Predmet
Likovna umjetnost 2
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Mijenjam staro za novo

Naziv predmeta
Likovna umjetnost 2

Razred
2. razred, srednja škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • niskoenergetska kuća
  • pasivna kuća
  • pametna kuća
  • zelena kuća
  • revitalizacija
  • tradicijska arhitektura
  • održiva arhitektura

Svoj na svome

Stanogradnja odražava probleme suvremenog društva: financijska ograničenja vidljiva su u kvaliteti izgradnje, a neplanska gradnja koja uništava prirodnu i obezvređuje tradicionalnu graditeljsku baštinu, osiromašuje cjelokupno nacionalno nasljeđe. Potrebno je planski pristupiti problemu i osmisliti trajno rješenje koje će pomiriti naoko oprečne interese - potrebu za stambenim prostorom i očuvanje tradicijske arhitekture. Predlažemo provedbu projektne nastave koja će obuhvatiti sve tri aktivnosti scenarija poučavanja, a odvijat će se u tri faze:

  1. upoznavanje s tradicionalnom stambenom regionalnom arhitekturom
  2. upoznavanje s modernim tehnologijama stanogradnje
  3. osmišljavanje procesa revitalizacije odabranog primjera.

Aktivnosti se međusobno nadograđuju, ali ih je moguće realizirati i kao odvojene teme. Aktivnost je moguće provesti i kao terensku nastavu kako bi učenici u neposrednom okruženju mogli doživjeti djelo. Također, moguće ju je provesti i podjelom istraživačkih zaduženja koje će učenici odrađivati kao domaću zadaću, objediniti istraživanje na zajedničkoj platformi i prezentirati u razredu. Budući da je zadatak istraživanja i pripreme prezentacije opsežan, moguće je aktivnost produljiti na dva nastavna sata. Predlažemo da sami odaberete primjere koje smatrate relevantnima za pojedinu temu i podijelite ih učenicima u obliku poveznice na zajedničkoj platformi. No, to mogu biti i sljedeći primjeri:

U uvodnom dijelu aktivnosti povedite s učenicima razgovor o podrijetlu njihove obitelji i oblicima stanovanja njihovih predaka. Navedite ih pitanjima na usporedbu tradicionalnog i suvremenog načina života i stanovanja.

Zatim podijelite razred u šest grupa koje će istražiti šest tipova tradicijske stambene arhitekture Istre i Kvarnera, Dalmacije i Dalmatinske zagore, Gorskog kotara i Like, Banije, Turopolja i Posavine, Zagorja, Prigorja i Podravine, Slavonije. Uvedite grupe u zadatak.

Učenici će opisati tipičan oblik tradicionalne stambene arhitekture odabrane regije i pronaći primjer koji najbolje odgovara tom opisu:

  1. prema geografskim odrednicama: položaj s obzirom na reljef i naselje, tlo, vegetacija, klima, prometnice i gospodarska djelatnost, pomoćne i popratne prostorije/građevine/okućnica koje čine cjelinu tradicijske kuće
  2. tip i oblik tlocrta; oblik, raspored, veličina i namjena prostorija
  3. materijali i konstrukcije
  4. nedostatci tradicionalne gradnje (udobnost, praktičnost, toplina, svjetlost, kvaliteta materijala, okoliš).

Učenici će s pomoću pametnog telefona ili tableta pristupiti internetu, odabrati odgovarajuću literaturu i izvore, pronaći primjere i analizirati ih prema priloženim uputama. Rezultate istraživanja objedinit će na zajedničkoj platformi koristeći se digitalnim alatom Prezi i prezentirati ih u razredu.

U završnom dijelu sata učenici će provesti kratko testiranje kojim će provjeriti znanje svojih kolega. Kviz mogu izraditi u alatu Kahoot!.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim karakteristikama pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće.
Dajte učenicima dodatnu vizualnu potporu (tablice ili grafikone) koja će im pomoći u usporedbi tradicionalnog i suvremenog načina života i stanovanja. Ponudite dodatne primjere koji će im olakšati prepoznavanje koncepata tradicionalne stambene arhitekture. Organizirajte rad u malim grupama kako bi se olakšala suradnja i komunikacija među učenicima. Manje grupe omogućuju veću interakciju i mogućnost prilagodbe tempa rada potrebama učenika. Dodijelite jasne uloge svakom članu grupe, i to tako da svatko sudjeluje u dijelu u kojem se osjeća najuspješnijim. Poželjno je osigurati i podršku pomoćnika u nastavi ili vršnjaka tijekom istraživanja i izrade prezentacija. Izradite predložak s kriterijima koje učenici moraju zadovoljiti u svojem istraživanju. Na taj će način u svakom trenutku znati što se od njih očekuje i gdje se nalaze s obzirom na cilj zadatka.
Neka učenici dobiju detaljne upute o tome kako i koje tražilice mogu rabiti i kako mogu pronaći odgovarajuću literaturu i izvore. Primjerice, usmjerite ih na internetske stranice muzeja ili kulturnih institucija ili predložite platforme za pristup stručnim publikacijama i časopisima.
Za učenike s govorno-glasovno-jezičnim teškoćama osigurajte prilagođenu literaturu, izvore i upute. Preporučuje se u sklopu preglednika Chrome rabiti čitač zaslona Read Aloud. Ako učenici imaju poteškoće u verbalnoj ekspresiji, dopustite im da rabe dodatna vizualna pomagala ili alternativne oblike komunikacije (npr. simbole, slike ili video) za prezentaciju rezultata.
Prilagodite format testiranja u alatu Kahoot! (koristite se pitanjima s izborom ili s više mogućnosti), kako bi se smanjio pritisak na učenike s teškoćama u čitanju ili pisanju. Dopustite dodatno vrijeme za odgovaranje na pitanja učenicima kojima je to potrebno.
Ako učenici imaju teškoće u radu u digitalnim alatima Kahoot! i Prezi, pružite im dodatnu podršku i vodstvo. Možete izraditi korak-po-korak upute ili osigurati rad u malim grupama ili podršku pomoćnika u nastavi.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Predložite zainteresiranim učenicima da s pomoću digitalnog alata NatGeo Mapmaker izrade kartu Hrvatske koristeći se svim navedenim primjerima tradicionalne stambene arhitekture.

Nastavna aktivnost za predmet X

Svoj na svome

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik uspoređuje tradicionalne i suvremene oblike stambene arhitekture.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Kuća časti!

U uvodnom dijelu sata povedite s učenicima razgovor o problemima stanovanja: isplativosti sustava hlađenja i grijanja, gubitku energije i vode, osvjetljenju i prozračivanju. Predložite im proučavanje troškova stanovanja uvidom u kućne račune i provjerom potrošnje energenata.

Podijelite ih zatim u četveročlane grupe i uvedite u sljedeći zadatak:

Učenici će s pomoću tableta ili pametnih telefona pristupiti internetu i istražiti izvore, a zatim će prikupiti i selektirati informacije te će u digitalnom alatu Prezi izraditi prezentaciju na zajedničkoj platformi. Rezultate istraživanja prezentirat će u razredu. Tijekom izlaganja radnih grupa predlažemo da na ploči u Vennovu dijagramu usustavite obilježja tipova energetski funkcionalne gradnje. Zaključite aktivnost otvorenom raspravom na temu: Zašto graditi niskoenergetsku kuću – radi smanjenja troškova ili zaštite okoliša?

Kako provesti aktivnost u online okruženju

U uvodnom dijelu aktivnosti povedite s učenicima razgovor o podrijetlu njihove obitelji i oblicima stanovanja njihovih predaka. Navedite ih pitanjima na usporedbu tradicionalnog i suvremenog načina života i stanovanja.

Podijelite zatim razred u šest grupa koje će istraživati šest tipova tradicijske stambene arhitekture Istre i Kvarnera, Dalmacije i Dalmatinske zagore, Gorskog kotara i Like, Banije, Turopolja i Posavine, Zagorja, Prigorja i Podravine, Slavonije. Uvedite ih u sljedeći zadatak:

  • Učenici će opisati tipičan oblik tradicionalne stambene arhitekture odabrane regije i pronaći će primjer koji najbolje odgovara tom opisu:
    • prema geografskim odrednicama: položaj s obzirom na reljef i naselje, tlo, vegetacija, klima, prometnice i gospodarska djelatnost, pomoćne i popratne prostorije/građevine/okućnica, odnosno ono što čini cjelinu tradicijske kuće
    • tip i oblik tlocrta; oblik, raspored, veličina i namjena prostorija, materijali i konstrukcije.
  • Istražit će i opisati četiri tipa suvremene energetski funkcionalne gradnje (niskoenergetske, pasivne, zelene, pametne kuće). Za svaki tip gradnje odabrat će jedan primjer svjetske arhitekture i objasniti koji sustav tehnologije primjenjuje i kakva je njegova učinkovitost.
  • Istražit će i opisati jedan primjer suvremene stambene arhitekture koja se svrstava u jednu od kategorija energetski štedljive kuće, a istodobno rabi elemente tradicijske stambene gradnje odabrane regije.

Učenici će s pomoću digitalnog alata Prezi na zajedničkoj platformi izraditi prezentaciju, a odabrani će učenici, uime grupe, prezentirati pojedine teme istraživanja.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim karakteristikama pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće.
Organizirajte rad u malim grupama kako bi se olakšala suradnja i komunikacija među učenicima. Manje grupe omogućuju veću interakciju i mogućnost prilagodbe tempa rada potrebama učenika. Dodijelite jasne uloge svakom članu grupe tako da svatko sudjeluje u dijelu u kojem se osjeća najuspješnijim.
Osigurajte predložak s koracima koje učenici moraju slijediti u svojem istraživanju. Na taj će način u svaku trenutku znati što se od njih očekuje i gdje se nalaze s obzirom na cilj zadatka. Ako je potrebno, smanjite opseg informacija koje trebaju istražiti i opisati. Možete im dati dva tipa gradnje umjesto četiri ili jedan primjer umjesto četiri. Pripremite grafičke organizatore poput dijagrama, tablica ili sličnih alata kako bi vizualno prikazali sličnosti i razlike između elemenata i primjera gradnje.
Dajte im upute o tome kako i koje tražilice mogu rabiti i kako mogu pronaći odgovarajuću literaturu i izvore. Primjerice, predložite platforme za pristup stručnim publikacijama i časopisima ili im dajte većinu izvora koje trebaju istražiti unaprijed kako bi skratili vrijeme provedeno u pretraživanju interneta. Također, možete im dati primjere ili popis ključnih informacija koje trebaju pronaći kako bi im olakšali proces. Osigurajte dodatnu podršku učenicima ako je potrebno, npr. pomoć vršnjaka ili pomoćnika u nastavi. Za učenike s teškoćama osigurajte prilagođenu literaturu, izvore i upute. Preporučuje se u sklopu preglednika Chrome rabiti čitač zaslona Read Aloud ili mogućnost prilagodbe za slabovidne i slijepe učenike.
Osigurajte učenicima pomoć u strukturiranju i organiziranju prezentacije. Možete im pružiti predložak Prezi prezentacije s unaprijed postavljenim okvirom za svaku sekciju ili temu koju trebaju pokriti. To će im olakšati organizaciju informacija i smanjiti potrebu za stvaranjem prevelikog broja slajdova.
Tijekom izlaganja radnih grupa pružite dodatnu podršku učenicima pri izradi Vennova dijagrama na ploči. Možete im dati već pripremljene naljepnice ili kartice s obilježjima koja trebaju usustaviti. Također, možete se koristiti bojama ili vizualnim oznakama kako biste im olakšali razumijevanje i klasifikaciju obilježja.
Ako učenici imaju teškoće u radu u digitalnom alatu Prezi, pružite im dodatnu podršku i vodstvo. Možete izraditi korak-po-korak upute ili osigurati rad u malim grupama ili podršku pomoćnika u nastavi.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Zainteresiranim učenicima predložite istraživanje tradicionalnih oblika štednje energije kao što su „hvatači vjetra“ u Iranu, sustav hipokausta u Rimu, izolacijske obloge u Yazdu u Iranu i sustav rimskih akvadukta i kloaka. Učenici mogu rezultate istraživanja objediniti koristeći se digitalnim alatom Prezi i prezentirati ih u razredu.

Nastavna aktivnost za predmet X

Kuća časti!

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik istražuje tipove energetski funkcionalne gradnje, objašnjava i uspoređuje primjere, raspravlja o potrebi štedljive stanogradnje i izračunava uštedu.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Remake

U uvodnom dijelu aktivnosti povedite s učenicima razgovor o razlozima iseljavanja iz pojedinih dijelova Hrvatske s pozicije stanogradnje. U digitalnom alatu Mentimeter provedite anketu o razlozima napuštanja i devastacije tradicionalne stambene arhitekture. Možete ponuditi sljedeće pomove kako biste im olakšali odgovaranje na pitanja: sporost administracije, neisplativost, neodrživost, nedostatak financija, nedostatak stručne radne snage i slično.

Zatim okupite grupe iz prve aktivnosti i postavite sljedeći zadatak:

  • Na odabranom primjeru tradicionalne regionalne stambene arhitekture učenici će objasniti suvremene probleme s kojima se suočava graditeljska baština i osmislit će projekt obnove i revitalizacije.
    • Istražit će razloge devastacije.
    • Predložit će metodu zaštite i primjenu nekih od novih energetski štedljivih tehnologija.
    • Predložit će plan prezentacije/eksploatacije/komercijalizacije odabranog primjera.
    • Osmislit će komercijalnu kampanju:
      • razmislit će o ideji koju promiču svojim projektom
      • osmislit će zajedničku prezentaciju (fotografije, tlocrti, detalji, video, zvuk) u predviđenom trajanju od ukupno 5 minuta s pomoću digitalnog alata H5P (Course Presentation).

Učenici će u razredu prezentirati prijedloge projekta, a u zaključnom će dijelu sata glasati za najbolje osmišljen projekt.

Postupci potpore

U prilagodbi scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi te razinu i intenzitet podrške valja temeljiti na individualnim karakteristikama pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće.
Smanjite broj ponuđenih odgovora na anketna pitanja u alatu Mentimeter kako bi se smanjio broj opcija među kojima moraju birati te vodite računa o grafičkim prilagodbama teksta i zasićenosti.
Organizirajte rad u malim grupama kako bi se olakšala suradnja i komunikacija među učenicima. Dodijelite jasne uloge svakom članu grupe tako da svatko sudjeluje u dijelu u kojem se osjeća najuspješnijim. Osigurajte predložak s koracima koje učenici moraju slijediti u svojem istraživanju. Na taj će način u svakom trenutku znati što se od njih očekuje i gdje se nalaze s obzirom na cilj zadatka. Ako je potrebno, smanjite opseg informacija koje trebaju istražiti i opisati. Dajte im upute o tome kako i koje tražilice mogu rabiti i kako mogu pronaći odgovarajuću literaturu i izvore. Možete im dati primjere ili popis ključnih informacija koje trebaju pronaći kako biste im olakšali proces.
Pružite učenicima jasne smjernice o tome što treba uključiti u komercijalnu kampanju i zajedničku prezentaciju. Možete im dati primjere ili predloške koji će im pomoći u razumijevanju očekivanog formata i sadržaja. Pomozite im tijekom razmišljanja o važnoj poruci koju žele prenijeti svijetu. Možete postavljati pitanja koja će im osvijestiti njihove vrijednosti, ciljeve i način na koji žele utjecati na druge. Pružite im podršku u izražavanju ideja i promišljanju o načinima prenošenja poruke.
Osigurajte učenicima jasan vodič ili predložak za izradu zajedničke prezentacije. Možete im dati smjernice o trajanju prezentacije, broju slajdova i vrsti sadržaja koji treba uključiti (fotografije, tlocrti, detalji, video, zvuk). Uručite im primjere ili predloške kako bi lakše organizirali svoje ideje i materijale.
Ako učenici imaju teškoće u radu u digitalnom alatu H5P (Course Presentation) , možete rabiti jednostavnije alate ili alternativne načine prezentiranja. Na primjer, mogu se koristiti prezentacijom u alatu PowerPoint uz manji broj slajdova.
Osigurajte dodatno vrijeme za istraživanje, planiranje i pripremu prezentacija. Učenicima s teškoćama u razvoju može biti potrebno više vremena kako bi se pravilno pripremili i izrazili svoje ideje na najbolji način. Osigurajte podršku pomoćnika u nastavi ili vršnjaka učenicima tijekom istraživanja, planiranja i izrade prezentacija.
Učenicima s oštećenjem vida osigurajte u sklopu preglednika Chrome čitač zaslona Read Aloud ili mogućnost prilagodbe za slabovidne i slijepe učenike. Pripremite vodič ili opis prezentacije koji će učenicima s oštećenjem vida omogućiti praćenje prezentacije (opis sadržaja s naglascima na važne detalje, informacije o slikama ili grafikama koje se upotrebljavaju i opis koraka ili promjena na slajdovima).
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama te u Smjernicama za rad s učenicima s teškoćama.

Za učenike koji žele znati više

Zainteresiranim učenicima predložite istraživanje svjetskih primjera obnove tradicionalne stambene arhitekture koja je postala svjetska turistička atrakcija. Rezultate istraživanja učenici će u razredu prezentirati s pomoću digitalnog alata Prezi.

Nastavna aktivnost za predmet X

Remake

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik osmišljava i predlaže projekte zaštite, energetske obnove i revitalizacije primjera tradicionalne regionalne stambene arhitekture.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.