Predmet
Hrvatski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Put pod noge, pravopis u ruke!

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • višerječna imena
  • jednorječna imena
  • vlastita imena
  • imena kontinenata
  • imena naseljenih mjesta
  • imena država
  • zavičajna imena
  • veliko početno slovo

Putujemo i učimo

Aktivnost možete početi prikazujući na platnu ili pametnoj ploči učenicima kartu Hrvatske. Započnite razgovor postavljanjem pitanja, npr. Koje dijelove Hrvatske biste voljeli posjetiti? Koji vam je najljepši hrvatski grad koji ste posjetili? Koja vam je hrvatska regija najbolje poznata?

Potaknite učenike na to da navedu svoja saznanja o nekim manje poznatim mjestima u Hrvatskoj koja su možda posjetili. Tijekom razgovora potaknite učenike dna to a iznesu vlastita iskustva o mjestima koja su posjetili. Navedite da svi govornici, bez obzira na to iz kojega dijela Hrvatske dolazili, trebaju poznavati i pridržavati se pravopisnih pravila. Naime, ona su dio jezične norme, odnosno pravila po kojima učimo i upotrebljavamo hrvatski standardni jezik. Primjena pravopisnih pravila odraz je poznavanja standardnoga jezika.

Najavite učenicima kratko besplatno putovanje po Hrvatskoj uz pomoć interaktivne karte Hrvatske koju mogu pronaći na početku digitalnoga sadržaja na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta. Nakon proučavanja karte razgovarajte s učenicima o imenima naseljenih mjesta koja su otkrili na karti, postavite im pitanja, npr. Što imenuju napisana imena? Od koliko se riječi sastoje? Kako nazivamo vlastita imena koja se sastoje od jedne riječi? Neka učenici u paru riješe prvi zadatak razvrstavanja jednorječnih i višerječnih imena naseljenih mjesta.

Podijelite učenike u grupe (ovisno o broju učenika u razrednome odjelu). Grupe mogu nositi hrvatska zavičajna imena.

Primjer:

Objasnite učenicima tijek i trajanje istraživačkoga rada u grupama te predstavljanje rezultata rada. Možete unaprijed pripremiti kartice s uputama i zadatcima.

Grupa Zagorje: Istražite na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta kako se pišu jednorječna i višerječna imena kontinenata. Navedite primjere te razvrstajte imena svih sedam kontinenata na jednorječna i višerječna imena. Osmislite najmanje dva izmišljena imena kontinenata. Kratko opišite izmišljene kontinente (gdje se nalaze, naseljenost, klima, zanimljivosti). Rezultate svoga rada zapišite na papir u obliku umne mape. Ključni pojam: imena kontinenata. Vrijeme istraživanja i rada: 15 minuta. Svoje ćete zaključke predstaviti ostalim učenicima u obliku kratkoga usmenog sažetka.

Grupa Lika: Istražite na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta kako se pišu jednorječna i višerječna imena država. Navedite pet jednorječnih i pet višerječnih imena država. Odaberite dvije države koje ćete kratko predstaviti ostalim učenicima (položaj, stanovništvo, klima, gospodarstvo, zanimljivosti). Ako vam je potrebna pomoć u predstavljanju odabranih država, možete pretražiti internet i pronaći potrebne podatke. Rezultate svoga rada (i izvore istraživanja) zapišite na papir u obliku umne mape. Ključni pojam: imena država. Vrijeme istraživanja i rada: 15 minuta. Svoje ćete zaključke predstaviti ostalim učenicima u obliku kratkoga usmenog sažetka.

Grupa Dalmacija: Istražite na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta kako se pišu jednorječna i višerječna imena naseljenih mjesta. Navedite pet jednorječnih i pet višerječnih imena naseljenih mjesta. Odaberite dva naseljena mjesta koja ćete kratko predstaviti ostalim učenicima (položaj, stanovništvo, klima, gospodarstvo, zanimljivosti). Ako vam je potrebna pomoć u predstavljanju odabranih naseljenih mjesta, možete pretražiti internet i pronaći potrebne podatke. Rezultate svoga rada (i izvore istraživanja) zapišite na papir u obliku umne mape. Ključni pojam: imena naseljenih mjesta. Vrijeme istraživanja i rada: 15 minuta. Svoje ćete zaključke predstaviti ostalim učenicima u obliku kratkoga usmenog sažetka.

Grupa Istra: Istražite na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta što su zavičajna imena. Navedite pet jednorječnih i pet višerječnih zavičajnih imena. Odaberite dva imena/pojma koje ćete kratko predstaviti ostalim učenicima (položaj, stanovništvo, klima, gospodarstvo, zanimljivosti). Ako vam je potrebna pomoć u predstavljanju odabranih područja, možete pretražiti internet i pronaći potrebne podatke. Rezultate svoga rada (i izvore istraživanja) zapišite na papir u obliku umne mape. Ključni pojam: imena naseljenih mjesta. Vrijeme istraživanja i rada: 15 minuta. Svoje ćete zaključke predstaviti ostalim učenicima u obliku kratkoga usmenog sažetka.

Grupa Slavonija: Pročitajte Primjer 1. na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta i saznajte gdje žive najsretniji Hrvati. Izdvojite podatke o nacionalnom indeksu sreće − u kojim je dijelovima Hrvatske niži, a u kojima viši. Odaberite područje u kojem biste vi htjeli živjeti te kratko navedite razloge vašega odabira. Rezultate svoga rada zapišite na papir u obliku umne mape. Ključni pojam: nacionalni indeks sreće. Vrijeme istraživanja i rada: 15 minuta. Svoje ćete zaključke predstaviti ostalim učenicima u obliku kratkoga usmenog sažetka.

Nakon predstavljanja učeničkih sažetaka možete učenike potaknuti na vršnjačko vrednovanje postavljajući im pitanja, npr. Koja je grupa cjelovito izvršila zadatak? Tko je bio uspješan u predstavljanju rezultata svoga rada? Čiji je sadržaj izlaganja bio najjasniji?

Za kraj aktivnosti učenici neka riješe zadatke iz rubrike Procijenite svoje znanje koja se nalazi na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Zakažite učenicima videosastanak s pomoću digitalnog alata MS Teams. S pomoću opcije dijeljenja zaslona podijelite s učenicima kartu Hrvatske. Započnite razgovor postavljanjem pitanja, npr. Koje dijelove Hrvatske biste voljeli posjetiti? Koji vam je najljepši hrvatski grad koji ste posjetili? Koja vam je hrvatska regija najbolje poznata? Najavite učenicima kratko besplatno putovanje po Hrvatskoj uz pomoć interaktivne karte Hrvatske. Prikažite učenicima interaktivnu kartu u jedinici e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta. Nakon što proučite ime svakoga grada na interaktivnoj karti, razgovarajte s učenicima o imenima naseljenih mjesta koja su otkrili na karti, postavite im pitanja, npr. Što imenuju napisana imena? Od koliko se riječi sastoje? Kako nazivamo vlastita imena koja se sastoje od jedne riječi? Učenici se javljaju dizanjem ruke. Neka se učenici na isti način jave i riješe prvi zadatak razvrstavanja jednorječnih i višerječnih imena naseljenih mjesta.

Podijelite učenike u grupe (ovisno o broju učenika u razrednome odjelu). Grupe mogu nositi hrvatska zavičajna imena. Dogovorite s učenicima tko će biti voditelj svake grupe i zamolite voditelje da otvore grupno čavrljanje za svoju grupu u koje dodaje i vas. Podijelite s učenicima u čavrljanju zadatke i upute prema nazivima grupa. Objasnite im tijek rada i način predstavljanja rezultata rada. Zakažite termin novoga videosastanka za 15 minuta. Učenici tijekom tih 15 minuta rade u svojim grupama s pomoću opcije videopoziva u grupnom čavrljanju. Pridružite se pojedinim videopozivima i promotrite kako rade.

Nakon predstavljanja učeničkih sažetaka na videosastanku možete učenike potaknuti na vršnjačko vrednovanje postavljajući im pitanja, npr. Koja je grupa cjelovito izvršila zadatak? Tko je bio uspješan u predstavljanju rezultata svoga rada? Čiji je sadržaj izlaganja bio najjasniji?

Za kraj aktivnosti učenici neka samostalno riješe zadatke iz rubrike Procijenite svoje znanje koja se nalazi na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnog rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

U uvodnom razgovoru potaknite na raspravu učenike s teškoćama, neka iznose slobodno svoje mišljenje i stavove, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izražavaju svoje mišljenje učenici kojima je izazovno usmeno izlagati (primjerice učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije, učenici s izraženom anksioznošću) osim ako izraze želju. Unaprijed najavite učenicima s intelektualnim teškoćama da kod kuće razgovaraju s članovima obitelji i podsjete se koja su mjesta u Hrvatskoj posjetili i da pogledaju fotografije s putovanja koje imaju, ponesu ih u školu, a kako bi se lakše prisjetili stečenih iskustava te sudjelovali u uvodnom razgovoru.

Ako u školi postoji taktilna karta Hrvatske ili je učenik oštećena vida ima, potaknite njezino korištenje u uvodnom dijelu aktivnosti kako bi učenik oštećena vida ravnopravno sudjelovao u aktivnosti. Ako je učenik slabovidan, neka sjedi dovoljno blizu zaslona kako bi vidio kartu, a vi odaberite opciju Uvećaj interaktivni prikaz dostupnu na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći da usmjeri pažnju na zadatak. Ako učenik s poremećajem iz autističnog spektra ima specifičan interes povezan s tom temom (gradovi, države), potaknite učenike u grupi da se njegova omiljena država obradi unutar rada u grupi i da on predstavi nekoliko zanimljivosti o toj državi ili gradu. Tijekom usmenog izlaganja omogućite da učenik oštećena sluha ima središnje mjesto u učionici s kojeg ima pristup svim vizualnim informacijama.

Tijekom rješavanja zadataka u završnom dijelu aktivnosti na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta uputite učenike s teškoćama na to da se koriste već postojećim prilagodbama dostupnim na stranici (način čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, uvećanje prikaza).

Ako navedene aktivnosti provodite u online okruženju, češće prozivajte učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje s obzirom na to da je u online okruženju puno manja kontrola nastavnika pa će učenika biti potrebno češće usmjeriti na izvršavanje samog zadatka. Učenicima s poremećajem iz autističnog spektra unaprijed pošaljite elektroničkim putem slijed zadataka koji će se izvršavati u online okruženju kako bi znao što ga očekuje i koji su njegovi zadatci. Ako u razrednom odjelu imate učenika oštećena sluha, vodite računa o tome da svaki govornik ima uključenu kameru te da ga uvijek učenik oštećena sluha ima u vidnom polju kako bi mogao po potrebi čitati s usana i dobiti sve važne vizualne informacije.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Učenike koji žele znati više tijekom rada u skupinama možete izdvojiti u zasebnu grupu (Grupa Hrvati) i zadati im da u Kutku za znatiželjne ispod podnaslova Pisanje imena stanovnika naseljenih mjesta na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta istraže kako se pišu imena stanovnika kontinenata, država i naseljenih mjesta. Rezultate rada neka zapišu na papir u obliku umne mape. Ključni pojam: imena stanovnika. Učenici imaju petnaest minuta za istraživanje sadržaja. Nakon istraživanja rezultate rada i zaključke mogu podijeliti s ostalim učenicima.

Nastavna aktivnost za predmet X

Putujemo i učimo

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik razlikuje jednorječna i višerječna imena.
  • Učenik pravopisno točno piše jednorječna imena kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajna imena.
  • Učenik pravopisno točno piše višerječna imena kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajna imena.
  • Učenik ovladava osnovnim tehnikama pretraživanja interneta i knjižničnih kataloga.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Geografija
  • Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

A gdje je to?

Za provođenje većega dijela ove aktivnosti, učenicima će biti potrebno računalo/tablet, stoga im je potrebno najaviti da na sat donesu odgovarajuću opremu. Aktivnost možete započeti zadajući učenicima zadatak za rad u paru. Služeći se računalom i mrežnom kartom Google Maps, učenici istražuju imena naseljenih mjesta prema zadatku Istražimo koji se nalazi na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta. Prije nego što učenici započnu samostalno istraživati mrežnu kartu, prikažite im putem projektora/pametne ploče kako će se koristiti mrežnom kartom. Svaki par učenika zapisuje u obliku tablice najmanje tri zanimljiva i neobična naziva naseljenih mjesta, naziv županije u kojoj se nalazi mjesto, kao i imena stanovnika/stanovnice.

Dok učenici istražuju kartu Hrvatske, na ploči možete nacrtati skicu karte Hrvatske ispod naslova Neobična Naša. Najprije je potrebno uvidom u učeničke bilježnice provjeriti pravopisnu točnost odgovora i ispraviti (uz objašnjenje) ako su učenici pogriješili u navođenju imena. Po završetku istraživanja i ispravljanja jedan od učenika iz svakoga pojedinog para upisuje jedno odabrano ime naseljenoga mjesta na skicu karte koja se nalazi na ploči. Imena županija i stanovnika učenici navode usmeno. Kad su svi parovi ucrtali i upisali zanimljivo/neobično ime na ploči, pročitajte sva imena te s učenicima komentirajte imena postavljanjem pitanja, npr. Koje vam je ime naseljenoga mjesta najneobičnije? Koje vas je ime naseljenoga mjesta zabavilo/nasmijalo? Koje biste mjesto od navedenih željeli posjetiti?

U slučaju da učenici ne znaju kako glasi ime stanovnika mjesta, primjerice mjesta Sveti Petar u Šumi, objasnite da se mogu poslužiti opisnim izrazom: mještanin/mještanka ili stanovnik/stanovnica Svetog Petra u Šumi. Ako učenici počnu smišljati nepostojeće oblike, dopustite im humor u granicama, no spriječite svako moguće ismijavanje. Naime, svaki stanovnik ima pravo na svoje ime prema pripadnosti mjestu, čak i kad možda nekima zvuči smiješno. Na ovaj način učenike upućujemo u tolerantan pristup svakome u skladu s očekivanjima međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje.

U sljedećem dijelu aktivnosti učenici nastavljaju rad u paru te jedni drugima zadaju polaznu točku – naseljeno mjesto po izboru – te određeni broj kilometara (30, 50, 100) unutar kojega trebaju pronaći i imenovati naseljena mjesta. Odabrano mjesto možete biti smješteno na bilo kojoj strani svijeta, ovisno o tome gdje se nalazi polazna točka. Učenici se u istraživanju i dalje služe mrežnim kartama − Google Maps. Pronađena imena svatko od učenika zapisuje u svoju bilježnicu u obliku tablice. Jednorječna imena zapisuju plavom, a višerječna crvenom bojom.

Tablicu oblikujte u četiri stupca s podnaslovima: Polazna točka - ime mjesta, Naseljeno mjesto udaljeno 30 km, Naseljeno mjesto udaljeno 50 km, Naseljeno mjesto udaljeno 100 km.

Učenici zatim čitaju podatke koje su zapisali u tablicu. Potaknite učenike na razmišljanje i razgovor o naseljenosti pojedinih dijelova Hrvatske, postavite im pitanja, npr. Koji je dio Hrvatske najnaseljeniji? Što utječe na naseljenost pojedinih dijelova zemlje?

Na kraju aktivnosti učenici samostalno rješavaju Kolekciju zadataka#2 koja se nalazi na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta. Provjerite zajedno točnost učeničkih odgovora – nakon samostalnoga rješavanja podijelite putem projektora zaslon na kojem su prikazana pitanja iz zadane kolekcije.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnog rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Zadužite jednoga empatičnoga učenika iz razreda da učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje podsjeti taj dan da na sat donese prijenosno računalo ili tablet.

Prilikom podjele učenika u parove raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojem će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u par s učenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pažnju na zadatak.

Ako u školi postoji taktilna karta Hrvatske ili je učenik oštećena vida ima, potaknite ga na to da se njome koristi u aktivnosti kako bi ravnopravno u njoj sudjelovao. Ako je učenik slabovidan, neka sjedi dovoljno blizu zaslona kako bi vidio kartu te odabere opciju: Uvećaj interaktivni prikaz. Učeniku s intelektualnim teškoćama dodatno pojasnite koja naseljena mjesta treba tražiti i na koji način te je dovoljno da traži imena naseljenih mjesta u krugu od 30 km ili 50 km te nije potrebno da traži mjesta na sve tri udaljenosti.

Učenicima s teškoćama na kraju aktivnosti kada samostalno rješavaju zadatke na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta, omogućite podsjetnik s pravilima za pisanje jednorječnih i višerječnih imena te ih uputite na već postojeće prilagodbe na stranici (način čitanja za disleksiju te opciju povećanja fonta).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Učenicima koji žele znati više možete zadati da istraže značenje pojma onomastika. U istraživanju neka se posluže rječničkom natuknicom u mrežnom izdanju Hrvatske enciklopedije na poveznici enciklopedija.hr. Tijekom istraživanja pojma učenici trebaju otkriti što je onomastika, kako se dijeli te čemu služe imena u jeziku. Rezultate istraživanja i rada mogu predstaviti ostalim učenicima u obliku kratkoga usmenog izlaganja.

Nastavna aktivnost za predmet X

A gdje je to?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik primjenjuje pravila o pisanju jednorječnih imena kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih imena.
  • Učenik primjenjuje pravila o pisanju višerječnih imena kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih imena.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Geografija
  • Građanski odgoj i obrazovanje

Turistička ponuda za pet

Na početku napišite na ploču svoje ime ili ime neke učenicima poznate osobe malim početnim slovima i upitajte učenike kako bi se osjećali da svoje ime ugledaju tako napisano. Kroz razgovor objasnite učenicima da je nepristojno napisati nečije vlastito ime malim slovima. Jednako tako, ako bi učenici ime pripadnika nekog naroda, npr. Hrvat, napisali malim slovom, to bi bilo nepristojno prema njemu i tom narodu, a dotična osoba bi se uvrijedila. Kako se upravo pogreške u pisanju vlastitih imena često javljaju u porukama na mobitelu ili u e-porukama učenika, potrebno im je na to često skretati pozornost. U uvodnome dijelu aktivnosti možete napomenuti učenicima kako se pojedine riječi (koje se inače pišu malim početnim slovom) iz poštovanja mogu pisati velikim početnim slovom, npr. Ti/Tvoj, Predsjednik, Papa i sl. Ovime se dotičemo očekivanja koja donosi međupredmetna tema Građanski odgoj i obrazovanje.

Ponovite s učenicima pravila o pisanju velikoga početnog slova i pojmove koje ste prethodno obradili. Za ponavljanje se možete poslužiti alatom Wordwall. Ovaj digitalni alat omogućuje svim korisnicima jednostavnu izradu različitih interaktivnih igara. Odaberite igru Čudnovati kotač koja je prikladna za brzo i zabavno ponavljanje nastavnih sadržaja. Tijekom ponavljanja podsjetite učenike na značenje sljedećih pojmova: vlastito ime, jednorječno ime, višerječno ime, imena kontinenata, imena naseljenih mjesta, zavičajna imena, imena država, veliko početno slovo. Nakon što ste s učenicima ponovili zadane pojmove, podijelite ih u grupe i najavite zadatak izrade turističke ponude za organizaciju školske ekskurzije. Razgovarajte s učenicima kako biste ih naveli na zaključak što sve treba sadržavati kvalitetna turistička ponuda. Možete prethodno pripremiti ponude turističkih agencija te ih učenicima prikazati putem projektora ili pametne ploče. Zapišite na ploču okvirni sadržaj turističke ponude na temelju učeničkih zapažanja i razgovora.

Primjer:

Sadržaj turističke ponude:

- ime turističke agencije, sjedište, kontakt podatci

- ciljana skupina (kome je ponuda namijenjena)

- vrijeme ostvarivanja i trajanje školske ekskurzije

- plan puta (razrađen po danima)

- cijena turističkoga putovanja/školske ekskurzije

- posebne napomene (osiguranje, broj putnika i sl.).

Uputite učenike s tijekom izvršavanja zadatka i trajanjem pojedinoga dijela.

1. dio: Neka učenici osmisle podatke o agenciji, plan puta i ostale pojedinosti o organizaciji i provedbi školske ekskurzije. Naglasite važnost pravopisne točnosti sadržaja (veliko početno slovo, pravopisni znakovi i sl.). Ako su nesigurni u pravopisanje pojedinih imena ili pri upotrebi pravopisnih znakova, dopustite im da se posluže mrežnim izdanjem Hrvatskoga pravopisa (pravopis.hr). Neka osmišljeni sadržaj zapišu na A4 papir. Trajanje: 15 min.

2. dio: Upoznajte učenike s digitalnim alatom Canva. Pokažite im praktični vodič na poveznici te im predstavite mogućnosti navedenoga digitalnoga alata. Sam alat ne zahtijeva predznanje o izradi digitalnih plakata te uz pomoć jednostavnoga sučelja učenicima omogućuje brzu izradu zadatka. Trajanje: 10 min.

3. dio: Učenici u grupama grafički oblikuju turističku ponudu u obliku digitalnoga plakata. Dok učenici rade, pomozite im savjetima i uputama za poboljšanje. Trajanje: 20 min.

4. dio: Podijelite s učenicima poveznicu na online zid koji ste kreirali u alatu Padlet. Učenici mogu jednostavno i brzo, bez prijave, postaviti i s drugim učenicima podijeliti svoje radove. Trajanje: 10 min.

5. dio: Nakon što su sve grupe završile svoje ponude, odnosno digitalne plakate, neka učenici na Padletu u pisanome obliku komentiraju radove drugih grupa osvrćući se na sadržaj ponude i pravopisnu točnost. Trajanje: 5 min.

6. dio: Zadajte učenicima da odaberu najuspješniji rad. U razgovoru neka iznesu objašnjenja svojega izbora. Vrednujte najuspješnije radove, ali i najkonstruktivnije komentare učenika. Trajanje: 5 min.

Neka učenici za samostalan rad kod kuće pogledaju videozapis koji se nalazi u Zadatku 2. na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta. Tijekom gledanja videozapisa neka zapišu najzanimljivije primjere o pisanju velikoga početnog slova.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnog rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Učenicima s teškoćama na početku aktivnosti, kada rješavaju zadatke u alatu Wordwall, omogućite podsjetnik s pravilima za pisanje jednorječnih i višerječnih imena.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pažnju na zadatak (tome je učeniku važno dodijeliti aktivan zadatak u grupi − primjerice, neka unosi podatke u digitalni plakat kako bi tijekom cijelog rada u grupi bio stimuliran). Omogućite da učeniku oštećena vida jedan vršnjak opisuje sve važne vizualne informacije te da ima mjesto blizu zaslona tijekom rada u grupi. Ako učenik oštećena vida ne može ni uz pomoć asistivne tehnologije vidjeti zaslon, neka njegova grupa izradi zvučnu reklamu popraćenu pisanom reklamom kako biste mogli provjeriti pravopis, a koja uključuje turističku ponudu sa svim elementima koje ste zadali. Ako u razrednom odjelu imate slabovidnog učenika, uputite grupe da pripaze na kontrast slova i podloge na njihovu digitalnom alatu. Potaknite učenike u grupama da u napomenama o putu koji osmišljavaju unesu podatke o pristupačnosti za osobe s invaliditetom, posebno ako u razrednom odjelu imaju, primjerice, učenika s motoričkim teškoćama ili učenika oštećena vida, na određenoj lokaciji kako bi se poticala inkluzija (primjerice, mogu navesti da je učeniku oštećena vida važan videći vodič, učeniku s motoričkim teškoćama niskopodni autobus i sl.).

Neka učenici za samostalan rad kod kuće pogledaju videozapis koji se nalazi u Zadatku 2. na e-Škole DOS Hrvatski jezik 5, Modul 3, Jedinica 3.2, Pišemo veliko početno slovo u jednorječnim i višerječnim imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih mjesta. Pritom neka odaberu već postojeće prilagodbe koje olakšavaju čitanje (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta). Tijekom gledanja videozapisa neka zapišu najzanimljivije primjere o pisanju velikoga početnog slova.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.​

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više neka izdvoje sve jezične pogreške koje su uočili na digitalnim plakatima te ih napišu vodeći računa o normi hrvatskoga standardnog jezika. Uočene pogreške mogu također zapisati uz pomoć digitalnoga alata Canva prikazujući točne odnosno netočne primjere u dva stupca (nije/nego ili točno/netočno). Neka odaberu "turističku agenciju" s najviše jezičnih pogrešaka i daju im savjete za poboljšanje ponude, odnosno jezične pravilnosti.

Nastavna aktivnost za predmet X

Turistička ponuda za pet

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik primjenjuje pravila o pisanju velikoga početnoga slova u imenima kontinenata, država, naseljenih mjesta i zavičajnih imena.
  • Učenik se koristi pravopisom radi poštivanja pravopisne norme.
  • Učenik piše u skladu s usvojenim gramatičkim i pravopisnim pravilima.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Geografija
  • Informatika
  • Građanski odgoj i obrazovanje

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. pravopis.hr

Visinko, K. (2010). Jezično izražavanje u nastavi hrvatskoga jezika: pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021. Pristupljeno 27. 6. 2022. <http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=45175>

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.