Predmet
Politika i gospodarstvo 4
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Vlast narodu

Naziv predmeta
Politika i gospodarstvo 4

Razred
4. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • vlast
  • zakonodavna vlast
  • izvršna vlast
  • sudbena vlast
  • trodioba vlasti
  • parlament
  • vlada
  • sudstvo
  • Hrvatski sabor
  • Vlada Republike Hrvatske
  • Predsjednik Republike Hrvatske
  • Ustavni sud Republike Hrvatske
  • Vrhovni sud Republike Hrvatske
  • pučki pravobranitelj
  • suverenost
  • legitimnost

Sluge naroda

Motivirajte učenike za ovu aktivnost pitanjima o vlasti u njihovoj obitelji. Tko i kako donosi odluke u njihovoj obitelji? Što uopće znači imati vlast? Koji su izvori vlasti? Koja je svrha vladanja? Na kojim se sve razinama zajednice ostvaruje vlast?

Razgovarajte s učenicima o konstitutivnim elementima države te ih uputite na osnovne informacije u tekstu. Neka učenici povežu spoznaje o konstitutivnim elementima države s elementima državotvornosti hrvatskoga naroda istražujući informacije na Hrvatskom povijesnom portalu.

Zatim učenike uputite na čitanje i analizu IV. poglavlja Ustava Republike Hrvatske – Ustrojstvo državne vlasti.

Učenici trebaju upoznati organizaciju vlasti na načelu trodiobe vlasti. Imenovati institucije vlasti: zakonodavne – Hrvatski sabor, izvršne – Vlada Republike Hrvatske i Predsjednik Republike Hrvatske te sudbene vlasti u Republici Hrvatskoj. Neka učenici istraže posebnu ulogu Ustavnoga suda Republike Hrvatske. Recite učenicima da analiziraju koje su ovlasti i odgovornosti dane Ustavom Republike Hrvatske pojedinim institucijama vlasti.

Zatim neka prouče uvodni dio znanstvenoga rada Legitimnost prava te analiziraju načelo legalnosti i legitimnosti vlasti.
Recite učenicima da ćete provjeriti do kojih su spoznaja došli i koja su znanja usvojili upotrebom digitalnog alata Quizlet.
Nakon što učenici riješe zadatke i odgovore na raznovrsna pitanja, predstavite im rezultate i povedite raspravu o poznavanju institucija vlasti u Republici Hrvatskoj.

Nastavnik može formativno vrednovati učenike na temelju njihova sudjelovanja u ovoj aktivnosti.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Kako biste ovu aktivnost proveli u mrežnom okružju, uspostavite videopoziv s pomoću digitalnog alata MS Teams.
Rabeći mogućnost dijeljenja zaslona, prikažite učenicima tekst i razgovarajte s njima o konstitutivnim elementima države.

U nastavku objasnite učenicima da je njihov zadatak upoznati organizaciju vlasti na načelu trodiobe vlasti. Dijeljenjem zaslona prikažite učenicima IV. poglavlje Ustava Republike Hrvatske – Ustrojstvo državne vlasti. Recite učenicima da istraže i analiziraju koje su ovlasti i odgovornosti dane Ustavom Republike Hrvatske pojedinim institucijama vlasti uključujući i Ustavni sud Republike Hrvatske. Prikažite učenicima poveznice na pojedine institucije vlasti.

Kako bi mogli objasniti načelo legalnosti vlasti, dijeljenjem zaslona uputite ih na uvodni dio znanstvenoga rada Legitimnost vlasti

Nasumično podijelite učenike u sobe za suradnju te im zadajte određeni vremenski rok u kojem moraju odraditi aktivnost. Nakon isteka roka u zajedničkom pozivu podijelite s učenicima poveznicu putem koje će odgovarati na raznovrsna pitanja o poznavanju institucija vlasti u Republici Hrvatskoj, upotrebom digitalnog alata Quizlet. Na kraju komentirajte rezultat s učenicima.

Nastavnik može formativno vrednovati učenike na temelju njihova sudjelovanja u ovoj aktivnosti.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i sličnom), kao i obilježjima same teškoće.
Uključite učenika s teškoćama u razgovor i raspravu tijekom sata ako želi. Postavite mu jasna i jednostavna pitanja na koja će moći odgovoriti.
Prilagodite tekst za čitanje i proučavanje učeniku s oštećenjem vida i učeniku sa specifičnim teškoćama učenja. Neka tekst bude dostupan na računalu kako bi učenik mogao prilagoditi veličinu, font, svjetlinu, kontrast ili pripremite tekst tako da bude prikladne veličine i fonta, podebljanog tiska, povećanog razmaka, jednostavnog izgleda, s istaknutim ključnim riječima. Učenik koji ima poteškoće u čitanju teksta (disleksiju) na mrežnim stranicama i publikacijama može se koristiti programom za čitanje teksta naglas, kako bi mu pomogao u razumijevanju sadržaja. Učenici mogu raditi u paru ili u manjim grupama kako bi mogli proučiti sve izvore i kako bi mogli riješiti zadane zadatke.
Omogućite učeniku s teškoćama audiozapis materijala za učenje (IV. poglavlje Ustava Republike Hrvatske) kako bi lakše pratio sadržaj i mogao voditi bilješke. Pripremite učeniku smjernice s ključnim riječima kako bi znao na što obratiti pozornost pri proučavanju Ustava. Učenik se može koristiti programom za prepoznavanje govora ili aplikacijom za diktiranje kako bi si olakšao pisanje bilješki i istraživanje na mrežnim stranicama. Ako je riječ o učeniku koji preferira vizualne informacije, potrebno mu je omogućiti upotrebu vizualnih pomagala, slika, grafikona i ilustracija kako bi lakše zapamtio informacije.
Provjerite kako se učenik snalazi u digitalnom alatu Quizlet te omogućite potporu drugog učenika. Prilagodite pitanja u kvizu učeniku s teškoćama, omogućite više vremena za rješavanje zadataka ili ponudite neki drugi oblik provjere. Učenik može pripremiti prezentaciju u nekom digitalnom alatu, primjerice Prezi.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirane učenike uputite na mrežnu stranicu opunomoćenice Hrvatskoga sabora, pučke pravobraniteljice. Neka učenici istraže čime se bavi pučki pravobranitelj, kako djeluje, tko mu se može obratiti i kako se može predati pritužbu.
Što sadržava Izvješće pučke pravobraniteljice za 2022. godinu?
Recite učenicima da svoje spoznaje mogu prezentirati upotrebom alata PowerPoint. Vrednujte uradak učenika.

Nastavna aktivnost za predmet X

Sluge naroda

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik objašnjava ulogu pučkog pravobranitelja.
  • Učenik imenuje institucije vlasti u Republici Hrvatskoj.
  • Učenik objašnjava ustrojstvo državne vlasti u Republici Hrvatskoj prema načelu trodiobe vlasti.
  • Učenik kritički promišlja o ulozi Ustavnoga suda Republike Hrvatske.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Povijest
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Zakon je kralj

Započnite razgovor s učenicima postavljanjem pitanja: Zašto trebamo zakone? Kako se donose zakoni? Koje državno tijelo obnaša zakonodavnu vlast u Republici Hrvatskoj? Uputite učenike na pregledavanje mrežne stranice Hrvatskoga sabora te ih podsjetite na ovlasti Sabora.

U nastavku objasnite učenicima da je njihov zadatak u Poslovniku Hrvatskoga sabora proučiti deveti dio (Postupak donošenja akata Sabora) i deseti dio (Odlučivanje i glasovanje) kako bi saznali proceduru donošenja zakona koju zatim trebaju prikazati u obliku umne mape koristeći se digitalnim alatom Conceptboard.

Nasumično podijelite učenike u grupe; zadajte im rok od 45 minuta u kojem moraju istražiti tko su mogući predlagatelji zakona, što znači prvo čitanje, drugo čitanje prijedloga zakona, a što podrazumijeva hitni postupak. Tko potpisuje zakone? Koje državno tijelo proglašava zakone? Na koji način javnost dobiva informaciju da je donesen određeni zakon?

Nakon provedenog istraživanja, učenici trebaju izraditi umnu mapu koja prikazuje proceduru donošenja zakona. Neka učenici predstave svoje radove; komentirajte ih s učenicima.

Nastavnik može formativno vrednovati učenike na temelju njihova sudjelovanja u ovoj aktivnosti.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Kako biste ovu aktivnost proveli u mrežnom okruženju, uspostavite videopoziv s pomoću digitalnog alata MS Teams.
Rabeći mogućnost dijeljenja zaslona, prikažite učenicima mrežnu stranicu Hrvatskoga sabora te ih podsjetite na ovlasti Sabora.
U nastavku objasnite učenicima da je njihov zadatak proučiti deveti dio Poslovnika Hrvatskoga sabora (Postupak donošenja akata Sabora) i deseti dio Poslovnika (Odlučivanje i glasovanje) kako bi saznali proceduru donošenja zakona koju zatim trebaju prikazati u obliku umne mape koristeći se digitalnim alatom Conceptboard. U zajedničkom kanalu im podijelite Poslovnik Hrvatskoga sabora.

Nasumično podijelite učenike u sobe za suradnju; zadajte im rok od 45 minuta u kojem moraju odraditi aktivnost. Nakon isteka roka u zajedničkom pozivu predstavite sve radove.

Nastavnik može formativno vrednovati učenike na temelju njihova sudjelovanja u ovoj aktivnosti.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i sličnom), kao i obilježjima same teškoće.
Uključite učenika s teškoćama u razgovor i raspravu tijekom sata ako želi. Postavite mu jasna i jednostavna pitanja na koja će moći odgovoriti.
Prilagodite tekst za čitanje i proučavanje učeniku s oštećenjem vida i učeniku sa specifičnim teškoćama učenja. Neka tekst bude dostupan na računalu kako bi učenik mogao prilagoditi veličinu, font, svjetlinu, kontrast ili pripremite tekst tako da bude prikladne veličine i fonta, podebljanog tiska, povećanog razmaka, jednostavnog izgleda, s istaknutim ključnim riječima. Učenik koji ima poteškoće u čitanju teksta (disleksiju) na mrežnim stranicama i publikacijama može se koristiti programom za čitanje teksta naglas, kako bi mu pomogao u razumijevanju sadržaja. Učenici mogu raditi u paru ili u manjim grupama kako bi mogli proučiti sve izvore i kako bi mogli riješiti zadane zadatke.
Provjerite kako se učenik snalazi u digitalnom alatu Conceptboard u kojem je potrebno izraditi umnu mapu o proceduri donošenja zakona. Pripremite za učenika s teškoćama pisane i vizualne upute; neka upute budu jednostavne. Provjerite razumijevanje, a po potrebi im dodatno objasnite zadatak i prikažite ga. Ako se učenik ne snalazi u digitalnom alatu Concecptboard, omogućite mu rad u nekom drugom alatu ili na papiru.
Pri podjeli učenika u grupe važno je voditi računa o strukturi grupe i učenika s teškoćama staviti u grupu s učenicima koji će ga motivirati na rad, ali mu i biti potpora u rješavanju zadataka. Učeniku s teškoćama treba pojasniti nepoznate pojmove, dati kratke, jasne i jednostavne upute te po potrebi upute popratiti vizualnim materijalom. Tijekom rada u grupi učeniku s teškoćama treba dati specifičan zadatak i ostale učenike s tim upoznati.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirane učenike uputite da istraže poglavlje Poslovnika Hrvatskoga sabora o odlučivanju i glasovanju te da, koristeći se digitalnim alatom Conceptboard, izrade umnu mapu i prikažu koje odluke Sabor donosi većinom glasova svih zastupnika, a koje dvotrećinskom većinom. Nakon što završe svoj zadatak, omogućite im prikaz radova te ih prokomentirajte s učenicima.

Vrednujte uradak učenika.

Nastavna aktivnost za predmet X

Zakon je kralj

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje proceduru donošenja zakona u Hrvatskome saboru.
  • Učenik nabraja ustavne ovlasti Hrvatskoga sabora.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Tik–tak! Kad će?

Motivirajte učenike za ovu aktivnost razgovorom o potrebama mladih. Pitajte učenike s kojim se problemima susreću mladi. Koje se javne politike bave potrebama mladih? Kako stvoriti poticajno okruženje za razvoj potencijala mladih? Koje su mjere nužne radi podizanja kvalitete njihova života i njihove optimalne društvene integracije? Pitajte učenike kakav bi novi Nacionalni program za mlade oni predložili da imaju zakonodavnu vlast?

U nastavku objasnite učenicima da će sudjelovati u raspravi na simuliranoj sjednici Hrvatskoga sabora o Nacionalnom programu za mlade. Za sjednicu će se pripremiti istraživanjem i analiziranjem postojećeg dokumenta te sastavljanjem prijedloga izmjena i dopuna odredbi iz Nacionalnog programa za mlade o kojima će se raspravljati na simuliranoj sjednici Sabora. Zadajte učenicima zadatak da istraže postojeći Nacrt Nacionalnog programa za mlade za razdoblje od 2023. do 2025. godine na mrežnoj stranici. Podijelite učenike u grupe pa im dodijelite uloge člana kluba zastupnika, člana saborskog odbora ili ulogu zastupnika u pojedinačnoj raspravi i objasnite im da trebaju pripremiti govor u skladu s ulogom koju obnašaju na simuliranoj sjednici. Dvama učenicima dodijelite ulogu predsjednika simuliranoga Sabora, dvama učenicima ulogu tajnika Sabora te grupi učenika dajte zadatak da sastave tekst, nacrt prijedloga izmjena i dopuna Nacionalnog programa za mlade za razdoblje nakon razdoblja 2023. do 2025. godine, o kojemu će se voditi rasprava na simuliranoj sjednici i provesti glasovanje.

Uputite zatim učenike da prouče Poslovnik Hrvatskoga sabora jer će se tijekom simulirane sjednice morati ponašati u skladu s pravilima iz Poslovnika. Zadajte im rok od 90 minuta u kojem moraju odraditi aktivnost, odnosno pripremiti govor za raspravu na simuliranoj sjednici u skladu s dodijeljenom ulogom. Nakon isteka roka omogućite učenicima da zauzmu svoje pozicije i započnu sjednicu.
Dodijelite ulogu medijskog izvjestitelja i osigurajte snimanje simulirane sjednice.

Nastavnik može formativno vrednovati učenike na temelju njihova sudjelovanja u ovoj aktivnosti.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Kako biste ovu aktivnost proveli u mrežnom okružju, uspostavite videopoziv s pomoću digitalnog alata MS Teams.
Na početku sastanka objasnite učenicima koji su im zadatci. Rabeći mogućnost dijeljenja zaslona, prikažite učenicima dokument Nacrt Nacionalnog programa za mlade za razdoblje od 2023. do 2025. godine.
U nastavku objasnite učenicima da će, podijeljeni u grupe, preuzeti ulogu člana kluba zastupnika, člana saborskog odbora ili ulogu zastupnika u pojedinačnoj raspravi. Dvama učenicima dodijelite ulogu predsjednika simuliranoga Sabora, dvama učenicima ulogu tajnika Sabora te grupi učenika dajte zadatak da sastave tekst, nacrt prijedloga Nacionalnog programa za mlade za razdoblje nakon razdoblja 2023. do 2025. godine, o kojemu će se voditi rasprava na simuliranoj sjednici i provesti glasovanje.

U zajedničkom kanalu im podijelite Poslovnik Hrvatskoga sabora.

U skladu s dodijeljenim ulogama podijelite učenike u sobe za suradnju; zadajte im rok od 90 minuta u kojemu moraju odraditi aktivnost, odnosno pripremiti govor za raspravu na simuliranoj sjednici u skladu s dodijeljenom ulogom. Nakon isteka roka u zajedničkom pozivu otvorite sjednicu; omogućite im dijeljenje zaslona i prikaz radova tijekom trajanja rasprave na simuliranoj sjednici.
Nastavnik može formativno vrednovati učenike na temelju njihova sudjelovanja u ovoj aktivnosti.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i sličnom), kao i obilježjima same teškoće.
Učenika s teškoćama treba motivirati na sudjelovanje u aktivnostima pozitivnom povratnom informacijom i usmjeravanjem pažnje tijekom rada (usmena uputa, lagani dodir po ruci ili ramenu). Omogućite sudjelovanje učenika s teškoćama u razgovoru i raspravi u skladu s njegovim komunikacijskim vještinama ako učenik želi sudjelovati. Učeniku s teškoćama unaprijed najavite temu razgovora i dajte mu smjernice za uključivanje u razgovor. Tijekom razgovora i rasprave postavite mu pitanje na koje će znati odgovoriti.
Omogućite učeniku s teškoćama da prouči dokumente kako bi mogao sudjelovati u raspravi s drugim učenicima. Unaprijed najavite učeniku temu rasprave te mu dajte dovoljno vremena da prouči dokumente o kojima će se voditi rasprava (primjerice, neka dobije zadatak nekoliko dana unaprijed). Učenici koji imaju poteškoće u čitanju teksta (disleksiju) na mrežnim stranicama i publikacijama mogu se koristiti programom za čitanje teksta naglas, kako bi im pomogao u razumijevanju sadržaja, te aplikacijom za diktiranje, kako bi se olakšalo pisanje bilješki o pročitanom tekstu.
Pri podjeli učenika u grupe važno je voditi računa o strukturi grupe i učenika s teškoćama staviti u grupu s učenicima koji će ga motivirati na rad, ali mu i biti potpora u rješavanju zadataka. Učeniku s teškoćama treba pojasniti nepoznate pojmove, dati kratke, jasne i jednostavne upute te po potrebi upute popratiti vizualnim materijalom. Tijekom rada u grupi potrebno je učeniku s teškoćama dati specifičan zadatak i ostale učenike s tim upoznati. Omogućite učenicima da informacije dobiju vizualnim putem, koristeći se vizualnim pomagalima, slikama, ilustracijama i grafikonima.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Zainteresirane učenike uputite da na mrežnim stranicama Europske zaklade za poboljšanje životnih i radnih uvjeta (Eurofound) u poglavlju Mladi istraže informacije o slobodnim radnim mjestima i informacije za podnositelje prijave za posao te ih prezentiraju s pomoću umne mape koristeći se digitalnim alatom Conceptboard. Nakon što završe svoj zadatak, omogućite im prikaz radova te ih prokomentirajte s učenicima.

Vrednujte uradak učenika.

Nastavna aktivnost za predmet X

Tik–tak! Kad će?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik poznaje radna tijela Hrvatskoga sabora.
  • Učenik kritički promišlja o prijedlozima novih strategija i zakona.
  • Učenik analizira odredbe Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

1. Smerdel, B., Sokol, S.1998. Ustavni ustroj Republike Hrvatske. Birotehnika. Zagreb.

2. Ustav Republike Hrvatske (NN 05/14).

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.