Predmet
Fizika
Veličina slova
scenarij poučavanja

Osloni se na mene

Naziv predmeta
Fizika

Razred
7. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi

Zašto tijela padaju ili ne padaju?

Zajedno s učenicima pogledajte videozapis u kojem kineski akrobati vrte tanjure na štapovima, u trajanju od 1:10 min.

Pokus 1

Zajedno s učenicima postavite donju stranu tanjura na vrh tankog plastičnoga štapa. Podijelite učenicima u razredu plastične štapove različitih duljina i tanjure različitih polumjera te neka pokušaju uravnotežiti tanjur na štapu. Potaknite učenike na raspravu zašto nekima tanjur pada, a nekima ne. Učenicima je potrebno naglasiti važnost sigurnosti pri rukovanju s priborom u izvođenju ove aktivnosti. Aktivnost učenici mogu izvesti u korelaciji s Tehničkom kulturom i/ili Likovnom kulturom tako da se umjesto tanjura izrade razni oblici drvenih ploča koje će pokušati uravnotežiti. Potaknite učenike na raspravu pitanjima: Gdje se nalazi težište tijela? Kako bismo odredili težište tijela?

Pokus 2

Podijelite učenike u skupine. Svakoj skupini dajte iz kartona izrezanu životinju (papiga, golub, leptir, vrabac). Učenici neka pokušaju kartonsku životinju postaviti vodoravno na vrh kažiprsta tako da stoji u ravnoteži i debljim markerom u boji obilježavaju mjesto gdje su postavili kažiprst.

Potaknite učenike neka se prisjete težišta trokuta i težišnica. Neka opišu postupak postavljanja kartonske životinje na vrh kažiprsta. Svakoj skupini podijelite trokut, pravokutnik (ili mnogokut po volji) te krinku za oči, sve izrađeno od kartona. Učenici se sami dijele u podskupine.

Na kartonskoj maski za oči, trokutu i pravokutniku (ili mnogokutu po volji) napravite šilom ili pribadačom najmanje tri rupice blizu ruba, no ne preblizu jednu drugoj. Obilježite najmanje tri probodišta i redom ih označite s O1, O2 i O3, a možete i više.

Učenike podijelite u manje skupine. Prva vješa kartonsku krinku za oči, druga trokut, a treća pravokutnik (ili mnogokut po volji) pribadačom na stiropor u prvom osloncu i puštaju ih da slobodno vise. Svaka podskupina na istu pribadaču ovjesi i konac na koji ste prethodno zavezali metalnu maticu ili visak.

Učenici markerom crtaju pravac po kartonskoj maski za oči, trokutu i pravokutniku (ili mnogokutu po volji) određen koncem na kojem je matica ili visak. Kartonsku masku za oči, trokut i pravokutnik (ili mnogokut po volji) premještate i ponavljate postupak crtanja pravaca za preostale položaje oslonca. Neka učenici označe sjecište nacrtanih pravaca i ponove postavljanje kažiprsta u označenu točku.

Potaknite učenike na raspravu kako će provjeriti je li označena točka težište. Učenici trebaju raspraviti jesu li obilježena mjesta u istoj točki ili nisu i zašto.

Tijek izvođenja pokusa neka fotografiraju, a zapažanja opišu u alatu Emaze.

Ako imate pametnu ploču na kojoj se može podijeliti zaslon (Screen Mirroring) mobilnih uređaja (tableta ili mobitela) učenika, neka jedna od skupina podijeli zaključke svojega istraživanja, ilustrirajući izlaganje fotografijama pokusa sa svojeg uređaja s ostatkom razreda.

Tijekom izvođenja pokusa potrebno je učenike podsjetiti na sigurno rukovanje priborom za rad.

Aktivnost možete izvesti i kao korelaciju s Likovnom kulturom te učenici mogu gotovu masku donijeti na nastavni sat Fizike, ali i kao integrirani sat Matematike, Likovne kulture i Fizike. Učenici mogu izraditi maske iz kaširanog starog papira, ali i uz pomoć tanjeg kartona iz omota najlonki. Za izradu su potrebne škare, olovka, tempere, flomasteri, silikonski pištolj i patrone, Drvofix, voda, plastična čaša od jogurta, deblji kist, rabljeni tekstil, šljokice, perje, perle za ukrašavanje. Učenici trebaju odrediti težište maske od kaširanog papira, ali i raspraviti o tome nalazi li se težište tijela uvijek unutar tijela. Pri određivanju težišta maske učenici ne crtaju pravce na papiru određene viskom, nego neka pokušaju zamisliti gdje se u prostoru sijeku zamišljeni pravci.

Učenici koji žele mogu istražiti kako je Arhimed odredio težište tijelu.

Postupci potpore

Pojmove poput težišta, težišnice i oslonca učenicima s teškoćama objasnite uz pomoć vizualnih predložaka (fotografija, crteža, slika, videomaterijala) te kroz više demonstracija u kojima će i sami biti modeli te iskušati prikazane pokuse, što će pridonijeti lakšem razumijevanju navedenih pojmova.

Tijekom provođenja praktičnog rada u aktivnosti A učenicima često postavljajte dodatna pitanja kojima ćete provjeriti razumijevanje izvođenja pokusa.

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći više smjernica kako učenike uključiti u praktični rad.

Nastavna aktivnost za predmet X

Zašto tijela padaju ili ne padaju?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • prepoznati ravnotežni položaj, težište i oslonac (ovjesište) tijela
  • odrediti težište tijela nepravilnog oblika
  • istražiti položaj težišta tijela i vrste ravnoteže izvodeći učenički pokus
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Poigrajmo se ravnotežom

Razgovarajte s učenicima o praznicima i njihovoj proslavi, zašto i s kime slavimo rođendane, maškare, Novu godinu i druge blagdane. Koje predmete pri tome upotrebljavamo i u koje se sve vrste ravnoteže mogu postaviti (npr. za dječji rođendan tzv. rođendanska kapica u obliku stošca)?

Potaknite učenike na raspravu pitanjima kad je tijelo u stabilnoj, a kad u labilnoj odnosno u indiferentnoj ravnoteži.

Dječje rođendanske kape u obliku stošca pokušajte postaviti redom na stol tako da prva stoji bazom na stolu, druga vrhom, a treća na plaštu. Potaknite učenike na raspravu pitanjima što će se dogoditi s kapom u pojedinim slučajevima ako kapu lagano nagnemo ili nam je drugo dijete s glave slučajno gurne.

Učenici uz pomoć kartonske krinke / maske za oči iz aktivnosti A mogu opisati vrste ravnoteža.

Pokus 3

Podijelite učenike u skupine. Neka svaka skupina izvede samostalni pokus povezan s jednom vrstom ravnoteže. Učenici neka postave stiropor uza zid/ploču te masku/krinku za oči pribadačom na stiropor ili na vrh svojega kažiprsta u težištu. Neka je zadrže nekoliko minuta, a zatim premjeste oslonac u jednu od točaka koju su u prethodnoj aktivnosti A označili uz vrh maske te pokušaju zadržati masku/krinku za oči nekoliko minuta ili na vrhu kažiprsta.

Učenici neka označe na izrađenoj maski/krinki za oči flomasterom u boji položaje težišta i oslonca te ponove postavljanjem pribadače ili kažiprsta u stabilnu i labilnu ravnotežu.

Učenici mogu izraditi umnu mapu vrste ravnoteža u alatu za suradničko učenje Mindmeister.

Ako imate pametnu ploču na kojoj se može podijeliti zaslon (Screen Mirroring) mobilnih uređaja (tableta ili mobitela) učenika, neka jedna od skupina podijeli zaključke istraživanja o stabilnoj ravnoteži sa svojega uređaja s ostatkom razreda, druga skupina neka podijeli zaključke istraživanja o labilnoj, a treća o indiferentnoj ravnoteži.

Postupci potpore

Ako u razredu imate učenika s oštećenjem vida (sljepoća), omogućite mu da se osjetilom dodira upozna s položajem tijela u sva tri oblika ravnoteže te na temelju toga iznese svoja opažanja.

Učenicima s teškoćama (npr. s intelektualnim teškoćama) omogućite sudjelovanje u više različitih demonstracija u kojima će imati za zadatak postavljati različita tijela u različite oblike ravnoteže te neposredno nakon izvedene demonstracije iznositi svoja opažanja, zapisivati ih i prezentirati uz pomoć digitalnih alata zajedno sa svojim suučenicima. Provedene aktivnosti sažmite u kratak i jednostavan tekst uz fotografije ili slike. Zaključke aktivnosti istaknite u kratkoj i jasnoj formulaciji.

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći više smjernica kako učenike uključiti u aktivnosti prezentiranja podataka uz pomoć digitalnih alata i praktični rad.

Nastavna aktivnost za predmet X

Poigrajmo se ravnotežom

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • prepoznati ravnotežni položaj, težište i oslonac (ovjesište) tijela
  • razlikovati vrste ravnoteža
  • opisati uvjete stabilnosti tijela i primjene
  • istražiti položaj težišta tijela i vrste ravnoteže izvodeći učenički pokus
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Mali akrobati

Aktivnost možete izvesti u školskoj dvorani ili na školskom igralištu kao integrirani sat (Fizika, Biologija i Tjelesna i zdravstvena kultura).

Zadajte učenicima neka stanu na jednu nogu i prigibajući se jednom rukom pokušaju podignuti predmet (npr. olovku) s poda. Neka isto pokušaju napraviti i na gredi. Potaknite učenike na raspravu o tome što uvjetuje stabilnost tijela na gredi ili na parteru, zašto je neku konkretnu vježbu teže izvesti na gredi nego primjerice na parteru te utječu li omjer presjeka glave i veličine ostatka tijela na stabilnost tijela.

Zajedno s učenicima pogledajte videozapis Školska gimnastika – greda, u trajanju od 1:21 min.

Potaknite učenike na uvažavanje različitosti u izvedbi vježbi obzirom na motoričke sposobnosti i vještine svakog učenika.

Napomenite učenicima da starije osobe i invalidi imaju problema s ravnotežom te porazgovarajte s njima kako si oni sami ili kako im mi možemo pomoći. Starije osobe hodaju uz pomoć štapa, a ljudi koji su imali ozljedu noge neko vrijeme hodaju uz pomoć štaka.

Podijelite učenike u dvije skupine. Postavite niže drvene grede u dva reda i nekoliko tanjih strunjača pokraj greda. Najprije neka učenici hodaju po gredi naprijed, a zatim i unazad. Pitajte učenike mogu li to samostalno izvesti ili im je potrebna pomoć u radu. Učenici prvo prelaze gredu gledajući ravno naprijed, s rukama uz tijelo. Zatim ponavljaju hodanje po gredi, no sada s raširenim rukama u visini ramena s motkom dugom 2 m ili metlom i bez nje, a zatim s rukama iznad glave.

Zamolite dva učenika da zapornom urom mjere vrijeme hodanja po gredi u svakom navedenom slučaju. Dobivene podatke zapišite u tablicu i obradite tablično u programu Excel Online.

Zamolite učenike neka ponove hodanje, ali sada s glavom podignutom prema gore. Na trenutak neka se učenik koji izvodi element zaustavi ili ga izvede usporeno te potaknite učenike na raspravu koji im dijelovi tijela pomažu u održavanju ravnoteže, a što im sve otežava hodanje unaprijed i unazad.

Snimite tijek izvođenja aktivnosti i podijelite ih uz pomoć alata za suradnju Linoit.

Učenici koji žele mogu istražiti kako mala djeca uče puzati i hodati te voziti, npr. bicikl s pomoćnim kotačima. Svoje uratke neka predstave u alatu za suradnju Linoit.

Napomena: Razvoj svake motoričke vještine (okretanje, ustajanje, hodanje uz oslonac ili samostalno hodanje) zahtijeva od djece velik napor. Oni su preduvjet fine motorike (pisanja, crtanja), ali i razvoja logičkog mišljenja, smanjenja hiperaktivnosti i napetosti te uravnotežavanja emocija i ponašanja. Za razvoj motoričkih vještina potrebno je djeci omogućiti stalno vježbanje.

Postupci potpore

Pri izvođenju navedenih aktivnosti uzmite u obzir da neki učenici s teškoćama imaju poteškoća upravo s održavanjem ravnoteže te da će im biti potrebna podrška u hodanju gredom. Isto tako, neki učenici mogu pokazivati nelagodu pri hodanju gredom ili mogu odbijati sudjelovati (npr. učenici s teškoćama senzorne integracije i učenici s poremećajem iz spektra autizma), što treba uzeti u obzir i poštovati učenikovu odluku. Pri izvođenju praktičnog rada potrebno je predvidjeti dulje vrijeme izvršavanja aktivnosti za neke učenike s teškoćama (ovisno o teškoći i sposobnostima).

Nastavna aktivnost za predmet X

Mali akrobati

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • prepoznati ravnotežni položaj, težište i oslonac (ovjesište) tijela
  • razlikovati vrste ravnoteža
  • opisati uvjete stabilnosti tijela i primjene
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Sportska ravnoteža

Učenici mogu izvesti nekoliko vježbi oblikovanja tijela s obzirom na motoričke sposobnosti i vještine. Potaknite ih na raspravu što se događa s težištem kad su ruke uz tijelo, a što kad ruke postavimo iznad glave. Neka opišu gdje se nalazi težište kad tijelo i ruke savijemo prema tlu.

Učenici neka istraže utjecaj uvjeta stabilnosti tijela u različitim sportovima i pravilima sportskih igara te vrste ravnoteža. Ako su učenici aktivni sportaši, neka snime dio svojeg treninga u alatu za izradu videomaterijala/animacija Moovly.

Ako učenik upotrebljava rekvizit (npr. loptu, disk, koplje ili neki drugi) u izvođenju sportskog elementa, neka pokaže gdje se nalazi težište toga tijela, odnosno kako se mijenja težište kad zajedno s rekvizitom izvodi sportski element. Potaknite učenike na raspravu povezanu sa stabilnošću tijela. Svoje prezentacije/plakate učenici neka predstave u razredu uz pomoć online grafičkog editora za izradu prezentacija, infografika i plakata Canva.

Nakon predstavljanja svih uradaka slijedi zajednička analiza i rasprava.

Aktivnost možete provesti u suradnji s drugim školama, dijeljenjem poveznice na platformi za suradničko učenje Edmodo ili na platformi eTwinning. Tijekom suradnje podsjetite učenike na uvažavanje mišljenja drugih učenika i pravila ponašanja na internetu (Netiquette).

Učenici koji žele mogu istražiti o ulozi osjetila za održavanje ravnoteže u ljudi te bolesti koje se javljaju uslijed poremećaja ravnoteže. Svoje uratke mogu predstaviti u alatu za suradnju Linoit.

Potičite kod učenika razvoj empatije prema osobama s poremećajem ravnoteže.

Postupci potpore

Učenike s teškoćama uključite tako da aktivno sudjeluju aktivnosti i, kad god je to moguće, omogućite im izravno sudjelovanje u demonstracijama, što će pridonijeti uspješnijem razumijevanju nastavnog gradiva.

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći kako učenike uključiti u aktivnost prezentacije podataka uz pomoć digitalnih alata.

Nastavna aktivnost za predmet X

Sportska ravnoteža

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • prepoznati ravnotežni položaj, težište i oslonac (ovjesište) tijela
  • razlikovati vrste ravnoteža
  • opisati uvjete stabilnosti tijela i primjene
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Težište je na igrici

Izradite kviz uz pomoć online alata za provjeru znanja Socrative ili Quizizz, koji možete organizirati nakon provedene aktivnosti C. u razredu ili na školskome dvorištu pod uvjetom da ima interneta. Kviz neka sadržava ključne pojmove povezane s težištem, vrstama ravnoteže i uvjetima stabilnosti tijela. Ostavite učenicima / sudionicima kviza dovoljno vremena za uspješno rješavanje. Učenici rješavaju kviz pojedinačno te komentiraju točnost svojih odgovora. Potaknite ih na pridržavanje pravila i prijateljski odnos tijekom igre.

Postupci potpore

Didaktičko-metodičkim uputama za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama možete pronaći smjernice kako sastaviti pitanja za kviz za učenike s teškoćama.

Vodite se smjernicama da pitanja budu jasno i precizno formulirana. Možete ih obogatiti i slikovnim materijalom kad god je to moguće.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele znati više mogu izraditi balansirajuće umjetničke skulpture i svoj rad predstaviti na domaćem Maker Faireu. Neka učenici spoje igračku (čovječuljka) načinjenu od lego-kockica ili igračku omiljene životinje izrađenu u besplatnom 3D kreatoru Blender i ispisanu 3D pisačem. Neka postave igračku na drveni štap visok 30 cm, koji je učvršćen na drveno/plastično postolje. Učenici neka istražuju kako odrediti težište složene skulpture. Postolje na donjoj plohi ima učvršćen mali rabljeni elektromotor iz starih igrački. Neka ga učenici spoje vodičima s baterijom od 9 V i dodaju igrački u jednu od ruku još 20 cm tanke žice s manjim/većih tijelima. Težište skulpture treba biti iznad baze, odabirući veću bazu. Tijek izrade skulpture neka snime. Uz pomoć alata koji potiče suradničko učenje Linoit neka učenici predstave svoje uratke ostalim učenicima u razredu.

Učenici koji žele više mogu istražiti kakvu ulogu imaju težište i stabilnost robota u robotskom spašavanju žrtve te izraditi samobalansirajućeg robota. Za izradu robota na dva kotača potrebni su ispisani 3D dijelovi tijela robota (uključujući kotače), baterije AA, žice, Arduino ploča (može se koristiti i Lego, mBot, Mindstorm ili Fischertechnik), elektromotor, ultrazvučni i infracrveni senzori. Svojim robotom učenici mogu upravljati slanjem naredbe s pametnog telefona, tableta ili računala. Tijek izrade robota neka učenici snime. Uz pomoć alata koji potiče suradničko učenje Linoit predstavljaju svoje uratke ostalim učenicima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Težište je na igrici

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • prepoznati ravnotežni položaj, težište i oslonac (ovjesište) tijela
  • razlikovati vrste ravnoteža
  • opisati uvjete stabilnosti tijela i primjene
Razina složenosti primjene IKT
  • srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Dodatna pojašnjenja pojmova možete potražiti na relevantnim mrežnim stranicama – Google znalacStruna(Hrvatsko strukovno nazivlje), Hrvatska enciklopedija i sl.

 

Napomena: Valjanost svih mrežnih poveznica zadnji put utvrđena 20.05.2018.

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.