Predmet
Engleski jezik 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Zašto je Zemlja slagalica?

Naziv predmeta
Engleski jezik 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Razina učenja jezika
5. godina učenja

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • Kontinenti
  • Oceani
  • Geografska imena
  • Planine i planinski lanci
  • Određeni član u geografskim imenima

Pangea

U digitalnom alatu LearningApps, koji je u potpunosti besplatan i jednostavan za korištenje, odaberite funkcionalnost Matching pairs on images te kreirajte zadatak u kojem učenici povezuju nazive kontinenata i oceana. Nakon što pojedinačno riješe zadatak, pitajte ih što su primijetili u nazivima kontinenata, a što u nazivima oceana. Prozovite nekoliko učenika koji se jave, a zaključak bi trebao biti da, uz nazive oceana, imamo određeni član the dok kod kontinenata to nije slučaj. Izgovorite sve nazive kontinenata i oceana radi uvježbavanja izgovora.

Učenici, potom, u parovima rješavaju e-Škole DOS Engleski jezik 5, Modul 6, Jedinica 6.1, Zadatak 1, a kada završe zadatak, zajedno provjerite odgovore.

Potaknite učenike na razmišljanje o pitanju u nazivu scenarija: Zašto je Zemlja slagalica? Zašto možemo reći da je Zemlja slagalica? Ako se netko od učenika javi, prozovite ga da podijeli svoju ideju, a potom ih potaknite na razgovor uz nekoliko pitanja. Jesu li se igrali sa slagalicama i kako slagalica izgleda? Je li možda nekome u razredu hobi slaganje slagalica?

Potom s učenicima pogledajte video Pangea Plate Tectonics te ih pitajte da prepričaju što su vidjeli, koji su kontinenti bili povezani i koje su planine nastale zbog sudara tektonskih ploča. Ovdje možete također usmjeriti pažnju učenika na korištenje određenog člana u nazivima geografskih imena te ih pitati u kojem nazivu se koristi određeni član the kada se spominje Himalaja odnosno Mount Everest.

Na kraju, podijelite učenike slučajnim odabirom u grupe te im zadajte zadatak u digitalnom alatu Padlet, koji je djelomično besplatan i jednostavan za korištenje, a pruža i mogućnost odabira geografske karte u koju se mogu dodavati sadržaji te označavati mjesta. Grupe kreiraju svoj Padlet te odabiru opciju sučelja geografske karte u kojoj označavaju mjesta na kojima se nalaze planine i planinski lanci o kojima su učili, znaju za njih iz filmova, sa svojih putovanja ili, pak, netko koga poznaju živi u blizini planine ili planinskog lanca. Pitajte učenike bi li radije svoje praznike proveli u planinama ili na moru. Kako se unutar obitelji dogovaraju o načinu provođenja praznika, odlučuje li se o tome na demokratski način i o čemu sve ovisi gdje se praznici provode? Potaknite ih i na razmišljanje o tome koliko je važno provesti vrijeme skupa s ljudima koji su im važni, a manje je važno gdje se provodi i koliko se za odmor plati.

Učenici na kraju razmjenjuju poveznice na svoje ploče Padlet u virtualnoj učionici koju inače koristite za razmjenu digitalnih obrazovnih sadržaja te jedni drugima pregledavaju materijale i međuvršnjački ih vrednuju – pravopis i pravilnu uporabu određenog člana “the” u imenima planina i planinskih lanaca.

Na kraju, s učenicima pogledajte video Why are mountains so important? te razgovarajte o važnosti očuvanja planina i šuma od zagađenja te o očuvanju okoliša općenito, kao i o načinima na koji sami mogu pozitivno utjecati na očuvanje okoliša, a kao razred ili škola potaknite ih na uključivanje u projekt Life Terra.

Postupci potpore

Prilikom prilagodbe scenarija važno je imati na umu da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja predstavljaju heterogenu skupinu i da odabir prilagodbi valja temeljiti na zasebnim značajkama svakog učenika (jakim i slabim stranama, specifičnim interesima…), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se učenika s teškoćom premjestiti u prednje klupe u razredu kako bi ga se moglo pratiti i pružiti mu dodatnu uputu ili mu pomoći pri izvršavanju zadatka.

Prilikom odabira para za učenika s teškoćom vodite računa o obilježjima svakog para kako bi učenik s teškoćom aktivno sudjelovao u zadatku. Tijekom rada u skupini vodite računa o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio skupine kao pasivni promatrač.

Za učenike s oštećenjem sluha važno je osigurati titlove prilikom gledanja videa (u postavkama filma odaberite titlove) i mjesto blizu izvora zvuka. Za učenike s teškoćama, po potrebi, omogućite višestruko gledanje videa. Provjerite s učenicima jesu li sve razumjeli gledajući video, za učenike s jezičnim teškoćama važno je provjeriti razumijevanje.

Provjerite s učenikom s teškoćama snalazi li se u digitalnim alatima koji se koriste u ovoj aktivnosti.

Dodatne informacije možete potražiti na poveznicama:
Hrvatska udruga za disleksiju - savjeti učiteljima
Informativni letak o razvojnom jezičnom poremećaju
Smjernice MZO-a za rad s učenicima s teškoćama

Nastavna aktivnost za predmet X

Pangea

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše kratak i jednostavan tekst.
  • Učenik, slušajući, razumije kratak i jednostavan tekst o stvaranju kontinenata.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Geografija
  • Održivi razvoj

U superlativu

Uputite učenike da riješe e-Škole DOS Engleski jezik 5, Modul 6, Jedinica 6.1, Zadatak 2, a kako bi ponovili nazive kontinenata, prozovite nekoliko učenika da ih izgovore te ih potom pitajte da u govoru nabroje oceane.

Ponovite stupnjevanje pridjeva tako da se učenici međusobno u razredu usporede. Na primjer, Ivan je stariji od Marka ili Marija je viša od Mate te potom, na isti način, ponovite i superlativ: Katja je najviša u razredu, Goran je najbrži itd. Pitajte učenike kada im je inače u svakodnevnom životu potrebno stupnjevanje pridjeva, primjerice, kada idu u kupovinu pa gledaju cijene ili kada kupuju voće i povrće pa biraju ono što je svježije itd. Povedite razgovor o tome da se često uspoređuje tko posjeduje predmet koji je skuplji ili najskuplji te da postoje ljudi koji, na takav način, procjenjuju vrijednost osobe što je potpuno pogrešno.

Potom podijelite učenike u sedam grupa ili parova, ovisno o broju učenika, slučajnim odabirom kako bi se svatko osjećao prihvaćeno kao ravnopravni član razreda te svakoj grupi podijelite poveznice poput ove Asia na kojima će pronaći tekstove o kontinentima. Svaka grupa dobiva po jedan kontinent, a zadatak je pronaći što više podataka o kontinentima koji su u superlativu kao, na primjer, najmanji kontinent, najsuši kontinent, najzeleniji kontinent i slično.

Učenici zapisuju što su pronašli u alat Conceptboard, a na kraju aktivnosti zajednički naglas čitate rečenice u kojima su superlativi koji vam služe za ponavljanje i proširivanje pravila na temu stupnjevanja pridjeva.

Učitelj, nakon aktivnosti, daje povratnu informaciju u obliku bilješke o pravopisu te primjeni pravila za stupnjevanje pridjeva.

Postupci potpore

Tijekom rada u skupini vodite računa o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio skupine kao pasivni promatrač. Prilikom rada u skupini pobrinite se da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, primjerice, da učenik s disleksijom ne treba čitati rečenice. Ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz spektra autizma, omogućite mu da samostalno odabere u kojoj skupini želi sudjelovati, ovisno o području njegova interesa. Učenike s deficitom pažnje valja uklopiti u skupinu u kojoj se nalaze učenici koji djeluju usmjeravajuće (oblik vršnjačke podrške).

Učenicima s jezičnim poremećajem i učenicima sa specifičnim teškoćama učenja, prema potrebi, osigurajte popis riječi na engleskom jeziku i prijevod na hrvatski jezik.

Nastavna aktivnost za predmet X

U superlativu

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik piše kratak i jednostavan tekst.
  • Učenik, slušajući, razumije kratak i jednostavan tekst.
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Sve naj u Hrvatskoj

Zadajte učenicima da riješe e-Škole DOS Engleski jezik 5, Modul 6, Jedinica 6.1, Zadatak 4, u kojem povezuju zastave i nazive država. Tijekom rada na zadatku koji rješavate, plenarno ponovite pravilo za primjenu određenog člana the u nazivima država – kada je naziv države u množini koristi se određeni član the, na primjer The Netherlands, a nadopunite popis s nazivima The United States i The United Kingdom.

Razgovarajte s učenicima o putovanjima u druge zemlje, jesu li ikada posjetili neku od zemalja u zadatku i, ako jesu, koja im se najviše svidjela. Potom ih pitajte gdje su sve bili u Hrvatskoj i koja su hrvatska mjesta posjetili. Kako bi se učenici, koji možda nisu imali prilike putovati u neka udaljenija mjesta, osjećali uključenima, možete im reći da, ako nisu putovali, kažu koje mjesto u Hrvatskoj bi voljeli posjetiti.

Nakon kratkog razgovora, podijelite učenike u grupe slučajnim odabirom kako bi se svi osjećali ravnopravno uključenima. Napišite rečenice u superlativima o različitim mjestima u Hrvatskoj, a učenici u grupama trebaju pronaći o kojem se mjestu radi. Na primjer: najduža rijeka u Hrvatskoj je..., najveći grad u Hrvatskoj je..., najstariji grad u Hrvatskoj je..., najviša planina u Hrvatskoj je... itd. Ovaj zadatak možete organizirati i tako da učenici sami osmisle što sve može biti naj u Hrvatskoj, a učitelj im daje podršku i nadopunjuje zadatak ako je potrebno. Učenici potom u grupama rade na zadataku tako da pretražuju internet ako već otprije ne znaju traženu informaciju.

Nakon što učenici riješe zadatak, zajedno pročitajte što su napisali kako biste provjerili točnost rješenja. Zadatak možete postaviti kao natjecanje pa pobjeđuje grupa koja prva ponudi sva točna rješenja.

Za kraj, podijelite s učenicima poveznicu na digitalni alat Wakelet pomoću kojeg ste kreirali kolekciju koju ste nazvali The best of Croatia. Taj digitalni alat omogućuje pretraživanje i izravno dodavanje fotografija s interneta bez kršenja autorskih prava. Učenici će, pomoću opcije dodavanja fotografije, pretražiti internet te u kolekciju dodati fotografiju svog omiljenog mjesta u Hrvatskoj. Kada dodaju fotografiju u kolekciju, napisat će zašto im je to mjesto najdraže uz obavezno korištenje superlativa, na primjer My favourite place is Primošten because it has the best beaches and the most beautiful sea. / My favourite place is the island of Brač because my best friend lives there. itd.

Učitelj tijekom rada na zadatku prati i daje povratnu informaciju u vezi s pravopisom te gramatičkom točnošću.

Nakon što učenici završe zadatak, dajte im vremena da pročitaju što su ostali učenici u razredu podijelili. Potom ih pitajte kojih mjesta se sjećaju i što je za ta mjesta navedeno kao najbolje.

Postupci potpore

Provjerite s učenikom s teškoćama snalazi li se u digitalnim alatima koji se koriste u ovoj aktivnosti.

Za učenike s teškoćama, npr. jezičnim teškoćama ili disleksijom, osigurajte podsjetnik o tvorbi superlativa, posebno za nepravilne oblike. Za podsjetnik o uporabi određenog člana možete koristiti sliku kako bi vizualnom podrškom olakšali pamćenje pravila.

Tijekom rada u skupini vodite računa o tome da učenik s teškoćama aktivno sudjeluje u svim aktivnostima te da nikako ne bude dio skupine kao pasivni promatrač. Učenike s deficitom pažnje valja uklopiti u skupinu u kojoj se nalaze učenici koji djeluju usmjeravajuće (oblik vršnjačke podrške). Prilikom rada u skupini vodite brigu o tome da učenici sudjeluju u aktivnostima koje za njih imaju najmanje prepreka u odnosu na prisutno ograničenje, npr. učenik s disleksijom ili disgrafijom ne piše rečenice, već može pretraživati slike.

Za učenike koji žele znati više

Učenici u digitalnom alatu Canva, koji ima puno besplatnih funkcionalnosti, kreiraju digitalne plakate o mjestima koje bi željeli posjetiti. Plakati mogu biti interaktivni te učenici mogu dodati poveznice na videa ili dodatne sadržaje o mjestima po svom odabiru. Plakate možete objaviti na mrežnim stranicama škole u povodu obilježavanja Dana planeta Zemlje.

Nastavna aktivnost za predmet X

Sve naj u Hrvatskoj

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik čita kratak i jednostavan tekst o mjestima u Hrvatskoj.
  • Učenik piše kratak i jednostavan tekst o mjestima u Hrvatskoj.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Geografija

Dodatna literatura, sadržaji i poveznice

Pangea

Why are mountains so important?

Life Terra

Asia

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.