C.5.1. Objašnjava povezanost potrošnje resursa i pravedne raspodjele za osiguranje opće dobrobiti.
Kako od jedne kune banka može „stvoriti“ novih 3, 5 ili 10 kuna? Je li posrijedi neki čarobni štapić kojim banke kreiraju novac ili se iza toga ipak krije nešto drugo?
Saznajte u sljedećem videozapisu.
Kako se plasira novac? Kad položiš novac u banku, računaš da ćeš ga moći podići kad ti zatreba. A banka računa da neće svima u isto vrijeme zatrebati novac koji drže na svojim računima jer ona zarađuje posuđujući taj novac drugima. Zahvaljujući državnim pravilima, banka smije posuditi oko 90% tvojeg novca. Koliko se kredita zapravo može stvoriti zahvaljujući tvojem pologu? Odgovor bi te mogao iznenaditi! Ako netko digne kredit u iznosu 90% tvojeg novca, on će taj novac potrošiti u skladu s namjenom kredita i postoji vjerojatnost da će taj novac doći na nečiji bankovni račun. Možda čak u istoj banci. Banka će smjeti posuditi 90% tog novca. A kad se taj novac pojavi na nečijem tuđem računu, banka će smjeti posuditi i 90% tog novca. I tako dalje. Što ako ipak svi odluče dići novac sa svojih računa? To je slaba točka tog sustava.. Transkript: .
ŠTO AKO...
Što mislite, je li moguće da vam u banci kažu kako ne možete dobiti kredit jer trenutno nemaju dovoljno novca? Ili da vam kažu kako moraju čekati da drugi klijenti prvo polože novac kako bi mogli izdavati nove kredite?
U kojem slučaju bi se takva situacija ipak mogla dogoditi? Razmislite o mogućim posljedicama.
Kviz
Riješite kviz i provjerite svoje razumijevanje načina plasiranja novca u bankarskom sustavu.
#1 Zadatak
Kad položimo novac u banku, na što računamo?
#2 Zadatak
Kad položimo novac u banku, na što računa banka?
#3 Zadatak
Koliki postotak tvog novca banka smije pozajmiti u obliku kredita?
#4 Zadatak
S kojih računa banka smije pozajmiti klijentima novac?
#5 Zadatak
Gdje u konačnici završi većina novca kreditiranog bankovnim polozima građana i poduzetnika?
Banka je mjesto gdje ti pozajmljuju novac ako dokažeš kako ti nije potreban.