Predmet
Geografija 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Nezaustavljiv vrtuljak

Naziv predmeta
Geografija 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • oblik Zemlje
  • gravitacija
  • rotacija
  • sumračnica
  • izmjena dana i noći

Njezino okruglo veličanstvo

Nastavnik učenicima pokazuje školski globus i postavlja pitanje o obliku našeg planeta. Kao motivaciju nastavnik postavlja pitanja učenicima: Kako mi znamo da je Zemlja okrugla? Odakle vam ta informacija? Možete li ponuditi neki dokaz? Nastavnik također postavlja pitanje znaju li učenici da su u prošlosti ljudi smatrali da je Zemlja ravna ploča. Zbog čega je ljudima u prošlosti bilo teško pojmiti Zemljin okrugli oblik? Otvorite razrednu raspravu, odnosno potaknite učenike na promišljanje ljudi iz prošlosti o obliku našega planeta (mnogo prije ere svemirskih istraživanja).

Nakon uvodne motivacije nastavnik na projekcijskom platnu / pametnoj ploči prikazuje videoisječak dostupan na e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.1, ulomak Početak...Kako je nastala Zemlja? Nastavnik nakon pogledanog videoisječka postavlja učenicima pitanje: Kako se naziva teorija koja opisuje nastanak svemira? Koliko je otprilike star naš svemir?

Zatražite zatim da se učenici podijele u parove. Svaki par mora imati na raspolaganju računalo ili tablet. Učenici će se služiti materijalima iz spomenutog DOS-a te mrežnim izvorima.

Učenici će imati zadatak u digitalnom plakatu pregledno prikazati 3 do 5 dokaza o kružnom obliku Zemlje do kojih su došli filozofi, znanstvenici i istraživači od razdoblja antike do današnjih dana proučavanjem i terenskim istraživanjem. Navedeno će učenici prikazati s pomoću digitalnog alata Lino. Kratak povijesni pregled dokazivanja kružnog Zemljina oblika učenici mogu pronaći u ulomku Oblik Zemlje – Kako dokazati oblik Zemlje? Fotografije koje će im koristiti pri izradi plakata u alatu Lino učenici mogu (uz uputu nastavnika) pronaći na mreži. Učeničko dokazivanje kružnog Zemljina oblika mora biti popraćeno slikovnim i/ili videomaterijalima te pripadajućim pojašnjenjima koja prate fotografiju/videozapis.

Iskoriste priliku i uputite učenike o pravilima upotrebe fotografija u mrežnom okružju.

Gotove će plakate, nastale u alatu Lino, parovi učenika podijeliti poveznicom na razrednoj društvenoj mreži (Yammer ili Teams) u za tu svrhu kreiranoj mapi. Nastavnik će nekoliko najuspješnijih radova prikazati na projekcijskom platnu / pametnoj ploči te formativno vrednovati učeničke radove.

U završnom dijelu sata potaknite razvoj kritičkog promišljanja i zaključivanja (na temelju znanstvenih spoznaja) postavljajući učenicima sljedeće pitanje: Zbog čega (usprkos svim dokazima o kružnom obliku Zemlje) jedan dio ljudi i danas smatra da je Zemlja ravna ploča / disk? Potaknite učenike na osmišljavanje nekoliko argumenta kojim bi utjecali na promjenu stava tzv. „ravnozemljaša“. Neka učenici u manjim grupama rasprave o navedenom, a predstavnik grupe prikupit će i prezentirati argumente ostatku razreda.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Učenicima u predmetnom kanalu Geografije u alatu Teams sustava Office 365 priložite poveznicu na e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.1, ulomak Početak...Kako je nastala Zemlja? s uputama da pogledaju videoisječak i u svoje bilježnice izdvoje tri najvažnije činjenice koje su saznali u videoisječku. Također, priložite im popis učeničkih parova. Svaki par mora pronaći, koristeći se dostupnim izvorima (poput enciklopedija i faktopedija) te mrežnim pretraživačima 3 dokaza o Zemljinu obliku. Neka upišu ono što su pronašli s pomoću digitalnog alata Lino. Zadajte im rok do kojeg moraju napraviti navedeno te vrijeme virtualnog sastanka. Potom pokrenite sastanak u alatu Teams sustava Office 365. S njima prokomentirajte njihove zapisane činjenice te dokaze koje su napisali u digitalnom alatu Lino.

Postupci potpore

Pri prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na pojedinačnim potrebama i značajkama učenika. Izazov u radu predstavljaju učenici sa združenim teškoćama (npr. poremećaj aktivnosti i pažnje i specifične teškoće učenja). Preporučuje se učenika s teškoćama smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio primjerenu podršku i pomoć pri zadavanju i izvršavanju aktivnosti. Pri postavljanju pitanja vodite računa o tome da su razumljiva učenicima s teškoćama. Kod učenika s oštećenjem sluha izbjegavajte istovremeno govorenje i pokazivanje na slici jer učenik treba prebacivati pogled između govornikova lica ili stručnog komunikacijskog posrednika i slike. Osigurajte dobru vidljivost govornikova lica i usana. Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako bi i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori. Prije gledanja videozapisa na e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.1, ulomak Početak...Kako je nastala Zemlja? učenicima s teškoćama pripremite kratak sažetak videozapisa s najbitnijim odrednicama na koje pri gledanju moraju obratiti pozornost. Učeniku s oštećenjem vida pripremite auditivni opis gledanog. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra najavite gledanje videozapisa uz pomoć vizualne podrške. Učenika s oštećenjem sluha uputite na opciju uključivanja titlova te provjerite je li ih uključio. Za vrijeme svrstavanja učenika u parove pripazite s kim ćete smjestiti učenika s teškoćama. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra obavezno prethodno najavite rad u paru uz pomoć natuknica ili vizualne podrške. Učenik može i prije nastavne jedinice dobiti zadatak da pripremi što više informacija i primjera povezanih s nastavnom jedinicom. Učenici s teškoćama bolje će funkcionirati u paru s učenikom koji će usmjeravati učenika s teškoćama, koji je možda sporiji u rješavanju zadataka ili teško održava pozornost na zadatku. Pri podjeli u parove uvijek je važno voditi računa o obilježjima pojedinog para. Potrebno je češće provjeravati funkcioniranje para u kojem je učenik s teškoćama.

Provjerite znaju li učenici s teškoćama raditi u digitalnom alatu Lino. Pripremite pisane, slikovne i auditivne upute radi lakšeg snalaženja.

U raspravi učenike s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije nikada ne ispravljajte i spriječite oponašanje i ruganje. Ne ustrajte u tome da ti učenici govore pred razredom ako to sami ne žele u nekoj njima motivirajućoj situaciji. Postavljajte kratka i jasna pitanja koja zahtijevaju kratke odgovore ili ponudite odgovore na pitanja s jednim točnim odgovorom. Prije postavljanja pitanja budite sigurni da ste zaokupili učenikovu pozornost. Učenicima s teškoćama osigurajte sažetak svih pitanja i odgovora kako bi lakše usvojili sadržaj.

Pri mrežnoj provedbi aktivnosti provjeravajte s učenicima s teškoćama kako se snalaze u pojedinim fazama aktivnosti te im, ako je potrebno, pružite pomoć. Osigurajte im dovoljno vremena pri izvršavanju aktivnosti, najavite svaku promjenu aktivnosti te im omogućite komunikaciju chatom.

Ako u razredu imate učenika s teškoćama koji se koristi asistivnom tehnologijom (primjerice, čitačem teksta, slušalicama, diktafonom za učenike oštećena sluha, tipkovnicom za učenike s motoričkim teškoćama i sličnim), uputite i potaknite učenika na korištenje tehnologijom u zadatcima aktivnosti u kojima je to potrebno.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite zainteresirane učenike ili članove geografske grupe na sudjelovanje u zanimljivom Eratostenovu eksperimentu u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada Sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom. Eksperiment se provodi po uzoru na Eratostena koji je još u 3. st. pr. Kr. izmjerio opseg Zemlje iznenađujuće točno. Način provedbe eksperimenta, koji je sjajan primjer korelacije između Geografije i Matematike možete pronaći u odlomku e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.1. Obilježite proljetnu ravnodnevicu ovom sjajnom aktivnošću za prave male istraživače. Za aktivnost će vam biti potreban samo štap duljine 1 m, metar za mjerenje, aplikacija s pomoću koje ćete odrediti solarno podne u vašem mjestu i lijepo sunčano vrijeme, bez naoblake. Više informacija potražite na službenim stranicama projekta https://eratosthenes.ea.gr/content/experiment.

Nastavna aktivnost za predmet X

Njezino okruglo veličanstvo

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik analizira kako je čovječanstvo spoznalo oblik Zemlje.
  • Učenik navodi dokaze o kružnom obliku Zemlje.
  • Učenik opisuje Zemlju kao kuglu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Gravitacijo, privlačiš me!

Upitajte učenike jesu li ikada čuli za pojam gravitacije. Pojasnite učenicima kako je gravitacija sila između dvaju objekata s masom, poput Zemlje i Sunca, ili Zemlje i čovjeka. Gravitacijska je sila uvijek usmjerena prema središtu Zemlje (kugle), bez obzira gdje se na Zemlji nalazimo. Kada bi Zemlja imala oblik ravne ploče, najsnažnija bi gravitacija bila u središtu ploče, dok bi na rubovima bila znatno slabija te bi se sve s rubova snažno privlačilo prema središtu.

Potaknite učenike da se prisjete primjera iz svakodnevnog života u kojem su bili „žrtve“ gravitacije.

Zatražite od učenika da se podijele u parove. Učenici će u paru promotriti ilustraciju na e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.1, ulomak Gravitacija – sila teža te pročitati pojašnjenja skrivena unutar same ilustracije.

Ohrabrite učenike na demonstraciju gravitacijske sile s pomoću predmeta koji se nalazi na njihovim školskim klupama. Izaberite dva para učenika koji će demonstrirati gravitaciju.

Glavni dio aktivnosti vezan je uz jednostavno dokazivanje gravitacije. Učenici će najlakše shvatiti pojam gravitacije tumačeći je jednostavnim pokusima koje možete provesti u razredu, na školskom igralištu, tijekom izvanučioničke nastave (na otvorenom) ili je učenici mogu izvesti kod kuće. Upute za izvođenje ovih jednostavnih pokusa s učenicima valja podijeliti na razrednoj društvenoj mreži (Yammer/Teams) te radi toga oblikujte i mapu u koju će učenici prilagati svoje radove.

  1. Galileov eksperiment

Ime je dobio po znanstveniku za kojeg se vjeruje da je prvi izveo ovaj eksperiment. Uzmite dva objekta različite veličine i težine i ispustite ih na tlo s iste visine. Uočite koji će prvi udariti o tlo. Kako gravitacija Zemlje utječe na objekte jednakom brzinom bez obzira na njihovu težinu, kada ne bi bilo otpora zraka, predmeti bi trebali istodobno udariti o tlo. Ponovite eksperiment s različitim predmetima različitih težina.

  1. Rotirajuća kanta

Za ovaj eksperiment, koji prikazuje odnos kretanja i gravitacije, potrebna vam je kanta s ručkom do polovine napunjena vodom te snažan i spretan demonstrator koji će je snažno vrtjeti okrećući se oko svoje osi. U teoriji, kad se kanta okrene horizontalno, voda bi se trebala proliti jer je gravitacija vuče prema dolje. Ako se okrećemo dovoljno brzo, voda će se u kanti zadržavati, suprotstavljajući se gravitaciji i na taj način biti „zalijepljena“ za dno kante, sprečavajući prirodni učinak gravitacije. Ovaj efekt zove se centrifugalna sila i djeluje kao „umjetna gravitacija“.

  1. Čaša s rupom

Za ovaj eksperiment potrebna je papirnata čaša i malo vode. Probušite rupu u dnu čaše i pokrijte je prstom, a zatim je napunite vodom. Pomaknite prst s rupe i primijetite da voda istječe. Iako gravitacija djeluje i na čašu i na vodu prema dolje, samo se voda slobodno kreće jer držimo čašu, stoga gravitacija samo vodu tjera van iz čaše. Ponovno napunite čašu, no sad je ispustite iz ruke na zemlju. Sada, kada se oba objekta slobodno kreću, oni padaju istom brzinom, tako da voda neće prethodno poteći kroz rupu.

Učenici gravitacijske pokuse izvode prema uputama, snimaju izvođenje eksperimenta mobitelom te ga prilažu u oblikovanu mapu na društvenoj mreži Yammer ili Teams.

Prikažite učeničke videouratke cijelom razredu. Formativno vrednujte učeničke radove.

Postupci potpore

Tijekom razgovora provjeravajte razumije li vas učenik s teškoćama u razvoju. Što je više moguće, povezujte sadržaj sa stvarnim životom. Kod učenika s oštećenjem sluha izbjegavajte istovremeno govorenje i pokazivanje na slici jer učenik treba prebacivati pogled između govornikova lica ili stručnog komunikacijskog posrednika i slike. Osigurajte dobru vidljivost govornikova lica i usana. Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako bi i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori. Pri proučavanju ilustracije na e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.1, ulomak Gravitacija – sila teža učenike s teškoćama uputite na opcije rada u DOS-u (inkluzivni prikaz, prikaz za osobe s disleksijom, podešavanje vrste i veličine fonta, kontrast zaslona). Učenicima s oštećenjem vida po potrebi osigurajte dodatan verbalni opis. Pri svrstavanju učenika u parove pripazite s kim ćete svrstati učenika s teškoćama. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra obavezno prethodno najavite rad u paru uz pomoć natuknica ili vizualne podrške. Učenik može i prije nastavne jedinice dobiti zadatak da pripremi što više informacija i primjera povezanih s nastavnom jedinicom. Učenici s teškoćama bolje će funkcionirati u paru s učenikom koji će ih usmjeravati jer su možda sporiji u rješavanju zadataka ili teško održavaju pozornost na zadatku. Pri podjeli u parove uvijek je važno voditi računa o obilježjima pojedinog para. Potrebno je češće provjeravati funkcioniranje para u kojem je učenik s teškoćama. Vodite računa o tome da su učenici s teškoćama pri izvođenju pokusa uključeni i da razumiju što se od njih traži. Svakako učenicima omogućite vršnjačku podršku i prilagodbu materijala u skladu s njihovim mogućnostima. Provjerite kako se učenici snalaze u dijeljenju materijala na društvenim mrežama Yammer ili Teams. Po potrebi osigurajte dodatnu uputu i vršnjačku podršku.

Ako u razredu imate učenika s teškoćama koji se koristi asistivnom tehnologijom (primjerice, čitačem teksta, slušalicama, diktafonom za učenike oštećena sluha, tipkovnicom za učenike s motoričkim teškoćama i sličnim), uputite i potaknite učenika na korištenje tehnologijom u zadatcima aktivnosti u kojima je to potrebno.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike na istraživanje što bi se dogodilo da na Zemlji nema gravitacije, odnosno kakva bi bila gravitacija da je Zemlja ravna ploča. U nevjerojatnom slučaju nestanka gravitacije stvari, koje nisu čvrsto „pričvršćene“ za Zemlju, odletjele bi u svemir. U zgradama bi ljudi počeli lebdjeti u prostoru prema gore dok ne bi dotaknuli strop. Na otvorenom bi stvari odletjele daleko od Zemlje. Zemljina atmosfera i sama bi odletjela u svemir.

Učenici mogu jednostavnom pretragom sadržaja na mreži pronaći informacije i videosadržaje koji objašnjavaju ove nevjerojatne (no vrlo zanimljive scenarije). Zainteresirani učenici mogu na nekom od sljedećih satova Geografije prenijeti rezultate istraživanja prijateljima u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Gravitacijo, privlačiš me!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik objašnjava pojam gravitacija.
  • Učenik demonstrira gravitacijsku silu jednostavnim primjerima.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Nema stajanja!

Pobudite motivaciju za obradu novih nastavnih sadržaja tako da na sat ponesete loptu. Ako ste vješti, zavrtite loptu na prstu i tako učenike upoznajte s pojmom rotacije. Možete zamoliti i učenika iz razreda da bude demonstrator. Pojasnite učenicima da se na taj način i naš planet kreće, okrećući se oko zamišljene osi.

S pomoću školskoga globusa i svjetiljke (stolne lampe, žarulje) prikažite Zemljinu rotaciju. Rotirajte globus te ga zaustavite u određenoj poziciji te upitajte učenike bi li mogli pretpostaviti koji će dio dana biti na polovici Zemlje okrenutoj prema Suncu, a koji s nasuprotne strane.

Podijelite učenike u parove. Svaki par mora ima tablet ili računalo. Zatim uputite učenike na zadatak (slagalicu) dostupan na e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.2, ulomak Zemlja u kretanju. Nakon što učenici pravilno slože sliku, otkrit će se skica Zemlje u rotaciji, a bit će vidljiv i njezin položaj prema Suncu. S pomoću slike učenici će odgovoriti na nekoliko pitanja koje postavlja nastavnik u digitalnom kvizu Office Forms. Učenicima poveznicu na kviz stavite na vašu razrednu društvenu mrežu (Yammer/Teams).

Primjeri pitanja: Koliko traje jedan okret Zemlje oko svoje osi? Koje je doba dana na dijelu Zemlje okrenutom Suncu? Sudjeluju li Zemljini polovi u rotaciji? U kojem se (geografskom) smjeru Zemlja rotira?

Nakon riješenog kviza upitajte učenike jesu li se ikada probudili u zoru. Neka opišu zoru i sumrak. Parove učenika zatim uputite da pogledaju Sliku 8. u e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.2. Neka na slici uoče sumračnicu. Zajedno je definirajte. Skrenite pozornost učenicima na to kako se sumračnica pomiče po Zemljinoj sferi. Parovi učenika neka zatim pokrenu animaciju ispod slike sumračnice, slijede upute te odgovore na postavljena pitanja ispod animacije. Točnim rješavanjem zadatka učenici će osvijestiti činjenicu različitih doba dana u različitim dijelovima naše Zemlje.

Naposljetku uputite učenike da pogledaju ilustraciju prividnog kretanja Sunca na nebeskom svodu u ulomku Kako možemo primijetiti da se Zemlja okreće?. Upitajte učenike znaju li na kojoj strani svijeta Sunce ujutro izlazi, a na kojoj zalazi. Ovisno o dobu dana u kojem se održava školski sat (te vremenskim prilikama i vašim mogućnostima) odredite (pogledom kroz prozor ili izlaskom na školsko dvorište) u kojoj se poziciji trenutačno nalazi Sunce. Odredite istok i zapad u odnosu na vašu školu i skrenite pozornost učenicima na prividni put koji je Sunce prevalilo od zore do sumraka. Kažite učenicima da je zbog navedenog ljudima, koji su tisućama godina promatrali nebeski svod, bilo vrlo lako donijeti pogrešan zaključak – da Zemlja miruje, a da se nebeska tijela gibaju.

Povratkom u školske klupe učenici neka u paru pogledaju sliku Zemlje u ulomku Dokažimo rotaciju te riješe pitanja postavljena uz sliku. Rješavanjem navedenog zadatka učenici će uočiti zbog čega se Sunce prividno kreće od istoka prema zapadu te će moći zaključiti u kojoj će od predloženih triju lokacija na slici najprije svanuti dan.

Postupci potpore

Pri prikazu rotacije Zemlje učenicima s oštećenjem vida omogućite taktilni doživljaj. Tijekom podjele učenika u parove vodite računa o značajkama pojedinog para. Poželjno je da je učenik s teškoćama u razvoju u paru s učenikom koji je senzibilniji, koji će ga poticati i usmjeravati. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra najavite rad u paru uz pomoć vizualne podrške. Omogućite mu odabir teme prema njegovim specifičnim zanimanjima. Učeniku s poremećajem iz autističnog spektra najavite samostalno čitanje uz pomoć vizualne podrške. Pri čitanju e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.2, ulomak Zemlja u kretanju učenike s teškoćama uputite na opcije rada u DOS-u (inkluzivni prikaz, prikaz za osobe s disleksijom, podešavanje vrste i veličine fonta, kontrast zaslona). Provjerite snalaze li se učenici s teškoćama na društvenim mrežama Yammer/Teams. Pripremite pisane, slikovne i auditivne upute radi lakšeg snalaženja. Pri sastavljanju pitanja u kvizu vodite računa o tome da su jezično i grafički prilagođena. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim njezinim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. OmoType, Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostruki prored, uvećan razmak među slovima, poravnanje teksta ulijevo. Prije rješavanja zadataka učenicima s teškoćama prvo pročitajte pitanja i razjasnite eventualne nedoumice, a tek onda neka započnu rješavanje. Pri proučavanju slike e-Škole DOS Geografija 5, Modul 2, Jedinica 2.2 vodite računa o tome da učenicima s oštećenjem vida omogućite detaljan opis fotografije kako bi mogli ravnopravno sudjelovati u aktivnosti. Na samom kraju aktivnosti pripremite učenicima s teškoćama u razvoju sažetak u kojem ćete navesti obrađene pojmove (sumračnica, rotacija...). Vodite računa o tome da je sažetak jezično i grafički prilagođen.

Ako u razredu imate učenika s teškoćama koji se koristi asistivnom tehnologijom (primjerice, čitačem teksta, slušalicama, diktafonom za učenike oštećena sluha, tipkovnicom za učenike s motoričkim poremećajima i sličnim), uputite i potaknite učenika na korištenje tehnologijom u zadatcima aktivnosti u kojima je to potrebno.

Prilagodba aktivnosti treba biti u skladu s preporukama stručnog tima škole i učenikovim teškoćama.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama

Hrvatska udruga za disleksiju – savjeti učiteljima,

Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju,

Smjernice za rad s učenicima s teškoćama MZO-a.

Za učenike koji žele znati više

Potaknite učenike da istraže što bi se dogodilo kada bi Zemlja odjednom stala, odnosno prestala se rotirati. Na mreži učenici mogu pronaći brojna objašnjenja za ovu hipotetsku situaciju, uključujući i mnogo animacija i videomaterijala. Potaknite učenike da naučeno prezentiraju drugim učenicima u razredu na nekom od sljedećih satova Geografije.

Nastavna aktivnost za predmet X

Nema stajanja!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje rotaciju, njezino trajanje i glavne posljedice.
  • Učenik imenuje i objašnjava dokaze gibanja Zemlje.
  • Učenik objašnjava zašto nam se prividno čini da se Sunce vrti oko Zemlje.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.