Predmet
Engleski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Pazi, snima se! 

Naziv predmeta
Engleski jezik 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Razina učenja jezika
5. godina učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • film
  • snimanje filma
  • žanr
  • glumci
  • mjesti i vrijeme radnje
  • filmski plakat
  • osvrt na film

Super je, gledao sam ga i ja!

Započnite razgovor o filmu i pitajte učenike koje filmove vole gledati, koje vrste filma poznaju i zašto se uopće filmovi snimaju. Naglasite da se snimaju kako bi se prenijela ideja, misao, upozorenje ili zapažanje. Pitajte ih kakve se ideje ili upozorenja mogu prenijeti filmom. Napomenite da se, zahvaljujući filmu mogu razbiti različite predrasude i stereotipi jer je film medij koji može približiti razne tematike i drugim ljudima. Pitajte ih da nabroje neke teme kojima se film može baviti - primjerice, ljubav, obitelj, tuga, depresija, stereotipi o različitim narodima, rasne predrasude. Osvrnite se na sam proces gledanja filma, zbližavanje unutar obitelji jer se film gleda zajednički, dijeljenje ideja i razmišljanja, pa čak i samo demokratsko odabiranje koji će se film gledati. Ohrabrite pojedince da iznesu osobne doživljaje vezane uz film - odlazak u kino, obiteljska večer u kinu i sl. Pitajte ih znaju li nabrojati neke vrste filmova, npr. animirani, igrani, eksperimentalni i dokumentarni te im pomognite s nepoznatim vokabularom.

Nastavite aktivnost rješavanjem križaljke koju možete izraditi u alatu Crossword labs kako biste potaknuli učenike na razmišljanje i pamćenje različitih pojmova s područja filma. Unutar križaljke upišite pojmove kao npr. CHARACTER - one of the people in a story, SOUNDTRACK - music in films, DRAMA - a movie about realistic characters in dramatic situations GENRE - a kind or style of music, PLOT - series of events that form the main story i sl.

Nakon što ste ponovili osnovni vokabular ili eventualno naučili neke nove riječi vezane uz filmsku industriju (npr. cast, box office, premiere, sequel...), recite učenicima da u paru napišu nekoliko filmova koje su gledali te se prošeću razredom kako bi pronašli još dvoje učenika koji su gledali isti film. Na taj način, učenici će samostalno formirati grupe od barem četvero učenika koji su pogledali isti film. Ako netko nije gledao ni jedan od spomenutih filmova, neka se slobodno priključi grupi kojoj želi. Na taj način, može o određenom filmu steći nova saznanja koja mu eventualno mogu pobuditi znatiželju i potaknuti da taj film doma pogleda i sam.

Nakon što su grupe formirane, učenici u grupama odgovoraju na četiri pitanja vezana uz film koji su svi u grupi pogledali. Pitanja ste prethodno pripremili na papirima različitih boja koje ujedno mogu biti i boje grupe. Iskoristite i riječi koje su učenici prethodno riješili u križaljci. Ovo je ujedno i odličan način ponavljanja određenog glagolskog vremena. Npr.:

Which character did you like the best? What did you think of the plot? Did you like the cast? What was your favourite scene?

Odgovori se zapisuju u bilježnicu, a na kraju sata možete razgovarati o svim filmovima.

Najavite učenicima igru asocijacija koju će, uz vašu pomoć, izraditi u Microsoft Office 365. Prethodno pripremite igru asocijacija u alatu PowerPoint. Umetnite tablicu veličine šest redaka i četiri stupca. Uredite je bojama grupe i povećajte je preko cijelog slajda. Za ovu igru trebate osigurati nekoliko računala na kojima će raditi svaka grupa. Članovi grupe se demokratski dogovaraju oko riječi i rješenja koje će upisati unutar tablice. Cilj je da svaka grupa, za konačno rješenje, ima naslov filma. Nakon što su učenici ispunili tablicu željenim riječima, pomozite im da riječi prekriju pravokutnicima. Podijelite poveznicu i zajednički odigrajte igru asocijacija. Prezentaciju možete dijeliti preko zajedničkog platna tako da svi učenici mogu sudjelovati.

Učenici, na kraju, komentiraju ponuđena rješenja i biraju film koji ih je najviše zainteresirao kako bi ga zajednički pogledali u razredu. Pohvalite učenike na trudu i zalaganju.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Zakažite učenicima videosastanak pomoću digitalnog alata MS Teams. Prethodno izradite anketu u alatu Mentimeter odabravši oblak riječi kao oblik pitanja s deset ponuđenih polja za unos. Podijelite poveznicu ili QR kod ankete u čavrljanje i pozovite učenike da upišu vrste filmova koje poznaju ili koje vole gledati, npr. animirani, igrani, eksperimentalni i dokumentarni te zajedno komentirajte dobivene riječi u oblaku.

Započnite razgovor o filmovima. Učenici neka svoje odgovore zapišu u čavrljanje, a nekoliko učenika prozovite kako bi svoje odgovore pročitali naglas. Pitajte učenike zašto se filmovi uopće snimaju. Naglasite da se snimaju kako bi se prenijela ideja, misao, upozorenje ili zapažanje. Pitajte ih kakve se ideje ili upozorenja mogu prenijeti filmom. Napomenite da se, zahvaljujući filmu, mogu razbiti različite predrasude i stereotipi jer je film medij koji može približiti različite tematike i drugim ljudima. Pitajte ih da nabroje neke teme kojima se film može baviti - ljubav, obitelj, tuga, depresija, stereotipi o različitim narodima, rasne predrasude. Osvrnite se na sam proces gledanja filma, zbližavanje unutar obitelji jer se film gleda zajedno, dijele se ideje i razmišljanja, a važan je i sam proces demokratskog biranja koji će se film gledati. Ohrabrite pojedince da iznesu svoje osobne doživljaje vezane uz film - odlazak u kino, obiteljska filmska večer i sl.

U čavrljanju s učenicima podijelite poveznicu na križaljku koju možete prethodno izraditi u alatu Crossword labs kako biste ih potaknuli na razmišljanje i pamćenje različitih pojmova s područja filma. Unutar križaljke upišite pojmove kao npr. CHARACTER - one of the people in a story, SOUNDTRACK- music in films, DRAMA - a movie about realistic characters in dramatic situations GENRE - a kind or style of music, PLOT - series of events that form the main story i sl.

Nakon što su učenici ponovili osnovni vokabular ili eventualno naučili neke nove riječi vezane uz filmsku industriju (npr. cast, box office, premiere, sequel...), podijelite učenike u breakout sobe u alatu MS Teams te neka odrede film koji su svi gledali (ili bi željeli gledati). Svaki učenik odgovara na četiri pitanja vezana uz film koji su svi u grupi pogledali. Pitanja ste prethodno postavili u čavrljanju. Iskoristite i riječi koje su učenici prethodno riješili u križaljci. Ovo je ujedno i odličan način ponavljanja određenog glagolskog vremena. Npr. Which character did you like the best? What did you think of the plot? Did you like the cast? What was your favourite scene? Nakon što su odgovorili na pitanje, neka izrade igru asocijacija u digitalnom alatu PowerPoint Microsoft Office 365 koji ste pripremili za svaku grupu tako da ste umetnuli tablicu veličine šest redaka i četiri stupca te je povećali preko cijelog slajda. Poveznicu na igru asocijacija podijelite kao objavu u svaku breakout sobu. Nakon što učenici završe igru, poveznicu neka podijele u čvarljanje. Zatvorite breakout sobe i pozovite grupe da predstave svoju igru asocijacija pozivajući sve ostale grupe da svoje odgovore pišu u čavrljanje ili uključe mikrofone.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na zasebnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima…), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednje klupe u razredu kako biste ga mogli pratiti i pružiti mu dodatnu uputu ili mu pomoći pri izvršavanju zadatka.

Učenicima s jezičnim teškoćama i učenicima sa specifičnim teškoćama učenja, prema potrebi, osigurajte popis riječi na engleskom jeziku i prijevod na hrvatski jezik. To može biti od koristi i za učenike s oštećenjem sluha.

Za učenike koji imaju teškoća sa sricanjem, dopustite rad u paru kako bi učenik uspješno riješio križaljku. Prilikom odabira para za učenika s teškoćom vodite računa o značajkama svakog para kako bi učenik s teškoćom aktivno sudjelovao u zadatku.

Učenici s poremećajem iz spektra autizma nerijetko imaju specifične ili vrlo intenzivne interese. Ako je učeniku jedan od takvih interesa neki film, možete mu dati priliku da, ispred razreda, ispriča taj film i kaže zašto mu je dobar/važan.

Provjerite s učenikom s teškoćama snalazi li se u digitalnim alatima koji se koriste u ovoj aktivnosti.

Prilikom mrežne provedbe aktivnosti provjeravajte s učenicima s teškoćama kako se snalaze u pojedinim fazama aktivnosti te im, po potrebi, pružite pomoć. Kod učenika s deficitom pažnje provjeravajte prati li događanja jer je u mrežnom obliku slabija nastavnikova kontrola. Za učenike s poremećajem iz spektra autizma važno je najaviti i svaku promjenu aktivnosti ili promjenu u prostoru provedbe aktivnosti jer imaju potrebu održavanja ustaljenosti i rutine.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama:
Hrvatska udruga za disleksiju - savjeti učiteljima
Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju
Smjernice MZO-a za rad s učenicima s teškoćama

Nastavna aktivnost za predmet X

Super je, gledao sam ga i ja!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik govori o filmu.
  • Učenik piše kratke rečenice o filmu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • MPT Osobni i socijalni razvoj
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

U svom sam filmu

Započnite razgovor o filmu i pitajte učenike što neki film čini nezaboravnim. Jesu li to likovi, posebni efekti, glazba, dijalozi, scene ili nešto drugo. Potaknite pojedince da iznesu osobna iskustva. Napomenite da je film sjajan medij za opisivanje života, osobnih želja, stavova i uvažavanje različitih ukusa.

Iskoristite priliku i ponovite stupnjevanje pridjeva kojima će učenici opisati svoje omiljene filmove. Pripremite listiće s već pripremljenim rečenicama o filmovima. Npr.:

Pirates of the Caribbean is ________ (entertaining) movie I have ever seen.

__________ is _______________(funny) actor of all, he made me laugh a lot.

Romantic/horror/sci-fimovies are _____________(boring) films.

Pitajte ih da obrazlože svoje mišljenje i potaknite raspravu zašto je važno da se djeca i mladi bave filmom. Naglasite da tako mogu ostvariti svoja prava na izražavanje jer im film omogućuje da se i njihov glas čuje.

Pogledajte nekoliko kratkih filmova ili najava za film koje su napravili njihovi vršnjaci, npr. Amelia’s Closet ili neki drugi po vlastitom izboru, Classroom.nyicff. Razgovarajte o temi filma - zlostavljanju i predrasudama. Pitajte ih za osobna saznanja o nekim problemima koji bi trebali biti prikazani u filmu – zabranjena ljubav, problemi u školi, u obitelji, nasilje u vezi, rasne predrasude, nesloga u razredu, situacije kad nastavnik ima svoje ''ljubimce'' u razredu i sl.

Ponudite im mogućnost da se i sami na taj način izraze, tako da im najavite projekt koji će započeti fotografiranjem. Potaknite učenike da fotografiraju neki prizor ili osobu iz svoje svakodnevnice - člana obitelji, kućnog ljubimca, školu, prijatelja, lokvu vode, lišće, uplakano lice, prljavi pod i slično. Recite učenicima da fotografije donesu u školu ili ih zamolite da Vam ih pošalju na neku od besplatnih privatnih društvenih mreža. Ispišite fotografije i donesite ih u razred. Posjednite učenike u krug i izmiješajte fotografije koje su donijeli. Svaka od nasumično odabranih fotografija će poslužiti kao podloga za priču.

Podijelite učenike u četiri grupe tako da jedan od učenika, koji se dobrovoljno javio, nasumično bira četiri ili pet fotografija koje su ispred njega. Njemu se pridružuju učenici koji smatraju da su fotografije zanimljive i da potiču na kreativno izražavanje. Potaknite ih na suradnju nakon svakog kruga biranja, pobudite im maštu koje sve priče mogu stvoriti ponuđenim fotografijama.

Najavite im snimanje kratke scene na temelju postojećih fotografija. Naglasite da, prije samog snimanja, trebaju zajednički dogovoriti ideju, temu, scenografiju, mjesto i vrijeme radnje, opis i ponašanje likova, dijaloge ili monologe, podjelu uloga, pisanje kratkog dijaloga na engleskom jeziku, vježbu, snimanje i eventualni odabir glazbe. Upozorite učenike na poštivanje autorskih prava. Snimati se mogu običnim mobilnim uređajem koji ima integriranu kameru. Na taj način, imaju i kameru i montažni stol i svoj distribucijski kanal – YouTube.

Teme, kojima bi se njihove kratke scene bavile, teme su o kojima i oni sami razmišljaju, slične dileme i životna iskustva, Uz pomoć kratkih isječaka mogu se prepoznati u tuđoj priči i osjetiti se manje otuđeno, vidjeti da nisu sami. Tako ih zapravo potičemo, ne samo na filmsko stvaralaštvo ili bavljenje umjetnošću, nego i na kreiranje i izražavanje vlastitog stava. Potaknite ih i na snimanje kratke scene koja se može baviti i nekim aktualnim problemom u školi, npr. vršnjačko nasilje.

Na kraju, vrlo je važno da filmovi ugledaju svjetlo dana. Uz vašu pomoć učenici otvaraju zasebni YouTube kanal. Upišite u Google tražilicu YouTube, odaberite poveznicu za YouTube i, u postavkama s lijeve strane, odaberite Izradu novog kanala. Prenesite videozapise iz mape koju ste spremili na svom računalu. Zajednički odlučite hoće li veza biti javno dostupna, uz potpisanu suglasnost svih roditelja.

Poveznicu možete objaviti na mrežnim stranicama svoje škole ili razreda.

Učenici mogu prikazati kratku scenu do 30 seknudi u digitalnom alatu Animoto. Nastavnici imaju mogućnost korištenja i besplatnog Plus korisničkog računa s kojim mogu izraditi desetominutni video sastavljanjem snimljenih scena u digitalnom alatu Animoto.

Organizirajte premijeru filmova kao pravu svečanost - projekcije neka se održe u razredu ili školskoj dvorani, uz pohvale i nagrade za različite kategorije, u maniri prave, oskarovske dodjele nagrada.

Postupci potpore

Učenicima s jezičnim teškoćama i onima sa specifičnim teškoćama učenja, prema potrebi, osigurajte popis riječi na engleskom jeziku i prijevod na hrvatski jezik. To može biti od koristi i za učenike s oštećenjem sluha.

Prilikom rada u skupini važno je osigurati jasne upute za učenike s teškoćama u okviru skupine u kojoj se nalaze kako bi se izbjegla situacija da učenik ne sudjeluje ili iščekuje zadatak. Prilikom rada u skupini vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje.

Tijekom gledanja kratkih filmova ili najava za film vodite računa o tome da su titlovi upaljeni, što je vrlo važno za učenike s oštećenjem sluha. Po potrebi, omogućite ponovno gledanje dijelova filmova ili cijelih najava za učenike s teškoćama.

Provjeravajte snalaze li se učenici s teškoćama u spomenutim digitalnim alatima. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakšeg korištenja alata.

Nastavna aktivnost za predmet X

U svom sam filmu

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razgovara na temu od osobnog interesa.
  • Učenik se kreativno izražava na temu filma.
  • Učenik piše kratke rečenice.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • MPT Osobni i socijalni razvoj

Gledaj i uživaj!

Započnite sat ponavljanjem ciljanog vokabulara vezanog uz film. Ponovite nazive za predmete i mjesta, žanrove, ljude koji rade na filmu i sl. Izradite slikovne kartice ili pripremite igru povezivanja slike i riječi u digitalnom alatu Wordwall. Riječi mogu biti, npr. popcorn, Hollywood, script, special effects, camera, cameraman, a box office, screen i sl. Ponovite i pridjeve za opisivanje likova i radnje, npr. entertaining, exciting, fascinating, enjoyable uz pomoć kviza izrađenog također u alatu Wordwall ili Word-search-labs.

Učenici će postojeće riječi upotrebljavati u izradi filmskog plakata i kratkog osvrta na film.

Učenici u grupama izrađuju filmski plakat za jedan od kratkih filmova iz prethodne aktivnosti. Podsjetite ih da su, kroz svoje filmove, progovorili o svom životu, onome što ih boli ili raduje. Pitajte ih na koji su način dobili slobodu u prenošenju poruke. Izrazili su se iskrenije nego što bi možda bili spremni kad bi morali izravno govoriti o sebi; progovorili su o određenim problemima u društvu - diskriminaciji, nasilju, neuvažavanju i sl.

Prije početka izrade filmskog plakata ukažite na važnost estetike jer je slika osnovno sredstvo vizualne komunikacije. Filmski plakat, odnosno poster koji će učenici izrađivati, ključni je vizualni dio koji će svojim sadržajem privući publiku. Učenici na taj način svladavaju i osnove marketinga.

Učenici najprije biraju neki od filmova iz prethodne aktivnosti, a zatim u bilježnice zapisuju ključne riječi, imena glavnih likova, kratak sažetak filma i sl. Potaknite ih da napišu u bilježnice i kratak osvrt na film u maniri pravih filmskih kritičara. Podsjetite učenike da osvrt na film treba odgovoriti na određena pitanja, npr.: Plot - What happens? Are there any plot twists? ...

Characters - Who are the main characters? Who was your favourite character and why?

Your opinion - Did you like the film? What was your favourite part and why?

Recommend - Would you recommend this film to a friend? Učenici mogu napisati i odgovore na neka druga pitanja, npr. Who is your favourite character/scene in the film? (Why?) Is it based on a book? Where and when is the film set? Who stars in the film? What kind of person would like this film?

Pripremite im primjere rečenica koji mogu služiti kao okosnica njihovog osvrta koji ne treba biti dulji od 70 do 100 riječi.

The film______is about ______. The film is based on a book______________. The film is set in _____ and starts in________. It tells the story of ______________. I love________________. itd.

Rating:

Učenici plakat izrađuju u digitalnom alatu Canva. Podsjetite ih na to da tekst na filmskim plakatima obično sadrži naslov filma velikim slovima i imena glavnih glumaca. Također, može sadržavati neki slogan, ime redatelja, imena likova, datum izlaska i druge relevantne pojedinosti za informiranje potencijalnih gledatelja o filmu.

Nakon izrade plakata pokažite radove na zajedničkom platnu. Učenici komentiraju radove i vrednuju uz pomoć izlaznih kartica koje ste prethodno pripremili. Potaknite pozitivne komentare. Naglasite da im kreativno stvaranje može poslužiti za određeno otvaranje vidika prema drugačijem viđenju nekih životnih situacija i da trebamo poštivati i prihvaćati druge i drugačije ideje.

Sve radove izložite u razredu na panou ili pohranite u razrednu bilježnicu One Note/Class Notebook.

Pohvalite sve učenike za ideje i međusobnu suradnju.

Postupci potpore

I u ovoj aktivnosti učenicima s jezičnim teškoćama i učenicima sa specifičnim teškoćama učenja, prema potrebi, osigurajte popis riječi na engleskom jeziku i prijevod na hrvatski jezik. To može biti od koristi i za učenike s oštećenjem sluha. Vizualna podrška u obliku slika, odnosno simbola, također može biti vrlo korisna.

Provjerite s učenikom s teškoćama snalazi li se u digitalnim alatima koji se koriste u ovoj aktivnosti. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakšeg korištenja alata.

Prilikom rada u skupini važno je osigurati jasne upute za učenike s teškoćama u okviru skupine u kojoj se nalaze kako bi se izbjegla situacija da učenik ne sudjeluje ili iščekuje zadatak. Prilikom rada u skupini vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje. Učenike s deficitom pažnje valja uklopiti u skupinu u kojoj se nalaze učenici koji djeluju usmjeravajuće (oblik vršnjačke podrške). I u ovoj aktivnosti prednost u odabiru filma možete dati učeniku s poremećajem iz spektra autizma ako ga osobno zanima.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike da sudjeluju na Festivalu prava djece koji potiče kritičko promišljanje. Uz pomoć digitalnog alata Animoto mogu posložiti već snimljene scene u kratak film po vlastitom izboru. Recite im da osmisle dijalog za trailer koji će pratiti film. Dijalog treba biti na engleskom i uključivati riječi i izraze koje su učenici već koristili u prethodnim aktivnostima.

Nastavna aktivnost za predmet X

Gledaj i uživaj!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik govori o filmu.
  • Učenik se kreativno izražava na temu od osobnog interesa.
  • Učenik piše kratak tekst o filmu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • MPT Osobni i socijalni razvoj
  • MPT Poduzetništvo

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Classroom.nyicff

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.