Ovu aktivnost organizirajte nakon što učenici samostalno pročitaju ili pogledaju dramu Miroslava Krleže “Gospoda Glembajevi”. Učenici tijekom aktivnosti trebaju imati pristup cjelovitom tekstu koji je dostupan na portalu e-Lektire uz AAI@EduHr identitetsku oznaku da bi mogli citirati i parafrazirati odabrane ulomke iz drame.
Započnite pitanjem: Kako bi danas Glembajevi upleteni u aferu Rupert-Canjeg pokušali upravljati mišljenjem javnosti i njihovim stavovima i vrijednostima?
Učenici mogu svoje ideje razmijeniti usmeno ili pak upisivanjem na digitalne papiriće na online ploči Lino. Prokomentirajte prikupljene ideje i zatim odaberite one koji se odnose na medijsko manipuliranje i život u medijskim mjehurićima na koje utječe društveno umrežavanje i praćenje određenih novinara, blogera ili influencera s kojima dijelimo iste ideološke pretpostavke. Učenike upoznajte i s pojmom spin-doktora. Neka istraže značenje pojma jer će ga trebati upotrijebiti pri oblikovanju bloga.
Nakon uvodnoga razgovora učenike podijelite u grupe od tri do pet članova koji će pokrenuti blogove pojedinih likova iz drame te iz njihove točke gledišta, područja osobnog interesa i interesa društvene skupine koju zastupaju, prezentirati činjenice o zadanome pravnom slučaju Rupert-Canjeg i suđenju u koje je upletena barunica Castelli. Predlažemo da obuhvatite sljedeće likove: barunicu Castelli-Glembay, dr. iuris Pubu Fabriczyja-Glembaya, Nacija Ingnjata Glembaya, Olivera Glembaya, novinara socijalističkoga svjetonazora koji prati slučaj Rupert-Canjeg, sindikalista Antuna Skomraka prije nego što je počinio samoubojstvo.
Učenici se u grupama najprije dogovaraju oko izbora aplikacije na kojoj će pokrenuti blog. Možete im ponuditi: Adobe Spark Post, Blogger, Wix, SimpleSite, Google Sites. Nakon što kreiraju blog, učenici oblikuju naslovnicu, bočne ili gornje izbornike i predstavljanje autora bloga. Mogu mu izraditi i avatar aplikacijom Bitmoji ili dodati besplatnu fotografiju s Usplasha. Nakon toga unose najmanje pet zapisa o slučaju Rupert-Canjeg iz zadanog gledišta kojim dokazuju svoje razumijevanje drame, motivacije i postupaka likova, njihovo ideološko i političko gledište. Način izražavanja lika treba biti usklađen s karakterom lika, govorom likova u drami, ali prilagođenim suvremenoj publici i mediju u kojemu se lik predstavlja. Svaki učenik određuje pod kojim će uvjetima podijeliti svoje tekstove, odnosno hoće li ih zaštiti autorskim pravom ili podijeliti s licencom pod određenim uvjetima dijeljenja.
Na kraju aktivnosti učenici jedni drugima predstavljaju svoje blogove. Nakon svake grupe slijedi vršnjačko vrednovanje: postavljanjem pitanja ili prema unaprijed pripremljenim listama za procjenu uspješnosti preoblike dramskoga teksta u oblik bloga te koliko je ta preoblika uspješna kao medijska manipulacija kojom se nastoji utjecati na doživljaj stvarnosti i vrijednosti primatelja poruka odaslanih blogom.
U uvodnoj aktivnosti čitanja lektira, učenicima sa specifičnim teškoćama omogućite prilagodbu teksta ukoliko je to moguće ili smanjite broj stranica tijekom čitanja. Omogućite im dovoljno vremena za čitanje prije aktivnosti. Ukoliko imaju većih problema s čitanjem, dovoljno da je da pogledaju film. Učenicima s teškoćama dajte pisane upute po koracima za korištenje digitalnih alata. Za učenike s oštećenjem vida provjerite podržava li čitač ekrana zadani digitalni alat, ukoliko ne podržava omogućite mu podršku učenika iz razreda. Učenike s teškoćama podijelite u skupine učenika koji im mogu pružiti podršku u radu. Omogućite im ravnopravno i aktivno sudjelovanje u radu u skupini. Jasno definirajte zadatak i ulogu učenika s teškoćama unutar skupine sukladno njegovim mogućnostima. Tijekom rada u paru/skupini provjeravajte razumiju li učenici s teškoćama zadatke te im pružite podršku. Dodatne informacije možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama.
Učenici koji žele više mogu izraditi blog slikara Leona Glembaya na kojemu predstavlja svoje likovne eseje, svoje radove koje je izlagao u svjetskim poznatim galerijama, ali i tijekom boravka u sanatoriju, svoj odnos prema malograđanskome društvu nakon što je ubio barunicu Castelli-Glembay.
Za uvodnu motivacijsku aktivnost pripremite igru spajanja parova koju ćete prethodno izraditi u alatu LearningApps. Jedan dio para neka čini ponuđeni videozapis (bez opisa), a drugi dio para odgovarajući opis glazbala ili načina vokalnog izričaja u glazbi 20. i 21. stoljeća. Prijedlog popisa parova: 1. Claude-Michel Schönberg: Do You Hear the People Sing? iz mjuzikla Jadnici – belt tehnika pjevanja; 2. Sagi Braitner – beatbox; 3. Benny Goodman: Air Mail Special (Good Enough to Keep), u izvedbi Elle Fitzgerald - scat pjevanje 4. The Percussion Show: Body Percussion – tjeloglazba; 5. The Stomp London - step ples s predmetima iz svakodnevne uporabe; 6. Gabriel Prokofiev: ulomak iz Koncerta za gramafon i orkestar – gramafon i orkestar; 7. Martin Molin: Marble Machine - glazbalo na 2000 kuglica; 8. Ennio Morricone: Once Upon a Time in the West - teremin i orkestar. Po završetku igre razgovarajte s učenicima o odigranoj igri, prokomentirajte i kojim vrstama glazbe odnosno glazbenim stilovima i žanrovima pripadaju pojedini primjeri te međusobne utjecaje i prožimanja stilova u ovom razdoblju. Potaknite učenike i da nastave niz novih, neuobičajenih, elektroničkih, digitalnih glazbala te načina vokalnog ili plesnog izričaja, po kojima se glazba 20. i 21. stoljeća razlikuje od svih dotadašnjih glazbeno-povijesnih razdoblja.
Potom podijelite učenike u podjednake grupe od 4 - 5 članova. Zadajte im da na mrežnim stranicama potraže dodatne informacije o nastanku i konstrukciji pojedinoga glazbala, razvoju i obilježjima pojedine pjevačke ili plesačke tehnike iz gledanih primjera ili neka odaberu njima bliske primjere te osmisle izgled i sadržaj bloga na kojem će prezentirati željeni sadržaj. Vrlo bitna stavka je i pronaći ciljanu čitateljsku publiku i zainteresirati je za sadržaj. Svakako je pri tome bitno osmisliti intrigantan naziv bloga koji će motivirati čitatelja na početak praćenja bloga te naslovnom slikom dati blogu i vizualni, prepoznatljivi identitet. Neka pokušaju zainteresirati čitatelja sa zanimljivim, motivirajućim uvodom u kojem će primjerice predstaviti neku zanimljivu anegdotu vezanu uz temu, postaviti intrigantno pitanje i sl. Za izradu bloga učenici mogu koristiti, primjerice, alat Wix.
Potaknite učenike na promišljanje o preuzimanju vizualnih, auditivnih, tekstualnih i drugih sadržaja za potrebu izrade bloga. U tu svrhu učenici neka pogledaju videozapis i riješe kviz. Zatim neka unutar grupe prokomentiraju u kolikoj su mjeri poštivali prava vlasništa i zakonske odredbe o dijeljenju tuđih i vlastitih sadržaja pri osmišljavanju i izradi bloga te naprave eventualne ispravke po tom pitanju. Također je bitno da vode računa o zaštiti vlastitih autorskih uradaka primjerenim oznakama CC licenci, prema potrebi neka se posluže i sljedećim izvorom: Creative Common Licence.
Po završetku izrade bloga učenici neka razredu predstave svoje uratke, a najbolje blogove možete objaviti na mrežnim stranicama škole.
Tijekom uvodne aktivnosti spajanja parova učenicima s oštećenjem sluha i učenicima s oštećenjem vida omogućite rad u paru koji će im biti podrška u rješavanju zadatka. Učenike s teškoćama podijelite u skupine učenika koji im mogu pružiti podršku u radu. Omogućite im ravnopravno i aktivno sudjelovanje u radu u skupini. Jasno definirajte ulogu i zadatak učenika s teškoćama u grupi. Provjerite razumijevanje zadataka te im pružite podršku ukoliko vidite da je potrebno. Kod korištenja digitalnih alata za učenike s teškoćama pripremite pisane upute po koracima. Dodatne informacije možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama.
Potaknite i razgovor o glazbenim interesima i samih učenika, je li možda bavljenje nekim od navedenih izričaja njihov hobi. Zainteresirani učenici neka svoje znanje i umijeće prezentiraju javnosti putem vloga na kojem mogu prezentirati različite sadržaje: tutoriala za učenje pojedine vještine do gotovih uradaka i svojih autorskih djela. Za potrebe vloga neka snime kratki videozapis kamerom svoga mobilnog uređaja, koji mogu dodatno urediti alatom Adobe Spark.
Na početku aktivnosti, u razgovoru s učenicima, saznajte postoji li neki vloger ili najdraži youtuber kojeg prate? Koje teme prate i zašto? Jesu li teme koje prate edukativne ili im isključivo služe za zabavu? Što im je najzanimljivije u takvom načinu plasiranja nečijih stavova i razmišljanja? Koje su negativne, a koje pozitivne strane takvog načina komunikacije? Je li im kod vlogera koje prate važnija kvaliteta sadržaja ili njihova popularnost i gledanost? Koliko vremena dnevno potroše na praćenje takvih sadržaja? i sl.
U sljedećem dijelu aktivnosti učenike podijelite u timove od maksimalno pet učenika u kojima će izrađivati vlog na određenu temu. Učenike podijelite na način da na ploču napišete određene teme koje govore o klimatskim promjenama u svijetu ili zavičaju, energetskoj održivosti zavičaja, održivom turizmu, ekološkom stanju u zavičaju i sl. Dozvolite timovima da sami odaberu jednu od ponuđenih tema koju žele istraživati, ali svaki tim mora imati različitu temu. Učenici po timovima najprije moraju istražiti što je to vlog i na koji način se stvara jedan vlog.
Nakon toga uputite ih da se međusobno dogovore o podjeli zadataka vezanog za glavne komponente pri izradi vloga (istraživanje teme, pisanje koncepta, snimanje, objave i odgovaranje na komentare itd.). Nakon istraživanja teme neka učenici zajednički izrade koncept koji mogu napisati u alatu kao što je Google Dokument. Neka se učenici potrude da koncept koji će pisati bude zanimljiv, kreativan, da nudi neke nepoznate informacije i zanimljive činjenice kako bi vlog mogao privući veći broj gledatelja. Nakon izrade koncepta neka učenici odu na teren te na terenu snime priču o odabranoj temi (ako nisu u mogućnosti otići na teren, temu mogu potkrijepiti slikama koje će pronaći na internetu). Videomaterijale koje snime mogu obraditi u alatu Adobe Spark tako da za svoje videomaterijale definiraju CC licencu, odnosno uvjete pod kojima će ih dijeliti, a detalje mogu pronaći na stranici O licencama. Materijale mogu objaviti u nekoliko odvojenih videouradaka kraćeg trajanja kao serijal o određenoj temi. Nakon uređivanja sadržaja neka učenici objave uradak na društvenim mrežama ili vlastitom Youtube kanalu te ga podjele među prijateljima. Nakon nekog vremena mogu analizirati komentare vloga koje su dobili od prijatelja te na taj način napraviti analizu što sve trebaju popraviti u vlogu i što im je bilo dobro.
Učenike s teškoćama učenja zanimljivim pitanjima i podpitanjima potaknite na sudjelovanje u uvodnoj aktivnosti. Omogućite im smještanje u grupu učenika prema njihovom interesu istraživanja. Unutar skupine jasno odredite njihovu ulogu i zadatak ovisno o njihovim mogućnostima. Za učenike s oštećenjem vida i za učenike s oštećenjem sluha omogućite rad u paru unutar skupine. Provjerite jesu li učenici razumjeli zadatak te im pružite podršku u radu. Važno je da ravnopravno pridonose radu skupine te da se osjećaju uspješno u izvršavanju zadatka. Dodatne informacije možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama.
Učenici koji žele znati više mogu proučiti osnovne zakonske regulative vezane za vlasništvo i dijeljenje sadržaja putem svog vloga kao što su EUIPO i WIPO te o tome napraviti izlaganje pred ostalim učenicima.
Zamolite učenike da na nastavni sat donesu fotografiju koja prikazuje omiljeno mjesto ili zanimljivost (npr. parkovi, restorani, kafići, rekreacijski sadržaji, kulturna mjesta/događanja, znamenitosti, popularna okupljališta, kupališta i sl.) u njihovom gradu/mjestu te za koje smatraju da bi ih njihovi vršnjaci iz zemalja njemačkog govornog područja obavezno trebali posjetiti. Učenicima možete predložiti da fotografije snime svojim pametnim telefonima.
Prikupite i prikažite fotografije učenika na zajedničkom online zidu te provedite kratak razgovor potičući ih da opišu odabrana mjesta, navedu po čemu su ona posebna i zašto bi ih njihovi vršnjaci trebali posjetiti. Potaknite ih da prikazana mjesta grupiraju, navedu pripadajuća područja te ih u njih svrstaju (npr. kultura, sport, zabava, hrana, glazba, aktualna događanja i sl.). Za izradu online zida možete koristiti jedan od digitalnih alata, primjerice Padlet.
Podijelite učenike u grupe i objasnite im kako će izraditi i voditi blog u obliku vodiča za mlade posjetitelje koji žele istražiti i upoznati grad/mjesto iz perspektive svojih vršnjaka. Predložite da svaka grupa uredi po jednu stranicu bloga na kojoj će određena mjesta i/ili zanimljivosti iz pojedinih područja prikazati i opisati. Učenicima možete predložiti neke od digitalnih alata za izradu bloga, primjerice Wordpress ili Wix .
Dodijelite svakoj grupi jedno od prethodno definiranih područja. Uputite ih da prikupe materijale i podatke za pojedina područja tako što će primjerice slikati i/ili snimati određena mjesta i zanimljivosti svog grada/mjesta, označiti ih na Google kartama, intervjuirati građane i osobe koje im mogu pružiti bitne informacije, snimiti audio zapise i sl. Dopustite učenicima da sami odluče kako će prikazati i tekstualno opisati odabrana mjesta i/ili zanimljivosti. Podsjetite učenike na važnost podjele zadataka unutar grupe, izrade plana rada i rasporeda izvršavanja zadataka.
Uputite učenike na korištenje Creative Commons licenci kako bi zaštitili vlastite objavljene materijale (slike, video uratke, audio zapise i sl.) i odredili pod kojim uvjetima se mogu dijeliti i koristiti.
Svoj blog učenici mogu predstaviti povodom obilježavanja određenog događaja u školi i/ili kontaktirati lokalnu turističku zajednicu i predložiti da objave poveznicu njihovog bloga na svojoj službenoj stranici.
Učenicima s teškoćama osigurajte smještanje u skupine učenika koji im mogu pružiti podršku u radu. Važno je da učenik s teškoćama ravnopravno i aktivno sudjeluje u radu u skupini. Po potrebni omogućite i rad u paru unutar skupine, posebice za učenike s oštećenjem vida kod opisivanja fotografija, korištenja digitalnih alata. Jasno definirajte zadatak i ulogu učenika s teškoćama unutar skupine sukladno s njegovim mogućnostima. Tijekom rada u paru/skupini provjeravajte razumiju li učenici s teškoćama zadatke te im pružite podršku. Za korištenje digitalnih alata za učenike s teškoćama pripremite pisane/slikovne upute po koracima kako bi bili samostalniji i uspješniji u radu. Dodatne informacije možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama.
Dodatno motiviranim i jezično naprednijim učenicima predložite da administriraju i aktualiziraju blog te da u suradnji s nastavnicima engleskog i hrvatskog jezika prevedu blog kako bi bio dostupan i njihovim vršnjacima iz drugih zemalja.
Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (17.1.2021.).
WIPO - World Intellectual Property Organization (17.1.2021.).
Državni zavod za intelektualno vlasništvo. Zaštita intelektualnog vlasništva (17.1.2021.).
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.