Potaknite učenike na razgovor o tjelesnoj aktivnosti, bave li se sportom, na koji se način rekreiraju, koje su blagodati tjelesne aktivnosti na zdravlje. Također, neka promisle zašto je važno kretati se, baviti se tjelesnom aktivnošću, paziti na uravnoteženu prehranu, odnosno živjeti aktivnim stilom života u svakom životnom razdoblju.
Potaknite učenike da u paru odigraju unaprijed pripremljenu igru asocijacija u digitalnom alatu Wordwall u kojoj su ključni pojmovi svršeni, nesvršeni i dvovidni glagoli, a konačni pojam glagolski vid. Asocijacije neka budu vezane uz temu aktivnoga stila života, odnosno niz od po tri glagola za svaki glagolski vid.
Zatim potaknite učenike na ponavljanje glagola i glagolskog vida na aktivan način uz pokret − igranjem pantomime. Objasnite im da će okretanjem kotača u digitalnom alatu Wordwall dobiti jedan glagol koji će u paru predstaviti pantomimom. Neka zadani glagoli budu različiti po vidu. Nakon što ostali učenici odgonetnu glagol, neka ga zabilježe na ploču u infinitivu koristeći različite boje krede/markera (primjerice, koristeći plavu boju za dvovidne glagole).
S učenicima komentirajte i tako se prisjetite kojim se glagolima tvori glagolski prilog sadašnji, a kojim glagolski prilog prošli. Poseban naglasak stavite na dvovidne glagole i na pomoćne glagole. Također, prisjetite se i načina tvorbe glagolskih priloga.
Svi glagoli koje su učenici odgonetavali neka budu vezani uz unaprijed pripremljen tekst o važnosti aktivnog života u kojem će prepoznati glagolske priloge i prisjetiti se njihovih obilježja. Neka pročitaju tekst koji ste pripremili prema tekstu Međunarodni dan tjelesne aktivnosti – Dan kretanja za zdravlje INSERT metodom, a zaključke napišu u obliku KWL tablice koristeći glagolske priloge i stavljajući naglasak na informacije koje su ih iznenadile, koje smatraju važnim i koje bi mogle potaknuti druge na aktivniji način života.
Rezultate svojega rada neka objave na Lino ploči, komentirajte ih, a zatim neka u paru riješe različite unaprijed pripremljene kvizove u digitalnom alatu LearningApps (uparivanje, grupiranje, unos slobodnog teksta, kviz višestrukog izbora, test nadopune teksta, križaljku, osmosmjerku) kojima će ponoviti glagolske priloge. Kako biste provjerili razumijevanje glagolskih priloga, pripremite 3-2-1 izlaznu karticu u digitalnom alatu MS Forms.
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Tijekom planiranja postupaka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje možete uključiti i učenika s teškoćama.
Učeniku s teškoćama unaprijed pripremite tekst koji će se obrađivati na satu i grafički ga prilagodite. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena za rad. Dobro provjerite razumije li učenik s teškoćama upute prilikom njihova zadavanja. Učeniku s teškoćama pripremite pisani podsjetnik o glagolima i glagolskome vidu, kako bi lakše rješavao zadatak.
Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Omogućite mu uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi mu se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom te jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Usredotočite se na ključne aspekte zadatka koji se mogu lakše razumjeti, a ostavite druge dijelove zadatka za kasnije vježbanje. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina.
Prilikom podjele učenika s teškoćama u parove, vodite računa o tome da učenika smjestite u par s učenikom s kojim se inače druži te koji mu može pružiti podršku u radu. Potičite vršnjačku podršku u radu u paru. Ako učenik ima teškoće u kretanju, umjesto igre pantomime neka pogađa glagol opisivanjem.
Provjerite zna li se učenik koristiti zadanim alatima Wordwall, Lino, LearningApps. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite Arial ili Comic sans, font veličine najmanje 12 pt, s povećanim razmakom između riječi i redova. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Učenici samostalno izrađuju LearningApps kvizove različitoga tipa za ponavljanje glagolskih priloga i dijele poveznicu u virtualnoj učionici na alatu MS Teams kako bi ih drugi učenici mogli riješiti.
Potaknite učenike na oluju ideja vezanu uz pojam bontona, odnosno pravila lijepa ponašanja. Komentirajte njihove ideje, a dodajte i neke zanimljivosti vezane uz bonton, primjerice iz drugih kultura stavljajući naglasak na to da je bogatstvo u različitosti i na to da je važno poštovati kulturološke razlike. Također, neka promisle o važnosti bontona u svakodnevnom životu.
Koristeći digitalni alat Quizlet unaprijed pripremite digitalne obrazovne kartice (flashcards) vezane uz bonton s pomoću kojih će učenici, podijeljeni u grupe, opisivati prikazane situacije zavisnosloženim rečenicama u dva stupca (jedan stupac za istovremenost, drugi za prijevremenost) u digitalnom alatu MS Word. Nakon toga će zamijeniti zavisnosložene rečenice odgovarajućim glagolskim prilozima. Skrenite im pozornost na vrstu rečenice dobivenu preoblikom, kao i na pisanje zareza uz glagolske priloge. Svoje će radove objaviti u virtualnoj učionici u alatu MS Teams. S učenicima komentirajte radove stavljajući naglasak ne samo na jezični aspekt nego i na odgojni.
Pripremite im i kviz u digitalnom alatu Kahoot! kako bi učenici ponovili glagolske priloge, preobliku zavisnosloženih rečenica s pomoću glagolskih priloga i obrnuto, istovremenost i prijevremenost te pisanje zareza. Zatim neka se u grupama okušaju i osmisle različite kvizove u digitalnom alatu Kahoot!. Radeći u grupama, neka obrate pozornost na ravnopravnu podjelu zadataka, uvažavanje tuđega mišljenja, pravopisnu i gramatičku točnost. Poveznice na svoje kvizove neka podijele u virtualnoj učionici u alatu MS Teams i neka ih odigraju. Usmeno provedite refleksiju stavljajući naglasak na pozitivne aspekte svakoga rada.
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Tijekom planiranja postupaka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje uključite i učenika s teškoćama.
Učeniku s teškoćama unaprijed najavite temu bontona kako bi se mogao pripremiti za uvodnu aktivnost i dati svoje ideje. Ako je potrebno, potaknite njegovo sudjelovanje potpitanjima. Učeniku s teškoćama pripremite pisani podsjetnik s primjerima zavisnosloženih rečenica i glagolskim prilozima te mu grafički prilagodite i pojednostavite digitalne obrazovne kartice koje ste pripremili. Tijekom izrade kviza za učenika s teškoćama smanjite broj pitanja te smanjite broj ponuđenih odgovora. Pazite na kontrast između slova i pozadine.
Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Koristite se vizualnim rasporedom te jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina. Prilikom podjele učenika s teškoćama u grupu, vodite računa o tome da učenika smjestite u grupu s učenicima s kojima se inače druži te koji mu mogu pružiti podršku u radu. Potičite vršnjačku podršku u radu u grupama. Jasno odredite ulogu i zadatak učenika s teškoćama unutar grupe.
Provjerite zna li se učenik korisiti zadanim digitalnim alatima Quizlet i Kahoot!. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite Arial ili Comic sans, font veličine najmanje 12 pt ovisno o vrsti teškoće, s povećanim razmakom između riječi i redova. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Učenici koji žele više mogu izraditi plakate u digitalnom alatu Canva s pomoću kojih će prikazati pravila tvorbe, uporabe i preoblike glagolskih priloga te pisanja zareza.
Potaknite učenike na razgovor o kvalitetnom provođenju vremena, o tome kako organiziraju svoje vrijeme da bi imali dovoljno vremena i za obaveze i za sebe, odnosno druženje s obitelji i prijateljima, bavljenje aktivnostima koje ih zanimaju, ali i za odmor.
Potaknite učenike na to da u paru jedan drugome ispričaju svoj jučerašnji dan, odnosno da navedu kako su ga proveli i s kime, jesu li zadovoljni ili bi nešto mijenjali. Zatim neka zamisle i opišu svoj idealan dan. Stavite naglasak na osvještavanje važnosti planiranja, organiziranja svojeg dana, na važnost dobre organizacije dana, odnosno dnevnih obveza, točnije na to koliko je važno dobro rasporediti vrijeme za odmor, druženje, različite aktivnosti i učenje.
Prvi učenik u paru neka, koristeći zavisnosložene rečenice, opiše svoj jučerašnji dan, a drugi učenik neka, također uz pomoć zavisnosloženih rečenica, opiše svoj idealan dan. Neka u svome opisu oblikuju od 6 do 8 zavisnosloženih rečenica, zapišu ih u digitalnom alatu MS PowerPoint, dodaju fotografije preuzete na digitalnom alatu Pixabay, kako bi poštovali autorska prava.
Nakon što naprave zadano, predstavljaju svoj opis suučeniku i zamjenjuju svoje radove te u rad suučenika unose preobliku – zamjenjuju zavisnosložene rečenice glagolskim prilozima pazeći na primjenu gramatičkih i pravopisnih pravila. Svoje radove dijele na Lino ploči i predstavljaju ih, odnosno predstavljaju rad nastao na temelju izlaganja suučenika. U komentiranju radova naglasak stavite ne samo na jezične aspekte nego i na one vezane uz već prije naglašenu važnost ravnoteže u svakodnevnim životnim aktivnostima.
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.
Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, radne listove, ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena za izvršenje zadataka. Učeniku s teškoćama pripremite kratak sadržaj o zavisnosloženim rečenicama ili mu najavite temu kako bi je mogao ponoviti i aktivnije sudjelovati u radu. Možete mu pripremiti predložak za opisivanje dana ili mu dati nekoliko primjera po kojima može opisati svoj jučerašnji ili idealan dan. Pripremite mu i primjere nekih rečenica.
Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom te jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Provjerite s učenikom s teškoćama razumije li zadatak te ponovite upute ako ih učenik nije razumio. Omogućite učeniku s teškoćama da sam izabere učenika s kojim će biti u paru. Neka to bude učenik s kojim se druži i koji mu može pružiti podršku u radu. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učeniku pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina.
Provjerite razumije li učenik korištenje zadanog alata. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite Arial ili Comic sans, font velične najmanje 12 pt, s povećanim razmakom između riječi i redova. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti.
Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Učenici intervjuiraju djelatnike škole i bilježe njihove savjete za uspješan dan (3 do 5 savjeta) u digitalnom alatu Canva koristeći zavisnosložene rečenice i preoblikuju ih s pomoću glagolskih priloga.
Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/pravila/
Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/
Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.
Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.
Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.