Predmet
Hrvatski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Vrli srednji vijek

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 1

Razred
1. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • srednji vijek
  • srednjovjekovni svjetonazor
  • kršćanski vitez
  • fantastika
  • srednjovjekovni ep
  • viteški roman
  • trubadurska lirika
  • kult dame

Mačem protiv pretjerane upotrebe zaslona

Pokažite učenicima fotografije ili ilustracije sjekira, mačeva, dvoraca, zmajeva, sprava za mučenje, ljupkih djeva, čarobnjaka, konja i zamolite ih da u parovima skiciraju priču u kojoj će iskoristiti barem pet od osam prikazanih motiva. Ovdje se možete dotaknuti očekivanja međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje koja se tiču osobnih sloboda nekad i danas. Možete im postaviti i neka od sljedećih pitanja i uputa – Kojoj će književnoj vrsti pripadati? Neka odabrani parovi predstave svoje glavne junake i zaplete u nekoliko rečenica. U kojemu se vremenu odvija radnja?

Nakon toga uputite učenike na to da otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.6, Srednjovjekovna književnost na Edutoriju, poslušaju i pročitaju zapis iz Pjesme o Rolandu (Zadatak 1) te potom riješe interaktivne zadatke ispod teksta (Kolekcija zadataka #1) s namjerom usmjerenoga čitanja i razumijevanja teksta. Nakon toga neka izdvoje zajedničke osobine Rolanda i svojega izmaštanoga junaka s početka i prošire profiliranje glavnoga junaka prema Rolandovu modelu. Njihov će glavni junak na taj način biti nositelj pozitivnim moralnih osobina, a njegovo djelovanje bit će usmjereno na dobrobit zajednice i u zaštitu moralnih vrijednosti.

Potrebno je zamisliti i glavnoga protivnika – neka jedna od nosećih osobina glavnoga negativca bude u neskladu s ishodima međupredmetnih tema Održivi razvoj, Građanski odgoj i obrazovanje, Zdravlje ili Upotreba komunikacijske i informacijske tehnologije. Primjerice, glavni negativac ne primjenjuje socijalnu osjetljivost i empatiju te ne pridaje važnost dječjim pravima, negativac (svjesno ili nesvjesno) negativno utječe na prirodu i okoliš, ne promišljajući kritički o svojim postupcima, nije tjelesno aktivan i ne prihvaća umjereno provođenje vremena pred zaslonom, ne primjenjuje komunikacijska pravila u digitalnom okružju i ne koristi se provjerenim izvorima prilikom istraživanja na mreži.

Neka učenici, promišljajući o negativnim posljedicama djelovanja glavnoga negativca, zamisle moguća rješenja koja bi njihov vitez – nositelj moralnih vrijednosti – mogao pokušati provesti u djelo. S obzirom na to da su osobine negativca "negativne" upravo u odnosu na neostvarivanje nekih od navedenih ishoda međupredmetnih tema koje se neprestano manifestiraju u svakodnevnom životu učenika, oni će ih na taj način uočiti, izdvojiti te zajednički problematizirati, kao i pronaći moguća rješenja kako se "viteški" nositi s njima. Primjerice, problem pretjerane upotrebe digitalne tehnologije i prekomjernog boravka pred različitim zaslonima koji ispunjaju najveći dio njihova slobodnog vremena, detektirat će se kao jedan od gorućih i aktualnih problem te će junaci, prema Rolandovu modelu, ponuditi moguća rješenja kako se nositi s tom okolnošću i unaprijediti svoje aktivnosti i s obzirom na upotrebu digitalne tehnologije.

U svrhu problematizacije i zajedničkoga rada na rješenju u kreaciji lika mogu se u obliku ankete, koristeći se alatom Mentimeter, izravno u razredu anonimno prikupiti informacije koji digitalni sadržaj zauzima najviše slobodnoga vremena učenicima te potom, podijeljeni po grupama, autori mogu do kraja profilirati izmaštanog junak te zajednički pronaći modele djelovanja kojima će se u fabuli obračunati s navedenim problemom prekomjerne digitalizacije i "obratiti" negativca prema sretnoj završnici.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate na umu imati to da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Fotografije koje ćete pokazati učenicima u uvodnome dijelu aktivnosti pošaljite unaprijed učenicima oštećena vida. Prilikom podjele učenika u parove raspodijelite učenike s teškoćama u par u kojemu će biti vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti, a učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u par s učenikom koji je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako bude potrebe. U uvodnom dijelu i i izlaganju rada u parovima, potaknite učenike s teškoćama na aktivnost, ali nemojte inzistirati na tome da usmeno izlažu učenici koji imaju poremećaj jezično-govorno-glasovne komunikacije, osim ako ne izraze želju, a njihov rad i zalaganje pratite tijekom rada u paru.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.6, Srednjovjekovna književnost učenike s teškoćama uputite na to da na Edutoriju odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Učenike oštećena sluha uputite odmah na transkript Pjesme o Rolandu, a ako imaju dostupnu asistivnu tehnologiju, mogu i slušati pjesmu. Učenicima s teškoćama pripremite primjere zajedničkih osobina Rolanda i njihova junaka od kojih će oni odabrati one koje su povezani s njihovim zamišljenim junakom.

Učenicima s intelektualnim teškoćama dodatno pojasnite kako mogu zamisliti glavnoga protivnika, zadajte im već problem s kojim se može nositi protivnik te ponudite moguća rješenja koja će glavni junak primijeniti u borbi s protivnikom, a neka od tih rješenja učenik izabere ono koje mu se najviše sviđa.

Pružite podršku učenicima s teškoćama u korištenju digitalnog alata Mentimeter kako bi ravnopravno sudjelovali u završnom dijelu aktivnosti.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima da, istražujući na mreži, otkriju vezu naslovnoga junaka Pjesme o Rolandu s dubrovačkim kipom na središnjemu gradskom trgu te da istraže o drugim srednjovjekovnim europskim epovima služeći se priloženim poveznicama unutar navedene jedinice na Edutoriju.

Nastavna aktivnost za predmet X

Mačem protiv pretjerane upotrebe zaslona

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje i opisuje književni tekst u književnopovijesnom, društvenom i kulturnom kontekstu.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Građanski odgoj i obrazovanje
  • Likovna umjetnost

Fantastičan i osamljen

Učenici na početku predstavljaju razredu junaka kojega su oblikovali u prvoj aktivnosti, kao i ključne odrednice priče koju su zamislili. Nakon toga uputite ih neka otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.6, Srednjovjekovna književnost, pročitaju i poslušaju ulomak iz viteškoga romana o kralju Arthuru i vitezovima Okrugloga stola te nakon toga riješe pripadajuće interaktivne zadatke ispod teksta (Kolekcija zadataka #2) namijenjene razumijevanju temeljnih sadržajnih odrednica ulomka i žanra u cjelini.

Zadajte učenicima neka, podijeljeni po grupama, prošire motivaciju svoga junaka dodavši liku ključno obilježje koje su iščitali iz teksta, onu sastavnicu za koju su procijenili da će njihovu priču učiniti najpopularnijom prema predstavljenom uzoru. Razmišljajući o uzrocima popularnosti, neka pokušaju pronaći poveznice sa sličnim općenito omiljenim pričama u današnjici. Potrebno je izdvojiti tri najgledanija televizijska proizvoda – telenovelu, fantasy sagu u nastavcima ili neku znanstvenofantastičnu popularnu seriju. Prije istraživanja može se provesti anketa u alatu Mentimeter gdje bi razred napisao naslov nekog od njima omiljenih serijala, a reprezentativne videoulomke ili fotografije (mogu se u razredu odabrati tri najpopularnije) potrebno je podijeliti koristeći se alatom Padlet. U tom je alatu moguće komentirati postavljene sadržaje te će na taj način tijekom dogovorenoga razdoblja učenici bilježiti i izdvajati svoje komentare povezujući postupke junaka i motive iz priča s obilježjima srednjovjekovnih viteških romana.

Dodatno ih možete pitati, npr. Slijede li u njima junaci ista moralna načela kršćanskih vitezova? Je li junak u problemu? Za koga navijate? Za kakav rasplet? Neka komentiraju moralne dvojbe junaka propitujući ispravnost njihovih postupaka, kao i zbog čega im je to zanimljivo usredotočujući se posebice na središnji junakov sukob – onaj koji proizlazi iz zabranjene ljubavi prema vladarevoj supruzi.

Potom rješavaju interaktivnu slagalicu unutar jedinice koja će, poput umne mape, okupiti sve ključne spoznaje o središnjem i najpopularnijem junaku srednjovjekovne proze – idealiziranome kršćanskom vitezu (Zadatak 3).

Sada, osokoljeni usustavljenim spoznajama o osobinama srednjovjekovnog književnog superjunaka, svaka grupa ima dodatni zadatak – odabrati moralni problem koji opterećuje njihova junaka imajući na umu neke od ishoda međupredmetnih tema. Pojednici će unutar grupe najprije izdvojiti po njihovu mišljenju tri goruća suvremena problema prema navedenim ishodima (primjerice – ne prepoznaje spolnu diskriminaciju i neprimjereno reagira na nju, ne poštuje različite kulture i vrijednosti, ne reagira na društvenu isključenost i naslino ponašanje...) te se njihov junak mora odrediti prema jednom od tih problema za koji grupa odluči da je u tom trenutku najaktualniji, imajući na umu njegovo moralno djelovanje u skladu s kršćanskim vrijednostima. Grupa također treba osmisliti epizodu u fabuli u kojoj će se odabrani problem očitovati te na koji će ga način njihov junak razriješiti u pozitivnom smjeru u skladu sa svojim pozitivnim vrijednostima na temelju kojih djeluje.

Sada je u digitalnom alatu za obradu fotografija, prema usustavljenim spoznajama, potrebno do kraja oblikovati vlastitoga srednjovjekovnoga junaka ili junakinju. Možete uputiti učenike neka iskoriste vlastitu fotografiju i na odgovarajući je način obrade koristeći se alatom Pixlr – s pomoću ilustracija, u obliku stripovskih oblačića neka predstave sve njegove ključne odrednice – ime, vrstu i ime glavnog oružja, ime konja, drage za kojom pati i za koju se bori te neka predstave prema modelu navedenih viteških romana glavni problem koji ga mori. Junake možete predstaviti koristeći se alatom Pixton.

Različite je junake potom moguće objediniti u istu priču (poput srednjovjekovnih Osvetnika), kao i njihove dragane, koju je moguće ispričati u obliku stripa ili animacije. Neka grupe sada tako objedinjenim junacima zadaju još poneki težak aktualan problem s kojim će se suočiti u fabuli. Neka u parovima svatko dodatno razmisli o još nekim temeljnim moralnim problemima vezanim uz ljubav i međuljudske odnose koje bi namijenili vitezovima da ih nastoje riješiti, povezujući s međupredmetnim temama temeljni problem svake dodatne epizode u priči. Primjerice, potrebno je probleme u kojima se nalaze junaci ili njihove dragane povezati s nekim od ishoda međupredmetne teme Osobni i socijalni razvoj i uklopiti u priču, npr. prepoznaje društvene situacije koje mogu ugroziti sigurnost pojedinca i njegov integritet, prepoznaje različite oblike nasilja u mladenačkim vezama, prepoznaje međuvršnjačko nasilje i njegove negativne posljedice, reagira na društvenu isključenost i nasilno ponašanje, zna reći „ne” u svim ugrožavajućim situacijama, prepoznaje ugrožavajuće društvene situacije za mlade, prepoznaje različite vrste zlostavljanja i sl.

Grupe dodatno razvijaju fabulu odabirući jedan od, njima najznačajnijih, problema te priču ilustriraju u obliku stripa, koristeći se istim alatom – Pixton. Naknadno je sve pojedinačne epizode moguće povezati u jednu cjelovitu digitalni viteški roman u stripu.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Učenici koji imaju teškoća s usmenim izlaganjem (primjerice, učenici s izraženom anksioznošću, učenici s poremećajem jezično-govorne-glasovne komunikacije) ne moraju izlagati usmeno svoga junaka, neka to čini vršnjak iz para, osim ako ne izraze želju izlagati.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.6, Srednjovjekovna književnost učenike s teškoćama uputite na to da odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Učenike oštećena sluha uputite odmah na transkript ulomka o kralju Arthuru, a ako imaju dostupnu asistivnu tehnologiju, mogu i slušati ulomak. Provjerite razumiju li učenici s intelektualnim teškoćama sva postavljena pitanja ispod teksta i slušnoga zapisa te im po potrebi pružite podršku.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak, koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzornog ponašanja te će mu pomoći da usmjeri pažnju na zadatak ako je to potrebno.

Ključne odrednice koje trebaju biti opisane u stripovskim oblačićima pripremite u pisanom obliku za učenike s teškoćama kako bi lakše sudjelovali u radu grupe. Također, prije aktivnosti pružite podršku učeniku s teškoćama u snalaženju u digitalnom alatu Pixlr kako bi ravnopravno sudjelovao u grupnom radu. Grupi u kojoj se nalazi učenik oštećena vida ponudite mogućnost scenskoga prikaza junaka kojega su zamislili umjesto izrade stripa.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima da pogledaju bilo koji od aktualnih filmskih hitova sa stripovskim superjunacima kao nositeljima radnje. Neka ih usporede s idealiziranim srednjovjekovnim kršćanski vitezovima – s obzirom na moći koje posjeduju, karakterizaciju, motivaciju, moralne dvojbe i djelovanje u fabuli. Svoje spoznaje mogu objediniti na usporednome plakatu i podijeliti pred razredom ili na društvenoj mreži.

Nastavna aktivnost za predmet X

Fantastičan i osamljen

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik prepoznaje i opisuje književni tekst u književnopovijesnom, društvenom i kulturnom kontekstu.
  • Učenik uspoređuje tekstove različite vrste i različitog kulturnog konteksta.
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik piše u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Ljubavna čežnja mami žuđenoj mu dami

Uputite učenike neka otvore jedinicu e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.6, Srednjovjekovna književnost te u poglavlju Trubadurska lirika poslušaju i pročitaju ulomak trubadurske pjesme i riješe pod njim interaktivne zadatke za razumijevanje teksta. Potom će podijeljeni po grupama zamisliti idealnu damu kojoj se trubadurski lirski subjekt obraća. Potrebno se usredotočiti na njezine tjelesne osobine, ali posebice i psihološku odnosno moralnu karakterizaciju. Neka svaka grupa razmisli jesu li za predmet žudnje idealiziranoga viteza važnije njezine tjelesne ili moralne karakteristike.

Ilustriranoga junaka iz prošle aktivnosti potom će učenici spojiti s odgovarajućom damom, koristeći se digitalnim alatom Gifmaker parovima fotografijama pridružit će odgovarajuću glazbenu podlogu koja će ilustrirati njihovu ljubavnu priču. Glazbu je moguće odabrati iz vlastitih glazbenih arhiva ili poveznicom s platforme YouTube. Neka učenici posebno obrate pozornost na prirodu trubadurske ljubavne čežnje prema odabranoj dami te prema tome odaberu tužnu ili vedru temu.

Učenici će potom usporediti vitešku platonsku romansu s nekim od aktualnih kontroverznih ljubavnih parova širom poznatih celebrityja čije turbulentne romanse u nastavcima pune senzacionalističke stranice mrežnih portala. Neka promisle o medijskom tretmanu zavađenih celebrity-ljubavnika iz pozicije pozitivnih propisa RH, odnosno ostvarivanja nekog od ishoda međupredmetnih tema, poput teme Građanskoga odgoja i Osobnog i socijalnog razvoja (Objašnjava najvažnije pojmove uz ravnopravnost spolova. Prepoznaje spolnu diskriminaciju i primjereno reagira na nju. Navodi institucije i organizacije koje štite ravnopravnost spolova i objašnjava njihovu ulogu. Prepoznaje različite vrste zlostavljanja...)

Sabirući spoznaje o osobinama srednjovjekovnoga junaka i njegove idealne dame, neka u grupama odaberu jedan od navedenih glasovitih parova te organiziraju radionicu koristeći se digitalnim alatom Kialo – promišljajući o strategijama rješavanja sukoba (korelacija s međupredmetnom temom Osobni i socijalni razvoj), grupe će svakomu članu zavađenoga ljubavničkoga para ponuditi korisne savjete kako da viteški riješe međusobne sukobe i razmirice.

Postupci potpore

Kako bi se sadržaj ove aktivnosti prilagodio učenicima s teškoćama u razvoju, uvijek trebate imati na umu da je ta skupina heterogena te da se uz navedene prilagodbe mogu dodati još neke, ovisno o individualnim potrebama učenika. Postupke prilagodbe važno je osmisliti i provoditi u suradnji sa stručnim suradnikom škole, ovisno o vrsti teškoće koja je prisutna kod učenika (sa psihologom, edukacijskim rehabilitatorom, logopedom...). U svim aktivnostima, posebno u aktivnostima samostalnoga rada, osigurajte dodatno vrijeme za učenike s teškoćama.

Tijekom rada na stranici e-Škole DOS Hrvatski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.6, Srednjovjekovna književnost učenike s teškoćama uputite na to da na Edutoriju odaberu već postojeće prilagodbe (opciju načina čitanja za disleksiju, opciju povećanja fonta, promjene kontrasta). Provjerite razumiju li učenici s intelektualnim teškoćama sva postavljena pitanja ispod ulomka i slušnog zapisa te im po potrebi pružite podršku.

Učenike s teškoćama raspodijelite u grupe u kojima će biti jedan vršnjak koji će ih aktivno uključivati u sve aktivnosti ako je potrebno. Učenika s poremećajem aktivnosti i pažnje smjestite u grupu koja je uzorna ponašanja te će mu pomoći usmjeriti pozornost na zadatak ako bude potrebno. Osigurajte vršnjaka u grupi koji će učeniku oštećena vida opisivati izgled dame koju odaberu učenici u grupi te sve važne vizualne informacije. Važno je da pratite da učenici s teškoćama dobiju aktivnu ulogu u organizaciji radionice koja će odgovarati njihovim interesima i jakim stranama (primjerice, neka učenik s poremećajem aktivnosti i pažnje unosi strategije za rješavanje sukoba kako bi stalno bio okupiran zadatkom; neka učenik koji lijepo crta skicira fiktivnu vitešku damu i slično).

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u razvoju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Zainteresiranim učenicima zadajte da odaberu tri njima najdraže popularne ljubavne pjesme koje progovaraju o ljubavnoj boli lirskoga subjekta, muškog ili ženskog, različitih glazbenih žanrova. Neka izdvoje temeljne poveznice s patećim srednjovjekovnim lirskim subjektom, kao i pjesničke slike i izraze kojima izražavaju svoju bol. Nakon toga napravite razredni izbor za najvećega trubadura među popularnim pjevačima i pjevačicama.

Nastavna aktivnost za predmet X

Ljubavna čežnja mami žuđenoj mu dami

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik čita u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
  • Učenik prepoznaje i opisuje književni tekst u književnopovijesnom, društvenom i kulturnom kontekstu.
  • Učenik piše u skladu s određenom svrhom opisne i pripovjedne tekstove različitih funkcionalnih stilova i oblika.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. gramatika.hr

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Silić, J. i Pranjković, I. (2005). Gramatika hrvatskoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Visinko, K. (2010). Jezično izražavanje u nastavi Hrvatskoga jezika – Pisanje. Zagreb: Školska knjiga.

Pandžić, V. (2007). Sitni prilozi za povijest učenja i poučavanja govorništva. Split: Redak.

Pandžić, V. (2001). Govorno i pismeno izražavanje u srednjoj školi. Zagreb: Profil.

Solar, M. (2005). Teorija književnosti. Zagreb: Školska knjiga.

Biti, V. (2000). Pojmovnik suvremene književne i kulturne teorije. Zagreb: Matica hrvatska.

Solar, M. (2003). Povijest svjetske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

Prosperov Novak, S. (2003). Povijest hrvatske književnosti. Zagreb: Golden marketing.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.