6. razred osnovne škole, 7. razred osnovne škole, 8. razred osnovne škole
Odgojno-obrazovna očekivanja
A.3.2.D. Opisuje važnost redovitoga tjelesnoga vježbanja kao važnog čimbenika regulacije tjelesne mase.
Bavite li se nekim sportom? Vježbate li redovito? Koliko minuta dnevno provedete vježbajući? Mislite li da je redovita tjelesna aktivnost bitna?
Zašto je vježbanje korisno?
Pogledajte video i saznajte koje dobrobiti redovito vježbanje ima za naše tijelo i mozak.
Zašto je važno vježbati? Čitajući savjete o očuvanju zdravlja organizma uvijek ćete se susresti sa savjetima o redovitoj tjelovježbi. Svima su dobro poznati učinci tjelovježbe na mišiće, srce i pluća, no zašto se tjelovježba toliko povezuje sa zdravljem ostalih organa i sustava? Redovito vježbanje pomaže u održavanju tjelesne mase, pomaže u jačanju mišića i kostiju te smanjuje rizik od ozljeda, ali smanjuje i rizik od kroničnih bolesti povezanih sa starenjem poput raka, dijabetesa te bolesti srca i krvnih žila. Vježbanje povisuje srčani ritam te krv brže kola našim tijelom pa samim time brže donosi kisik do svih organa u tijelu. Organi imaju više energije za rad, a štetne i nepotrebne tvari se brzo izlučuju van iz njihova metabolizma. Istraživanja su pokazala da je dovoljno 30 minuta tjelovježbe dnevno 3-4 puta tjedno kako bi sačuvali i produžili zdravlje našeg organizma. Idealne vježbe su aerobne, kardio vježbe koje podižu broj otkucaja srca. Vježbanje ima svoje kratkotrajne i dugotrajne učinke. Npr. vježbanje će automatski pojačati izlučivanje neurohormona poput serotonina, dopamina i noradrenalina koji će vam popraviti raspoloženje odmah nakon vježbanja. Dugotrajno će smanjiti stres, nervozu i osigurati miran san. Vježbanjem ćemo stimulirati i proizvodnju hormona zaduženih za rast moždanih stanica, što će dovesti do promjena i u građi mozga (pogotovo na području hipokampusa i prefrontalnog režnja). Prefrontalni režanj nalazi se na području našega čela i zadužen je za donošenje odluka, koncentraciju, pažnju i osobnost. Hipokampus se nalazi u središnjem području mozga i ključan je za stvaranje i očuvanje dugoročnih sjećanja. Dakle, vježbanjem jačamo ova dva područja mozga što nam omogućava bolju koncentraciju i pozornost, bolju koordinaciju pokreta, brže reflekse, ali i dalekoročnu zaštitu od degenerativnih bolesti poput demencije i Alzheimerove bolesti. Nakon što ste čuli koje sve prednosti osigurava vježbanje, mislim da ste spremni odabrati neku tjelesnu aktivnost koja će vas učiniti sretnim i zdravim. Početni muskulfiber mala je žrtva za sve ostale benefite. Sretno!. Transkript: .
Razmislite trebate li promijeniti životne navike i povećati prosječnu dnevnu tjelovježbu? Djeci od 5 do 18 godina preporuča se barem jedan sat umjerene do snažne tjelesne aktivnosti na dan. Pokušajte to uključiti u svoju dnevnu rutinu (vožnja biciklom do škole, hodanje, nogomet s prijateljima, bavljenje nekim sportom itd.).
Kalkulator izračuna ITM
ITM je skraćenica za indeks tjelesne mase. Možda ga poznajete i kao BMI, što je skraćenica engleskog naziva Body Mass Index. Indeks tjelesne mase pomaže kod određivanja idealne tjelesne mase, a dobije se tako da se tjelesna masa osobe podijeli s kvadratom iznosa njene visine. Važnu ulogu pri određivanju idealne tjelesne mase igra dob i spol. Osobe koje puno vježbaju vrlo često imaju izuzetno visok ITM. Više informacija o vašem tjelesnom zdravlju vam može dati analiza sastava tjelesne mase.
Upišite u ovaj kalkulator masu, visinu, dob i spol i pogledajte ima li osoba normalnu tjelesnu masu ili ne.
Ukoliko je prema ITM kalkulatoru tjelesna masa u zdravom rasponu osoba treba nastaviti s pravilnom prehranom i dovoljnom tjelesnom aktivnošću.
Što treba učiniti ukoliko je osoba pothranjena? A što ako osoba ima prekomjernu tjelesnu masu?
Mjere za smanjenje zdravstvenih rizika obvezno komentirajte s liječnikom.