Pripremite uvodnu aktivnost koristeći se metodom obrnute učionice. Pripremite učenicima nekoliko ulomaka popularnokulturnih tekstova. Može to primjerice biti: R. Riggs Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu, S. Meyer: Sumrak, Christiane F.: Mi djeca s kolodvora ZOO. Učenici kod kuće čitaju tekstove i pišu bilješke o temi, likovima. Istražuju medijske sadržaje o knjigama/filmovima i pripremaju ih za rad na satu.
Na nastavi podijelite učenike u parove. Neka usklade svoje bilješke o pročitanom i istraženom. Potaknite ih na raspravu o pročitanom i zapisanom. Osvrnite se na temu i likove, možete ih i dijeliti na stvarne i nestvarne (čudesne).
Potaknite učenike na razgovor pitanjima poput: Volite li čitati ovakve knjige i potiču li vas na čitanje?, Smatrate li da su te knjige zanimljive učenicima vaše dobi i zašto?, Sve su ove knjige i ekranizirane. Biste li radije pogledali film ili pročitali knjigu?.
Učenicima možete pripremiti i kratku anketu o čitanju knjiga i ekranizaciji. Istražite koliko su učenici skloni čitanju knjiga ili više vole gledati filmove. Što ih u tome privlači, a što odbija?
Učenici u parovima odabiru jedan od pročitanih ulomaka i u digitalnom alatu Pixabay odabiru fotografije kojima bi prikazali pročitano. Fotografije zatim slažu u Word dokument i predstavljaju razredu.
Svaki par zatim nasumično odabire fotografiju drugoga para i stvaralački je prepričava koristeći Word dokument. Svoje radove parovi predstavljaju razredu.
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju i učenici sa specifičnim teškoćama učenja čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. U planiranje postupaka podrške uključite stručni tim škole te učenika s teškoćama.
Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, radne listove, ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. U svima aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena. Objasnite mu pravila obrnute učionice te mu pripremite prilagođeni ulomak koji mora pročitati. Jasno mu strukturirajte pitanja za obradu.
Učeniku s teškoćama sat prije najavite zadatak koji će raditi u paru kako bi se prisjetio pročitanog ulomka. Omogućite mu da izabere s kim će raditi u paru. Jasno odredite njegov zadatak unutar para. Provjerite je li razumio zadatak te mu ponovite upute. Tijekom rada provjeravajte sudjeluje li u radu i je li mu potrebna dodatna podrška. Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka te mu omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi mu se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom te jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika.
Provjerite zna li se učenik koristiti zadanim digitalnim alatom Pixabay. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite Arial ili Comic sans, font veličine najmanje 12 pt ovisno o vrsti teškoće, s povećanim razmakom između riječi i redova. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Učenici koji su zainteresirani za temu mogu odabrati djelo koje ih zanima te pripremiti plakat koristeći digitalni alat Canva. Svoje uratke predstavljaju razredu, a plakat se može izlistati i postaviti na razredni pano.
Pripremite učenicima anketu o poznavanju svjetskoga fenomena Harryja Pottera (knjige i filma) u digitalnom alatu Mentimeter. Rezultate ankete komentirajte u razredu, neka učenici iskažu svoja mišljenja i svoje dojmove.
Nakon razgovora podijelite učenike u grupe te im pripremite tekstove, ulomke knjige J. K. Rowling: Harry Potter i kamen mudraca. Možete svakoj grupi pripremiti različit ulomak kako bi aktivnost bila raznovrsnija i kreativnija. Učenici u grupama istražuju ulomak, povezuju tekst s filmom. Iskazuju svoje mišljenje u grupi o odnosu knjiga – film.
Zatim im zadajte zadatak osmišljavanja zaleđenih slika iz ulomka. Možete im dati više vremena za ovaj zadatak tako da mogu pripremiti rekvizite, kostime i slično. Osmišljene zaleđene slike fotografiraju te postavljaju na Padlet kako bi ostali učenici mogli vrednovati uratke. Možete organizirati i malo natjecanje za najbolje osmišljenu fotografiju i izraditi diplome koristeći digitalni alat Canva.
Razgovarajte s učenicima o komercijalizaciji priče o Harryju Potteru. Usmjerite ih na istraživanje mrežnih stranica i društvenih mreža. Možete im ponuditi neke određene mrežne stranice primjerice Wizarding World ili Hogwarts is here. Ovdje je moguće ostvariti korelaciju s Engleskim jezikom. Učenici istražuju mrežne stranice, lokacije izložbi, mogućnosti posjeta studijima, igre s temama iz knjiga i slično. Svoje bilješke, poveznice, videoisječke, podatke pronađene na društvenim mrežama postavljaju u obliku multimedijalne prezentacije u digitalnom alatu Genially koju zatim postavljaju u virtualnu učionicu, primjerice u alatu Teams. Svoje prezentacije zatim predstavljaju razredu i potiču raspravu o komercijalizaciji filmova/knjiga te pojmu obožavatelja (fanova).
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.
Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite temu nastavnoga sata, ključne riječi ili vizualni raspored sata te mu na taj način osigurajte interakciju i suradnju, a smanjite frustraciju. U svim aktivnostima uzmite u obzir teškoće učenika te osigurajte dovoljno vremena za rad. Učeniku najavite anketu o filmu Harry Potter. Anketu grafički prilagodite učeniku s teškoćama.
Učeniku s teškoćama podijelite grafički prilagođen ulomak te da svrstajte u grupu s učenicima s kojima dobro surađuje te mu odredite zadatak i ulogu unutar grupe kako bi se pripremio i bio aktivan u radu svoje grupe. Provjerite razumije li zadatak te ako ga nije razumio, ponovite upute. Učeniku s oštećenjem vida osigurajte podršku suučenika koji će mu opisivati vizualne informacije. Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka te mu omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi mu se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom te jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika.
Provjerite zna li se učenik koristiti zadanim digitalnim alatima Padlet i Canva. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite Arial ili Comic sans, font veličine najmanje 12 pt ovisno o vrsti teškoće, s povećanim razmakom između riječi i redova. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti. Učenika s teškoćama nemojte izlagati predstavljanju rada ako se svojevoljno ne javi. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Učenici koji su zainteresirani za ovu temu mogu pripremiti videomamac kojim bi zainteresirali ostale učenike na čitanje knjiga o Harryju Potteru koristeći digitalni alat Powtoon. Napomenite učenicima da istaknu važnost čitanja knjiga kao poticanje maštovitosti u već ionako čarobnome svijetu.
Pripremite učenicima ulomke iz romana J. R. R. Tolkiena: Hobit i Gospodar prstenova. Podijelite ih u grupe. Nakon čitanja tekstova učenici se koriste metodom pogleda iz ptičje perspektive i odgovaraju na osnovna pitanja: Što vidim?, Što se pitam?, Čemu se nadam?. Razmjenjuju bilješke unutar grupe i pišu zajednička obilježja. Zatim predstavnik svake grupe predstavlja zapažanja ostatku razreda. Potaknite razmjenu mišljenja unutar razreda.
Usmjerite zatim grupe da istraže likove i postupke likova unutar ulomaka. Napomenite učenicima da u tim romanima postoji više vrsta likova: ljudi, hobiti, vilenjaci, patuljci, orci i čarobnjaci. Prikažite im zatim videoisječke filmova (možda je najbolje koristiti videonajave filmova s YouTube platforme) koje ste unaprijed pripremili u Wakelet kolekciji.
Raspravite s učenicima sviđaju li im se ti filmovi i jesu li obožavatelji toga žanra. Pitajte ih: Znate li možda ima li taj serijal mnoštvo obožavatelja i kako pronaći njihove mrežne stranice?. Usmjerite ih na istraživanje mrežnih stranica na internetu i društvenih mreža. Neka svoja otkrića (tekstove, poveznice, blogove, videozapise) objedine u prezentaciji u digitalnom alatu Canva te ih postave u Wakelet kolekciju kako bi mogli međusobno provjeriti dostupne informacije.
Pitajte ih zatim: Jeste li primijetili spominju li se u vašim istraživanjima lokacije na kojima su se snimali filmovi?, Smatrate li da su te lokacije postale poznate baš zbog tih snimanja i jesu li primamljivije turistima?. Kao primjer komercijalizacije možete im spomenuti Dubrovnik i snimanja serijala Igre prijestolja.
Zadajte im zadatak da istraže lokacije na kojima se snimao serijal Gospodar prstenova i izgradnju hobitskih kućica za odmor. Napomenite im da je vrlo zanimljivo koliko je Tolkien volio pejzaže i atraktivne lokacije, a i u filmovima su istaknuti krajolici i neke vrlo zanimljive lokacije za snimanje. S obzirom na to da postoji mnoštvo lokacija, usmjerite učenike na to da odaberu jednu ili dvije o kojima će pripremiti zadatak. Neka prikažu odabranu lokaciju u turističke svrhe namijenjenu obožavateljima serijala videozapisom u digitalnom alatu Kizoa. Svoje videozapise zatim neka postave u Wakelet kolekciju.
Kod prilagodbe scenarija važno je imati na umu to da učenici s teškoćama u razvoju čine heterogenu skupinu te da odabir metoda i postupaka prilagodbe treba temeljiti na individualnim obilježjima pojedinog učenika (snagama, potrebama, specifičnim interesima i slično), kao i na obilježjima same teškoće. Preporučuje se da se učenik s teškoćama smjesti u neposrednu blizinu učitelja kako bi dobio odgovarajuću podršku i pomoć prilikom zadavanja i izvršavanja aktivnosti.
Učeniku s teškoćama unaprijed pošaljite grafički prilagođen ulomak iz romana J. R. R. Tolkiena Hobit i Gospodar prstenova kako bi se pripremio za sat i rad u grupi. Učenika s teškoćama podijelite u grupu s učenicima s kojima dobro surađuje te mu odredite zadatak i ulogu unutra grupe kako bi se pripremio i bio aktivan u radu svoje grupe. Provjerite razumije li zadatak te ako ga nije razumio, ponovite upute. Učeniku s oštećenjem vida osigurajte podršku suučenika koji će mu opisivati vizualne informacije. Učeniku s teškoćama osigurajte dodatno vrijeme za izvršavanje zadatka te mu omogućite uporabu vizualnih pomagala, kao što su slike ili fotografije, kako bi mu se olakšalo razumijevanje pojmova. Koristite se vizualnim rasporedom te jasnim i jednostavnim jezikom koji je prilagođen sposobnostima učenika.
Provjerite zna li se učenik služiti zadanim digitalnim alatima Kizoa i Wakelet. Ako za učenika izrađujete pisane upute, rabite Arial ili Comic sans, font veličine najmanje 12 pt ovisno o vrsti teškoće, s povećanim razmakom između riječi i redova. Pohvalite učenika s teškoćama radi stvaranja pozitivne slike o sebi i veće motiviranosti te ga nemojte izlagati predstavljanju rada ako se svojevoljno ne javi. Prilikom korištenja alata prilagodite svjetlo i kontrast na zaslonu.
Dodatne informacije o postupcima potpore učenicima s teškoćama u učenju možete potražiti u priručniku Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama. Također, potražite Smjernice za rad s učenicima s teškoćama i savjete učiteljima na stranicama Hrvatske udruge za disleksiju.
Zainteresiranim učenicima ponudite istraživanje različitih predmeta koji se nude obožavateljima serijala na internetu. Neka istaknu i predstave deset njima najzanimljivijih te stranice na kojima se mogu pronaći, koristeći prezentaciju u digitalnom alatu Canva. Svoje uratke neka predstave razredu te ih postave u Wakelet kolekciju.
Hrvatski pravopis (2013). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://pravopis.hr/pravila/
Hrvatska školska gramatika (2017). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. https://gramatika.hr/
Težak, S. i Babić, S. (2009). Gramatika hrvatskog jezika (Priručnik za osnovno jezično obrazovanje). Zagreb: Školska knjiga.
Veliki rječnik hrvatskoga standardnog jezika (2015). Zagreb: Školska knjiga.
Školski rječnik hrvatskoga jezika (2012). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga. rjecnik.hr
Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.