Predmet
Engleski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Upravo

Naziv predmeta
Engleski jezik 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Razina učenja jezika
5. godina učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • Present Continuous
  • Životinje
  • Život u školi
  • Svakodnevnica

Životinje u akciji

Uvedite učenike u temu s pitanjem imaju li kućnog ljubimca te prozovite učenike koji se jave da kažu o kojoj se životinji radi. Pitajte učenike jesu li možda udomili neku napuštenu životinju te naglasite koliko je važno brinuti o životinjama i pomoći im ako su u opasnosti ili napuštene. Razgovarajte o skloništima za životinje i jesu li imali priliku volontirati u njima. Ukoliko se u blizini mjesta stanovanja učenika nalazi sklonište za životinje, potaknite učenike da skupa sa svojim roditeljima ili prijateljima iz razreda volontiraju i pomognu.

Pripremite u opciji izrađivanja slikovnih kartica u besplatnom i vrlo jednostavnom za korištenje digitalnom alatu LearningApps fotografije raznih životinja kojima možete pristupiti unutar digitalnog alata potpuno besplatno i uz sigurnost poštivanja autorskih prava. Slikovne kartice izradite tako da uz fotografiju životinje snimite riječ kako bi učenici mogli provjeriti jesu li pojam točno izgovorili.

Prije zadatka uputite učenike da u bilježnici napišu plus za svaku životinju koju su točno imenovali poštivajući pravila izgovora.

Podijelite učenicima poveznicu digitalnog alata sa slikovnim karticama, a učenici potom u parovima naizmjence imenuju životinje koje se pojavljuju na slikovnim karticama i bilježe koje su nazive životinja točno imenovali i točno izgovorili.

Pitajte učenike ima li netko tko je sve nazive životinja točno izgovorio i pohvalite one koji se jave. Ostali mogu koristiti poveznicu na digitalni alat kako bi uvježbali izgovor i naučili nazive životinja za domaći rad.

Recite učenicima da osluhnu zvukove koje trenutno čuju u učionici ili izvan nje ako možete otvoriti prozore i pitajte čuje li se neka životinja i koja. Potom na ovoj poveznici Animals' Sounds pustite zvukove onih životinja koje učenici trebaju znati imenovati. Nakon pojedinog zvuka životinje, učenici trebaju reći o kojoj se životinji radi. Provedite ovaj zadatak kao natjecanje grupa pa učenici koji prvi pljesnu dlanovima imaju pravo prvi reći o kojoj se životinji radi i tako dobiti bod. Na ovaj način učenici uče poštivati pravila igre što trebaju prenijeti i na osobni i privatni život da se unaprijed postavljena pravila trebaju poštivati i da ih se svi bez iznimke trebaju pridržavati.

Potom ih plenarno pitajte što životinje mogu raditi. Učenici odgovaraju: a fish can swim, a lion can sleep, a tiger can run, a bird can fly.

Učenici na kraju ove aktivnosti rješavaju e-Škole DOS Engleski jezik 5, Modul 5, Jedinica 5.6, Zadatak 1 u kojem trebaju odabrati pravilan oblik pomoćnog glagola biti i prikladan glagol koji govori o tome što životinja ili životinje na fotografijama rade.

Nakon što učenici riješe ovaj zadatak, pitajte ih koje pravilo su uočili za primjenu glagola biti kada je na slici jedna životinja ili kada se na slici nalazi više životinja.

Zaigrajte igru pantomime, ali tako da nekad radnju pokazuje jedan učenik ili učenica, a nekad dvoje ili više učenika kako bi učenici pri opisivanju radnje koristili oblik u 3. licu jednine ili množine glagola biti. Radnje koje učenici pokazuju uključuju svakodnevne aktivnosti poput kućanskih poslova, igara ili sportova.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na zasebnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima…), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednje klupe u razredu kako bi ga se moglo pratiti i pružiti mu dodatnu uputu ili mu pomoći pri izvršavanju zadatka.

Tijekom uvodnog razgovora ne ustrajte na tome da učenici s teškoćama - kao što su mucanje ili izražena tjeskoba - govore, osim ako se za to ne jave sami.

Učenici koji imaju disleksiju mogu imati poteškoća u čitanju i izgovoru stranih riječi, stoga ih pohvalite za trud.

Učenicima s jezičnim poremećajem i učenicima sa specifičnim teškoćama učenja, prema potrebi, osigurajte popis riječi na engleskom jeziku i prijevod na hrvatski jezik.

Za učenike koji imaju oštećenje sluha osigurajte da sjede blizu izvora zvuka kako bi, ako je to moguće, mogli što bolje čuti glasanje životinja. Po potrebi možete osigurati transkript glasanja životinja (npr. za psa: vau-vau ili woof).

Važno je da, za učenike s teškoćama, predvidite više vremena za rješavanje zadataka, što se posebno odnosi na učenike koji imaju disleksiju.

Provjeravajte snalaze li se učenici s teškoćama u spomenutim digitalnim alatima. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakšeg korištenja alata.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama:
Hrvatska udruga za disleksiju - savjeti učiteljima
Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju
Smjernice MZO-a za rad s učenicima s teškoćama

Nastavna aktivnost za predmet X

Životinje u akciji

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik govori kratak i jednostavan tekst o životinjama.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj

Pogled s prozora

Učenici u parovima rješavaju e-Škole DOS Engleski jezik 5, Modul 5, Jedinica 5.6, Zadatak 3, u kojem opisuju fotografiju te potom slušaju i provjeravaju jesu li točno opisali što se događa.

Učenici potom u parovima rješavaju e-Škole DOS Engleski jezik 5, Modul 5, Jedinica 5.6, Zadatak 4, kako bi uočili različite oblike pomoćnog glagola biti. Nakon što riješe zadatak, pitajte učenike koje su pravilo za primjenu glagola “biti” uočili odnosno kada se koristi oblik “is”, a kada “are”. Prozovite nekoliko učenika da podijele svoja objašnjenja. Trebali bi se prisjetiti pravila iz prethodne aktivnosti u kojoj su, na isti način, primjenjivali pravilo u rečenicama u kojima su opisivali što rade životinje.

U digitalnom alatu LearningApps, koji je u potpunosti besplatan i jednostavan za kreiranje digitalnih slikovnih kartica koje su u skladu s autorskim pravima, pripremite fotografije s raznim aktivnostima koje obavljaju ljudi. Vodite računa o tome da na fotografijama budu prikazane aktivnosti koje ne potiču stvaranje stereotipa te su rodno i rasno ravnopravne i uključive. Na primjer, žena koja popravlja automobile, muškarac koji glača, osoba u invalidskim kolicima koja pleše ili je uključena u neku sportsku aktivnost. Pripremljene fotografije u digitalnom alatu prikažite cijelom razredu te prozovite učenike koji se jave da govorno opišu što se na fotografiji događa.

Na kraju, na poveznici WindowSwap, na kojoj se mogu vidjeti pogledi s prozora iz različitih dijelova svijeta, otvorite nekoliko prozora. Opišite što se s prozora može vidjeti odnosno što se događa, na primjer: pada kiša, prolaze automobili, netko hoda po ulici i slično. Kako biste potaknuli učenike na razgovor, postavite pitanja o tome gdje se prozor nalazi, što se događa, kakvo je vrijeme, vide li se ljudi ili životinje te pitajte učenike da kažu što rade.

Nakon što ste s učenicima opisali nekoliko kadrova s različitih prozora, učenici u parovima opisuju nekoliko različitih kadrova. Opise zapisuju u svoje bilježnice, a na kraju ih pitajte koji kadar im je bio najzanimljiviji ili u kojem pogledu s prozora se moglo opisati najviše aktivnosti odnosno za koji su kadar mogli napisati najviše rečenica.

Za vrijeme aktivnosti pisanja učitelj prati što učenici pišu šećući se po učionici te daje povratnu informaciju uoči li pravopisne pogreške. Kako bi formativno vrednovao učenike, učitelj pregledava bilježnice i daje povratnu informaciju u obliku bilješke.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Zakažite učenicima videosastanak pomoću digitalnog alata MS Teams ili nekog drugog videokonferencijskog alata. U čavrljanje im podijelite poveznicu na e-Škole DOS Engleski jezik 5, Modul 5, Jedinica 5.6, Zadatak 3, u kojem opisuju fotografiju te potom slušaju i provjeravaju jesu li točno opisali što se događa.

Potom neka riješe e-Škole DOS Engleski jezik 5, Modul 5, Jedinica 5.6, Zadatak 4, kako bi uočili različite oblike pomoćnog glagola biti. Nakon što riješe zadatak, pitajte učenike koje su pravilo za primjenu glagola “biti” uočili odnosno kada se koristi oblik “is”, a kada “are”. Prozovite nekoliko učenika da uključe mikrofon i podijele svoja objašnjenja. Trebali bi se prisjetiti pravila iz prethodne aktivnosti u kojoj su, na isti način, primjenjivali pravilo u rečenicama u kojima su opisivali što rade životinje.

U digitalnom alatu LearningApps, koji je u potpunosti besplatan i jednostavan za kreiranje digitalnih slikovnih kartica koje su u skladu s autorskim pravima, pripremite fotografije s raznim aktivnostima koje obavljaju ljudi. Vodite računa o tome da na fotografijama budu prikazane aktivnosti koje ne potiču stvaranje stereotipa te su rodno i rasno ravnopravne i uključive. Na primjer, žena koja popravlja automobile, muškarac koji glača, osoba u invalidskim kolicima koja pleše ili je uključena u neku sportsku aktivnost. Pripremljene fotografije u digitalnom alatu prikažite dijeleći zaslon te prozovite učenike koji se jave da uključe mikrofon i opišu što se na fotografiji događa.

Na kraju, na poveznici WindowSwap, na kojoj se mogu vidjeti pogledi s prozora iz različitih dijelova svijeta, otvorite nekoliko prozora. Opišite što se s prozora može vidjeti odnosno što se događa, na primjer: pada kiša, prolaze automobili, netko hoda po ulici i slično. Kako biste potaknuli učenike na razgovor, postavite pitanja o tome gdje se prozor nalazi, što se događa, kakvo je vrijeme, vide li se ljudi ili životinje te pitajte učenike da kažu što rade.

Nakon što ste s učenicima opisali nekoliko kadrova s različitih prozora, učenici u čavrljanje opisuju nekoliko različitih kadrova. Na kraju ih pitajte koji im je kadar bio najzanimljiviji ili u kojem pogledu s prozora se moglo opisati najviše aktivnosti odnosno za koji su kadar mogli napisati najviše rečenica.

Postupci potpore

Prilikom odabira para za učenika s teškoćom vodite računa o obilježjima svakog para kako bi učenik s teškoćom aktivno sudjelovao u zadatku. Važno je da, za učenike s teškoćama, predvidite više vremena za rješavanje zadataka, što se posebno odnosi na učenike koji imaju disleksiju.

Provjerite s učenikom s teškoćama snalazi li se u digitalnim alatima koji se koriste u ovoj aktivnosti. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakšeg korištenja alata.

Za opisivanje onoga što se vidi s prozora za učenike s teškoćama, npr. jezičnim teškoćama, možete pripremiti listu riječi s prijevodom koji im mogu pomoći opisati situaciju. Tako ćete ih potaknuti da sudjeluju u opisivanju i razumiju što bi drugi učenici mogli opisivati.

Učenici s disleksijom nerijetko imaju teškoća u pisanju, odnosno mogu biti prisutne pogreške u obliku zamjene slova, njihova redoslijeda i sl. Učenici s deficitom pažnje također mogu pogriješiti na sličan način, kao i učenici s disgrafijom. Zbog toga je opravdano učenicima tolerirati pogreške prisutne u pisanju ako prepoznajete ciljanu riječ (npr. nedostaje jedno slovo, zamjena nekog slova, dodano slovo). Važno je napomenuti ispravan oblik, ali ne isticati učenika i ne kritizirati ga zbog ovog.

Prilikom mrežne provedbe aktivnosti provjeravajte s učenicima s teškoćama kako se snalaze u pojedinim fazama aktivnosti te im, po potrebi, pružite pomoć. Kod učenika s deficitom pažnje provjeravajte prati li događanja jer je u mrežnom obliku nastavnikova kontrola slabija. Za učenike s poremećajem iz spektra autizma važno je najaviti i svaku promjenu aktivnosti ili promjenu u prostoru provedbe aktivnosti jer imaju potrebu održavati ustaljenost i rutinu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Pogled s prozora

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše kratak i jednostavan tekst primjenjujući Present Continuous.
  • Učenik govori kratak i jednostavan tekst primjenjujući Present Continuous.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Tko smo i što radimo u školi

Recite učenicima da se okrenu oko sebe ili da pogledaju kroz prozor učionice te da kažu što se trenutno događa. Iskoristite nekoliko rečenica kako bi ponovili pravila za tvorbu Present Continuousa tako da pitate učenike zašto je u rečenici “is” odnosno “are”. Također ponovite da ovo glagolsko vrijeme koristimo kada opisujemo ono što se događa u trenutku kada govorimo – stvarna sadašnjost, ali i kada opisujemo trenutak uhvaćen na fotografiji.

Zadajte učenicima da fotografiraju različite radnje koje se događaju u školi. Vodite računa da učenici koji će se naći na fotografijama imaju suglasnost za objavu fotografija poštujući GDPR.

Učenici fotografiraju što se događa na nastavi iz različitih predmeta, ali fotografiraju i ostalo osoblje škole na svojim radnim mjestima, čistače / čistačice, domare, tajnice / tajnike, računovođe / računovotkinje, ravnatelje / ravnateljice, kuhare / kuharice, stručno-razvojnu službu, vozače školskog autobusa ako ga škola koristi.

Učenici dijele fotografije u besplatnom i jednostavnom digitalnom alatu za dijeljenje sadržaja Lino. Nakon što su svi učenici podijelili svoje fotografije, u grupama razgovaraju i opisuju što se na fotografijama događa primjenjujući gramatička pravila za tvorbu Present Continuousa. Grupe organizirajte na demokratski način tako da se učenici grupiraju slučajnim odabirom kako bi se svi osjećali ravnopravima.

Učenici u ovoj aktivnosti ponavljaju zanimanja u školi, školske predmete te se pobliže upoznavaju sa svakodnevnim školskim životom i ulogom svakog pojedinca. Svi zaposleni u školi imaju svoju ulogu koja je važna kako bi se život u školi odvijao sigurno i ugodno te zaslužuju poštovanje. Tijekom rada na zadatku učitelj daje podršku s pojmovima koji bi učenicima mogli biti nepoznati poput tajnika / tajnice, računovođe / računovotkinje kao i s nekim alatima i predmetima koji se koriste za održavanje škole.

Tijekom aktivnosti govorenja učitelj daje povratnu informaciju u obliku bilješke u vezi s primjenom gramatičkih pravila kao i u vezi s izgovorom.

Postupci potpore

Prilikom rada u skupini važno je osigurati jasne upute za učenike s teškoćama u okviru skupine u kojoj se nalaze kako bi se izbjegla situacija da učenik ne sudjeluje ili iščekuje zadatak.

Učenike s deficitom pažnje valja uklopiti u skupinu u kojoj se nalaze učenici koji djeluju usmjeravajuće (oblik vršnjačke podrške).

Učenicima s jezičnim teškoćama i učenicima sa specifičnim teškoćama učenja, prema potrebi, osigurajte popis riječi na engleskom jeziku i prijevod na hrvatski jezik.

Provjerite s učenikom s teškoćama snalazi li se u digitalnim alatima koji se koriste u ovoj aktivnosti. Po potrebi, osigurajte i pisane upute sa slikovnim prikazima radi lakšeg korištenja alata.

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima da istraže kako se na engleskom jeziku izražavaju glasovi životinja. Učenici u besplatnom digitalnom alatu Canva kreiraju interaktivne postere s fotografijama životinja pored kojih piše kako se glasaju na engleskom jeziku te poveznica na zvučni zapis glasanja životinje koje mogu pronaći na ovoj poveznici Animals' Sounds.

Nastavna aktivnost za predmet X

Tko smo i što radimo u školi

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik govori kratak i jednostavan tekst opisujući fotografije koje prikazuju različite radnje i zanimanja u školi.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Osobni i socijalni razvoj

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Animals' Sounds

WindowSwap

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.