Predmet
Informatika 5
Veličina slova
Naslovna slika
scenarij poučavanja

Jašem svijetom zanimanja

Naziv predmeta
Informatika 5

Razred
5. razred, osnovna škola

Odgojno-obrazovni ishodi
ključni pojmovi
  • IKT
  • poželjna ponašanja
  • nepoželjna ponašanja
  • zanimanja
  • vježbe istezanja

Mobitel mi treba svaki dan, a ja bih ga i cijeli dan

Pokrenite alat Mentimeter te učenicima podijelite poveznicu i kôd za pristup alatu. Pozovite ih da upišu riječi koje im padnu na pamet kada čuju pojam IKT. Povedite raspravu o tome što se krije iza kratice IKT te što joj sve pripada. Pomognite si početnom pričom e-Škole DOS Informatika 5, Modul 4, Jedinica 4.1. IKT u zanimanjima, ilustracijom, pitanjima ispod nje te definicijom IKT-a.

Pozovite učenike da u alat Tricider upišu koji IKT oni koriste u svakodnevnom životu, kada i u koju svrhu. Pojasnite im da očekujete poželjna ponašanja pri uporabi IKT-a. Nakon toga, neka glasaju za ideje koje im se sviđaju.

U istom alatu, kreirajte novu ideju (nepoželjna ponašanja pri uporabi IKT-a) i potaknite učenike da upišu svoje primjere. Zajedno prokomentirajte napisano i, eventualno, dodajte ako nešto ključno nije navedeno.

Zadužite nekoliko učenika da naprave snimke ekrana na kojima su vidljiva nepoželjna ponašanja pri uporabi IKT-a. Neka ih spreme u zajednički dokument u alatu Word365 kako bi im svima bile pri ruci da se prisjete što nije poželjno činiti kada je u pitanju uporaba IKT-a.

U slučaju da se učenici nisu ranije susreli ili radili u navedenim alatima, trebate im pokazati rad u njima za potrebe aktivnosti (npr. pristup alatima, unos odgovora, glasanje, slikanje ekrana, umetanje slike).

Napomenite učenicima da vode računa o tome kako i u koju svrhu koriste IKT. Neka tome pristupe kritički i uvijek provjere kako ne bi sudjelovali u nepoželjnim ponašanjima.

Postupci potpore

Uoči provedbe aktivnosti provjerite znaju li učenici s teškoćama koristiti alat Mentimeter te im, ako je potrebno, osigurajte pomoć.

Učenicima s teškoćama, koji ne sudjeluju u raspravama, mogu se postaviti konkretna potpitanja koja im mogu pomoći da odgovore na pitanje o tome što je IKT. S obzirom na to da se uvodi novi pojam IKT, pripremite definiciju na karticama ili na zasebnom papiru za učenike s teškoćama i provjerite jesu li shvatili definiciju navedenog pojma. Ako su ove aktivnosti u skladu s interesima učenika s poremećajem iz spektra autizma ili učenika s deficitom pažnje/hiperaktivnim poremećajem, dajte im prostora da podijele svoje znanje s drugim učenicima ili im nakratko omogućite da budu profesori.

Kod ove vrste zadatka uvijek je dobro povezati učenike s teškoćama s drugim učenicima, odnosno organizirati rad u paru i definirati njihove uloge. Budući da se u ovoj aktivnosti izmjenjuju različiti oblici rada, učenicima s teškoćama iz spektra autizma najavite svaki novi oblik rada.

Provjerite znaju li učenici s teškoćama koristiti alat Tricider te, ako je potrebno, osigurajte vršnjačku potporu ili odredite da rade u paru s drugim učenikom.
Za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlost u prostoru te svjetlinu i kontrast na zaslonu.

Učenici s oštećenjem sluha, iako mogu imati dobru čujnost pomoću slušnog pomagala ili kohlearnog implantata, ponekad će teže razumjeti govornika stoga im treba omogućiti stanku nakon postavljanja pitanja i provjeriti jesu li razumjeli uputu. Stanke osiguravaju vrijeme za obradu informacija i odgovor.

Za učenike koji žele znati više

Učenici se prisjećaju i zapisuju u bilježnice koliko su jučer vremena proveli koristeći IKT. Uz svaki uređaj zapisuju okvirno vrijeme koje su proveli koristeći ga pa zbrajaju kako bi dobili ukupno vrijeme uporabe IKT-a za taj dan. Nakon toga, izračunaju koliko su vremena proveli bez uporabe IKT-a i napišu što su u to vrijeme radili. Na kraju, zaključuju provode li previše vremena uz uporabu IKT-a.

Nastavna aktivnost za predmet X

Mobitel mi treba svaki dan, a ja bih ga i cijeli dan

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik iskazuje što je IKT.
  • Učenik iskazuje svakodnevnu, poželjnu uporabu IKT-a.
  • Učenik iskazuje nepoželjna ponašanja pri uporabi IKT-a.
Razina složenosti primjene IKT
  • Napredna
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
  • Osobni i društveni razvoj

U gomili zanimanja…treba se snaći

U alatu Forms365 napravite anketu putem koje će učenici prikupiti podatke o korištenju IKT-a u različitim zanimanjima. Neka to budu općenita pitanja koja se odnose na sva zanimanja (npr. Koristi li se IKT u određenom zanimanju? Koristi li se IKT svakodnevno u određenom zanimanju?, Može li čovjek zamijeniti IKT u tom zanimanju? Je li to zanimanje postojalo prije 20 godina?). Svakako, kreirajte i pitanje poput : je li u pojedinom zanimanju uporaba IKT-a nužna ili nije? Pri izradi ankete možete koristiti različite tipove pitanja (odabir, tekst, ocjena, datum).

U slučaju da se učenici nisu ranije susreli ili radili u tom alatu, trebate im pokazati rad u njemu za potrebe ove aktivnosti (npr. pristup alatu, unos/odabir odgovora).

Podijelite učenike u parove. Svaki par treba odabrati dva zanimanja koja će istražiti i odgovoriti na postavljena pitanja u anketi. Predložite im da iskoriste i zanimanja bliskih osoba kao i svojih idola. Podsjetite ih da provjere ispravnost i pouzdanost pronađenih informacija. Osim na internetu, informacije mogu saznati i od bliskih osoba čija su zanimanja odabrali. Za bilježenje neka koriste svoje bilježnice.

Prilikom rada u paru vodite računa da oba učenika jednako doprinose zajedničkom uratku.

Potaknite parove učenika da svoje uratke predstave ostalim učenicima tako da kratko prepričaju svoje bilješke i opišu zanimanja te se usredotoče na uporabu IKT-a u njima. U slučaju da se neka zanimanja podudaraju kod različitih parova učenika, neka se parovi nadopune.

Pozovite ih da riješe e-Škole DOS Informatika 5, Modul 4, Jedinica 4.1. IKT u zanimanjima, zadatak o dovlačenju zanimanja na odgovarajuće mjesto ovisno o uporabi IKT-a. Prokomentirajte rezultate i neka učenici kritički argumentiraju ako im je stajalište suprotno od ponuđenog.

Kako provesti aktivnost u online okruženju

Pokrenite poziv s učenicima putem alata Teams. Podijelite s njima poveznicu na anketu izrađenu u alatu Forms365, uputite ih u zadatak i dajte im sve potrebne upute. Za vrijeme pretraživanja neka budu u pozivu kako bi mogli zatražiti pomoć u slučaju poteškoća. Kako biste unijeli dinamiku i potaknuli suradnju, možete za svaki par učenika izraditi sobu za sastanke unutar koje će, u parovima, istraživati zadana zanimanja. Mrežna nastava izolira učenike od prave interakcije s vršnjacima te bi ovakav pristup pridonio ugodnijem radnom ozračju kroz izravnu komunikaciju parova učenika. Bez obzira na to za koji se način odlučili, anketu trebaju popuniti pojedinačno. Ako su i radili u parovima, svatko neka ispuni anketu za jedno zanimanje.

Ako su bili podijeljeni u sobe za sastanke, nakon isteka dogovorenog vremena i uvida u poslane odgovore, vratite učenike u zajednički poziv i uputite ih na e-Škole DOS Informatika 5, Modul 4, Jedinica 4.1. IKT u zanimanjima, zadatak o dovlačenju zanimanja na odgovarajuće mjesto ovisno u uporabi IKT-a. Dijeljenjem svog zaslona pokažite im koji zadatak trebaju potražiti i riješiti. Za one učenike koji imaju poteškoća s pristupanjem Edutoriju, nastavite s dijeljenjem svog zaslona te ih, prozivanjem poimence, pozovite da svrstaju zanimanja koja se pojavljuju dok ih vi povlačite.

Za kraj, predložite učenicima da pošalju emoji simbol koji najbolje opisuje kako se osjećaju u tom trenutku. Ohrabrite one čiji emoji sugerira nelagodne ili nesretne osjećaje.

Postupci potpore

Uoči provedbe aktivnosti provjerite znaju li učenici s teškoćama koristiti alat Forms365 za izradu anketa te im, ako je potrebno, osigurajte pomoć.

Prilikom podjele učenika u parove i skupine vodite računa o ravnomjernoj zastupljenosti učenika s teškoćama te učeniku s teškoćama dodijelite zadatak u skladu s preferencijama ili jakim snagama (npr. snimanje, izrada prezentacije).

Učenike s teškoćama, kod kojih je izražena socijalna anksioznost (npr. mucanje), ne izlažite aktivnoj ulozi u prezentaciji, već učenici mogu dati svoj doprinos u obliku pripreme materijala za prezentaciju. U svakom slučaju, pitajte učenike s teškoćama je li zadatak jasan ili ga je potrebno pojasniti. Uvijek je važno pohvaliti svako aktivno sudjelovanje i rad učenika s teškoćama u okviru skupine.

Tijekom zadatka e-Škole DOS Informatika 5, Modul 4, Jedinica 4.1. IKT u zanimanjima, dovlačenje zanimanja na odgovarajuće mjesto ovisno u uporabi IKT-a, pomognite učenicima s motoričkim teškoćama ili oštećenjem vida te provjerite razumiju li zadatak. Budući da dolazi do izmjene više različitih tipova aktivnosti, svaku izmjenu najavite kako biste olakšali učenicima s poremećajem spektra autizma.
Za učenike s oštećenjem vida valja prilagoditi svjetlost u prostoru te svjetlinu i kontrast na zaslonu.

U sklopu Provedbe aktivnosti u mrežnom okruženju vodite računa o učenicima s oštećenjem sluha. Naime, učenik s oštećenjem sluha može imati dobru čujnost pomoću slušnog pomagala ili kohlearnog implantata, ali će ponekad, unatoč tome, teže razumjeti govornika. Izbjegavajte istovremeno govorenje i pokazivanje na slici jer učenik treba prebacivati pogled između govornikova lica ili stručnog komunikacijskog posrednika i slike. Osigurajte dobru vidljivost lica i usana govornika; poželjno je da svjetlo pada sprijeda kako bi se bolje vidjelo lice; treba izbjegavati osvjetljenje sleđa jer zasljepljuje učenika, a govorniku zamračuje lice. Poželjno je da nastavni materijali sadrže titlove. Unaprijed osigurajte ključne pojmove iz same aktivnosti kako bi se učenik s oštećenjem sluha s njima upoznao. Pričekajte nakon postavljanja pitanja kako biste i učeniku s oštećenjem sluha dali priliku da se javi i odgovori (stanka osigurava vrijeme za obradu informacija).

Za učenike koji žele znati više

Učenici istražuju kojih je 10 trenutno najtraženijih zanimanja u svijetu. Obraćaju pažnju na to podrazumijevaju li ta zanimanja uporabu IKT-a.

Nastavna aktivnost za predmet X

U gomili zanimanja…treba se snaći

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik provjerava istinitost i pouzdanost informacija.
  • Učenik istražuje zanimanja u kojima je IKT nužan ili nije.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
  • Osobni i socijalni razvoj
Aktivnost se može provesti i u online okruženju

Influencer ili kuhar, pitanje je sad?

Potaknite raspravu o tome kojim bi se zanimanjem učenici voljeli baviti kada odrastu. Istaknite s njima uporabu IKT u izloženim zanimanjima. Zajedno s učenicima obratite pozornost hoće li koje izloženo zanimanje postojati u budućnosti, odnosno je li ono postojalo u prošlosti.

Pozovite ih da pogledaju e-Škole DOS Informatika 5, Modul 4, Jedinica 4.1. IKT u zanimanjima, videosadržaj.

Nakon toga, neka riješe e-Škole DOS Informatika 5, Modul 4, Jedinica 4.1. IKT u zanimanjima, zadatak ispod videosadržaja. Potaknite ih na raspravu pitanjima: Kako je IKT promijenio način života? Je li omogućio ili potaknuo da se manje krećemo? Kako ćemo tome doskočiti?

Uputite učenike na e-Škole DOS Informatika 5, Modul 2, Jedinica 2.1. Vježbe uz rad na računalu, Vježbe istezanja pa ih napravite zajednički.

Nakon toga, neka svaki učenik predstavi svoje buduće zanimanje kroz alat Sway365 putem projektora. Učenici s istim zanimanjem međusobno se dopunjuju pa nije potrebno da se dvaput predstavljaju ista zanimanja. Najvrednije učenike s najpotpunijim radovima možete i ocijeniti.

U slučaju da se učenici nisu ranije susreli ili radili u navedenom alatu, trebate im pokazati rad u njemu za potrebe aktivnosti (npr. pristup alatu, unos teksta i slika, uređivanje slajdova).

Napomenite učenicima da vode računa o svojim interesima i sposobnostima kada budu trebali izabrati svoje zanimanje.

Postupci potpore

Učenike s teškoćama potaknite da se uključe u raspravu na temu - kojim zanimanjem bi se voljeli baviti kada odrastu (povežite naslov aktivnosti s društvenim mrežama). Učenicima s poremećajem iz spektra autizma na ovaj se način može dati prostor da podijele svoje specifične interese (uz najavu prije provedbe aktivnosti) i znanje s drugim učenicima.

Kako je videosadržaj na polovici lekcije, provjerite jesu li ga svi učenici s teškoćama uspjeli pronaći. Uputite ih da koriste pretraživač upisujući “zanimanja prije i danas”. Provjerite razumiju li svi učenici s teškoćama što se traži u zadatku te, ako je moguće, dopustite da rade u paru kako bi imali vršnjačku potporu.

Učenicima s teškoćama, koji ne sudjeluju u raspravama, mogu se postaviti konkretna potpitanja koja im mogu pomoći da odgovore na pitanje o tome kako je IKT promijenila način života. Za učenike s izraženom anksioznošću ili poremećajem tečnosti govora dobro je prije sata dogovoriti univerzalan znak (npr. da, umjesto dva prsta, podignu stisnutu šaku) kojim će signalizirati kada su spremni govoriti, a kada bi radije da ih se ne uključuje u raspravu.

Ako je moguće, dopustite učeniku s deficitom pažnje/hiperaktivnim poremećajem da pomaže u vođenju zajedničkih vježbi. Kako je podnaslov Vježbe istezanja otprilike na polovici stranice, uputite učenike s motoričkim teškoćama, one s oštećenjem vida i disleksijom da podnaslov potraže uz pomoć opcije pretrage.

Svim učenicima s teškoćama osigurajte jasne upute o sadržaju koji trebaju oblikovati u alatu Word 365. Pokaže li se potrebnim, učenicima s teškoćama osigurajte vršnjačku podršku pri predstavljanju budućeg zanimanja. Ako možete, uparite ih s vršnjacima sa sličnim zanimanjem.

Učenici s oštećenjem sluha, iako mogu imati dobru čujnost pomoću slušnog pomagala ili kohlearnog implantata, ponekad će teže razumjeti govornika stoga im treba omogućiti stanku nakon postavljanja pitanja i provjeriti jesu li razumjeli uputu. Stanke osiguravaju vrijeme za obradu informacija i odgovor.

Za učenike koji žele znati više

Učenicima, koji su posebno zainteresirani za temu, zadajte da istraže postoje li škole za zanimanja koja su nastala u zadnjih 15 godina (primjerice: za influencere, youtubere i sl.).

Nastavna aktivnost za predmet X

Influencer ili kuhar, pitanje je sad?

Informacije o aktivnosti
Odgojno-obrazovni ishodi
  • Učenik predstavlja željeno buduće zanimanje.
  • Učenik uočava hoće li odabrano zanimanje postojati u budućnosti, odnosno je li postojalo u prošlosti.
Razina složenosti primjene IKT
  • Srednja
Korelacije i interdisciplinarnost
  • Zdravlje

Povratne informacije i/ili prijava greške

Želite nam reći svoje mišljenje o ovom sadržaju ili ste uočili grešku? Javite nam to popunjavanjem ovog obrasca. Vaše povratne informacije su nam važne.