Povedite s učenicima kratku diskusiju o smještaju na putovanju. Upitajte ih s kime najčešće putuju, s članovima obitelji, prijateljima ili pak sami, te što im je važno pri odabiru smještaja na putovanjima, primjerice je li to cijena, lokacija, udobnost ili nešto drugo. Upitajte ih putuju li oni i članovi njihove obitelji češće u organizaciji putničkih agencija ili u vlastitoj organizaciji te neka razmisle o prednostima i nedostatcima tih vrsta putovanja, primjerice što se tiče cijene, unaprijed određenih aktivnosti ili plana razgledavanja.
U e-Škole DOS Francuski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.3., podnaslov Pour commencer prikažite učenicima animaciju Mathieu cherche un appartement. Naglasite učenicima da prije gledanja animacije pročitaju pitanja kako bi znali na što valja obratiti pozornost, a nakon gledanja neka odgovore na pitanja u Activités #1.
Podijelite učenike u skupine u kojima će svaki učenik reći kakva mu vrsta smještaja odgovara, npr. Ivan n'aime pas les studios, Ivana veut etre près de la piscine, te neka to zapišu na papir. Zatim neka svoje radove zamijene s učenicima druge skupine. Zadatak je učenika u skupinama da pronađu smještaj koji će odgovarati svim članovima druge skupine. Neka se pritom koriste tekstom Les petites annonces u Activité 2. Svaka skupina prema kriterijima navedenima u rečenicama druge skupine treba odabrati nekoliko ponuđenih smještaja u Les petites annonces te napisati kratak tekst u kojem će objasniti zašto bi odabrali odnosno zašto ne bi odabrali taj smještaj, primjerice zbog cijene, veličine, lokacije i slično. Pritom se mogu koristiti jednostavnim sintagmama poput ovih: Dans l’appartement 1 il y a / il n’y a pas; L’appartement 2 est trop cher. U alatu Padlet otvorite novo platno. Neka svaka skupina demokratski odabere predstavnika koji će napisati sastavljeni tekst te ga postaviti na Padlet kako bi radovi svim učenicima bili dostupni na istom mjestu. Predstavnicima podijelite QR kod za pristup, a potom radove prikažite svim učenicima u razredu. Neka svaka skupina nakon izloženih radova kaže bi li odabrala taj smještaj za svoje putovanje.
Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i obilježjima same teškoće. Izazov u radu čine učenici sa združenim teškoćama, koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaji u ponašanju i osjećanju). Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednji dio učionice kako bi mu se brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.
Postoji li u razredu učenik s oštećenjem sluha, odredite polukružni raspored sjedenja kako bi taj učenik lakše pratio grupnu raspravu o putovanjima na početku aktivnosti. Omogućite vizualnu podršku i popis prijevoda ključnih pojmova kako bi učenici s teškoćama lakše pratili raspravu. Učenicima s teškoćama valja unaprijed najaviti sadržaj početnog zvučnog zapisa odnosno animacije. Za animacije treba omogućiti podnaslove ili unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira u animaciji. Tijekom podjele u skupine imajte na umu da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, strpljiv je i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u traženju informacija i pisanju teksta te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Na primjer, učenik sa specifičnim teškoćama u učenju može pretraživati informacije na internetu, a učenik urednoga razvoja može pritom sastavljati strukturu teksta i biti zadužen za pravopisnu i gramatičku provjeru. Provjerite znaju li se i mogu li se svi učenici koristiti digitalnim alatom Padlet. Učenicima s motoričkim teškoćama ili specifičnim teškoćama u učenju osigurajte vršnjačku podršku pri postavljanju ili prepisivanju teksta.
Učenici mogu otvoriti vlastiti blog na platforni WordPress te napisati objavu sa savjetima za tinejdžere koji odluče posjetiti njihov grad, primjerice Top pet znamenitosti, Top pet sportskih aktivnosti, Top pet mjesta za izlazak i slično.
Neka učenici poslušaju zvučni zapis dostupan u e-Škole DOS Francuski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.3., podnaslov Les petites annonces, Activité 3 te riješe zadatke u Activités 3 i 4, u kojima imenuju prostorije u smještaju.
Učenike podijelite u skupine. Neka zajedno osmisle idealnu kuću ili stan u kojem bi željeli provesti vikend zajedno. Neka odrede broj i vrstu prostorija u kući/stanu, veličinu, popratne sadržaje, poput bazena, igraonice, teretane i kinodvorane. Neka kuća ili stan imaju onoliko prostorija koliko je učenika u skupini te neka zadatak svakog učenika bude da opiše jednu prostoriju. Radove mogu pisati u programu Word Online, kako bi ih svi učenici istovremeno mogli uređivati i nadopunjavati. Potom neka u alatu Kleki, alatu Paint u mrežno dostupnoj verziji, izrade tlocrt svoje idealne kuće/stana. U alatu Conceptboard možete otvoriti novu ploču te učenicima podijeliti pristup. Neka učenici objave svoje radove i tlocrte u programu Word kako bi svima bili dostupni i vidljivi. Tlocrte prikažite u razredu, a učenici neka kao skupina predstave svoje radove na francuskom. Usporedite radove učenika te odredite koje su prostorije najčešće učenici uključivali u svoje radove.
U alatu Mentimeter možete izraditi novu anketu te neka svi učenici u razredu glasaju za smještaj koji im se najviše sviđa, s tim da ne mogu glasati za rad svoje skupine. Koristite spomenuti alat kako bi odgovori bili anonimni. Proglasite pobjednika.
Učenicima s teškoćama valja unaprijed najaviti sadržaj zvučnog zapisa. Za zvučne zapise treba unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira. Tijekom podjele u skupine vodite brigu o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u zadatku opisivanja prostorija te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Ako učenik s teškoćama u razvoju ne može sam izvršiti zadatak, omogućite mu vršnjačku podršku ili modificirajte zadatak. Na primjer, učenik s motoričkim teškoćama može usmeno predlagati sadržaj opisa prostorije, a učenik urednog razvoja može ga unositi u dokument u programu MS Word. Prije izrade tlocrta u digitalnom alatu Kleki, provjerite znaju li i mogu li se svi učenici s teškoćama koristiti navedenim digitalnim alatom. Osigurajte im primjere tlocrta te slikovne ili pisane upute za korištenje digitalnim alatom. Ne inzistirajte na tome da učenici s poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije usmeno izlažu rad svoje skupine ako se ne osjećaju ugodno. Po potrebi osigurajte slikovne upute i dodatno usmjerite učenike s intelektualnim teškoćama prilikom glasanja u digitalnom alatu Mentimeter.
Učenici mogu na internetu istražiti najčudnije kuće na svijetu, primjerice obrnutu kuću, Nautilus, kuću u obliku gljive, te pripremiti prezentaciju za ostale učenike iz razreda.
Upitajte učenike imaju li prijatelje ili članove obitelji u stranim zemljama te jesu li ih kada posjetili u njihovu gradu i gdje su tada odsjeli. Neka učenici razmisle i navedu koje su moguće vrste smještaja za prijatelja tinejdžera koji dolazi u njihov grad, neka potom odluče koji bi tip smještaja bio najbolji: hotel, hostel, privatni smještaj, smještaj u obitelji, učenički dom ili nešto drugo, te neka obrazlože odabir, primjerice jeftiniji i jednostavniji smještaj za mlade ljude, komotniji smještaj za obitelji itd.
Potom podijelite učenike u skupine te im zadajte zadatak: francuski tinejdžer Mathieu iz animacije u e-Škole DOS Francuski jezik 1, Modul 4, Jedinica 4.3. podnaslov Pour commenncer dolazi s prijateljima u njihov grad. Neka im učenici u skupinama pronađu smještaj prema kriterijima navedenima u Activité 2. Uputite ih na mrežne stranice za traženje smještaja, primjerice Booking, Airbnb, Couchsurfing, Hostelworld i slično. Svakoj skupini dodijelite jednu stranicu. Napomenite im da na tim stranicama odaberu francuski jezik kao jezik prikaza. Neka se ne brinu što neće razumjeti sve riječi, no ohrabrite ih i potaknite da ne odustanu te im recite da se oslone na riječi koje razumiju i na vizualne prikaze. Neka učenici na svakoj stranici odaberu onoliko smještaja koliko ima učenika u skupini te neka svaki učenik za jedan od odabranih smještaja napiše kratku prezentaciju. Pri odabiru smještaja neka obrate pozornost na tražene kriterije, odnosno na lokaciju, broj osoba, cijene te broj dana koliko Mathieu i prijatelji namjeravaju odsjesti i neka te informacije uključe u svoju prezentaciju. Tekstove mogu napisati u prezentaciji PowerPoint online kako bi ih istovremeno svi u skupini mogli uređivati. Svoje radove zatim predstavljaju u razredu, a cijeli razred glasa, pri čemu se od ponuđenih vrsta smještaja može izabrati jedan hostel, jedan smještaj na mrežnoj stranici Couchsurfing, jedna soba na stranici Airbnb i jedan hotel na stranici Booking. Potom neka u razredu usporede odabrane vrste smještaja za Mathieua i njegove prijatelje u njihovu gradu s vrstama smještaja navedenima u Les petites annonces, primjerice cijene u Francuskoj i u Hrvatskoj.
Postoji li u razredu učenik s oštećenjem sluha, odredite polukružni raspored sjedenja kako bi taj učenik lakše pratio grupnu raspravu o putovanjima na početku aktivnosti. Omogućite vizualnu podršku i popis prijevoda ključnih pojmova kako bi učenici s poremećajem iz autističnog spektra lakše pratili raspravu. Tijekom podjele u skupine vodite brigu o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćom. Važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u traženju informacija u zadatku traženja smještanja te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Na primjer, učenik sa specifičnim teškoćama u učenju može pretraživati informacije o smještaju uz podršku učenika urednog razvoja, a učenik urednoga razvoja može sastavljati tekst za prezentaciju i biti zadužen za pravopisnu i gramatičku provjeru. Provjerite znaju li se svi učenici s teškoćama koristiti digitalnim alatom PowerPoint online te po potrebi osigurajte slikovne upute. Ne inzistirajte na tome da učenici s poremećajima jezično-govorno-glasovne komunikacije predstavljaju rad pred drugim učenicima u razredu ako to sami ne žele.
Učenici mogu napisati e-mail Mathieuu u kojem mu objašnjavaju koji su smještaj odabrali za njega i prijatelje, što sve obuhvaća smještaj, koje su mu prednosti, koja je cijena, te mogu staviti poveznicu na oglas na koji se Mathieu može javiti ako im ponuđeni smještaj odgovara.
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.