Na početku sata pustimo, s pomoću kanala YouTube, učenicima Uvertiru opere Carmen francuskog skladatelja Georgesa Bizeta. Metodom dosjećanja s učenicima ponavljamo glazbeni oblik ronda u kojem je Uvertira skladana. Služeći se digitalnim alatom Genially, učenici izrađuju infografiku (shemu) oblika Uvertire.
Sada s učenicima metodom oluje ideja ili interaktivnim radnim listićima, koje smo izradili s pomoću digitalnog alata Wizer, ponovimo stečena znanja o strukturi opere kao djela; prisjetimo se što je libreto, a što partitura i kako se nazivaju autori pojedinog dijela; prisjetimo se što su operni brojevi i s pomoću audiozapisa ponovimo koji je koji operni broj (uvertira, intermezzo, arija, duet, tercet, kvartet, zbor, balet; ponovimo koja je uloga solista, zbora te baleta).
Učenicima s pomoću fotografija iz neke od produkcija opere Carmen (ili više njih), koje smo složili kao videouradak u digitalnom alatu Kizoa, ispričamo opernu priču Carmen. Nakon toga potaknemo raspravu o međusobnom odnosu likova.
Učenici u nekoliko parnih grupa izrađuju križaljku u digitalnom alatu CrosswordLabs s pojmovima i sadržajem iz opere Carmen te ih daju suprotnoj skupini da ih riješi.
Sve je postupke potrebno oblikovati u dogovoru sa stručnim suradnicima škole (psiholozima, logopedima, edukacijskim rehabilitatorima, socijalnim pedagozima) promišljajući ih i provodeći u skladu s osnovnim načelom individualizacije u kojoj je učenik u središtu aktivnosti.
Za učenika s oštećenjem sluha slušanje uvertire opere Carmen potrebno je popratiti sadržajem koji se oslanja na vizualne prikaze sa zapisom sadržaja i iscrpnim opisima. Sadržaj i opis u obliku nastavnog uručka (listića) možete dati učeniku unaprijed kako bi mogao pratiti tematsku cjelinu. Uručak treba biti napisan kratkim i jasnim rečenicama, s istaknutim ključnim pojmovima i njihovim objašnjenjima. Tekst bi trebao biti popraćen i slikovnim materijalom koji upotpunjuje pisane informacije. Također se u aktivnosti slušanja preporučuje amfiteatralno razmjestiti klupe (u polukrug). Učenika s oštećenjem smjestite da sjedi otprilike u sredini polukruga kako bi na najbolji način slušno i vizualno raspolagao informacijama koje dobiva.
Pri ponavljanju pojmova poput libreto, partitura, solist, uvertira, rondo (...) za učenike s oštećenjem sluha nastavne listiće obogatite slikovnim prikazima koji će dopuniti značenje sadržaja. Isto tako, imajte na umu da ćete morati prilagoditi poneka objašnjenja i primjere kako bi ih učenici razumjeli.
Pri postavljanju pitanja tijekom aktivnosti potaknite i ohrabrite učenike da odgovore na njih. Pritom, za učenike s oštećenjem sluha, pitanja prilagodite tako da budu kratka i jasna te da na njih daju kratke odgovore ili ih zapisuju u bilježnici koju možete dobiti na uvid.
Za učenike s oštećenjem mišićno-koštanog sustava potrebno je osigurati sudjelovanje u aktivnosti uz vršnjačku potporu. Pritom pazite na to da je učenik koji pruža potporu senzibiliziran za suradnju i pozitivno usmjeren za rad s učenikom s oštećenjem mišićno-koštanog sustava.
Za učenike s oštećenjem sluha u videouratku koji opisuje sadržaj opere Carmen osigurajte titlove ili mu pripremite pisani sadržaj koji ćete usmeno izložiti.
U daljnjim aktivnostima predviđena je upotreba mnogih digitalnih alata (Genially, Wizer, Kizoa, CrosswordLabs) – provjerite njihovu pristupačnost za učenika s oštećenjem sluha i motoričkim oštećenjem. Uvijek možete kratko objasniti upotrebu alata ili dati pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na njegove potrebe.
Koristite se Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama za pripremu materijala te oblikovanje pitanja i zadataka.
Učenike podijelite u skupine i zadajte im da istraže ženske likove u drugim opernim djelima prema vlastitom izboru ili prema učiteljevu izboru te usporede njihov odnos prema društvu i društva prema njima; odnos tih ženskih likova prema samima sebi te napišu kratki esej o tome. Svaka grupa ili pojedinac obrađuje svoj lik. Nakon toga otvorite virtualnu raspravu na platformi Kialo, na kojoj svaka skupina ili pojedinac iskazuje svoje stajalište, a svi ostali (suparnički timovi ili pojedinci) suprotstavljaju svoje stajalište navedenom. Na kraju rasprave, s pomoću alata Google Forms, učenici u anketi ocjenjuju tko je bio uspješniji u obrani svojih argumenata.
S pomoću metode oluje ideja, s učenicima na početku razgovaramo o pojmu lijepog: što je uopće ljepota; je li ljepota nečeg jednako lijepa za sve koji je promatraju; što je ideal ljepote i savršenog izgleda u osoba, a što u umjetničkom djelu; kako mediji i društvo utječu na nas u poimanju lijepog.
Metodom dosjećanja ponovimo razliku između apsolutne i programne glazbe. S učenicima razgovaramo o tome može li se glazbom opisati izvanglazbeno i može li se izvanglazbenim opisati glazba. Učenicima pustimo Toreadorovu ariju iz opere Carmen. Nakon prvog slušanja objasnimo im da trebaju u digitalnom alatu Web Whiteboard, dok slušaju drugi put isti ulomak iz opere, napisati ili nacrtati svoje promišljanje o glazbi koju slušamo. Radovi se podijele i poslije međusobno objašnjavaju i komentiraju. Učenicima istaknemo da svatko ima pravo na svoje viđenje i da tuđe mišljenje treba poštovati iako se s njime možda ne slažemo.
Učenicima s pomoću audio ili videozapisa objasnimo razliku između doživljaja odgledane predstave uživo te snimki. Jednako tako objasnimo razliku između snimke uživo te studijske snimke.
Učenicima objasnimo što je to kritika i kritičko stajalište općenito, a posredno i što je glazbena kritika i tko se njome bavi (objasnimo glazbeno zanimanje muzikologa). Tada im zadamo da odgledaju određene dijelove iz opere Carmen upućujući ih na način kako se automatski generiraju podnaslovi da bi mogli razumjeti sadržaj pjevanog ili za one koji žele to može biti opera u cijelosti. Učenici nakon toga, služeći se digitalnim alatom Fodey, pišu glazbenu kritiku i objavljuju je kao novinski članak. Važno je napomenuti da kritiku pišu na glazbeni dio, ali i na vizualni (režija, gluma, scenografija, kostimi...).
Sve je postupke potrebno oblikovati u dogovoru sa stručnim suradnicima škole (psiholozima, logopedima, edukacijskim rehabilitatorima, socijalnim pedagozima) promišljajući ih i provodeći u skladu s osnovnim načelom individualizacije u kojoj je učenik u središtu aktivnosti.
Pri razgovoru o pojmu lijepoga učenicima s oštećenjem sluha pitanja prilagodite tako da budu kratka i jasna te da su odgovori na njih kratki. Tim učenicima nije poželjno postavljati iznenadna, otvorena pitanja, primjerice, „što znaš o…”, dvosmislene poruke ili igre riječima. Isto tako, nemojte inzistirati na tome da govore u razredu, osim ako žele u nekoj za njih motivirajućoj situaciji. Ponudite mogućnost davanja odgovora zapisivanjem u bilježnicu koju možete dobiti na uvid.
Pri povezivanju ljepote i lijepoga s umjetničkim djelima koristite se dodatnim pitanjima koja će pomoći u organizaciji misli i izražavanju. Pitanja koja postavljate zapisujte na ploču kako bi učenik s oštećenjem uvijek imao podsjetnik na njih.
Provjerite prate li i koliko učenici s teškoćama medijske i društvene trendove. Ako ih ne prate, možete pripremiti kratku prezentaciju u alatu PowerPoint u kojoj ćete prikazati današnje trendove i objasniti koliko su važni. Sve treba biti potkrijepljeno vizualnim prikazima i sažetim opisnim tekstom.
Daljnje se aktivnosti temelje na slušanju i aktivnom prikazu slušanog s pomoću crteža ili tekstualnog opisa. Učeniku s oštećenjem sluha osigurajte pisani sadržaj (opis) Toreadorove arije kako bi poslije u slikovnom prikazu i s pomoću digitalnog alata sudjelovao u aktivnostima. Provjerite želi li na neki drugi način predstaviti svoj doživljaj, primjerice, odabirom ilustracija s mrežnih stranica uz objašnjenje ili nekim drugim načinom. U objašnjavanju razlika snimke uživo i studijske snimke te predstave uživo i snimke predstave koristite se pisanim opisom s jasnim vizualnim prikazima, sažetim i konkretnim rečenicama ističući važne činjenice i tvrdnje različitim bojama.
Pisanje glazbene kritike, uz poštovanje kriterija vizualnih i glazbenih pokazatelja, zahtjevan je zadatak ako učenik s oštećenjem sluha ne dobije jasne upute pri izradi. Prije rješavanja, zadatak dan učeniku u pisanom obliku treba razdijeliti na manje cjeline koje ćete periodično zadavati: primjerice, prvo vizualni parametri pa zatim samo glazbeni. Predložite nekoliko rečenica kao početak kritike te za središnji i završni dio kritike. Izdvojite primjere nekoliko prihvatljivih i neprihvatljivih rečenica iz dostupnih kritika i prije pisanja ih pročitajte i objasnite učenicima. Istaknite što je i zašto prihvatljivo, a što nije i zašto nije prihvatljivo.
Za učenika s oštećenjem mišićno-koštanog sustava potrebno je osigurati sudjelovanje u aktivnosti uz vršnjačku potporu. Pritom pazite na to da je učenik koji pruža potporu senzibiliziran za suradnju i usmjeren za rad s učenikom s oštećenjem mišićno-koštanog sustava. S obzirom na razinu funkcioniranja, možete mu zadati manji broj zadataka te predvidjeti dulje vrijeme za rješavanje.
Prije rada u digitalnim alatima Web Whiteboard i Fodey provjerite učenikovo razumijevanje ili znanje za rad u tim alatima. Uvijek možete kratko objasniti upotrebu alata ili dati pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na njegove potrebe.
Učenicima pustimo, s pomoću kanala YouTube, audiosnimku Habanere iz opere Carmen. Zatim pustimo videosnimku toga opernog dijela. Učenici metodom oluje ideja, tijekom trajanja i audio i videozapisa, zapisuju svoje ideje i bilješke o odslušanom i odgledanom služeći se znanjem o strukturi i sastavnicama opere. Tada s učenicima komentiramo postoji li razlika slušamo li samo operu u usporedbi s onim kada je i gledamo; je li doživljaj jednak? Isto tako, učenike možemo upozoriti na odnos između izvođenja opernih arija na koncertnim izvedbama, čime se gubi fabularni kontekst i naglasak je na glazbenom izričaju, u odnosu prema ariji unutar scenskog izvođenja, kada je glazbeni izričaj u reciprocitetu sa scenskim.
Služeći se fotografijama iz neke od produkcija opere Carmen (ili više njih), koje smo složili kao videouradak u digitalnom alatu Kizoa, učenicima ponovno ukratko ispričamo opernu priču – libreto opere Carmen.
Na osnovi fotografija iz nekoliko opernih produkcija učenicima objašnjavamo umjetničku slobodu autorskog tima predstave te reinterpretaciju djela; kako se operno djelo može izvesti u izvornom obliku, kako je to zamislio skladatelj ili osuvremeniti i staviti u kontekst današnjeg vremena. Učenici se mogu podijeliti u dvije skupine te potaknuti raspravu. Prva skupina brani postavku izvornog tumačenja opere kao afirmacijski tim, a druga skupina, kao negacijski tim, brani postavku suvremene izvedbe opere.
Učenike potaknemo da, sada u ulozi redatelja, postave svoju operu kao virtualnu priču opredjeljujući se za izvorni ili suvremeni prikaz opere. Učenici uz pomoć drugih učenika mogu postaviti scene, kostimirajući se i glumeći uloge iz opere, te ih fotografirati i prikazati kao virtualnu opernu priču – kolaž slika u prezentaciji u alatu PowerPoint. Sudjelovanjem u zajedničkom postavljanju opere, razvija se suradnički odnos među učenicima.
Učenici, koji su likovno nadareni, mogu u digitalnom alatu Make Beliefs Comix izraditi vlastiti strip ili slikovnicu koja prikazuje fabulu opere Carmen, kao dodatnu aktivnost.
Sve je postupke potrebno oblikovati u dogovoru sa stručnim suradnicima škole (psiholozima, logopedima, edukacijskim rehabilitatorima, socijalnim pedagozima) promišljajući ih i provodeći u skladu s osnovnim načelom individualizacije u kojoj je učenik u središtu aktivnosti.
Aktivnosti se zasnivaju na vidnim i slušnim podražajima te su potrebne posebne prilagodbe za učenike s oštećenjem vida i oštećenjem sluha. To mogu biti unaprijed pripremljeni pisani materijali s opisima sadržaja, likova, radnji i odnosa u operi Carmen. Svi tekstovi trebaju slijediti pravila jednostavnog jezika kako u jezičnoj prilagodbi tako i u grafičkom dizajnu. To podrazumijeva: jasnu strukturu, razdjeljivanje teksta u manje cjeline, kratke i jasne rečenice, objašnjene nepoznate pojmove, upotrebu boja i nabrajanja, izbjegavanje podcrtavanja i kosih slova, veći font (14 ili više), neki od sans-serif fontova, dvostruki prored te bez desnog poravnanja. Za učenika s oštećenjem sluha preporučuje se amfiteatralno postaviti klupe (u polukrug). On će sjediti otprilike u sredini polukruga kako bi na najbolji način slušno i vizualno raspolagao informacijama.
Razgovorom provjerite razumije li učenik s oštećenjem sluha pojmove i zadatke, izražavajte se kratkim i jasnim pitanjima i očekujte takve odgovore.
Sadržaj je zasićen pojmovima koje je potrebno izdvojiti i stvoriti predloške s jasnim objašnjenjima i popratnim vizualnim prikazima za učenike s oštećenjem sluha i vida. Naime, njihova rječnička i pojmovna znanja zbog njihovih glavnih teškoća (vidnih, slušnih), koje utječu na stvaranje iskustava, nisu dostatna. Tako, primjerice, mogu otežano razumjeti i pojmove kao što su operna produkcija, umjetnička sloboda, reinterpretacija. Apstraktni pojmovi posebno su teški, zato pripazite u oblikovanju objašnjenja i primjera.
Za učenika s oštećenjem sluha može biti izazovna produkcija opere u suradnji s kolegama učenicima pa upute za sudjelovanje trebaju biti izrečene jasno. Predložite mu aktivnosti u kojima će sam dati činjenice vezane za operu, a koje ostali učenici mogu iskoristiti za stvaranje suvremenog prikaza opere ili može odabrati kostime za operu i sl.
Učenik s oštećenjem mišićno-koštanog sustava može imati poteškoće pri zapisivanju u bilježnicu. Zato je poželjno osigurati upotrebu digitalnog alata za pretvaranje govora u tekst koji automatski zapisuje riječi koje učenik izgovara.
Prije rada u digitalnim alatima PowerPoint i Make Beliefs Comix provjerite učenikovo razumijevanje ili znanje za rad u tim alatima. Uvijek možete kratko objasniti upotrebu alata ili dati pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na njegove potrebe.
Učenicima zadajte određeni dio iz opere Carmen. Na platformi YouTube učenici pronalaze videozapis te ga s pomoću digitalnog alata Kizoa urede tako da umetnu podnaslove na hrvatskom jeziku. Za prijevod s francuskog jezika (originalnog jezika opere Carmen) ili engleskog jezika, učenici se služe libretom opere i digitalnim alatom Google Translate.
3. Carmen – Duet (Don Jose, Michaela)
5. Carmen – Toreadorova arija i zbor
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.