Predmet
Francuski jezik 1
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Bok! Kako si?

Naziv predmeta
Francuski jezik 1

Razred
1. razred SŠ

Razina učenja jezika
1. godina učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • frankofonija

A travers le monde

Nakon upoznavanja s učenicima, pitajte ih na što ih asocira francuski jezik. Pripremite kviz u alatu Kahoot! o općem poznavanju francuske kulture. Zajedno analizirajte dobivene rezultate te porazgovarajte s učenicima o temama koje ih zanimaju. Aktivnost pripremite na hrvatskom jeziku.
Postavite učenicima pitanje znaju li koliko ljudi u svijetu govori francuski jezik. Vlastite hipoteze učenici provjeravaju na internetu koristeći se pametnim telefonima ili razrednim računalom.
Jednako tako postavite pitanje u kojim se sve zemljama svijeta govori francuski jezik. Nakon što učenici odgovore na pitanje, pogledajte zajedno interaktivnu kartu svijeta u e-Škole Francuskoi jezik 1, Modul 1, Jedinica 1.1., podnaslov Oui, je parle français !, Activité 1, na kojoj će učenici otkriti postojanje različitih varijanata francuskoga jezika u svijetu. Uvedite pojam francophone, čije značenje učenici trebaju istražiti u rječniku.
Učenike podijelite u grupe te im zadajte zadatak da u alatu NatGeo MapMaker izrade interaktivnu kartu u kojoj će prikazati sve zemlje u kojima se govori francuski jezik. Svaka grupa može biti zadužena za jedan kontinent, a neka imena zemalja pišu na francuskom jeziku. Uz ime zemlje na interaktivnoj karti učenici pronalaze slike koje obilježavaju pojedinu zemlju. Na taj način probudit ćete kod učenika interes za druge zemlje, jezike i kulture.
Učenici izgovaraju imena zemalja na francuskom jeziku te ih uspoređuju s nazivom na hrvatskom jeziku.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na pojedinačnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima i sl.), kao i obilježjima same teškoće. Izazov u radu čine učenici sa združenim teškoćama, koje mogu biti raznolike (npr. specifične teškoće u učenju i poremećaji u ponašanju i osjećanju). Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednji dio učionice kako bi mu se brže i učinkovitije osigurali pojašnjenje ili pomoć.

Učenicima sa specifičnim teškoćama u učenju problem stvaraju zadatci u kojima je potrebna brzina, stoga prilikom rješavanja kviza Kahoot! najprije pročitajte pitanja i ponuđene odgovore pa tek onda omogućite svim učenicima da odgovaraju na pitanja. Prilikom grupnog zadatka, odnosno praćenja interaktivne karte, vodite brigu o tome da je učenik s teškoćom u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćama. Važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u izradi karte te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Na primjer, učenik sa specifičnim teškoćama u učenju može izrađivati kartu u alatu NatGeo MapMaker, a učenik urednoga razvoja može biti zadužen za pronalazak informacija i činjenica koje je potrebno unijeti. U prezentacijskom dijelu aktivnosti važno je uvažiti utjecaj poremećaja jezično-govorno-glasovne komunikacije na učenje stranog jezika i izgovor.

Za učenike koji žele znati više

Učenici istražuju status francuskoga jezika u frankofonskim zemljama tako da s interneta skinu slijepu kartu svijeta te na njoj bojama označe zemlje prema statusu francuskoga jezika, npr. zemlje u kojima je francuski službeni i/ili materinski, službeni ili administrativni itd.

Nastavna aktivnost za predmet X

A travers le monde

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik imenuje frankofonske zemlje.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

A la recherche des mots perdus

Prije početka aktivnosti izradite u Mentimeteru oblak riječi u kojem možete učenicima postaviti pitanje koje francuske riječi poznaju. Učenici samostalno upisuju odgovore. Svi zajedno analizirate i komentirate dobivene rezultate na hrvatskom jeziku te pomoću potpitanja proširujete njihova znanja i ideje o frankofonskoj kulturi, primjerice: Camembert. Poznajete li još neke francuske sireve?

Nakon toga možete učenike uputiti na e-Škole DOS Francuski jezik 1, Modul 1, Jedinica 1.1., podnaslov Est-ce que tu connais quelques mots français ?, Activité 2, gdje učenici slušaju zvučni zapis i označavaju sliku koja ilustrira pojam koji su čuli. Pitajte učenike na temelju čega su razumjeli riječi iz zadatka. Usmjerite ih na povezivanje značenja riječi u francuskom s drugim jezicima koje uče ili ih već znaju, kako bi im to postala strategija razumijevanja u daljnjem učenju i francuskoga i drugih stranih jezika.

Riješite zatim i aktivnost 3, u kojoj učenici uspoređuju pojedine riječi na francuskom, engleskom, talijanskom i hrvatskom jeziku. Pitajte učenike koje druge francuske riječi znaju. Po uzoru na aktivnost 3, predložite učenicima da nastave niz. Ovu aktivnost učenici mogu provesti u grupama ili u parovima, ovisno o veličini skupine. Učenici zapisuju riječi, a nakon isteka predviđenog vremena za taj zadatak izmjenjuju popis riječi sa susjednim parom ili grupom te izrađuju zajednički popis, koji potom uspoređuju s trećim parom/grupom. Cilj aktivnosti jest dobiti zajednički razredni popis sa svim francuskim riječima kojih se učenici mogu sjetiti, uključujući njihove prijevode na različite jezike koje učenici poznaju. Ovu aktivnost učenici provode u alatu Quizlet. Popis s vremenom mogu i proširivati novim riječima.

Radi vježbanja izgovora francuskih riječi, učenicima predložite služenje mrežnim rječnikom Larousse.fr. U skupinama mogu provjeriti kako se točno izgovaraju riječi s njihova popisa. Neka poslušaju i izgovaraju te riječi.

Postupci potpore

Tijekom uvodne rasprave o frankofonskoj kulturi ne inzistirajte na tome da učenici s poremećajima jezično-govorno-glasovne komunikacije i drugim teškoćama govore pred ostalim učenicima u razrede ako to sami ne žele. Učenike s motoričkim teškoćama uparite s učenikom koji se dobro snalazi u digitalnim alatima kako bi zajednički upisivali odgovore u Mentimeter. Prilikom rješavanja zadatka sa zvučnim zapisom učenicima s oštećenjem sluha i sa specifičnim teškoćama u učenju potrebno je unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira. Vodite brigu o tome da je učenik s teškoćama u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćama. Važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Prije izrade zajedničkog popisa riječi provjerite znaju li se svi učenici s teškoćama koristiti digitalnim alatom Quizlet te po potrebi osigurajte pisane i slikovne upute. Prilikom uvježbavanja izgovora učenike s poremećajima jezično-govorno-glasovne komunikacije ne ispravljajte i spriječite oponašanje i ruganje. Prilikom sugeriranja pravilnoga načina izgovora uzmite u obzir utjecaj prisutnih teškoća na učenje stranog jezika.

Za učenike koji žele znati više

Zadajte učenicima da po principu igre država, grad, rijeka unutar frankofonske kulture pronađu riječi ili imena vezana za određene kategorije, npr. glumce, modne marke, književnike. Za svaku kategoriju dovoljno je pronaći dvije do tri riječi. Naravno da nije potrebno da riječi počinju istim slovom. Ostali će učenici na sljedećem satu pogađati o kojim je kategorijama riječ na hrvatskom jeziku. Vi ih možete, po potrebi, prevesti na francuski jezik.

Nastavna aktivnost za predmet X

A la recherche des mots perdus

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik pravilno izgovara riječi na francuskom jeziku.
  • Učenik razumije značenje francuskih riječi.
  • Učenik uočava sličnosti i razlike između francuskog i drugih jezika koje već uči i koristi se njima radi boljeg razumijevanja.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Comment ça va?

Pogledajte s učenicima animaciju koja se nalazi na e-škole DOS Francuski jezik 1, Modul 1, Jedinica 1.1., podnaslov Ҫa va?, Activité 10. Napomenite im da tijekom slušanja obrate pozornost na intonaciju u upitnim i izjavnim rečenicama. Nakon slušanja pitajte učenike što su uočili – u kojoj se situaciji glas podiže, a u kojoj se spušta.

Napišite primjere: Ça va? i Ça va. Zamolite učenike da pročitaju obje rečenice. Pokraj rečenica napišite sljedeće znakove: / i \ te im objasnite da prvi znak označava da se na kraju rečenice glas podiže, a drugi znak da se glas spušta.

Podijelite učenike u tri grupe. Najavite učenicima da će ponovno samostalno poslušati snimku. Prva grupa zapisat će izraze kojima se pita za raspoloženje. Druga će grupa zapisati izraze kojima se izražava dobro raspoloženje. Treća će grupa zapisati izraze kojima se izražava loše raspoloženje.

Zatim ćete zajedno s učenicima izraditi zadatak u digitalnom alatu LearningApps. Svaka će grupa upisati izraze u odgovarajuće polje. Polja možete označiti na sljedeći način: ?, 😊, ☹. Nakon što izradite zadatak, učenici će u paru odigrati igru. Zajedno provjerite rezultate projicirajući zadatak na pametnu ploču.

Zamolite učenike da ustanu i kreću se razredom. U trenutku kad zapljeskate, učenici koji su se našli jedan pokraj drugoga započinju razgovor. Jedan učenik pita, a drugi odgovara kako je. Ponovite aktivnost nekoliko puta. Naglasite učenicima da pokušaju svaki put drugačije postaviti pitanje ili dati drugačiji odgovor.

Postupci potpore

Učenicima s teškoćama valja unaprijed najaviti sadržaj početne animacije na e-škole DOS Francuski jezik 1, Modul 1, Jedinica 1.1., podnaslov Ҫa va?, Activité 10. Učenicima s oštećenjem sluha i jezičnim teškoćama za animacije treba omogućiti podnaslove ili unaprijed pripremiti natuknice teksta koji se reproducira u animaciji. Također bi bilo poželjno da prije nastavne jedinice pripremite grafički prilagođen podsjetnik s prijevodom svih ključnih pojmova koji će se spominjati. Prilikom podjele u grupe vodite brigu o tome da je učenik s teškoćama u grupi s barem jednim učenikom koji nema poteškoća u svladavanju gradiva, koji je strpljiv i pozitivno utječe na učenika s teškoćama. Važno je voditi brigu o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u traženju informacija i pisanju teksta te da nipošto ne bude samo pasivan promatrač. Na primjer, učenik sa specifičnim teškoćama u učenju može biti zadužen za uočavanje traženoga izraza, a učenik urednoga razvoja za zapisivanje i pravopisnu provjeru. Tijekom igre kreirane u alatu LearningApps za učenika s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlost u prostoru te svjetlinu i kontrast na zaslonu. U završnom zadatku, koji se odnosu na igru s kretanjem i zaustavljanjem na pljesak, osigurajte dodatnu vizualnu podršku za signal, na primjer podizanje zastavice, kako bi ga učenici s teškoćama, posebice oni s oštećenjem sluha i poremećajem iz autističnog spektra, lakše uočili. Uvažite utjecaj poremećaja jezično-govorno-glasovne komunikacije na učenje stranoga jezika te u zadatku postavljanja pitanja dodatnu pozornost obratite na navedenu skupinu učenika. Omogućite im unaprijed pripremljene primjere pitanja ili da ponove pitanje neposredno nakon vas.

Za učenike koji žele znati više

Učenici snimaju kratki videozapis u kojemu na različite načine odgovaraju na pitanja koristeći se različitim izrazima lica. Neka uratke postave u razgovor u razrednoj grupi koju ste prethodno izradili u programu Microsoft Teams, gdje svi mogu pogledati videouratke drugih. Nakon što pogledaju pojedini videozapis, učenici u odgovoru na poruku u kojoj se nalazi video dodaju svoje reakcije, za što se mogu koristiti i ponuđenim emojima ili GIF-ovima.

Nastavna aktivnost za predmet X

Comment ça va?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik se koristi gestama radi olakšavanja izražavanja.
  • Učenik se koristi obrascima ophođenja tipičnim za frankofonsku kulturu.
  • Učenik pita i govori kako se osjeća primjenjujući odgovarajuću jezičnu intonaciju.
  • Učenik primjenjuje vrlo jednostavne strategije slušanja.
  • Učenik razumije vrlo kratak tekst u kojem sugovornici izražavaju kako se osjećaju koristeći se gestama.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Larousse.fr (pristupljeno 26. kolovoza 2022.)

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.