Predmet
Geografija 6
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Sve nas je više

Naziv predmeta
Geografija 6

Razred
6. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • popis stanovništva
  • gustoća naseljenosti

Gusto i rijetko naseljena područja

Kako biste motivirali učenike, pitajte ih koja su područja svijeta u prošlosti bila najgušće naseljena te koja su reljefno i klimatski najpogodnija za naseljavanje. Upoznajte ih s pojmom gustoće naseljenosti.

Pomoću tematske karte gustoće naseljenosti stanovništva svijeta učenici će usvojiti područja najveće gustoće.

Podijelite učenike u parove. Svaki par trebao bi imati tablet/računalo. Uputite ih neka otvore geografsku kartu gustoće naseljenosti svijeta World Population Density.

Služeći se tematskom kartom gustoće naseljenosti svijeta učenici će u bilježnice zapisati područja najveće i najslabije gustoće naseljenosti. Neka jedan učenik iz para izdvoji područja guste, a drugi rijetke naseljenosti. Nakon toga, neka učenici razmijene informacije o tome što su napisali i dopišu što im nedostaje. U paru će kreirati igru u alatu LearningApps i odabrati vrstu zadatka razvrstavanja po grupama. Sami će pronaći fotografije i karte unutar baze alata LearningApps ili će ih pronaći preko mrežne tražilice koja prikazuje područja guste i rijetke naseljenosti. Trebaju upotrijebiti fotografije i karte pri kreiranju igre razvrstavanja. Podijelit će fotografije u dvije kategorije - gusto i rijetko naseljena područja. Možete im zadati da sami dodaju i tekstualne pojmove koje treba razvrstati. Ako želite, učenike uputite da razvrstaju fotografije prema prirodnim i društvenim čimbenicima.

Projicirajte nekoliko gotovih kvizova koje će drugi parovi rješavati i, na taj način, provjerite usvojenost sadržaja.

Postupci potpore

Kod prilagodbe sadržaja važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti ovisno o zasebnim potrebama i osobinama učenika. Preporučuje se da se učenik s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjesti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Izuzetak mogu biti učenici s poremećajem iz autističnoga spektra kojima sjedenje u klupi na kraju učionice može pridonijeti osjećaju sigurnosti i kontrole u prostoriji jer imaju pregled nad okolinom. Isto tako, učenik s teškoćama podršku može dobiti i od kolege učenika s kojim dijeli klupu. Na taj način, potičemo međusobnu suradnju i socijalizaciju.
Tijekom podučavanja učenika s teškoćama potrebno je koristiti se vizualnim prikazom. Pripremite slikovne prikaze gustih i manje gustih naseljenih područja kao i područja koja su najpogodnija za naseljavanje, a koja ne. Slikovni prikazi trebaju biti praćeni tekstom koji, kratko i jednostavno, opisuje sadržaj slike ili pojma koji se želi podučiti.
Prilikom rada u paru potrebno je voditi računa o tome da učenik s teškoćama bude aktivan sudionik u svim aktivnostima, a nikako pasivan promatrač. Isto tako, vodite brigu o tome da učenici s teškoćama sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje. Primjerice, da učenik s poremećajem iz autističnog spektra ne treba govoriti uime para ili grupe (osim ako izrazi želju za time). Nadalje, ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu samostalan odabir osobe s kojom želi biti u paru ili grupi te mu najavite na početku sata da su u planu nastave zajednički rad i suradnja. Potrebno je češće provjeravati kako funkcionira par u kojem je učenik s teškoćama.
Za učenike s oštećenjima vida, tijekom rada u paru na tabletu/računalu, prilagodite postavke na uređaju koje se odnose na svjetlinu zaslona, veličinu prikaza i jačinu kontrasta, a po potrebi, uključite i čitač ekrana. Učenicima s oštećenjima sluha dobro je dati predložak s napisanim sadržajem teksta koji će obuhvaćati sve što se usmeno izlaže kao i upute za zadatak. Za potrebe nastave uručke valja pripremiti unaprijed i dostaviti ih učeniku elektroničkim putem.
Za učenika s teškoćama, s naglaskom na učenike sa specifičnim teškoćama učenja i one s poremećajem aktivnosti i pažnje, potrebno je jasno i sažeto objasniti zadatak i ulogu u paru kao i ishod zadatka kako bi lakše usmjerili vlastito ponašanje na rješavanje zadatka.
Za učenike s oštećenjem mišićno-koštanog sustava osigurajte puno sudjelovanje u aktivnosti uz vršnjačku podršku pazeći pritom da je učenik, koji pruža podršku, senzibiliziran za suradnju i pozitivno nastrojen za rad s učenikom.

Prije rada u digitalnom alatu LearningApps provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u navedenom alatu. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na potrebe.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike zainteresirane za ovu temu da, na stranicama Državnog zavoda za statistiku, pronađu podatke za svoju općinu/grad u kojem provode ljetne praznike za razdoblje od 1991. do 2021. godine. Zatim, neka izračunaju gustoću naseljenosti te, putem alata Excel, izrade linijski dijagram i prikažu podatke u razredu na jednom od idućih sati.

Nastavna aktivnost za predmet X

Gusto i rijetko naseljena područja

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje područja guste i rijetke naseljenosti.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Od popisa do popisa

Kao motivacijski poticaj povedite razgovor s učenicima o zadnjem popisu stanovništva. Pitajte ih kada i kako je taj popis proveden i što su sve ispitivači pitali njihove ukućane. Također, pitajte zašto je važno provoditi popis stanovništva i koja mu je svrha.

Pomoću linijskog dijagrama popisa stanovništva Hrvatske učenici će, od prvog do zadnjeg popisa te linijskih dijagrama kontinenata, iznijeti svoje bilješke i zaključke o kretanju stanovništva Hrvatske i svijeta.

Uputite ih na grafički prikaz kretanja broja stanovnika Hrvatske od 1857. do 2021. godine na njihovim tabletima ili prikažite grafički prikaz na pametnoj ploči Opće kretanje stanovništva Hrvatske.

Služeći se grafičkim prilogom kretanja broja stanovništva Hrvatske, učenici će iščitati u kojim razdobljima na broj stanovnika Hrvatske raste, u kojima stagnira, a u kojima pada. Učitelj će u digitalnom alatu Wizer postaviti teze o razlozima porasta, pada ili stagnacije broja stanovnika u međupopisnim razdobljima (1857. - 1910., 1910. - 1931., 1931. - 1948., 1948. - 1991. i 1991. - 2021.). U grafikon unesite brojeve od 1 do 5, a učenici će - povlačenjem parova - pridruživati teze koje odgovaraju međupopisnom razdoblju.

Uputite učenike na grafički prikaz kretanja broja stanovnika svijeta po kontinentima od 1800. do 2020. godine World population by continent. Mogu promatrati interaktivni grafički prikaz na računalu. Podijelite ih u skupine od pet. Neka svaki učenik iz skupine odabere jedan kontinent u interaktivnom grafičkom prikazu za tri ili četiri godine, po želji učitelja. Neka izrežu grafikon (print screen / snimka zaslona) i prebace sliku grafikona u plakat u digitalnom alatu Canva. Uz svaki grafikon učenici trebaju dodati po dva podatka o kretanju broja stanovnika koje će pronaći u udžbeniku. Izaberite nekoliko učeničkih radova i, putem pametne ploče/platna/projektora, prokomentirajte ih u razredu.

Postupci potpore

Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti ovisno o zasebnim potrebama i osobinama učenika. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Za učenike s teškoćama pripremite pisani materijal onoga što će se usmeno izlagati. On treba biti jezično i grafički prilagođen. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim rečeničnim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostrukog proreda, povećanog razmaka među slovima, ljevostranog poravnanja.

Učenicima s poremećajem iz autističnog spektra, kao i učenicima s intelektualnim teškoćama, potrebno je omogućiti vizualnu podršku tijekom cijele aktivnosti. Tijekom iznošenja bilješki i zaključaka potičite sve učenike na sudjelovanje, ali ne ustrajte na uključivanju ako učenik s teškoćama pokazuje nelagodu. Isto tako, tijekom zajedničkog iznošenja ne ističite pogreške ako je učenik s teškoćama pogriješio. Svako sudjelovanje pohvalite i ohrabrite. Također, dok komentirate, nemojte usmeno prozivati učenika koji ima teškoće glasovno-govorno-jezične komunikacije (npr. mucanje), već pregledajte njihova zapažanja uvidom u rečenice u bilježnici. Nakon zajedničke rasprave omogućite učeniku s teškoćama odgovore na pitanja koja su bila postavljena tijekom rasprave.

Za učenike s oštećenjima vida na tabletu/računalu prilagodite postavke na uređaju koje se odnose na svjetlinu zaslona, veličinu prikaza i jačinu kontrasta, a po potrebi, uključite i čitač ekrana ili ispišite uvećane prikaze linijskih dijagrama koje će promatrati i komentirati. Kako bi učenici s intelektualnim teškoćama razumjeli sadržaj i aktivno sudjelovali u raspravi, potrebno im je omogućiti dodatna objašnjenja onoga što je izrečeno te postavljanje potpitanja. Isto tako, pružite im dodatnu podršku pri iščitavanju dijagrama. Za bolje razumijevanje pojmova kao što su porast, stagnacija i pad, napravite vizualni prikaz s pripadajućim vizualnim simbolima kako bi učenici s teškoćama bolje razumjeli značenje riječi i kontekst u kojem se koristi.

Prilikom rada u grupi vodite računa o jakim stranama i interesima učenika s teškoćama kako bi bio aktivan sudionik, a nikako pasivan promatrač. Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu samostalan odabir grupe kojoj se želi pridružiti te mu najavite na početku sata da su u planu nastave zajednički rad i suradnja.

Prije rada s učenikom s teškoćama dogovorite da prikuplja podatke određene vrste te mu omogućite listu s ključnim pojmovima/riječima koje će usmjeriti na bitno prilikom pretraživanja i prikupljanja podatka. Osigurajte etapne upute za dogovorenu aktivnost koju će obavljati, tj. pregledno napišite korake rada na predlošku radi efikasnosti i organizacije. Opseg zadatka smanjite s obzirom na razinu funkcioniranja učenika.

Prije rada u digitalnim alatima WIzer i Canva provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u njima. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na njegove potrebe.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike, zainteresirane za ovu temu, da izrade plakat u digitalnom alatu Canva na kojem će, za svaki kontinent, iznijeti trenutno povećanje broja stanovnika te projekcije broja stanovnika za 2100. godinu. Učenici svoje istraživanje mogu predstaviti u razredu na nekom od idućih sati.

Nastavna aktivnost za predmet X

Od popisa do popisa

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira kretanje broja stanovnika Hrvatske pomoću linijskog dijagrama.
  • Učenik analizira kretanje broja stanovnika po kontinentima.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Crtamo linijski dijagram

Ovom ćete aktivnošću razvijati grafičke vještine učenika radom u digitalnom alatu Excel.

Cilj aktivnosti je izraditi linijski dijagram i zaključiti kakvo je kretanje naseljenosti naselja ili županije u kojoj se učenici školuju te ih usporediti s kretanjem broja stanovnika Hrvatske.

Upute za aktivnost učenicima postavite na vašoj razrednoj društvenoj mreži Teams/Yammer. Tu možete staviti i broj stanovnika naselja/županije po popisima.

Podijelite učenike u parove i neka svaki par radi na računalu. Učenici će preuzeti podatke s razredne grupe u koju je učitelj ranije unio podatke o broju stanovnika za prethodne popise stanovništva za 8/9 naselja iz bliže okolice u kojoj se škola nalazi (ovisno o broju učenika u razrednom odjelu). Učenicima ćete dati jasne upute o tome kako izraditi linijski dijagram u sklopu programa Excel. U prvi je stupac potrebno unijeti podatke o broju stanovnika, a u drugi godine popisa. Neka jedan učenik iz para upisuje u jedan stupac, a drugi u drugi. Zatim, treba označiti sve podatke te u donjem, desnom kutu tablice stisnuti križić i izraditi brzu analizu, izabrati grafikone i, na kraju, linijski dijagram. Uputite učenike da unesu tražene podatke iz tablice, naslov dijagrama te da urede boje grafikona po želji.

Učenici objavljuju radove na razrednoj mreži. Izaberite nekoliko grafikona i prikažite ih na pametnoj ploči/projektoru/platnu i neka ih učenici predstave razredu. Putem digitalnog alata pošaljite im povratnu informaciju pomoću analitičke rubrike ili slobodnog teksta.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Zakažite učenicima videosastanak pomoću digitalnog alata MS Teams. Najavite im da je današnja tema vezana uz stanovništvo njihove okolice. Recite da će zadatak raditi u parovima i da će izraditi linijski dijagram za jedno od naselja u bližoj okolici škole. Podatke o stanovništvu za posljednjih nekoliko popisa pronaći će na razrednoj grupi. Unaprijed pripremite podatke o broju stanovnika za prethodne popise stanovništva za 8/9 naselja iz bliže okolice u kojoj se škola nalazi (ovisno o broju učenika u razrednom odjelu). Pomoću opcije dijeljenja zaslona pokažite učenicima tablicu u dokumentu Word u koji ste unijeli podatke o popisima stanovništva. Podijelite učenike u parove i svakom paru zadajte naselje za koje će izraditi linijski dijagram. Dajte im jasne upute kako izraditi linijski dijagram u sklopu digitalnog alata Excel. Pripremite im mrežnu radnu verziju alata Excel kojoj pristup imaju učitelj i parovi. Pomoću dijeljenja zaslona podijelite s učenicima Excel dokument i pokažite im kako unijeti podatke. Recite im da je potrebno u prvi stupac unijeti podatke o broju stanovnika, a u drugi godine popisa. Neka jedan učenik iz para upisuje u jedan, a drugi u drugi stupac. Zatim treba označiti sve podatke te, u donjem desnom rubu tablice, stisnuti na križić i izraditi brzu analizu, izabrati grafikone i, na kraju, linijski grafikon. Uputite učenike da unesu i naslov dijagrama te urede boje grafikona po želji. Dogovorite s njima tko će unutar para izraditi brzu analizu. Također, dogovorite grupno čavrljanje za svaki par u koje će dodati i vas. Zakažite termin novog videosastanka za 20 minuta. Tijekom tih 20 minuta učenici rade u parovima pomoću opcije videopoziva u grupnom čavrljanju. Pridružite se pojedinim videopozivima i promotrite kako rade.
Po završetku zadatka objavljuju radove na razrednoj mreži. Izaberite nekoliko njih i neka ih učenici predstave tako da ćete podijeliti zaslon njihovog grafikona. Putem digitalnog alata pošaljite učenicima povratnu informaciju pomoću analitičke rubrike ili slobodnog teksta.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama, uvijek treba imati na umu da je spomenuta skupina heterogena te da se, uz navedene prilagodbe, mogu dodati još neke, ovisno o zasebnim potrebama učenika.

Za učenike s teškoćama, kao što su učenici sa specifičnim teškoćama učenja, učenici s poremećajem aktivnosti i pažnje, učenici s poremećajem iz autističnog spektra te učenici s oštećenjima sluha, preporučuje se dati upute za izradu u pisanom obliku koje će sadržavati objašnjenje zadatka i korake koji će ih voditi kroz postupak izrade dijagrama. Upute trebaju biti napisane jasno, jednostavno i sažeto. Također, za već spomenute učenike, možete dati primjer linijskog dijagrama broja kretanja stanovnika neke druge županije u kojem će biti pojašnjena značenja pojmova i koji će ih usmjeriti tijekom izrade vlastitog dijagrama županije u kojoj žive ili kojoj se škola nalazi. Isto tako, omogućite im dulje vrijeme izrade (ako je potrebno, i dovršetak kod kuće) te češće provjeravajte napredak tijekom izrade.
Učenici s intelektualnim teškoćama u zadatku mogu sudjelovati tako da im ga pojednostavite s obzirom na razinu funkcioniranja i razumijevanja. Na primjer, pripremite linijski dijagram, tj. grubu skicu dijagrama u digitalnom alatu, a učenik zatim unosi tražene podatke iz tablice, daje naslov dijagramu te uređuje boje grafikona po želji. Potrebno je pripremiti pisanu uputu zadatka podržanu slikovnim prikazima pojedinačnog koraka tijekom rješavanja. Rad u paru pozitivno djeluje na uključivanje učenika s teškoćama jer je omogućena podrška kolege učenika u obavljanju zadane aktivnosti i jačanja socijalnih kompetencija obiju strana.

Za potrebe mrežne nastave temu i zadatak valja pripremiti unaprijed i dostaviti ih učeniku elektroničkim putem kako bi imao dovoljno vremena pripremiti se za sat i pratiti nastavu.

Prije rada u digitalnim alatima Excel i Teams/Yammer provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u njima. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na potrebe.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike, zainteresirane za ovu temu, da naprave plakat u digitalnom alatu Canva koristeći se privlačnim faktorima koji bi potaknuli rast broja stanovnika u njihovom gradu. Mogu svoj plakat podijeliti u razrednoj grupi.

Nastavna aktivnost za predmet X

Crtamo linijski dijagram

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik izrađuje linijski dijagram kretanja stanovnika Hrvatske od prvog do zadnjeg popisa.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.