Upitajte učenike jesu li se u dosadašnjem školovanju sreli s obrnutom učionicom. Ako jesu, potaknite ih na to da iznesu svoje dojmove i dobrobit koju donosi u procesu učenja, ali i eventualne nedostatke. Ako nisu, potaknite ih na to da promisle i iznesu svoje asocijacije vezane uz sintagmu obrnuta učionica. Također, potaknite ih na to da navedu metode koje su im korisne tijekom obrade novih nastavnih sadržaja, sati ponavljanja i usustavljivanja.
Povedite i razgovor vezan uz pisanje vezanoga teksta, odnosno neka navedu što je zajedničko procesu pisanja različitih tekstova i s kojim se izazovima susreću tijekom pisanja, primjerice komentara ili problemskoga članka.
Potom podijelite učenike u grupe i potaknite ih na to da metodom obrnute učionice prouče osvrt, odnosno obilježja osvrta uz unaprijed pripremljenu prezentaciju u digitalnom alatu MS PowerPoint. Uputite ih i na to da uz prezentaciju mogu pogledati i videolekciju o osvrtu.
Svaka grupa neka prouči prezentaciju u cijelosti, ali svaka grupa neka bude zadužena za proučavanje različitih dijelova osvrta. Tijekom rada u grupi učenici neka pišu bilješke u obliku natuknica. Primjerice, prva grupa neka detaljnije prouči opća obilježja osvrta, druga uvod, treća razradu, a četvrta zaključak osvrta. Svaka grupa, ovisno o zadatku koji joj je dodijeljen, ima svoj broj (primjerice, prva grupa proučava opća obilježja osvrta).
Nakon što svi naprave svoj dio zadatka, učenici se dijele u nove grupe koje čine članovi svih četiriju grupa, odnosno po član iz svake prvotne grupe. Međusobno predstavljaju ono što su istražili u matičnim grupama kako bi potom s pomoću digitalnog alata Flipgrid dali svoje savjete za pisanje osvrta. Uputite ih na to da je potrebno dati opće savjete, ali i one vezane uz dijelove osvrta.
Tijekom pripreme savjeta neka obrate pozornost i na govorne vrednote, a svoje radove neka predstave u razredu nakon čega usmeno provedite refleksiju, a kako biste provjerili razumijevanje, neka riješe unaprijed pripremljen listić u alatu MS Forms.
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Tijekom planiranja postupaka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje postupaka podrške uključite učenika s teškoćama
Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, prezentaciju te ga uputite na videolekciju kako bi je unaprijed pogledao. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena. Objasnite učeniku zadatak obrnute učionice te ga pripremite za sudjelovanje u njoj.
Tijekom podjele u grupu vodite računa o tome da je u grupi s učenicima s kojim se druži te koji mu mogu pomoći. Potaknute vršnjačku podršku tijekom grupnoga rada. Učeniku s teškoćama unaprijed pripremite zadatak koji će raditi u grupi kako bi bio spreman za aktivan rad. Odredite ulogu i zadatak učenika s teškoćama. Provjerite koje je natuknice zapisao te ga uputite na to da piše punim rečenicama kako bi mu informacija bila potpuna.
Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom. Koristite se jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika.
Provjerite razumije li učenik korištenje zadanih alata Flipgrid. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite povećani font, Arial ili Calibri, veličine najmanje 12-14 pt ovisno o vrsti teškoće, s povećanim razmakom između riječi i redova. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Učenici uspoređuju obilježja osvrta i problemskoga članka koristeći se digitalnim alatom Gliffy prilikom izrade Vennova dijagrama.
Potaknite učenike na to da izdvoje pročitano djelo za cjelovito čitanje ili film/predstavu koje su nedavno čitali, odnosno gledali i da izdvoje 3 do 5 važnih informacija o odabranom kako bi prikazali najvažnije informacije, odnosno ključne pojmove. Uputite učenike na to da izdvoje djelo koje im se svidjelo, koje je bilo poučno, koje snažno prenosi životne poruke i koje potiče na razmišljanje. Svoje misli neka podijele koristeći digitalni alat Mentimeter.
Budući da su tijekom prve aktivnosti učenici spoznali što je osvrt i koja su njegova obilježja, potaknite ih na to da radeći u paru promisle o fazama u procesu pisanja osvrta i elementima na koje trebaju obratiti pozornost kako bi prikazali knjigu/film/predstavu.
Neka učenici zabilježe o kojim je fazama riječ. Stavite naglasak na važnost procesa pisanja, odnosno na odabir teme, istraživanje o temi stavljajući naglasak na to kako odabrati pouzdane izvore na mreži, pisanje natuknica, pisanje osvrta, doradu teksta vezanu uz rječnik, stil, pravopis, gramatiku i kompoziciju teksta te u konačnici završne inačice osvrta. Točnije, neka izrade svoj plan pisanja osvrta u obliku umne mape koristeći digitalni alat Popplet.
Sa suučenikom neka komentiraju rezultate svojega rada, a potom neka svoje planove predstave ostatku razreda. Provedite vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje prema unaprijed predstavljenoj rubrici procjene koja je tijekom cijeloga procesa bila dostupna učenicima i u digitalnoj (MS Forms) i u nedigitalnoj inačici. Naglasak stavite na pozitivne aspekte svakoga rada.
U prilagodbi scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima, jakim stranama), kao i obilježjima same teškoće. Kod planiranja postupka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. Učenika s teškoćama također uključite u planiranje postupaka podrške.
Učeniku s teškoćama pripremite pisane ili slikovne upute za zadatak izrađene po koracima. Tijekom objašnjavanja zadatka koristite se kraćim i jednostavnim izrazima. Učeniku s teškoćama omogućite da izabere s kim će iz razreda raditi u paru. Potaknite vršnjačku podršku tijekom rada u paru. Jasno odredite zadatak učenika s teškoćama unutar para. Učeniku s teškoćama pripremite pisane ili slikovne upute za korištenje digitalnog alata Mentimeter, Popplet. Možete pokazati rad u digitalnom alatu kako bi se lakše snašao u njegovoj uporabi. Tijekom rada provjerite kako se učenik njime služi. Provjerite s učenikom s teškoćama razumije li zadatak. Pripremite mu pisane/slikovne upute po koracima za izradu umne mape. Pripremite razred za vršnjačko vrednovanje kako bi se razvio pozitivan odnos s učenikom s teškoćama.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama i priručniku Smjernice za rad s učenicima s teškoćama te na mrežnoj stranici Hrvatske udruge za disleksiju u rubrici Kako pomoći − savjeti učiteljima.
Učenicima pripremite neke već napisane osvrte u digitalnom alatu MS Word i neka ih ocijene prema rubrici vrednovanja osvrta.
Potaknite učenike na to da odaberu svoju omiljenu knjigu, film ili predstavu. Neka se vode kriterijima zanimljivosti, poučnosti i aktualnosti te prilagođenosti za dob. Prema umnoj mapi iz prethodne aktivnosti, odnosno prateći faze pisanja, neka napišu svoj osvrt na odabrano djelo koristeći digitalni alat MS Word i uz pomoć smjernica prikazanih u rubrici procjene.
Moderirajte proces pisanja. Nakon svake od faza u pisanju provedite usmenu refleksiju, a učenici neka sa suučenikom zamijene svoje radove i komentiraju ih. Podsjetite učenike na odabir teme i na istraživanje o temi ponovno stavljajući naglasak na važnost odabira pouzdanih mrežnih izvora. Zatim ih potaknite na pisanje natuknica za svaki od triju dijelova osvrta s naglaskom na to je li kompozicija teksta odgovarajuća. Nakon navedene faze neka razmijene misli sa suučenikom i zatim neka krenu u proces pisanja osvrta. Prvu inačicu čitaju samostalno, eventualno je dorađuju, a zatim zamjenjuju sa suučenikom kako bi dobili povratnu informaciju. Učenicima naglasite važnost afirmativnog pristupa, odnosno da su jedni drugima pomoć, da je važno surađivati i kvalitetno komunicirati. Po potrebi učenici dodatno dorađuju tekst i izrađuju završnu inačicu osvrta te još jednom prolaze smjernice. Nakon toga učenici predstavljaju tekst suučenicima i zatim ostalim učenicima u razredu uz provedbu usmenoga vršnjačkoga vrednovanja i samovrednovanja s naglaskom na pozitivne aspekte svakoga rada.
Kako biste objedinili sve osvrte u knjigu osvrta, potaknite učenike na objavu radova u digitalnom alatu Book Creator. Radove neka objave po kategorijama film, knjiga i predstava. Svojim radovima neka dodaju i fotografije/slike/crteže kojima bi predstavili djelo prikazano osvrtom. Koriste li se gotovim radovima, uputite ih na preuzimanje fotografija s digitalnog alata Pixabay kako bi poštivali autorska prava. Knjigu osvrta objavite na mrežnim stranicama škole.
U prilagodbi scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima, jakim stranama), kao i obilježjima same teškoće. Kod planiranja postupka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. Učenika s teškoćama također uključite u planiranje postupaka podrške.
Učeniku s teškoćama pripremite pisane ili slikovne upute za zadatak izrade mentalne mape i pisanje osvrta izrađene po koracima. Tijekom objašnjavanja zadatka koristite se kraćim i jednostavnim izrazima. Povjerite razumije li učenik s teškoćama zadatak. Pružite mu podršku tijekom pisanja osvrta. Provjerite što je učenik s teškoćama napisao prije razmjene sa suučenikom. Učeniku s teškoćama pripremite pisane ili slikovne upute za korištenje digitalnog alata Bookcreator, Pixabay. Možete pokazati rad u digitalnom alatu kako bi se lakše snašao u njegovoj uporabi. Tijekom rada provjerite kako se učenik njime služi.
Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom. Koristite se jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Usredotočite se na ključne aspekte zadatka koji se mogu lakše razumjeti, a ostavite druge dijelove zadatka za kasnije vježbanje. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama i priručniku Smjernice za rad s učenicima s teškoćama te na mrežnoj stranici Hrvatske udruge za disleksiju u rubrici Kako pomoći − savjeti učiteljima.
Učenici na temelju svojeg osvrta izrađuju plakat u digitalnom alatu Canva kojim će privući druge učenike na čitanje knjige ili gledanje filma/predstave koje su predstavili.
Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/pravila/
Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/
Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.
Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.
Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.