x
Učitavanje

4. Književni rodovi i vrste

Tamara Gazdić-Alerić, Ana Širinić, Ivan Pavlović
Što ću naučiti?
Europska unija - Zajedno do fondova EU

Jeste li znali?

U hrvatskome jeziku osobe koje stvaraju poeziju nazivamo pjesnicima i pjesnikinjama. Riječ pjesnik češća je od ekspresivnog izraza poeta. Također riječ pjesnikinja uobičajenija je od izraza poetesa. Latinski izraz poeta laureatus označuje pjesnika ovjenčana lovorovim vijencem, prema antičkom običaju kada se lovorom (inače posvećenom bogu Apolonu) ovjenčavalo štovane pjesnike i junake.

Jeste li znali?

I Hrvatska se pridružuje europskom trendu uživanja u viteškim pustolovinama. Neki od najpopularnijih srednjovjekvonih romana dobili su i hrvatsku inačicu – Rumanac trojski kajkavizirana je inačica glasovite Homerove priče o Trojanskom ratu, a Aleksandrida roman o pustolovinama Aleksandra Velikog. Oba romana bili su omiljeno domaće štivo. Posebna je zanimljivost što su čuveni antički junaci (Ahilej – ovdje kajkavac Aceliš) te Aleksandar Veliki prikazani kao idealizirani kršćanski vitezovi.

Jeste li znali?

U razdoblju renesanse (16. stoljeće) javljaju se petrarkisti – pisci kojima je uzor poezija Francesca Petrarce od kojeg preuzimaju ljubavnu temu, motive i ustaljene stilske figure. U Hrvatskoj su najpoznatiji petrarkisti iz Dubrovnika – Šiško Menčetić i Džore Držić te Hanibal Lucić s Hvara koji ne preuzimaju formu soneta (sonet se u našoj književnosti javlja tek u 19. stoljeću).

Jeste li znali?

Nesretna ili neuzvraćena ljubav i danas je tema brojnim suvremenim autorima pa na poveznici možete poslušati Gibonnijevu pjesmu Divji cvit.

Jeste li znali?

I Danteova Beatrice i Petrarcina Laura umrle su vrlo mlade. Za obje se pretpostavlja da su umrle zbog kuge koja je tada harala Italijom. Obje su obilježile živote tih pisaca, a oni su Beatrice i Lauru učinili besmrtnima opisujući ih u svojim djelima.

Jeste li znali?

Danas je žensko pravo glasa prihvaćeno u gotovo svim državama svijeta premda postoje zemlje u kojima se ženama ne daje pravo glasa. Današnji feministički pokreti bore se, između ostalog, za izjednačavanje prava žena i muškaraca, odnosno za jednakost spolova (primjerice, za jednake plaće).

Jeste li znali?

Dio Shakespeareovih soneta govori o Crnoj Gospi, a za drugi dio se pretpostavlja da je upućen muškarcu čiji se identitet nije nikada otkrio.

Povratak na vrh