Predmet
Hrvatski jezik 8
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Priča se...

Naziv predmeta
Hrvatski jezik 8

Razred
8. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • narodna predaja
  • legenda

S koljena na koljeno

Potaknite učenike na razgovor o važnosti komunikacije i aktivnoga slušanja sugovornika igrajući igru Panto Pletikosa (nalazi se na 30. stranici) te ih podijelite u grupe od četiri učenika. Igra se temelji na prepričavanju priče koja ima velik broj detalja i koja se prepričava na način da troje učenika ne sluša izvornu priču, već glazbu i da zatim jedan od učenika koji je čuo priču ispriča priču jednom od učenika koji je nije čuo, taj učenik drugom, a drugi trećem koji iznosi završnu inačicu priče. Priča će biti znatno izmijenjena, stoga s učenicima komentirajte greške i ispuštene dijelove priče kako bi osvijestili da često nenamjerno možemo ispustiti ili zamijeniti informacije, nehotice povrijediti drugu osobu, da je potrebno promisliti i razgovorom riješiti sukob koji je eventualno nastao zbog nesporazuma u komunikaciji.

Potaknite učenike na promišljanje o narodnoj književnosti i neka navedu njezina obilježja kao i književne vrste koje poznaju. Također, naglasak stavite i na promišljanja jesu li do trenutka zapisivanja djela narodne književnosti došla u izvornom obliku i je li svrha narodne književnosti bila samo zabava ili je imala i edukativnu svrhu.

Upoznajte učenike sa sintagmom narodna predaja i potaknite ih da metodom vruće olovke iznesu svoja predviđanja o navedenoj književnoj vrsti. Svoje radove neka komentiraju sa suučenikom, a zatim iznesu zaključke do kojih su došli u obliku umne mape na ploči. Objasnite učenicima da eventualne korekcije i nadopune obilježja narodne predaje slijede nakon čitanja narodne predaje.

Učenicima podijelite odabrane ulomke i nakon čitanja neka sa suučenikom komentiraju treba li dopuniti i izmijeniti umnu mapu. Svoje zaključke neka navedu na Lino ploči, a zatim s učenicima po potrebi dopunite/izmijenite umnu mapu.

Kako biste provjerili razumijevanje pročitanog i književnoteorijske pojmove, uputite učenike na rješavanje unaprijed pripremljenoga kviza u digitalnom alatu Kahoot!. Nakon što riješe kviz, neka ispune izlaznu karticu 3-2-1 u alatu MS Forms.

Postupci potpore

Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.

Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, radne listove, ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena za rad. Učenika s teškoćama pripremite za uvodnu aktivnost. Vodite ga kroz razgovor i dajte mu jasne smjernice kako bi mogao sudjelovati u uvodnoj aktivnosti. Učeniku s teškoćama pružite podršku tijekom pričanja priče drugom učeniku. Možete mu pripremiti kratak podsjetnik. Osigurajte mu dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka. Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom te jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Provjerite s učenikom razumije li zadatak. Učeniku s teškoćama pripremite jasne upute po koracima za izradu umne mape.

Provjerite zna li se učenik koristiti zadanim digitalnim alatima Lino i Kahoot!. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite Arial ili Comic sans, font veličine najmanje 12 pt ovisno o vrsti teškoće, s povećanim razmakom između riječi i redova. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu. Neka učenik s teškoćama bude aktivni sudionik u skladu sa svojim mogućnostima, a ne pasivni promatrač.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele više neka istraže vrste narodne književnosti, prepoznaju ih na unaprijed pripremljenim ulomcima ili cjelovitim djelima i svoje zaključke, odnosno obilježja književnih vrsta u obliku zagonetki objave na Lino ploči kako bi ih u komentaru ostali učenici odgonetnuli.

Nastavna aktivnost za predmet X

S koljena na koljeno

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik govori tekst u skladu sa svrhom govorenja.
  • Učenik čita tekst u različite svrhe: osobna i javna.
  • Učenik objašnjava obilježja poetskoga, proznog i dramskog teksta te njihove višeznačnosti i primjenjuje dosad stečena književnoteorijska znanja.
  • Učenik uočava svrhu književnoga teksta koji poučava, zabavlja i potiče različite refleksije.
  • Učenik prepoznaje svevremenske i općeljudske vrijednosti i ideje koje prenosi književni tekst.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

O legendi je riječ

Potaknite učenike na to da olujom ideja iznesu svoje asocijacije na pojam legenda i da ispričaju legendu vezanu uz svoj kraj ili grad. Stavite naglasak na važnost legendi kao dijela kulturne baštine.

Učenike podijelite u grupe i nasumično im podijelite unaprijed pripremljene najpoznatije hrvatske legende. Nakon što ih pročitaju, s učenicima komentirajte jesu li im bile poznate i potaknite ih na to da zaključe koja su obilježja legende kao književne vrste. Svoje zaključke neka podijele u realnom vremenu u digitalnom alatu Mentimeter. Komentirajte ih i zajednički izdvojite obilježja legende.

Zatim se s učenicima prisjetite obilježja stripa i uputite ih na to da u grupama osmisle strip u digitalnom alatu Pixton kojim će predstaviti pročitanu legendu. Strip neka ima 8 do 10 sličica, u osmišljavanju stripa neka obrate pozornost na primjenu pravopisnih i gramatičkih pravila, a tijekom rada u grupi neka ravnopravno podijele uloge i uvažavaju jedni druge. Nakon što dovrše stripove, neka uvježbaju njihovo predstavljanje, a poveznice podijele u virtualnoj učionici na alatu MS Teams. Nakon predstavljanja stripova usmeno provedite vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje stavljajući naglasak na pozitivan aspekt svakoga rada. Organizirajte izložbu radova u školskoj knjižnici i/ili na mrežnim stranicama škole.

Postupci potpore

Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. U planiranju postupka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje podrške uključite i učenika s teškoćama.

Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, radne listove, ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena. Tijekom podjele u grupe vodite računa o tome da je učenik s teškoćama u grupi s učenicima s kojima se dobro slaže te da mu je ugodno. Učeniku s teškoćama unaprijed pripremite legendu koju će raditi u grupi kako bi se mogao pripremiti. Učenike potaknite na to da mu pomognu. Učeniku s teškoćama pripremite slikovne/pisane upute za strip. Učeniku s oštećenjem vida omogućite podršku suučenika koji će mu opisivati vizualne informacije. Odredite mu zadatak unutar grupe kako bi se pripremio i bio aktivan sudionik grupe. Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka i provjerite je li razumio zadatak te mu ponovite upute ako je potrebno. Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom te jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina.

Provjerite zna li se učenik s teškoćama služiti zadanim digitalnim alatima Mentimeter i Pixton. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite Arial ili Comic sans, koristite font veličine najmanje 12 pt ovisno o vrsti teškoće, s povećanim razmakom između riječi i redova. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele više neka izrade plakat u digitalnom alatu Canva kojim će predstaviti legendu tipičnu za svoj grad/kraj.

Nastavna aktivnost za predmet X

O legendi je riječ

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik čita tekst u različite svrhe: osobna i javna.
  • Učenik objašnjava obilježja poetskoga, proznog i dramskog teksta te njihove višeznačnosti i primjenjuje dosad stečena književnoteorijska znanja.
  • Učenik uočava svrhu književnoga teksta koji poučava, zabavlja i potiče različite refleksije.
  • Učenik prepoznaje svevremenske i općeljudske vrijednosti i ideje koje prenosi književni tekst.
  • Učenik oblikuje uratke u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje na temelju usvojenih jezičnih vještina.
  • Učenik razvija vlastiti potencijal za stvaralaštvo.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Povijest

Suvremeno o tradicionalnom

Potaknite učenike na raspravu o tome jesu li i danas aktualne narodne predaje i legende, zašto ih je važno poznavati, njegovati tradiciju svojega kraja ili grada.

Podijelite učenike u grupe i potaknite ih na to da dramatiziraju narodnu predaju ili legendu koja im je dodijeljena nasumičnim odabirom. Prisjetite se s učenicima što je dramatizacija i koja su obilježja dramskoga teksta. U svojem radu neka naprave suvremenu inačicu, naprave je aktualnom i naglasak neka stave na svevremenu pouku. Dramatizacija neka bude u trajanju od 2 do 3 minute.

Rad na suvremenoj inačici neka započnu pisanjem teksta u zajedničkom MS Word dokumentu. Neka obrate pozornost na primjenu gramatičkih i pravopisnih pravila. Također, neka uvježbaju izvođenje teksta pazeći na primjenu govornih vrednota te neka snime svoj rad u obliku videozapisa koristeći digitalni alat Powtoon i podijele poveznice u virtualnoj učionici na alatu MS Teams. Svoje radove predstavljaju ostalim učenicima nakon čega provedite usmeno vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje prema unaprijed predstavljenoj rubrici procjene te provedite i refleksiju, a radove objavite na mrežnim stranicama škole.

Postupci potpore

Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. U planiranju postupka podrške savjetujte se sa stručnim timom škole. U planiranje podrške uključite i učenika s teškoćama.

Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, ključne riječi te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena za rad. Učeniku s teškoćama objasnite pojam dramatizacije. Pripremite mu kratki pisani podsjetnik o obilježjima dramskoga teksta.

Tijekom podjele u grupe vodite računa o tome da je učenik s teškoćama u grupi s učenicima s kojima se dobro slaže te da mu je ugodno. Odredite mu zadatak unutar grupe kako bi se pripremio i bio aktivan sudionik grupe. Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka i provjerite je li razumio zadatak te mu ponovite upute ako je potrebno. Omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom te jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika. Pružite povratne informacije i podršku nakon izvršavanja zadatka, kako bi se učenicima pomoglo u razumijevanju pojma i daljnjem razvoju vještina. Učeniku s teškoćama dajte smjernice o samovrednovanju i vrednovanju. Potaknite ga na pozitivne stvari i jake strane tijekom samovrednovanja.

Provjerite zna li se učenik korisiti zadanim digitalnim alatom Powtoon. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite povećani font, Arial ili Comic sans, veličine 12 pt i više, ovisno o vrsti teškoće, s povećanim razmakom između riječi i redova. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti.

Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.

Za učenike koji žele znati više

Učenici koji žele više neka snime scenske improvizacije narodne predaje ili legende koju su dramatizirali koristeći digitalni alat Kizoa.

Nastavna aktivnost za predmet X

Suvremeno o tradicionalnom

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik čita tekst u različite svrhe: osobna i javna.
  • Učenik uočava svrhu književnoga teksta koji poučava, zabavlja i potiče različite refleksije.
  • Učenik prepoznaje svevremenske i općeljudske vrijednosti i ideje koje prenosi književni tekst.
  • Učenik oblikuje uratke u kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje na temelju usvojenih jezičnih vještina.
  • Učenik razvija vlastiti potencijal za stvaralaštvo.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/pravila/

Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/

Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.

Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.

Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.