Predmet
Geografija 8
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Svijet - globalno selo

Naziv predmeta
Geografija 8

Razred
8. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • globalizacija
  • pozitivni i negativni aspekti globalizacije
  • globalizacija i ja
  • multinacionalne tvrtke

Globalizacija

Učenike podijelite u skupine po četiri učenika. Svakom paru dodijelite jednu državu (države mogu biti iz skupine G-7 ili, ako trebate više država jer imate više učenika u razredu, dodajte još nekoliko visokorazvijenih država). Neka učenici, pomoću tableta, otvore internetski pretraživač te istraže najnovije vijesti iz te države. Svaka grupa neka osmisli dvije do tri rečenice u kojima će opisati najnovije vijesti. Učenike uputite na alatnu traku na kojoj mogu prevesti stranicu na hrvatski jezik. Kada učenici kratko predstave što su istražili (usmenim izlaganjem), pitajte ih koliko im je minuta bilo potrebno da otkriju što se događa u drugoj državi koja se nalazi na drugom kontinentu, jesu li nam danas najnovije informacije dostupne u svakom trenutku te jesu li stanovnici Zemlje postali stanovnici "velikoga sela" u kojemu se informacije, često i netočne, šire brzinom munje. Učenici, potom, na stranicama Hrvatske enciklopedije pretražuju pojam globalizacije.

Nakon uvodnog dijela učenici u skupini odabiru tri do pet predmeta iz njihova svakodnevnog života (odjeću, obuću, hranu i sl.). Za tu su aktivnost učenicima potrebni tablet i bilježnica. Navedene predmete zapisuju u bilježnicu te pomoću internetskog pretraživača traže državu podrijetla odabranih predmeta. Uz svaki predmet zapisuju državu podrijetla.

Kad učenici zapišu navedene podatke, razgovarajući s nastavnikom, pokušavaju odgovoriti koje države najčešće proizvode proizvode koje su ranije naveli, jesu li to gospodarski razvijene države svijeta ili slabije razvijene, ubraja li se koja od navedenih država u skupinu G-7, otvaraju li velike svjetske tvrtke svoje tvornice u slabije razvijenim državama svijeta ili u visokorazvijenim država svijeta i zašto je to tako.

Po završetku ove aktivnosti, nastavnik učenicima navodi razne oblike svjetskog povezivanja (prometno, trgovačko, financijsko). Svaka grupa potom mora izraditi kratku prezentaciju u alatu Padlet u kojoj će opisati jedan od zadanih oblika svjetskog povezivanja. Zadane teme mogu biti McDonald's, Facebook, YouTube, burza Wall Street, Ikea, AliExpress, Ujedinjeni narodi, Commonwealth. Prezentacija mora sadržavati sljedeće podatke: oblik svjetskog povezivanja, godinu osnutka, ciljeve odabrane organizacije ili tvrtke te njezinu rasprostranjenost u svijetu. Za tu aktivnost učenicima dajte 20 minuta, a potom neka jedna skupina, koristeći se alatom Google Classroom ili Teams, pošalje svoju Padlet ploču susjednoj skupini. Skupina, koja je primatelj Padlet ploče, treba vrednovati rad prema unaprijed dogovorenim kriterijima.

Sat možete završiti tako da prikažete neke od Padlet ploča koje su učenici izradili. Radove možete formativno vrednovati.

Postupci potpore

Učenici s teškoćama čine heterogenu skupinu stoga se odabir metoda i postupaka u poučavanju treba prilagoditi ovisno o zasebnim učenikovim potrebama i osobinama. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Izuzetak mogu biti učenici s poremećajem iz autističnoga spektra kojima sjedenje u klupi na kraju učionice može pridonijeti osjećaju sigurnosti i kontrole u prostoriji jer imaju pregled nad okolinom.

Tijekom razgovora s učenikom s teškoćama koristite se jednostavnim jezikom razumljivim učeniku, izbjegavajte komplicirane izraze, apstraktne pojmove predočite kroz različite slikovne predodžbe, bitne informacije sažmite, radite kratke stanke tijekom govora i pazite na oblikovanje pitanja (trebaju biti precizna, nedvosmislena, upućivačka, izbjegavajte negacijska). Nadalje, složenije informacije razdijelite na manje dijelove, ponovite ključne pojmove na početku i na kraju procesa objašnjavanja i provjeravajte razumiju li vas učenici. Postavljajući pitanja potaknite i ohrabrite učenike da iznesu vlastite odgovore i navedu primjere iz svakodnevnog života. Prije postavljanja pitanja budite sigurni da ste zaokupili učenikovu pažnju. Za učenike koji imaju jezično-govorno-glasovne teškoće (primjerice, mucaju) nemojte ustrajati na tome da govore pred razredom, osim ako to sami ne žele u nekoj, za njih, motivirajućoj situaciji. Odgovore na postavljena pitanja mogu zapisati u bilježnicu i dati na pregled.
Prilikom rada u grupi vodite računa o interesima i jakim stranama učenika s teškoćama kako bi bio aktivan sudionik u svim aktivnostima.

Za učenika s teškoćama potrebno je jasno i sažeto objasniti zadatak i ulogu u grupi, kao i ishod zadatka kako bi lakše usmjerio vlastito ponašanje na rješavanje zadatka. Precizno ga uputite koja su mu zaduženja u zadatku, tj. na koji se segment treba usredotočiti. Primjerice, učenik s intelektualnim teškoćama u svojoj grupi može biti zadužen pronaći godinu osnutka određene organizacije (npr. Ikee) ili odgovarajuće slike za prezentaciju. Pripremite sažete i jasne upute s numeriranim koracima slijeda aktivnosti. Pisane upute trebaju biti jezično i grafički prilagođene. Jezična prilagodba podrazumijeva kraće rečenice uobičajenog poretka riječi u rečenici s jasno izrečenim svim rečeničnim dijelovima, bez metafora, s izdvojenim i objašnjenim nepoznatim i/ili ključnim pojmovima. Grafička prilagodba podrazumijeva prilagodbe poput upotrebe određene vrste fonta (npr. Arial, Verdana) koji je uvećan, dvostrukog proreda, povećanog razmaka među slovima, ljevostranog poravnanja. Pri prikupljanju podataka omogućite učeniku s teškoćama listu s pitanjima na koja treba pronaći odgovor ili ključne riječi/pojmove koje će mu pomoći pri pretraživanju.

Na kraju sata učeniku s teškoćama treba dati sažetak sadržaja u kojem valja izdvojiti ključne pojmove i njihovo značenje. Pritom pazite na oblikovanje teksta i sadržaja s obzirom na individualnu teškoću i potrebe učenika povezane s ishodima učenja.

Prije rada u digitalnom alatu Padlet provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u tom alatu. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak zorni prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na teškoću.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike da istraže razvijaju li se, usporedno s globalizacijom, i antiglobalistički pokreti u svijetu. Neka navedu koji su te ih istraže. Zatim učenici trebaju napisati esej na temu Antiglobalistički pokreti u svijetu. U eseju valja postaviti dvije teze u kojima se slažu s antiglobalističkim pokretima i dvije teze u kojima im se protive. Esej trebaju postaviti u razrednu grupu u alatima Google Classroom ili Teams te pozvati druge učenike da komentiraju navedene teze.

Nastavna aktivnost za predmet X

Globalizacija

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik objašnjava utjecaj globalizacije na gospodarske aktivnosti.
  • Učenik navodi primjere svjetskoga povezivanja (prometnog, trgovačkog, kulturnog, financijskog, informacijskog).
Razina složenosti primjene IKT
  • Početna
Korelacije i interdisciplinarnost

Multinacionalne tvrtke u suvremenom društvu

Učenici promatraju tematsku kartu koja prikazuje prostornu distribuciju najpoznatijih multinacionalnih tvrtki u svijetu koje svoje poslovnice (franšize) imaju i na prostoru RH. Tematsku kartu možete izraditi u digitalnom alatu NatGeo MapMaker. Pomoću tematske karte učenici imenuju pet multinacionalnih tvrtki čije proizvode i/ili usluge mogu pronaći i u Hrvatskoj.

Učenici se potom dijele u grupe od četiri do pet učenika. Svaka grupa izabire jednu od multinacionalnih tvrtki čiji se proizvodi i/ili usluge koriste i u Hrvatskoj. Koristeći se tabletom u digitalnom alatu kreiraju anketu (od pet do sedam pitanja) koju provode u razredu. Anketom učenici istražuju utjecaj odabrane multinacionalne tvrtke na njihov svakodnevni život. Pitanja kreiraju prema predlošku koji im prikazuje nastavnik. Primjer pitanja može biti (kao primjer je uzet McDonald's) koliko često konzumiraju proizvode odabrane tvrtke. Primjeri ponuđenih odgovora mogu biti jednom tjedno, jednom ili više puta mjesečno, više puta godišnje, nikada i sl. Pitajte učenike što bi radije ručali - Big Mac ili srdele iz Jadranskog mora. Neka odgovore utječe li McDonald's pozitivno na hrvatsko gospodarstvo ili ugrožava hrvatsku tradicijsku kuhinju i proizvode. Za izradu ankete učenike upoznajte s digitalnim alatima GoSoapBox ili Quizlet u kojima je mogu kreirati. Kada sve grupe kreiraju anketu, svaka grupa svoju anketu ostavlja u alatima Google Classroom ili Teams. Potom učenici rješavaju ankete susjednih grupa. Dakle, svaka grupa izrađuje jednu anketu te rješava dvije ankete (susjednih grupa). Za aktivnost izrade ankete, učenicima dajte deset minuta. Za odgovore na anketna pitanja drugih učenika, također im dajte deset minuta.

Nakon što učenici (kreatori anketa) dobiju rezultate ankete, svaka grupa - na temelju odgovora drugih učenika - treba odgovoriti na pitanja koji su pozitivni, a koji negativni utjecaji odabrane tvrtke na svakodnevni život građana u RH, mogu li zamisliti život bez proizvoda ili usluga odabrane tvrtke te smatraju li da odabrana tvrtka ugrožava lokalnu tradiciju – proizvode i usluge. Rezultati ankete predstavljaju mišljenje ispitanika (ostalih učenika u razredu, koji nisu kreatori ankete, već su na nju odgovarali). U završnom dijelu sata neka svaka skupina predstavi svoje odgovore koje može upisati u Vennov dijagram na ploči (pozitivna strana / negativna strana / ni pozitivna ni negativna strana.

Rad učenika, rezultate rasprave i samu anketu možete formativno vrednovati.

Postupci potpore

Učenici s teškoćama čine heterogenu skupinu pa se odabir metoda i postupaka u poučavanju treba prilagoditi ovisno o zasebnim učenikovim potrebama i osobinama. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Izuzetak mogu biti učenici s poremećajem iz autističnoga spektra kojima sjedenje u klupi na kraju učionice može pridonijeti osjećaju sigurnosti i kontrole u prostoriji jer imaju pregled nad okolinom.

Za uvodnu aktivnost nabrajanja multinacionalnih tvrtki čije podružnice postoje i u Hrvatskoj, pripremite slikovne prikaze kao i natuknice o tome čime se bave, tj. koje usluge nude. Taj sadržaj pokušajte povezati s iskustvom. Za učenika s oštećenjem vida osigurajte uvećanu kartu.

Prilikom rada u grupi vodite računa o tome da učenik s teškoćama bude aktivan sudionik, a ne pasivan promatrač. Razmislite o tome kako jake strane i interese učenika možete iskoristiti u radu i suradnji s kolegama učenicima. Nadalje, ako se u razredu nalazi učenik s poremećajem iz autističnog spektra, omogućite mu samostalan odabir grupe kojoj se želi pridružiti te mu najavite na početku sata da su u planu nastave zajednički rad i suradnja. Potrebno je češće provjeravati kako funkcionira grupa u kojoj je učenik s teškoćama. Učeniku s oštećenjem vida omogućite podršku učenika mentora koji će mu opisivati ključne vizualne informacije, ali i prilagoditi postavke koje se odnose na svjetlinu zaslona, veličinu prikaza i jačinu kontrasta. Po potrebi, uključite i čitač ekrana ili značajku koja pretvara govor u tekst.

Pripremite ogledni predložak pitanja za anketu koja će poslužiti kao vodič u izradi vlastite. Učenike je potrebno unaprijed upoznati sa sadržajem odabranih poveznica, a količinu i način davanja potrebnih informacija prilagoditi učenicima.

Svakako je uputno zorno prikazati način uporabe digitalnih alata GoSoapBox ili Quizlet te provjeriti kako se učenici snalaze. Za učenike s poremećajem aktivnosti i pažnje, učenike s teškoćama iz autističnog spektra, kao i učenike s intelektualnim teškoćama dobro je predvidjeti etapne upute za dogovorenu aktivnost koju će obavljati. Drugim riječima, trebalo bi pregledno napisati korake rada na nastavnom listiću uvijek provjeravajući jesu li učenici razumjeli dobivene upute.

Za učenike koji žele znati više

Uputite učenike da saznaju kako je nastao McDonald's (film Founder), te kada i gdje se otvorila prva poslovnica u Hrvatskoj. Ako postoji poslovnica u njihovom gradu ili u blizini njega, neka učenici razgovaraju sa zaposlenima u tom restoranu. Trebaju napraviti kratak videomaterijal pomoću digitalnih alata Kizoa ili Animoto.

Nastavna aktivnost za predmet X

Multinacionalne tvrtke u suvremenom društvu

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik opisuje utjecaj multinacionalnih tvrtki na suvremeno društvo.
  • Učenici, pomoću ankete, istražuju utjecaj globalizacije na vlastiti život.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Pozitivne i negativne strane globalizacije

Nastavni sat započnite tako da učenicima u alatu Mentimeter zadate pojam Globalizacija. Neka za zapišu tri do pet pojmova koji ih asociraju na navedeni pojam. Učenici taj zadatak mogu riješiti pomoću tableta ili mobilnog uređaja. Potom učenicima najavite cilj sata - pozitivne i negativne strane globalizacije.

U digitalnom alatu Wakelet učenicima kreirajte tekstualne i/ili videosadržaje o pozitivnim i negativnim stranama globalizacije s posebnim naglaskom na primjere iz svakodnevnog života. Dovoljno je dati primjere pozitivnih i negativnih strana u obliku kraćeg teksta ili videozapisa koji govori o nekoj aktivnosti koju se može vrednovati kao pozitivan ili negativan primjer globalizacije ili, pak, fotografiju s kraćim opisom. Nigdje nemojte navoditi što je pozitivan, a što negativan primjer. Primjeri pozitivnih strana globalizacije mogu biti veće tržište rada, brža dostupnost informacija u svijetu, dostupnije obrazovanje, jačanje međunarodnih nevladinih organizacija, primjerice, Liječnici bez granica i slično. Primjeri negativnih strana globalizacije mogu biti iskorištavanje jeftine radne snage u gospodarski slabije razvijenim državama svijeta te degradacija okoliša. Poseban naglasak valja staviti na procese komunikacije putem društvenih mreža koje su, također, rezultat globalizacije.

Nakon što učenici prouče sadržaje u alatu Wakelet, pomoću digitalnog alata MS PowerPoint ili Emaze, u paru izrađuju usporednu tablicu u kojoj navode pozitivne i negativne strane globalizacije i vlastite primjere. Za tu aktivnost, učenici se trebaju koristiti tabletom ili stolnim/prijenosnim računalom. Trebaju navesti barem četiri primjera pozitivnih strana globalizacije i četiri primjera negativnih. Do zaključaka dolaze na temelju zadanih materijala postavljenih u alatu Wakelet i vlastitog iskustva (aktivnost može biti povezana s aktivnošću Multinacionalne tvrtke u suvremenom društvu). Dvije pozitivne i dvije negativne strane trebaju biti rezultat proučavanja dostavljenih materijala. Ostala četiri aspekta učenici trebaju samostalno navesti (bilo iz vlastitog života, prethodnih aktivnosti ili pretraživanjem interneta).

Nakon što učenici završe izradu tablice, neka se svaki par zamijeni sa susjednim. Susjedni par treba prokomentirati rad prvoga para te odrediti podudaraju li im se mišljenja.

Nakon što parovi međusobno prokomentiraju svoje radove, omogućite svakom paru da ukratko predstavi što je izdvojio kao pozitivnu odnosno negativnu stranu globalizacije. Nakon što svaki par predstavi što je napravio, izradite zajedničku tablicu na pametnoj ploči u kojoj ćete ujediniti najvažnije pozitivne i negativne strane globalizacije. Neka učenici, svaki za sebe, samovrednuju svoj rad prema unaprijed pripremljenoj tablici za samovrednovanje.

Postupci potpore

Učenici s teškoćama čine heterogenu skupinu pa se odabir metoda i postupaka u poučavanju treba prilagoditi ovisno o zasebnim učenikovim potrebama i osobinama. Preporučuje se učenika s teškoćama (u dogovoru sa samim učenikom) smjestiti u prvu klupu ili u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio adekvatnu podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti. Izuzetak mogu biti učenici s poremećajem iz autističnoga spektra kojima sjedenje u klupi na kraju učionice može pridonijeti osjećaju sigurnosti i kontrole u prostoriji jer imaju pregled nad okolinom.

Pri objašnjavanju, postavljanju pitanja i razgovoru s učenicima s intelektualnim teškoćama, poremećajem iz autističnog spektra ili poremećajem jezično-govorno-glasovne komunikacije koristite se jednostavnim jezikom razumljivim njima. Izbjegavajte komplicirane izraze, apstraktne pojmove predočite kroz različite slikovne predodžbe, bitne informacije sažmite, radite kratke stanke tijekom govora i pazite na oblikovanje pitanja (trebaju biti precizna, nedvosmislena, upućivačka, izbjegavajte negacijska). Nadalje, složenije informacije razdijelite na manje dijelove, ponovite ključne pojmove na početku i na kraju procesa objašnjavanja i provjeravajte razumiju li vas učenici. Također, veću i složeniju količinu informacija podijelite na manje dijelove radi lakšeg pamćenja te izdvojite bitno od nebitnoga.

Pri proučavanju sadržaja u alatu Wakelet potrebno je učeniku s oštećenjem vida pružiti dodatno pojašnjenje onoga što je na zaslonu i prilagoditi značajke tableta/računala (zasićenost pozadine, svjetlinu zaslona, jačinu kontrasta i sl.). Osigurajte mogućnost pretvaranja pisma u govor.

U slučaju gledanja videozapisa preporučuje se učenicima s teškoćama najaviti videozapis kako bi ga mogli unaprijed pogledati i biti spremniji na aktivnosti tijekom nastave, što im omogućuje veću samostalnost u radu. Učenicima unaprijed ispričajte ili pročitajte tekst povezan sa sadržajem videozapisa. Kao podrška gledanju videozapisa možete im podijeliti predloške koji ih upućuju na gledanje s određenim zadatkom praćenja sadržaja. Isto tako, pisano i/ili vizualno mogu biti prikazane ključne odrednice sadržaja na temelju kojih učenik može prepričati sadržaj, označiti određeni dio tijekom gledanja, odgovoriti na pitanja itd. Također, učenicima se mogu dati i predlošci sa shematskim prikazima na kojima su ispisani ključni pojmovi i njihove definicije kao i sve uzročno-posljedične veze pozitivnih i negativnih strana globalizacije te primjeri multinacionalnih tvrtki u Hrvatskoj.

Omogućite pisani sažetak s ključnim pojmovima i pojašnjenjima nastavne teme. Prilikom izrade služite se različitim načinima označavanja bitnog (obojite, podcrtavajte, podebljavajte) te povežite nove informacije s već poznatima, uz jezičnu i grafičku prilagodbu. Sažetak će im poslužiti za učenje kod kuće te za ponavljanje teme.

Prije rada u digitalnim alatima Wakelet, Emaze i PowerPoint provjerite ima li učenik potrebno predznanje za rad u njima. Radi lakšeg snalaženja uvijek se možete osloniti na kratak zorni prikaz korištenja ili pisane upute koje su grafički i jezično prilagođene učeniku s obzirom na teškoću.

Za učenike koji žele znati više

Neka učenici istraže na koji je način rat u Ukrajini utjecao na svjetsko gospodarstvo. Na temelju istraženog učenici mogu organizirati tribinu ili videokonferenciju putem alata Teams ili nekog drugog digitalnog alata.

Nastavna aktivnost za predmet X

Pozitivne i negativne strane globalizacije

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik navodi pozitivne i negativne strane globalizacije na primjerima iz svakodnevnog života.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.