bude uobičajen poredak riječi. Kod izrade listića za učenike s intelektualnim teškoćama koristite se što većim brojem slikovnih prikaza, pitanja pojednostavnite i brojčano ih smanjite. Povezujte što više sadržaj sa stvarnim životom i konkretnim primjerima.

Prilagodba scenarija treba biti u skladu s preporukama stručnog tima škole i učenikovim teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike na istraživanje o zajedničkoj europskoj valuti. Euro je jedno od najvećih postignuća Europske unije. Sve novčanice i kovanice koriste se u svim državama koje su prihvatile euro i u njima je euro zamijenio dotadašnje nacionalne valute. Dok su novčanice u svim zemljama jednake, kovanice imaju zajednički dizajn s jedne, a nacionalni simbol s druge strane. Neka učenici istraže u koliko je europskih država službena valuta euro. Osim država EU euro je službena valuta u još dvije države. Neka učenici otkriju o kojim je državama riječ? Hrvatska planira uvesti euro 2023. godine. Učenici mogu istražiti kakav će dizajn imati hrvatske kovanice eura i predstaviti svoje istraživanje suučenicima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Svaki kotačić je važan!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje neke od glavnih ciljeva Europske unije.
  • Učenik navodi nekoliko prava građana Europske unije.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.